DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

mhmisiek80

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: mhmisiek80 »

Pozostałe MUX-y odbieram bez problemu z bardzo dobrym sygnałem. Antenę (bez wzmacniacza) mam taką jak na obrazku który umieścił K63 tylko inaczej ułożoną.

Teraz pytania:
1) Czy jak przekręcę antenę tak jak na fotce to czy pozostałe MUX-y będą działać? Bo pytałem w sklepie i sprzedawca powiedział, że przy takim ułożeniu anteny tylko odbiorę MUX 3 z kanału 26.

2) Czy jest jakaś antena, żeby nie trzeba było kombinować z przekręcaniem i odbierać wszystko naraz?

Z góry dziękuję za odpowiedź i wyrozumiałość bo na razie jest to dla mnie czarna magia i dopiero uczę się tego DVB-T co i jak ;)

Papier 1

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Papier 1 »

Radziłbym Ci założyć zwrotnicę ant./sumator / z dwoma wej.na pasmo /częstotl./ UHF i podpiąć do niej 2 -wie ant./ na te pasma ;kanały 21-70 /,jedną ustawioną pionowo a drugą poziomo /mówię o polaryzacji/... Zależnie od tego jaki masz u siebie poziom warunków odbioru sygn.dvb-t /tv/ ,można włączyć jeszcze zrotnicę zasil./12 V/ ,która poda napięcie stałe /DC/ na zamontowany np. przedwzmacniacz przy ant. /pionowa polar./ na odbiór Mux-3 z Tarnowa dla Dębicy i okolic ....Rodzaj /producenci / anten,zwrotnice,wzmacniacz kupisz najlepiej w sklepach internet. /specjalist./ .... Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Jarosław Bałuka »

mhmisiek80 na początek nie kombinuj wiele tylko przekręć antenę na pion i zobacz czy odbierzesz wszystkie muxy. Co prawda odwrotna polaryzacja mux1 i 2 wobec mux3 ale te pierwsze dwa idą z większą mocą. Dopiero gdy to nie pomoże kombinuj z wzmacniaczem lub dwiema antenami.

herman77
Posty: 3
Rejestracja: 28 maja 2014, o 18:03

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: herman77 »

No i znowu problemy z odbiorem :evil: , co jakaś konserwacja, zmieniają się parametry odbioru. Wygląda to tak że co jakiś okres szukam od nowa sygnału, przekładając antenę w inne miejsce, najśmieszniejsze że zbiega się to z pracami konserwacyjnymi. Po tej "profesjonalnej" konserwacji bodajże od niedzieli, został tylko MUX 1, resztę, oczywiście jak to po pracach konserwacyjnych wcięło. :shock:
Strasznie jest to frustrujące że po każdej "konserwacji" pogarsza się odbiór lub znikają całe MUX-y.

szymon255
Posty: 1
Rejestracja: 29 maja 2014, o 21:50
Instalacja antenowa: siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów - G. Św. Marcina

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: szymon255 »

Witam
chciałbym się poradzić, może ktoś mi pomoże :???: . Oto opis problemu:

Mam telewizor SAMSUNG, niedawno kupiony z wbudowanym tunerem dvb-t. Nowa antena siatkowa ze wzmacniaczem, dł. kabla od anteny do tv to ok. 10m. Odbieram z nadajnika Tarnów - Góra Św. Marcina. Odległość od nadajnika to ok. 36,5 km, jeśli chodzi o góry, to nic nie przeszkadza (a na mapie zasięgu pokazane jest że mój dom jest w strefie mocnego sygnału). Na drodze anteny kilka drzew liściastych (mały zagajnik).

