FERGUSON DIGITAL DAB+ 100

odbiorniki i zagadnienia związane z odbiorem
fleszgordon

FERGUSON DIGITAL DAB+ 100

Post autor: fleszgordon »

Od ponad miesiąca na rynku polskim pojawiło się radio z DAB+ od Fergusona (Ferguson Digital DAB+100). Wygląda ciekawie, a miałoby być do dużej kuchni, więc kwestie estetyczne też są ważna. Co o nim myślicie?
żródło http://www.ferguson-digital.eu/pl/produ ... frowe.html
Obrazek
Obrazek

Opis producenta:
Radio Ferguson Digital DAB+100 jest urządzeniem, które idealnie sprawdzi się w kuchni, w pokoju dziecięcym lub biurze. Ciekawy kształt, unikalne materiały oraz praktyczna obsługa sprawiają, że model znakomicie sprawdzi się u Państwa w domu. Z tym urządzeniem odbierzecie Państwo najnowsze stacje cyfrowego radia, jak również tradycyjne kanały z częstotliwości UKF. System RDS (Radio Data System) wyświetla na ekranie urządzenia dodatkowe informacje od nadawcy np. tytuł i wykonawcę aktualnie nadawanego utworu. Dodatkowo urządzenie wyposażyliśmy w praktyczny wyświetlacz LCD z podświetleniem. Dzięki niemu z łatwością rozpoznają Państwo stację radiową, nadawcę, nazwę wykonawcy, albumu czy też tytuł utworu! Produkt ten jest wyposażony w praktyczną funkcję programowania czasu jego wyłączenia. Dzięki, której mogą Państwo spokojnie oddać się wieczornemu relaksowi, nie zaprzątając sobie głowy wyłączaniem urządzenia. Do Państwa dyspozycji jest również funkcja radio-budzika, która na życzenie obudzi Państwa muzyką z ulubionego programu. Dzięki zintegrowanym wejściom na nośniki USB oraz karty SD istnieje dodatkowo możliwość odtwarzania plików audio w formacie MP3 (również ID3).

DAB+ z DLS (Dynamic Label Segment: wyświetlanie tekstu)
UKW z RDS (RT/PTY)
Pamięć 20 stacji: 10 x DAB+ / 10 x UKW
Wejście USB dla odtwarzania plików audio
Wejście kart SD dla odtwarzania plików audio
Wyjście słuchawkowe
Zegarek
Funkcja budzika
Snooze (funkcja drzemki)
Sleep (programowanie czasu wyłączenia)

Cena w najtańszym sklepie to 187zł
http://itpromo.pl/p/1594/88075/radio-fe ... o-rtv.html

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Radio Ferguson Digital DAB+100

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Trudno ocenić po obudowie i opisie.
Trzeba by gdzieś posłuchać jak gra i sprowadzić, czy poprawnie wyświetla polskie znaki zarówno w nazwach stacji jak i napisach (DLS).

A z ciekawostek...
http://www.cdiscount.com/high-tech/peti ... 04040.html
http://i2.cdscdn.com/pdt2/0/4/0/1/700x7 ... reveil.jpg
http://i2.cdscdn.com/pdt2/0/4/0/3/700x7 ... reveil.jpg

fleszgordon

Re: FERGUSON DIGITAL DAB+ 100

Post autor: fleszgordon »

No to u nas taniej, znalazłem za niecałe 190zł.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: FERGUSON DIGITAL DAB+ 100

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Dopadłem go w w sklepie.
Wprawdzie nie było warunków by posłuchać jak gra, ale można było poklikać.
Egzemplarz, który miałem w rękach nie wyświetla polskich znaków ani w nazwach stacji ani napisach DLS. Ewidentnie ma jakieś problemy z tablicami znaków. Pojawia się więc pytanie do importera, czy przewiduje aktualizację oprogramowania i czy jest to w ogóle możliwe, bo w niektórych modułach DAB może to nie być łatwe zadanie.

Obrazek

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: FERGUSON DIGITAL DAB+ 100

Post autor: Anduraki »

Byłem w MM, żeby obejrzeć to - ofc nie wiedziałem, że Emitel już włączył DAB+ w Lublinie więc od razu przeszedłem to sprawdzenia radia analogowego. Radyjko jest szerokości dwóch pudełek po CD na wysokość może nieznacznie większe - jest dość głębokie.

