[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Brak jakiegokolwiek sygnału

Post autor: K63 »

Anteny zewnętrzne występują w wersji pasywnej (z symetryzatorem) i aktywnej (ze wzmacniaczem). Najlepiej jest zacząć od wersji pasywnej. W razie potrzeby można dokupić wzmacniacz o odpowiednim wzmocnieniu - np. z serii LNA - i zasilić go z gniazda dekodera. Oczywiście będzie Ci jeszcze potrzebna odpowiednia ilość dobrego kabla koncentrycznego, w/w przejściówka + 2 "F"-ki i dobra wtyczka antenowa, lub zamiast niej taki zestaw. No i pamiętaj o odpowiednim zarobieniu kabla.

karol12345

Re: Brak jakiegokolwiek sygnału

Post autor: karol12345 »

Wielkie dzieki za pomoc. Sprawdze jeszcze te antene z media markt, /../ ze drozsza, ale juz chce cos poogladac :p najwyzej zwroce. Dzieki za rady, byc moze jeszcze sie tu zwroce.

edit/ Pisownia PL!

Lukassuss

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Lukassuss »

Mam prośbę uprzejma do szanownych kolegów i koleżanek :-)

Rozstaję się z kablówką i zaczynam romans z DVB-T. Potrzebuję dobrać antenę (dekoder mam w telewizorze) a jestem zielony jak ... nieważne :D

Mieszkam w Warszawie w Rembertowie. Lokalizatory pokazują że do nadajników w PKIN mam 11 km, oprócz tego obok mnie (2.2 km) jest nadajnik na EC Kawęczyn - niestety tylko jakiś MUX4 dla mobileTV.
Mieszkam w bloku na 2 piętrze, tuż naprzeciwko mam 4 piętrowy blok, który przesłania mi PKIN.Niestety nie mam możliwości innej lokalizacji anteny.

I tu prośba o dobór anteny - najlepiej widziałbym wewnętrzną jakąś (pokojową) - ale naczytałem się że słabo z nimi i raczej nikt nie poleca. Myślałem o dość polecanej TELMOR Digit - mała, kompaktowa i zgrabna, w sam raz - są dwie wersje - aktywna i nie. Czyli rozumiem że ze wzmacniaczem i bez.

Ewentualnie oczywiście jakieś propozycje innych anten mile widziane - wolałbym jak najmniejsze - ale jak trzeba by większą, to cóż, siła wyższa. Przydałoby się żeby miała ten szerszy zakres - do 69 bodajże.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: lustracja »

weź aktywna i powinno być ok.

Awatar użytkownika
maryś
Posty: 148
Rejestracja: 5 września 2012, o 20:32
Odbiornik: Ferguson ARIVA T65
Instalacja antenowa: 2x Antana Uda-Yagi 19 el. symetryzator, LNA-177
Lokalizacja: Katowice Ligota
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Jeseník Praděd, Žilina Krížava

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: maryś »

Lukassuss
To nie są aż takie odległości do nadajników.
Do PKiN masz około 10km (mała moc nadawania) do Raszyna około 28km (duża moc nadawania)
Ja bym spróbował od zbudowania prostego Biquada Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY
i wystawienia jej za okno lub na balkonie. Nieduży koszt. Potem można myśleć dalej.
Natomiast zasada jest jedna: najlepszym wzmacniaczem jest konstrukcja samej anteny.
W przypadku Biquada można tę konstrukcję rozszerzyć.
W przypadku anten Uda-Yagi lepiej więcej direktorów niż wzmacniacz.

Pozdrawiam: Marian

Lukassuss

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Lukassuss »

Ok, dzięki za porady.

Raczej musze kupić gotową antenę bo przy moich zdolnościach technicznych jak "zbuduję" antenę to zacznę odbierać wszystko tylko nie tv. Wezmę chyba tą Telmora Digit i zobaczymy co będzie

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: adac »

@ Lukassuss:

Przede wszystkim jeżeli tylko masz możliwość to mała antena zewnętrzna, na pokojowej będziesz miał hardcore z odbiorem i nawet porady z forum Ci nie pomogą.
Jak napisał poprzednik- nie sugeruj się tylko PKiN bo w Wa-wie jesteś również w zasięgu Raszyna i tylko Twoja lokalizacja (albo przypadek) decydują z którego będziesz miał silniejszy sygnał. Zorientuj sie jaką masz widzialność na Raszyn.

