Sumowanie sygnałów z kilku anten

Awatar użytkownika
marks74
Posty: 124
Rejestracja: 27 czerwca 2010, o 13:59
Odbiornik: Samsung LE40C650, SonyKDL55W815
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa, wzmacniacz SWA
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy

Jak zsumować sygnał analogowy z DVB-T?

Post autor: marks74 »

Czy ktoś może podpowiedzieć jak połączyć dwie anteny siatkowe- jedna skierowana na Skrzyczne w celu odbioru TVP cyfrowy, niestety w tym momencie brak lub bardzi kieoski Polsat i TVN- dlatego powyższe programy ściągam z Kosztów. Gdy sumuje zwykłym sumatorem to mam zakłócenia odbioru programów ze Skrzycznego. Co mogę z tym zrobić? :x

lpm11

Re: Jak zsumować sygnał analogowy z DVB-T?

Post autor: lpm11 »

Spróbuj użyć wzmacniacza dla anteny do DVB-T, przed zsumowaniem. Ale nie wiem czy to pomoże.

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: Jak zsumować sygnał analogowy z DVB-T?

Post autor: BadBoy475 »

marks74 pisze:Czy ktoś może podpowiedzieć jak połączyć dwie anteny siatkowe- jedna skierowana na Skrzyczne w celu odbioru TVP cyfrowy, niestety w tym momencie brak lub bardzi kieoski Polsat i TVN- dlatego powyższe programy ściągam z Kosztów. Gdy sumuje zwykłym sumatorem to mam zakłócenia odbioru programów ze Skrzycznego. Co mogę z tym zrobić? :x
Ja to poleciłbym przede wszystkim wywalić anteny siatkowe i zastąpić je antenami silnie kierunkowymi np. typu ATX. Do puszek tych anten włożyć symetryzatory i połączyć je wzmacniaczem masztowym z dwoma wejściami UHF o regulowanym wzmocnieniu. Osobiście polecam produkty firmy ALCAD. Sam aktualnie mam połączone trzy anteny wzmacniaczem Alcad AM-417 http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... 903717.htm i jestem bardzo zadowolony z tego sprzetu.

goldfinger

Re: Jak zsumować sygnał analogowy z DVB-T?

Post autor: goldfinger »

Istnieje jeszcze coś takiego jak zwrotnica kanałowa. Co to takiego i gdzie to jest dostępne - spytaj googla ;)

sw3

Re: Jak zsumować sygnał analogowy z DVB-T?

Post autor: sw3 »

goldfinger pisze:Istnieje jeszcze coś takiego jak zwrotnica kanałowa. Co to takiego i gdzie to jest dostępne - spytaj googla ;)
Szkoda, że w telewizji naziemnej nie ma jakiegoś odpowiednika DiSEqC. Bo przy większej ilości kanałów z różnych lokalizacji, sprawa ze zwrotnicami się komplikuje. Dzięki DiSEqC (DiTEqC) możnaby odbierać nawet kanały na tej samej częstotliwości z różnych nadajników.

szmarek11

Re: Jak zsumować sygnał analogowy z DVB-T?

Post autor: szmarek11 »

Mieszkam w okolicach Wadowic miałem podobny problem,rozwiązałem to dwoma siatkami jedną skierowaną na SKRZYCZNE drugą na Kraków i przewody z tych anten podłączyłem do do jednej wtyczki .Próbowałem stosować różne symetryzatory ale efekt mizerny ,i dopiero układ jak wyżej daje Mi możliwość oglądania DVB-T i naziemnej musiałem tylko ustawić 1-wszy program naziemnej z kanału 24 bo na 10 kanale mocno śnieżył .


janek 77

Re: Jak zsumować sygnał analogowy z DVB-T?

Post autor: janek 77 »

A jakiś splitter nie wystarczy?
np
http://www.satserwis.pl/pokaz.php?nazwa ... 4/2418.dat
czy trochę droższy
http://www.satserwis.pl/pokaz.php?nazwa ... 4/2401.dat

Ktoś bardziej fachowy może się wypowie?

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Jak zsumować sygnał analogowy z DVB-T?

Post autor: Drekan »

marks74 pisze:Czy ktoś może podpowiedzieć jak połączyć dwie anteny siatkowe- jedna skierowana na Skrzyczne w celu odbioru TVP cyfrowy, niestety w tym momencie brak lub bardzi kieoski Polsat i TVN- dlatego powyższe programy ściągam z Kosztów. Gdy sumuje zwykłym sumatorem to mam zakłócenia odbioru programów ze Skrzycznego. Co mogę z tym zrobić? :x
Łączenie sygnału z kilku anten nie jest proste.

