DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Ale to może zdecyduj się, skoro antenę masz skierowaną na Suchą Górę to dlaczego piszesz o odbiorze Maślanej Góry?
Z Moszczenicy odległość do EC i do Maślanej mniej więcej taka sama (ok. 8km), przy czym antena nadawcza na Maślanej 3x wyżej niż na EC i masz problem z odbiorem na antenie TriDigit?

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: kemi73 »

Tak się składa że EC Glinik mam widoczny a Maślana jest zasłonięta przez górę i na dodatek po drugiej stronie budynku. Jakiś problem by EC działało z mniejszą mocą ?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Jak po drugiej stronie budynku jak i Maślana i EC są po tej samej stronie od Moszczenicy, może 20st różnicy. I co to za góry że przy tak niewielkim kącie jest ponad 3-krotne przewyższenie, takie że EC było widać a Maślanej już nie? Tatry? ;)
Przeniesienie na Maślaną znacznie poprawia zasięg emisji, szczególnie dlatego że antena nadawcza jest o wiele wyżej niż z EC - siłą rzeczy w terenie górzystym będzie to korzystniejsze rozwiązanie.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: kemi73 »

Mogę podesłać rzut na mapie :) A pech ce że mieszkam w samej dolinie zasłoniętej od strony Gorlic niezłą góreczką.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Czyli z EC nie było sygnału, stąd odbiór Suchej Góry.
Warto spróbować czy obecnie odbiór się pojawił, no jednak antenę trzeba przekręcić z SG na Maślaną.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: kemi73 »

EC jest w Gliniku i akurat dolinką docierał sygnał. Nic pozostaje mi odbierać sygnał z SG. I przy okazji na dvbtmap to nie jest 20' różnicy a bliżej 110'. Dwadzieścia to mam miedzy SG a EC.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: K63 »

Właśnie niedawno wróciłem z Gorlic po pomiarach. Sytuacja w zależności od miejsca wygląda różnie, chociaż sugerując się profilem, wszędzie powinno być bardzo dobrze.
- ul. Zagórzańska (9 km) - siatka z symetryzatorem - siła sygnału 60-66 dBmV, jakość bez parametrów maksymalnych, ale można uznać je za dobre
- ul. Ściegiennego (8,6 km) - mieszkanie po północnej stronie bloku - antena pokojowa APOK ze wzmacniaczem - siła sygnału ok. 50-55 dBmV, jakość na pograniczu odbioru (preBER: E-04 do E-05). Dla telewizora Samsung jednak wystarczające (siła 70-90 %, ilość błędów -0)
- ul. Paderewskiego (8,3 km) - antena Tridigit Mini pasywna na 2m maszcie - siła ok.55-60 dBmV, jakość dobra
- ul. Wiosenna (6,5 km) - antena pasywna Dipol 19/21-60 na dachu ok. 7-8 m n.p.t. - dotychczas z komina EC obsługiwała idealnie 6 odbiorników. Obecnie z Maślanej przy antenie jest zaledwie 44-47 dbmV, Ber na wszystkich mux-ach tak wariuje że trudno stwierdzić jaka jest jego średnia wartość. Generalnie jest źle. Efekt - na 3 dekoderach Wiwa HD50 idą tylko k.34 i 36. Na 3 tv LG brak jakiegokolwiek sygnału ( no, może coś tam się pojawia na k.34 ).
Generalnie w każdym miejscu gdzie byłem., jest gorzej niż z komina EC.

Na koniec uwaga. Dociera do mnie coraz więcej informacji, ze bardzo dużo ludzi nic nie wie o zmianie nadajnika. Wielu od wtorku nie ma sygnału i myślą że zepsuł im się odbiornik albo że jest jakaś awaria na nadajniku. Ale są także tacy "szczęściarze" co nie zauważyli zmiany i myślą że nadal odbierają komin, nie wiedząc że to Maślana z odbicia.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Jak domniemam, wyniki pomiarów są w dBuV a nie dBmV...?
Wnioski możnaby wysnuć takie że w mieście może troszkę poziom spadł ale jest dobrze, w terenie jest lepiej.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: kemi73 »

Jest zaje... w terenie :!: Teraz najlepiej ma Grybów, Gorlice jako 30 tys miasto już nie musi.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: K63 »

Jarosław Bałuka pisze:Jak domniemam, wyniki pomiarów są w dBuV a nie dBmV...?
Oczywiście dBuV ! Przepraszam.

