ATX-91

jeremiw1
Posty: 20
Rejestracja: 12 września 2014, o 21:01
Odbiornik: Telewizor Sony 32`
Instalacja antenowa: ATX-55 + symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk

ATX-91

Post autor: jeremiw1 »

Witam, jestem nowym użytkownikiem. To moje pierwsze posty więc proszę o wyrozumiałość.


Ostatnio pojechałem rozwiązać pewną usterkę z działaniem DVB-T na kilku telewizorach. Sygnał na wejściu miał się dobrze jednak 17 decybelowy wzmacniacz budynkowy AWS nie dawał sobie rady z dostarczeniem sygnału do odbiorników. Najbardziej problematyczny odbiornik miał lekko ponad 32 dBm oraz SNR +/- 14 czyli masakra. Po dopięciu Terry sygnał się znacznie poprawiły:
kanał 36- SNR 26 - 26.2
kanał 50- SNR 31
kanał 53- SNR 31

Wydaje mi się, że jak pierwszego dnia sprawdzałem instalację to było wszędzie 30-31 SNR (zawsze tak mam jak robię różne małe lub mniejsze instalacje). Dziś dołożyłem Terrę i patrzę a tam 26. Może to być jakieś uszkodzenie Terry ?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: ATX-91 + symetryzator. Niski SNR po dołożeniu Terra Ha-1

Post autor: adac »

Najbardziej problematyczny odbiornik miał lekko ponad 32 dBm oraz SNR +/- 14
Najpierw ustalmy jednostki bo te które podajesz są niezrozumiałe (zakładam że korzystasz z miernika a nie jest to odczyt z menu tv). Poziom 32 dB/μV (-77 dBm) jest poniżej czułości przeciętnego odbiornika jeżeli tak to rozumieć.
Jeżeli już mierzyłeś sygnał w gniazdkach należało też sprawdzić poziom (level) bo sam SNR to za mało.
Na samym początku trzeba też zmierzyć sygnał który przychodzi z anteny żeby wiedzieć jak dobrać wzmacniacz i czy jego jakość w ogóle nadaje się dalej do instalacji, potrzebny będzie miernik. Nie podałeś nic o zmierzonych początkowych parametrach sygnału.

Na wzmacniaczu Terra HA 126 jest gniazdo testowe -30dB do podłączenia miernika. Parametry z opisu (Dipol) wyglądają na b.dobre i jest spora możliwość regulacji.

jeremiw1
Posty: 20
Rejestracja: 12 września 2014, o 21:01
Odbiornik: Telewizor Sony 32`
Instalacja antenowa: ATX-55 + symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk

Re: ATX-91 + symetryzator. Niski SNR po dołożeniu Terra Ha-1

Post autor: jeremiw1 »

Problematyczny odbiornik (po dołożeniu Terry) miał 55 dBuV (mierzone Digiair Pro) i był to zarazem najgorszy sygnał. Wszystko inne minimum 58 dBuV.
Z samej anteny wpada jakieś 49-51 dBuV na najwyższym kanale 53 (najwyższe straty na kablu).
Kanały 50 i 36 odpowiednio (około) 53 I 56 DbUv. Dalej zabezpieczenie przeciwprzepięciowe i Terra.
Tak jest gniazdo -30. Zostawiłem na nim jeden odbiornik najbliżej Terry (brakowało mi już gniazd na splitterze wiec wykorzystalem złącze z tłumikiem). Z tego co wiem najniższy sygnał wg normy to 47dBuV i taki też, a nawet trochę wyższy dolatuje do odbiornika.

Ber'y nie są idealne niestety (od 1.0 E3 do 1.8 E3), ale antena nie była ustawiana przezemnie. Jeżeli będą problemy to przestawię na Leżajsk, (2 razy mocniejszy nadajnik od Tarnawatki ... a identyczna odległość wg http://www.satcharts.eu) dzięki czemu poprawię BER'y i zwiększy mi się dBuV na wejściu.
I takie pytanko, bo nie w sumie jeszcze nie potrafię liczyć dBuV. Jeżeli z Tarnawatki przy mocy nadajnika 50kW mam sygnał 48 to ile to się zwiększy (teoretycznie) przy dwa razy mocniejszym nadajniku (100kW) z Leżajska?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: ATX-91 + symetryzator. Niski SNR po dołożeniu Terra Ha-1

Post autor: adac »