Od pewnego czasu (chyba od momentu tych mocnych deszczy majowych albo trochę wcześniej) pogorszył się znacznie odbiór MUX3. Resztę MUX-ów bez zmian. Mam siłę sygnału raczej nie zmienioną (ponad 70% dla MUX 1 i 2, wcześniej też dla MUX3)oraz na poziomie mniej-więcej 56-68% dla MUX3 (teraz). Wszystkie kanały tego MUX3 zacinają się, pixelują albo ich w ogóle nie ma. Pokazuje błędy na poziomie od kilkunastu do ponad 200 lub ponad 1000 kiedy w ogóle ich nie widać lub pisze że brak sygnału lub brak kanału. Po poprawieniu się pogody dalej te problemy występują. Cały zestaw jest nowy (antena, płytka, kabel, tv) i sprawdzone czy nie zalało płytki itp. Zawsze wszystko ładnie odbierało :roll: . Kiedy miałem wcześniejszą, starą antenę pokazywało moc sygnału na poziomie 97-100%. Po zmianie anteny (zepsuła się płytka w poprzedniej, więc zdecydowałem się zmienić wszystko bo już było wiekowe i rdza się dorwała do anteny :neutral: ) moc sygnału zmalała, ale zawsze wszystko odbierało :!:

Teraz nie wiem dlaczego tak się dzieje, że nie odbiera MUX3 a resztę jest ok. skoro moc sygnału nadajnika jest identyczna dla wszystkich MUX (50kW), a wcześniej wszystko było dobrze. :?:

Proszę o pomoc, może ktoś coś poradzi.

roman3

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: roman3 »

Witam
mam podobny problem jak szymon255, mieszkam ok. 30km od nadajnika w okolicy Pilzna. Od maja obserwuję słaby sygnał dla mux'a 3 na kanale 50. Zastanawiam się czy ma to jakiś związek z uruchomieniem emisji mux3 na kanale 26 o mocy 5kW.
Skoro wszystkie muksy nadają z tą samą mocą 50kW, to nie rozumiem dlaczego mux3 z kanału 50 czasem odbieram a czasem nie, natomiast muxy 1 i 2 odbieram bez problemu.

telawizor mam nowy z wbudowanym tunerem dvb-t, długość kabla od anteny ok. 10m, antena siatkowa
nadmienie że do maja 2014 nie miałem takich problemów, bo odbierałem wszystkie muxy

Proszę o pomoc

dbh
Posty: 8
Rejestracja: 25 sierpnia 2014, o 22:17
Odbiornik: Panasonic Viera

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: dbh »

Problem z odbiorem okolice Debicy


Witam
mam problem z odbiorem DVB-T.
Mialem wczesniej antene siatkowa skierowana na nadajnik w Tarnowie na Gorze Sw Marcina i czesto wystepowalo pikselowanie, prawie codziennie do poludnai byl problem z odbiorem czegokolwiek, wieczorami byl problem z poszczegolnymi MUXami np TVP bylo ok, Eska tez a MUX zawierajacy Polsat, TV4 itd lipa. na telewizorze co niby pokazuje sile i jakosc sygnaly ciagle skakala jakosc i zmienilem antene na kierunkowa Dipol 44/21-69 TriDigit z symetryzatorem bez wzmacniacza bo doradzil mi gosc co zajmuje sie montarzem instalacji ze to wina anteny. niestety nadal jest problem z odbiorem kanalow Polsat TV4 itd. inne MUX jakosc sygnaly jest w zakresie 60-90 a ten MUX co jest Polsat 10-30/40/50.
Czym to moze byc spowodowane?

dokladna lokalizacja
https://maps.google.pl/maps?f=q&source= ... 16&iwloc=A
ewentualnie korzystac z innego nadajnika?
bo wydaje mi sie z Sw Marcin najblizej i chyba najlepiej w tej sytuacji

edit/ Pisownia PL! Czytaj regulamin forum.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: K63 »