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: kroczek12 »

kemi73 pisze:Jest zaje... w terenie :!: Teraz najlepiej ma Grybów, Gorlice jako 30 tys miasto już nie musi.
Zobacz na mapie gdzie jest Maślana Góra na mapie. Po środku między Grybowem a Gorlicami. Oba miasta mają praktycznie podobną widoczność optyczną na wieżę na Maślanej a więc co za tym idzie i warunki odbioru. Pamiętaj, że naziemna telewizja jest robiona dla wszystkich, więc przeniesie emisji na znacznie wyżej położone miejsce pozwala na odbiór dla większej grupy odbiorców, a innym także dla jej poprawienia. Dodatkowo masz podobną odległość do Maślanej jak do komina EC, więc o ile miałeś do tej pory możliwy odbiór z komina to i powiedzie Ci się w przypadku Maślanej ponieważ w twoim przypadku to ta sama odległość i niewielka różnica kąta azymutu (20st). Piszesz, że masz odbiór z Suchej Góry - fajnie, bo i masz taką alternatywę bo pamiętaj, że dużo odbiorców miało problem odebrać sygnał z jakiegokolwiek nadajnika, a znałem takich wielu w Grybowie. Nie pozwalał im na to ani nadajnik z Tarnowa, ani z Przehyby ani tym bardziej z Chorągwicy, a o kominie EC z Gorlic musieli całkowicie zapomnieć bo właśnie... Maślana Góra zasłaniała.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: kemi73 »

Jakie 20st ? U mnie to jest 110st. Otwórz sobie dvbtmap i zaznacz oba nadajniki może wtedy nie będziesz powielał nieprawdy. Podnosząc nadajnik pogorszono możliwość odbioru ludziom w dolinach ale kogo to obchodzi.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Podniesienie wysokości nadajnika właśnie odbiorcom w dolinach daje większą szansę na odbiór - a teren właśnie jest taki. Im wyżej ulokowany nadajnik tym większe przewyższenia terenu fale pokonają.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: kemi73 »

Panie Jarku prośba o szybką aktualizację "http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... misji-dvbt". EC nadal jest tam uwzględniony jako obiekt nadawczy !.

@kroczek12 a 20st azymutu to mnie nie interesuje, dla mnie jest ważne że muszę obrócić antenę o ponad 110st by odbierać z Maślanej a to w moim przypadku jest niemożliwe ! No chyba że wyburzę część domu :lol:

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: kroczek12 »

@kemi73 Nikogo nie powielam, ale uwierz mi, że moją wypowiedź poprzedziłem wcześniej zerknięciem na dvbmap.eu. Tam postawiłem miejsce odbioru na Moszczenicę (tę na północ od Gorlic) i naprawdę nijak nie jestem w stanie dopatrzeć się tam mniejszego kąta od kąta nawet prostego (90st) pomiędzy Maślaną a EC ponieważ 110st widzę gdzieś w rejonie miejscowości Mszanka. Ale ok... wierzę ci na słowo że masz 110st. Jeśli na obecnej elewacji już faktycznie nie możesz przekręcić anteny bo nie widzisz Maślanej to zwyczajnie przeinstaluj antenę na inną ścianę budynku tę od strony Maślanej... Nie wiem dlaczego widzisz w tym problem.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: kemi73 »

Bo mam instalację w ścianie i nie chce mi się jej przerabiać, bo ktoś za parę lat wymyśli Maślana be EC lepszy i co znowu przekładanie anteny ?. Ja wiem że każdy chce zarobić, więc jak miałeś zły odbiór naziemny to przecież mogłeś odbierać z satelity. Co to za problem dla Ciebie ?.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: K63 »

Koledzy, nie ma się co spierać.
Azymuty dla centrum Moszczenicy:
- Sucha Góra - 86 st.
- EC Glinik - 133 st.
- Maślana Góra - 200 st.
Więc kol. kemi73 przestawiając antenę z SG na MG musi ja przekręcić ok. 110-120 st. Miedzy EC i MG jest ok. 70 st.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: K63 »

No to mamy parametry emisji:
MOC ERP [kW] koncesja - na wszystkich mux-ach - 4,5 kW
Charakterystyka - dookólna
http://emi.emitel.pl/EMITEL/przeglad_obiektow.aspx

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: kemi73 »

K63 to jakiś żart prawda ? EC wyłączony a tu dają naprawdę mega moc. Nic tylko pogratulować !

ik26

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: ik26 »

kemi73 pisze:Bo mam instalację w ścianie i nie chce mi się jej przerabiać, bo ktoś za parę lat wymyśli Maślana be EC lepszy i co znowu przekładanie anteny ?. Ja wiem że każdy chce zarobić, więc jak miałeś zły odbiór naziemny to przecież mogłeś odbierać z satelity. Co to za problem dla Ciebie ?.
Pewnie się obrazisz ale to widzenie sprawy pod kątem własnego nosa. U mojego ojca dopiero od wczoraj dociera sygnał TVP od początku jej istnienia -taka lokalizacja jak zresztą kilkanaście numerów obok . Gdy była analogowa tv szumy i migotanie było tak duże że dla zdrowia psychicznego lepiej było nie używać tv .Nadeszła era tv sat była alternatywa aż do wczoraj . Ja mieszkam w innej części miejscowości i problemu z odbiorem nie mam . Ale często śmigam na dach a mam dość niebezpieczny do spacerów i przestawiam jak Sucha Góra zmieniała parametry to później Tarnów a na końcu EC Glinik i nie widzę problemów Najwięcej mają ci którzy odbierali za pomocą "przysłowiowego druta ".Liczy się ogół a nie jednostka. Zrobiliśmy się społeczeństwem roszczeniowym. Bierzmy przykład z amerykanów „Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla swojego kraju”

Zablokowany