Co do poziomów w gniazdach po dołożeniu wzmacniacza to są idealne, więc jeżeli będą jakieś problemy to bardziej z jakością. BER który podajesz to jest dolna granica przyzwoitego odbioru, zależy jeszcze od odbiornika.
Poziom sygnału z anteny również dobry (w zasadzie ciężko przyczepić się do tej instalacji ;) ) -ale przy użyciu kombajnu ATX-91 sądząc po opisie. To świadczy że jego poziom na miejscu jest niski, być może zasłonięty nadajnik.
Trudno Ci będzie poprawić odbiór w warunkach kiedy jest słaby sygnał z powietrza, można liczyć na postawienie wyższego masztu i podniesienie anteny albo próbować z innego kierunkku jeżeli masz taką możliwość.

Btw: pomierz MER prosto z anteny a potem na wyjściu kontrolnym Terry, będzie wiadomo ile wzmacniacz dokłada od siebie, nie sądzę żeby dużo w tym modelu. Granica przyzwoitości na tym mierniku to bodaj 26 dB, możesz też obejrzeć obrazek konstelacji i wyciągnąć wnioski.

Wzrost mocy nadajnika o 3 dB da Ci identyczny przyrost sygnału z anteny (obojętnie czy miernik czyta w dB/uV czy dBm), ale tak można liczyć tylko w przypadku tego samego nadajnika (czyli Emitel podkręcił trochę mocy).
W pzrypadku zmiany na inny nadajnik liczą się:
- inna odległość,
- bliższe i dalsze przeszkody,
- ch-ka kierunkowa drugiego nadajnika.
Proponuję Ci obejrzeć obydwa zasięgi i profile terenu na dvbtmap.eu, to znakomita pomoc, nie zaszkodzi też wyjść na dach i obejrzeć co może zasłaniać sygnał na wybranym kierunku.

jeremiw1
Posty: 20
Rejestracja: 12 września 2014, o 21:01
Odbiornik: Telewizor Sony 32`
Instalacja antenowa: ATX-55 + symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk

Re: ATX-91 + symetryzator. Niski SNR po dołożeniu Terra Ha-1

Post autor: jeremiw1 »

Rzadko zdarzały mi się tak lipne wartości BER. Sądzę, że ten ATX-91 jest ustawiony na oko bo są niskie wartości BER ... no i jak ktoś daje do małego hotelu 17 decybelowy wzmacniacz AWS :) Widać, że nie mieli miernika bo strasznie niskie poziomy sygnału były.

Druga sprawa, w moich okolicach ciężko jest osiągnąć takie parametry z Tarnawatki więc ten hotel musi mieć położenie w miejscu o sprzyjających warunkach do odbioru z tego nadajnika. Odbiór mogę poprawić jednak przestawiając się na Leżajsk, z którego z reguły (symetryzator):
k.26 BER minimum 9.0 E4, czasem dużo lepiej
k.43 BER minimum 1.0 E3 czasem lepiej
k.59 BER często 1.2 -1.4 E3

Co do MER'u to mierzę go jak mi się przypomni :) Zawsze jak tylko uzyskam pozytywny BER (chociażby taki jak w.w instalacji z Tarnawatki) to MER mi skacze między 30 a 31. Najczęściej trzyma 31 a na najwyższym kanale jest między 30 a 31 (np. 59 z Leżajska).

Odległości między Tartawatka (50kW) a Leżajsk (100kW) różnią się wg SatCharts może 200-300 metrów. Jednak rozumiem, że dochodzi profil terenu, przeszkody itp. Dzięki ;)

jeremiw1
Posty: 20
Rejestracja: 12 września 2014, o 21:01
Odbiornik: Telewizor Sony 32`
Instalacja antenowa: ATX-55 + symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk

Antena ATX-91

Post autor: jeremiw1 »

Przepraszam za nazwę tematu. Nie wiedziałem jak to ująć. Jednak jego treść jest raczej konkretna.
Od pewnego czasu chwalę sobie ATX-91 (wpada dobrej mocy sygnał + satysfakcjonujący BER) jednak coraz rzadziej ją montuję bo cena wysoka. Niedawno znalazłem AX-1000, biorę je po 60 złotych i super antenki. Ciężko im wg mnie coś zarzucić. Jednak robiłem ostatnio instalację na 8 TV no i skoro "inwestor" nie szczędził środków to wziąłem UHF-200.
No bo chwalona na forach, bo swoje kosztuje. Nawet chyba najlepsza antena 2013 roku ? :?
I lipa, AX-1000 miał lepsze parametry. Mierzone dokładnie w tym samym miejscu, na tym samym kablu.