Jak na tak małe wymiary nie spodziewałem się z głośników nic jak pierdzenia i syczenia, a radio mnie pozytywnie zaskoczyło - nie daje rzecz jasna dźwięku jak mikrowieże, ale jak na rozmiar takiego radyjka dźwięk jest conajmniej 11/10. Do małej kuchni się będzie nadawać idealnie. Mam nadzieję, że mi nie wykupią go do poniedziałku.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: FERGUSON DIGITAL DAB+ 100

Post autor: Anduraki »

Uzasadniony double post - sorki ;P

Posłuchałem sobie tego radyjka w MM cyfrowo i wszystko gra idealnie - 8 stacji wykrył póki co(Lublin) jeszcze przed docelowym włączeniem. Zauważyłem zaniki dźwięku od czasu do czasu, jest to spowodowane zapewne słabym sygnałem.

Brak polskich znaków w RDS i nazwach stacji - póki co. Napisałem do fergusona w tej sprawie, zobaczymy co odpiszą. Na stronie brak kategorii Radio DAB+ w pobieraniu firmware - w instrukcji kierują na stronę w celu poszukiwania nowych FW.

Kupiłem radyjko - czy je zatrzymam dużo zależy od tego jak producent zareaguje na moje zgłoszenie. Ma 2 tygodnie, potem w przypadku braku odpowiedzi odnoszę radio do sklepu.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: FERGUSON DIGITAL DAB+ 100

Post autor: hadam »

Mam pytanie, a raczej dwa:
czym się rożni Ferguson Digital DAB+100 od Ferguson Digital DAB+150 :?: i czy w nowszym Ferguson Digital DAB+150 zostały już poprawione błędy z czytaniem polskich znaków :?: .

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: FERGUSON DIGITAL DAB+ 150

Post autor: hadam »

Skoro nikt nie chce odpowiedzieć, to sam odpowiem może się komuś przydać.
Kupiłem to radyjko i jestem pozytywnie zaskoczony zwłaszcza wyglądem i dobrym głębokim brzmieniem jak na radio z jednym głośnikiem gra na prawdę bardzo głośno i czysto, potwierdzam tym samym to co napisał kol. Anduraki.
Bez problemu u mnie łapie DAB+ ze Św. Krzyża i z Kosztowych.
Różnica Ferguson Digital DAB+150 w stosunku do poprzednika jest taka, że nie ma już problemu z polskimi znakami o czym pisał wcześniej pan Mroczkowski.
JaroslawMroczkowski pisze:Dopadłem go w w sklepie.
Wprawdzie nie było warunków by posłuchać jak gra, ale można było poklikać.
Egzemplarz, który miałem w rękach nie wyświetla polskich znaków ani w nazwach stacji ani napisach DLS. Ewidentnie ma jakieś problemy z tablicami znaków. Pojawia się więc pytanie do importera, czy przewiduje aktualizację oprogramowania i czy jest to w ogóle możliwe, bo w niektórych modułach DAB może to nie być łatwe zadanie.

Obrazek



Co prawda zamiast "ó" jest "o" czyli "trojka" ale jest OK.

Obrazek
Nie wiem jak było w Ferguson Digital DAB+100 w menu, ale przypuszczam, że nie po polsku bo objaśnienie w instrukcji obsługi jest z napisami po angielsku np. "station scan" a w 150 jest "szukanie automatyczne" oczywiście jest też szukanie ręczne i lokalne. Reasumując przyciski są po angielsku ale menu już po polsku, także po polsku są dni tygodnia przy godzinie i dacie kiedy odbiornik jest na czuwaniu np. sroda bez "ś".
To co mnie najbardziej zaskoczyło i prawdę mówiąc jestem zszokowany tym, że radio DAB+ można zakłócić aparatem cyfrowym, kompaktowym Sony (aparatem w telefonie np. już nie). Za każdym razem kiedy podchodziłem na odległość do 3m z włączoną cyfrówką, radio gasło i nie mogłem zrobić prawidłowo zdjęcia, dziwne, prawdopodobnie zakłóca autofokus.
Dlatego zamiast informacji DLS na zdjęciu jest oczywiście "PR Trojka" bo zależało mi żeby to uchwycić i napis "Connecting"
Poza tym jeśli chodzi o słabe strony to radio znacznie gorzej radzi sobie z FM od mojego poprzedniego radia.

Zablokowany