Link do lokalizacji nie działa.
W pierwszej kolejności koniecznie sprawdź jakość wszystkich połączeń !
Piszesz, ze masz problem z mux-2 nadawanym na k.23 w SFN Tarnów - Kraków. Jest to niski kanał i sygnał dobrze niesie. Nie piszesz nic jak zachowuje się pasek siły sygnału. Jeżeli wskazuje cały czas 100%, a pasek jakości skacze, może to być objaw przesterowania sygnału.
Tv Panasonic mają dosyć czułą głowicę, więc jest to w Twoim wypadku możliwe.
Może zmieniły Ci się (np. poprawiły) ostatnio lokalne warunki odbioru ? W sytuacji która opisujesz, najczęściej wyjściem jest znalezienie dla anteny nowej lokalizacji, w której sygnał z wszystkich mux-ów będzie w miarę jednakowy. Może trzeba trochę podnieść lub obniżyć antenę, przesunąć lub przekręcić ją w bok. Możesz także spróbować podnieść lub obniżyć jej "nos" (jest taka możliwość na uchwycie). A może trzeba ją przenieść w całkiem inne miejsce.
Możesz także spróbować odbioru z innych nadajników (np. Sw. Krzyż, Leżajsk, Przehyba). Masz antenę o dużym zysku, która w wersji pasywnej może nieźle odbierać sygnał z dalszych odległości. Z doświadczenia wiem, że niekorzystny profil terenu - w określonych warunkach - wcale nie musi dyskwalifikować takiej możliwości.
Możesz skorzystać z lokalizatora nadajników dvb-t.

dbh
Posty: 8
Rejestracja: 25 sierpnia 2014, o 22:17
Odbiornik: Panasonic Viera

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: dbh »

poprawiony link
http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php? ... QmNG9uZ2o=

siła sygnału raczej utrzymuje się na stałym poziomie np 78, ale jakość właśnie skacze non stop i to 10/20/30/40


próbowałem ruszać antena, a także ustawiać na inne nadajniki ale nic to nie daje, jedyna szansa coś złapać to właśnie z G Sw Marcina

MUX3 raczej nie ma problemu, MUX2 masakra, MUX1 rożnie


EDIT
w weekend znowu przestawialem antene, TVP1 itd jakosc sygnalu dochodizla nawet do 100, pozsotale 2 MUXy dalej lipa, piksele, szarpany dzwiek, jakosc sygnlay ok 40-55, najgorzej MUX z Polsatem itd

dbh
Posty: 8
Rejestracja: 25 sierpnia 2014, o 22:17
Odbiornik: Panasonic Viera

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: dbh »

podbijam.
ktoś coś pomoże?
jakieś pomysły?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: K63 »

Sprawdź dokładnie jakość wszystkich połączeń.
Możesz wrócić do siatki i z nią poeksperymentować. Jeżeli masz możliwość, możesz spróbować z anteną o mniejszym zysku, np. Dipol 19/21-60 lub Mini Tridigit. Jeżeli nie pomoże, powinieneś szukać nowej lokalizacji dla anteny.
Nawet bardzo blisko nadajnika mogą być problemy z poprawnym odbiorem wszystkich móx-ów, np.
genek75 pisze:Miałem raz taką sytuację z anteną która była 1 km od nadajnika 3x100kW.
I jeden z muxów był nie odbieralny. Antena na maszcie przy kominie, zero przeszkód.
Wymiana anteny na większą nie pomogła.
Obniżenie jej na maszcie pomogło odrobinę. Ale że było tam 6 telewizorów nie wystarczyło.
I dopiero przełożenie na skraj budynku rozwiązało problem.

dbh
Posty: 8
Rejestracja: 25 sierpnia 2014, o 22:17
Odbiornik: Panasonic Viera

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: dbh »

zmiana lokalizacji anteny wiązałaby się z "dołożeniem" kabla na dachu, nie wiem czy to się nie odbije jeszcze bardziej na jakości przekazu sygnału. czy trzeba zastosować jakąś hermetyczną puszkę w miejscu "łączenia" kabli?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: K63 »