Miałem zapisane dokładne dane z kanałów 26,43 i 59. Niestety kartka przepadła. W każdym razie AX-1000 osiągnął minimalnie lepszy BER od UFH-200. Natomiast UHF-200 miał o niecały 1 dBmV lepszy sygnał. Wiadomo, sygnał zawsze mogę czymś podbić ale z BER już nic nie zrobię.

A pytanie moje jest takie, jak się ma realnie ATX-91 do UHF-200 (+ AX-1000). Pewnie usłyszę, że wszystko zależy od lokalnych warunków.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena ATX-91

Post autor: Anduraki »

Pewnie usłyszę, że wszystko zależy od lokalnych warunków.
aha

Znam miejsce gdzie siatki osiągają 1000x lepsze parametry niż lepsze anteny "mocno kierunkowe".

Co do anten typu tridigit to nie specjalnie przepadam za takimi. Wolę stosować prostsze konstrukcje zaczynając od zwykłych siatek, poprzez logarytmy które bardzo sobie chwalę, a skończywszy na ATX-91 i podobnych z różnymi skomplikowanymi directorami(fracaro blu 420f, sigma, sparta, EMMERSON ANTV-260).

jeremiw1
Posty: 20
Rejestracja: 12 września 2014, o 21:01
Odbiornik: Telewizor Sony 32`
Instalacja antenowa: ATX-55 + symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk

Re: Antena ATX-91

Post autor: jeremiw1 »

Ten Emmerson ANTV-260 wg allegro ma 14-21 dB zysku. Mega zysk, tylko czy w praktyce aż tak dobrze to wygląda ? Miałeś może do czynienia z bezpośrednim porównaniem ATX-91 i Emmersona w jednym miejscu ?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: ATX-91

Post autor: Anduraki »

Im bardziej okrągłe kształty elementów aktywnych tym lepszy zysk. Dlaczego Sigma lepiej odbiera od zwykłego "Dipol 19/21-69" - bo ma kółka, a fale są lepiej zbierane przez właśnie kółka i krągłości. Gdybym miał konkretną kasę wydać na antenę i chciał z daleka coś odebrać to pewnie wybrałbym tą albo Sigmę/Spartę ewentualnie jakąś dłuuugą Fracaro BLU.

Do moich potrzeb Siatka/logarytm z powodzeniem styknie.

Emmersona w praktyce nie stosowałem, ale jestem przekonany, że to dobra konstrukcja - na pewno dość droga !

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: ATX-91

Post autor: K63 »

Używam podobnej do Emmersona anteny, która niegdyś była w ofercie Dipola. Polaris ma ponoć zysk 15-18 dB. Na maszcie wisi - z małymi przerwami - chyba z 15 lat, więc trudno mi powiedzieć czy nadal trzyma deklarowane parametry.
Nawiasem mówiąc, noszę się z zamiarem przeprowadzenia pomiarów i porównania z tym Polarisem osiągów kilku najpopularniejszych anten Dipola, ale ciągle coś staje mi na przeszkodzie.

jeremiw1
Posty: 20
Rejestracja: 12 września 2014, o 21:01
Odbiornik: Telewizor Sony 32`
Instalacja antenowa: ATX-55 + symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk

Re: ATX-91

Post autor: jeremiw1 »

Bardzo chętnie zobaczę porównanie :)
Widziałem ostatnio u kogoś na strychu starego ATX-91. Prawie to samo tylko te plastikowe direktory były jakby trochę z "metalu" a trochę z plastiku. W nowym modelu są całe plastikowe.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: ATX-91

Post autor: K63 »

Z archiwum Dipol-a
Obrazek
Dipol pisze:Podobne, a jednak różne – ATX i Polaris.W naszej ofercie znajdują się dwie bardzo podobne anteny ATX-91/21-60 (kod A3710) i Polaris 60/21-60 (A3385). Przeznaczone są do odbioru programów w trudnych warunkach. Budowa anten oparta jest na elementach typu “X”. Jednak, jak widać na przedstawionych charakterystykach antena ATX pracuje lepiej w zakresie wyższych kanałów, z kolei Polaris w zakresie niższych.

jeremiw1
Posty: 20
Rejestracja: 12 września 2014, o 21:01
Odbiornik: Telewizor Sony 32`
Instalacja antenowa: ATX-55 + symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk

Re: ATX-91

Post autor: jeremiw1 »