Małych anten do montażu na balkonie jest sporo, np: A6040 (prod.Dipol, aktywna), mała 11-ka Dipol A1112, mini tridigit A2550, anteny Telmoru: Digit w wersji biernej i ze wzmacniaczem (przykład) i inni producenci.

Na początek trzeba ustalić czy wystarczy antena bierna czy próbować ze wzmacniaczem, ale tego się nie wyjaśni inaczej jak poprzez próby na miejscu. Żadna teoria nie obowiązuje przy odbiorze z balkonu między budynkami.

Proponowałbym Ci wypróbować model A6040 Signal (przykład), drugi kandydat to Telmor Digit bez wzmacniacza.
Ważne jak się dogadasz ze sklepem, chodzi o możliwość wypróbowania, ew. zwrotu i koszty transportu.

meckito

Niby blisko, a jednak nie działa

Post autor: meckito »

Witam serdecznie.

Obecnie rezyduję w Zielonce ok. 12km od centrum Warszawy na drugim piętrze w bloku. Z tego co wyczytałem w teorii antena pokojowa powinna na taką odległość wystarczyć, jednak człowiek jest omylny i przy tej sposobności miałem okazję się o tym przekonać. Jakbym mianowicie nie ustawiał anteny odbiornik nie chce mi nawet zaczytać listy kanałów, nie mówiąc o jakimkolwiek odbiorze. Wniosek wydaje się oczywisty - coś większego na dach, ale tu wkracza administracja, która nie życzy sobie żadnych drutów nigdzie. Dodatkowym problemem jest fakt, że w mieszkaniu mam dla siebie jeden pokój więc jakichś instalacji na zewnętrznych ścianach również wolałbym uniknąć.
Z drugiej strony już po zakupie anteny wyczytałem, że trwa remont w Raszynie co dość skutecznie pogarsza odbiór. Czasu na zwrot towaru mam miesiąc i nie wiem czy skorzystać czy jednak zostawić, bo po wszystkim winno być ok.
Kilku znajomych maniaków radiowych goszcząc u mnie narzekało na warunki odbiorcze u mnie w mieszkaniu, a że sam nie należę do wyżej wymienionych nie umiem ocenić na ile te warunki będą miały znaczenie w przypadku DVBT.
Przeglądając to i kilka innych forów trafiłem na opis zbudowania własnej anteny typu biquad. Osobiście nie mam w ogóle do czynienia z lutownicą, ale przy pewnej pomocy osób postronnych dałoby się coś takiego zrobić. Pytanie czy warto, a może zostawić to pokojowe ustrojstwo bądź zaopatrzyć się w jeszcze inne rozwiązanie?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Niby blisko, a jednak nie działa

Post autor: adac »

Właściwie to wszystko wiadomo poza tym jaką antenę kupiłeś

meckito

Re: Niby blisko, a jednak nie działa

Post autor: meckito »

Nazwy nie pomnę, a antenka jest chwilowo u mojej lubej. To jest jakieś pokojowe ustrojstwo ze wzmacniaczem za kilkadziesiąt zł kupiony w Euro. Wygląda jak hm... plastikowa pałka o prostokątnym przekroju umieszczona na podstawie, na której jest pokrętło regulacji wzmocnienia.

TomPL
Posty: 92
Rejestracja: 24 października 2011, o 11:58
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn-Pieczewo

Re: Niby blisko, a jednak nie działa

Post autor: TomPL »

Jeśli możesz to oddaj - przy złych warunkach odbioru (a takie chyba u ciebie występują) taki wynalazek jest bezużyteczny.
Upewnij się, kiedy w Raszynie będzie na pewno dobry sygnał i wtedy testuj inne anteny, może trafisz na dobrą i na dobre miejsce w pokoju, ale gwarancji nie ma! Ja odbieram z 10km z nadajnika o mocy 100kW i też miałem kłopoty z dobraniem anteny i miejsca w pokoju. Potrzeba wprawy i cierpliwości 8-)
A biquad też warto spróbować...

pawel11233

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: pawel11233 »