Nie trzeba.
Na końcówki kabli nasuwasz uszczelkę gumową złącza F, zakładasz odpowiedniej średnicy złącza F i łączysz kable tzw. beczką.
Na koniec nasuwasz na połączenie w/w uszczelki. Można je dodatkowo zabezpieczyć taśmą izolacyjną.
Takie połączenie ma stosunkowo niewielkie tłumienie. Przy dołożeniu 10m dobrej jakości kabla jest to ok. 2 dB.

dbh
Posty: 8
Rejestracja: 25 sierpnia 2014, o 22:17
Odbiornik: Panasonic Viera

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: dbh »

wczoraj przełożyłem antenę na druga stronę komina i znowu ostawiałem i o dziwo najlepszy sygnał jest gdy skierowana jest w dol tak jak na obrazku.
czy kształt dachu może mieć wpływ na taki stan rzeczy?
jakość sygnału na MUX z TVP1 super 80-100 wg info na TV, pozostałe 2 MUXy nadal beznadziejnie cały czas jakość sygnału 1-10.

Obrazek

jeśli dołożę kabel to będę w stanie przełożyć antenę na komin na druga stronę dachu może to coś zmienić mając na uwadze ze antena będzie tak jakby od frontowej stronie dachu względem nadajnika
Obrazek
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0ec ... f2f96.html

dbh
Posty: 8
Rejestracja: 25 sierpnia 2014, o 22:17
Odbiornik: Panasonic Viera

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: dbh »

podbijam

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: K63 »

Nikt nie odpowie Ci na to pytanie. Nawet jeżeli teoretycznie powinno być lepiej, nie ma gwarancji że tak będzie. Niejednokrotnie miałem przypadki, że np. podniesienie anteny dawało gorsze rezultaty, niż jej obniżenie. Raz miałem przypadek, że najlepszy odbiór był 0,5 nad ziemią, a drugi raz gdy antenę sukcesywnie obniżałem z 3m, aż położyłem ją na trawie.
Twoja antena ma możliwość regulacji kąta elewacji, więc to możesz wykorzystać. Ale czy pomoże... ? Sam zobaczysz.

dbh
Posty: 8
Rejestracja: 25 sierpnia 2014, o 22:17
Odbiornik: Panasonic Viera

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: dbh »

regulacja kąta elewacji? możesz wyjaśnić?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: K63 »

Jest to możliwość regulacji kąta ustawienia anteny w pionie.
Poczytaj http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 8&start=21

dbh
Posty: 8
Rejestracja: 25 sierpnia 2014, o 22:17
Odbiornik: Panasonic Viera

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: dbh »

ruszałem tym, tzn podnosiłem czubek anteny w górę i w dół

Colore
Posty: 8
Rejestracja: 10 czerwca 2012, o 17:17
Nadajnik - obiekt nadawczy: góra św. Marcina, Maślana Góra

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Colore »

Witam,
Mam problem z odbiorem wszystkich MUX'ów z góry św. Marcina. MUX-2 [Multipleks (TSID 0002, ONID 2268) Sieć: EmiTel(ID3401)] z kanału 23 odbieram bez problemu (siła sygnału 93) lecz pozostałych multipleksów nie widać. Jaki może być tego powód?
Odbieram z miejscowości Jurków anteną GL-1000 Plus GLOBO.
Odnajduje mi pozostałe 2 multipleksu lecz na innych częstotliwościach i nie jestem w stanie je oglądać (siła sygnału waha się do 60).
Multiplex 3 łapie mi na częstotliwości 538MHz, kanał 29 (Rzeszów?) [Multipleks:(TSID 0003, ONID 2268) Sieć: NW 02 POD (ID3418)].
Multiplex 1 na częstotliwości 506MHz, kanał 25 (Kraków?!) [Multipleks: TSID 0001, ONID 2268) Sieć: EmiTel (ID3401)].

Dodam, że podczas automatycznego wyszukiwania skaner zatrzymuje się przy kanałach 45 i 50 gdzie powinny być pozostałe mux'y z góry św. Marcina.

Zablokowany