Lepsza praca w zakresie niższych/wyższych kanałów przekłada się na więcej dB zysku czy na lepsze parametry jakościowe (SNR, BER, MER). ? Czy to i to ?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: ATX-91

Post autor: Anduraki »

Nie powiedziałbym, z wykresu widać dobitnie, że antena po lewej ma lepszy zysk globalnie, ta po prawej nieznacznie lepszy zysk w okolicach 700MHz, a poza tym doły z każdej strony.
ATX pracuje lepiej w zakresie wyższych kanałów, z kolei Polaris w zakresie niższych.
Niee..
Patrząc na wykres odnosi się wrażenie jakoby ta po prawej miała wyższy zysk ze względu na górkę, ale w gruncie rzeczy lepsza jest ta z płaskim zyskiem. Jest lepiej zestrojona na całe pasmo UHF niż ta po prawej która jest zestrojona w zasadzie pod grupę kanałów z okolicy 680-740MHz

Obie anteny są mocno kierunkowe dlatego zapewne idealne ustawienie ich jest dość problematyczne.

Banister
Posty: 75
Rejestracja: 6 października 2011, o 13:41
Odbiornik: Philips 40"
Instalacja antenowa: Dipol z ATX91 + SWA9701
Nadajnik - obiekt nadawczy: dookolna + Raszyn

Re: ATX-91

Post autor: Banister »

Witam serdecznie !!
Posiadam taką antenę jak z obrazka wyżej innego forumowicza z prawej strony.
No i mam garść pytań technicznych (proszę wybaczyć jeśli nie będą one zbytnio profesjonalne) ale najpierw wprowadzenie:
Antena jest można tak nazwać "wykastrowana" z dipoli i jest tylko ten główny z płytką SWA 9701
Antena jest ustawiona przez kompas na nadajnik w Ciechanowie 229 stopni z mojego punktu zamieszkania. Odbiór jest 100/100, i powyżej 50 dB a nawet 70 dB na kanał.
Dodam, że na:
215 stopni nadaje Łódź, którą odbieram, może nie cały czas, ale poziom mocy i jakości sygnału skacze.
232 stopni nadaje Kalisz, co też się pojawia, ale mniej niż Łódź.
na k. 36 mam Bydgoszcz również podobnie jak Łódź.
Olsztyn 342 stopnie jest odbierany ale widać, że jest tłumiony.
Warszawę mam PKiN (175 stopni) i Raszyn (180 stopni) obieram jak myślę kątem anteny, że tak to nazwę w tym TVN HD 80/100i Polsat News HD - od godz. 19:00 ma maxa 70/100 ale nie całodobowo
I teraz pytania techniczne o antenę:
jaki jest jej kąt widzenia, czyli ile stopni od ustawienia na nadajnik w Ciechanowie (229 stopni) może jeszcze "zebrać" sygnał z innych nadajników?
Jakie jest tłumienie z tyłu anteny?
Czy zdjęcie tych siatek z tyłu anteny poprawi odbiór sygnałów dochodzących z tyłu? i z innych kierunków? Antena stanie się wtedy dookólna?

Dodam, że jak ustawię antenę na Warszawę bo zawsze był bardzo lub dobry odbiór to na "plecach" był prawie Olsztyn na przestrzale. Czy lepiej ustawić antenę na Olsztyn i w dobrym dniu mieć Rosję a z tyłu Warszawę. Lub jest możliwość ustawienia na Ostrołękę / Łomżę i będę miał prawie w linii również Białystok a z tyłu Płock lub odwrotnie.

Ale jest potrzebna mi informacja jakie dokładnie ta antena ma parametry jak jest cała. Czy jest jakiś +/- w stopniach jej widzenia.

Według nawigacji w samochodzie mam 120 metrów nad poziomem morza, a antena jest z 11 metrów wyżej.