A więc tak, niedawno przeprowadziłem się do na gdańską zaspę. Chciałem odbierać tam telewizję naziemną. Na początek samemu z poradnika zmontowałem antenkę bi-quad dostosowaną do 3 częstotliwości nadawania z Chwaszczyna (metodą 2/3 pomiędzy min a max). Sprawdziłem jej działanie w Elblągu, bez zająknięcia odbierała wszystkie multipleksy. Po podłączeniu jej w Gdańsku załapała tylko multipleks nr 3 z Jaśkowej Kopy. Podłączyłem więc antenę, która odbieram sygnał w Elblągu, tzn. Telmor Digit. Po ponad 20 minutach męczenia się z ustawianiem złapało mi 2 multipleks, jednak podejrzewam że nie był to sygnał z Chwaszczyna tylko z Kisielic. Ponownie podłączyłem moją samoróbkę (bi-quada) i załapało też ten multipleks, jednak po około 3 godzinach już nie było sygnału. Problem polega na tym że moje mieszkanie jest na południowy-wschód od nadajnika w Chwaszczynie i tak samo moje okna są usytuowane na płd-wsch. Jaką antenę wybrać w takiej sytuacji aby odbierać sygnał z chwaszczyna, ewentualnie z kisielic. (moje współrzędne geograficzne to 54.390508 °N 18.599967 °E) Proszę o szybką odpowiedź. Dodam że nie mam możliwości ustawienia anteny tak aby "widziała" nadajnik.

kaka

Problem z odbiorem - Rzeszów, Podwisłocze

Post autor: kaka »

Witam,
Mieszkam w Rzeszowie na Podwisłoczu i zakupiłem niedawno CYFROWA ANTENA POKOJOWA DVB-T

Telewizor mam:
SAMSUNG 48'' UE48H6200

i mam taki problem, że jak daje wyszukiwanie automatyczne to wyszukuje mi tylko 8 kanałów z MUX-3

MUX-1 i MUX-2 w ogóle nie widzi. Dawałem ręczne strojenie i postępowałem wg danych z http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... misji-dvbt
i ustawiłem na Rzeszów to i Siła sygnału 0% ... nawet jakby tego nie widziało.

Coś robie źle ? proszę o pomoc

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Problem z odbiorem - Rzeszów, Podwisłocze

Post autor: lustracja »

nie wiem według jakiej instrukcji postępujesz.....

1. poczytaj tam gdzie Rzeszów
chyba że uważasz że to problem odbiornika TV???

2. poczytaj na forum o antenach do 40km
bo "cyfrowa antena pokojowa" to tu zacząłeś mieć problemy przy tym wyborze.

kup jakąś normalną do warunków odbioru i na zewnątrz.

kaka

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kaka »

1. no w sensie nr kanału i częstotliwosć wpisuje ręcznie

2. no ale jak jestem z rzeszowa to też musze mieć jakąś zewnętrzną antene duzą ? myślałem że taka pokojowa wystarczy

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: systemlan »

2. Nie, nie wystarczy. Chyba, że masz 4km. od nadajnika i drewniane okna i dom z pustaków... Wystaw antenę zewnętrzną.

kaka

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kaka »

1.czyli w skrócie te anteny domowe dvb-t to jest bubel ? skoro to trzeba ć 4km od nadajnika ?

2. dlaczego MUX-3 łapie mi idealnie (wszystkie TVP), a reszta nawet nie widzi..

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: systemlan »

Ad1. poczytaj forum, było o tym
Ad2. poczytaj forum, było także i o tym.

Przepraszam, ale pełno jest informacji, które Cię trapią na tym forum. Niedawno nawet pisałem o różnicy poziomów w montażu anten nadawczych. Przejrzyj, poczytaj, zainteresuj się tematem, a napewno się troszkę poduczysz ;) chyba, że inni koledzy myślą inaczej 8-)

kaka

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kaka »

możesz podesłać link bo szukałem tego już chyba z godzine i nic :(

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: lustracja »

Nie, nie mam innego zdania.
ba
popieram.
Wszystko było na forum.

Kupujący antenę "cyfrowa antena pokojowa" powinni najpierw przejrzeć forum a dopiero kupować antenę.
Chyba że już coś mają to można sobie potestować.

Poczytaj o Rzeszowie i co tam można łatwo odebrać. Na 1 rzut oka tylko mux3 i to masz. Reszta to antena zewnętrzna lub szczęście.

Zablokowany