Tu znajdziecie filmiki z tego co też nagrałem https://www.youtube.com/user/Banister306/videos

Pozdrawiam i liczę na wypowiedzi.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: ATX-91

Post autor: K63 »

Banister pisze: 5 maja 2020, o 12:32 jest potrzebna mi informacja jakie dokładnie ta antena ma parametry jak jest cała. Czy jest jakiś +/- w stopniach jej widzenia.
https://all-ant.pl/antena-dvb-t-atx-91s

Banister
Posty: 75
Rejestracja: 6 października 2011, o 13:41
Odbiornik: Philips 40"
Instalacja antenowa: Dipol z ATX91 + SWA9701
Nadajnik - obiekt nadawczy: dookolna + Raszyn

Re: ATX-91

Post autor: Banister »

To wygląda na to, że szerokość wiązki w poziomie (H) ma w całości od 21 do 44 stopni, czyli tzw. od 10 stopni do 22 stopni po lewo i prawo od głównego promieniowania anteny. Tak mam to rozumieć?
To się rozkłada na wszystkie częstotliwości? Czy to został tak podany parametr na całość częstotliwości?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: ATX-91

Post autor: poxipol »

Odpowiednik ATX-91 K 21-60
Obrazek
W tej wersji stosunek promieniowania głównego do wstecznego w całym jej paśmie roboczym nie spada poniżej 25 dB
Zwiększenie kąta promieniowania anteny powoduje zmniejszanie jej zysku energetycznego,w tym również zwiększanie poziomu zakłóceń ( o ile takie istnieją )

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: ATX-91

Post autor: VAHANARA »

Banister pisze: 5 maja 2020, o 15:31 To wygląda na to, że szerokość wiązki w poziomie (H) ma w całości od 21 do 44 stopni, czyli tzw. od 10 stopni do 22 stopni po lewo i prawo od głównego promieniowania anteny. Tak mam to rozumieć?
Tak.
Banister pisze: 5 maja 2020, o 15:31 To się rozkłada na wszystkie częstotliwości? Czy to został tak podany parametr na całość częstotliwości?
Uzupełniając rysunek. Jeśli podana jest jedna wartości szerokości wiązki w H i V, to odnosi się to zawsze do najwyższej częstotliwości pasma anteny. Jeśli po dwie wartości, to mniejszy kąt jest dla górnej granicy pasma pracy, większa wartość dla dolnej granicy pasma pracy. W ogólności jest tak, że szerokość wiązki rośnie wraz ze zmniejszaniem się częstotliwości.
Banister pisze: 5 maja 2020, o 12:32 jaki jest jej kąt widzenia, czyli ile stopni od ustawienia na nadajnik w Ciechanowie (229 stopni) może jeszcze "zebrać" sygnał z innych nadajników?
Tego nie da się tak prosto określić. Połówkowe kąty widzenia anteny określają tylko jej teoretyczną kierunkowość, w rzeczywistości antena może w zależności od lokalnych warunków odbiorczych i sposobu instalacji sygnały z o wiele większych kątów. Ale to tylko w realu testy mogą wykazać.
Banister pisze: 5 maja 2020, o 12:32Czy zdjęcie tych siatek z tyłu anteny poprawi odbiór sygnałów dochodzących z tyłu? i z innych kierunków? Antena stanie się wtedy dookólna?
Dookólna to nie, ale poprawiłby się jej odbiór z tyłu, a pogorszył od przodu. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Zdejmujesz i patrzysz.
Banister pisze: 5 maja 2020, o 12:32Dodam, że jak ustawię antenę na Warszawę bo zawsze był bardzo lub dobry odbiór to na "plecach" był prawie Olsztyn na przestrzale.
W podobnych sytuacjach "trenowane" bywają 'siatki' ze zdjętymi ekranami. Mają wtedy takie same zyski od przodu i tyłu. Przy silnych sygnałach albo dobrych wzmacniaczach takie sztuczki potrafią się udać.
A jak by się zachował ATX bez ekranu - jak pisałem wyżej - tylko próba. W odróżnieniu od siatki jej zysk od tyłu będzie dużo mniejszy niż od przodu, poza tym zmienić się może charakterystyka kierunkowa.

Krispl
Posty: 80
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 23:07

Re: ATX-91

Post autor: Krispl »

Mam jedną antenę ATX-91 i nie odbieram na niej tylko jednego czeskiego MUX 3 z nadajnika oddalonego o ok. 115 km. Reszta OK. Czasami w nocy można złapać sygnał ale nigdy w dzień. Podejrzewam że brakuje jakieś 3-5 dB mocy sygnału. W moim kierunku nadajnik promieniuje jakieś 3,2 kW mocy ale już bardziej na zachód 5-8 kW i tam można spokojnie odbierać ten MUX.

I teraz pytanie: czy dwie anteny synfazowe ATX-91 podciągną rzeczywiście sygnał o ok. 2,5 dB ?

A może dwa ATX-107 i poziom skoczy o jakieś 3-4 dB. Czy w ogóle jest sens instalować ATX-107 za ATX-91 i czy będzie z tego jakaś korzyść.

Zablokowany