Zaleca się łączyć anteny tego samego typu najlepiej kierunkowe wyposażone w symetryzatory. Jednak i tu nie ma gwarancji czy po zsumowaniu sygnału obraz nie będzie gorszy od tego uzyskiwanego z każdej z tych anten osobno. Większy problem jest z antenami szerokopasmowymi jakimi są anteny siatkowe. Łapią one sygnał w wielu kierunków jednocześnie i przez to w sygnale znajduje się dużo wszelkiej maści zakłóceń i szumów, które najczęściej są dodatkowo wzmacniane przez wbudowane w te anteny wzmacniacze antenowe. :?

Dodatkowym problemem jest fakt, że chcesz uzyskać sygnał zarówno analogowy, jak i cyfrowy. Tuner TV analogowej potrzebuje przede wszystkim silnego sygnału, inaczej zobaczysz obraz ze śniegiem. Natomiast tuner NTC woli sygnał słabszy ale pozbawiony zakłóceń i szumów (Skrzyczne nadaje z małą mocą jednak zapewnia dobry odbiór na sporym obszarze). :roll:

Najlepszym rozwiązaniem jest zwrotnica antenowa z pułapkami kanałowymi. Ponieważ pułapki muszą być dostosowane do odbieranych u ciebie kanałów, dlatego taką zwrotnicę będzie trzeba wykonać na zamówienie w firmie specjalizującej się w budowie i instalacji systemów antenowych. A to już będzie całkiem spory wydatek. Jednak masz pewność, że po połączeniu sygnałów z obu anten zakłócenia, które na jednym kanale łapie druga antena będą blokowane przez stworzone pułapki kanałowe, a nie będą sumowane z właściwym sygnałem z pierwszej anteny. Jednak obecnie przeszkodą w zakupie tworzonej na zamówienie zwrotnicy wyposażonej w konkretne pułapki kanałowe jest fakt, że część częstotliwości planowanych i aktualnie wykorzystywanych jest tylko tymczasowa i po wyłączeniu analogu nadawanie przejdzie na docelowe kanały. I albo już teraz zamontowane zostaną dodatkowe pułapki na docelowe kanały, albo po wyłączeniu analogu czeka cię zmiana zwrotnicy na nową. :(

Tańszym rozwiązaniem jest eksperymentowanie z ustawieniami anteny, może uda się znaleźć pozycję dającą poprawny odbiór z obu nadajników. Czasami zastosowanie prostego rozgałęźnika czy sumatora może okazać się wystarczającym rozwiązaniem w danej lokalizacji. Można też spróbować zastosować inna antenę czy zamontować korektor antenowy. Są też firmy, które przyjeżdżają do klienta i testują rożne rozwiązanie pozwalające uzyskać pożądany efekt w konkretnym przypadku. Ostatecznie można przeczekać i liczyć, że Skrzyczne z racji długoletnich testów uruchomi nadawanie 2 multipleksu jeszcze w tym roku. ;)

chopin

Re: Jak zsumować sygnał analogowy z DVB-T?

Post autor: chopin »

Niegra roli jaki typ anteny i gdzie skierowana zastosuj sumator lub zwrotnice 1-60 będzie napewno wszystko dobrze odbierać .Sprawdzone na antenach Jaga,ATX55,oraz siatkowa.Odieram kanały DVB-t Z nadajnika Wichowie koło Żagania z Drugiej anteny odbieram kanały Czeskie oraz Niemieckie DVB-t w MPEG2.TV Sony Bravia.Zastosuj sumator niebędzie żadnych problemów.

romanodepalma

Re: Jak zsumować sygnał analogowy z DVB-T?

Post autor: romanodepalma »

Najlepszym rozwiązaniem jest zwrotnica antenowa z pułapkami kanałowymi. Ponieważ pułapki muszą być dostosowane do odbieranych u ciebie kanałów, dlatego taką zwrotnicę będzie trzeba wykonać na zamówienie w firmie specjalizującej się w budowie i instalacji systemów antenowych. A to już będzie całkiem spory wydatek. Jednak masz pewność, że po połączeniu sygnałów z obu anten zakłócenia, które na jednym kanale łapie druga antena będą blokowane przez stworzone pułapki kanałowe, a nie będą sumowane z właściwym sygnałem z pierwszej anteny. Jednak obecnie przeszkodą w zakupie tworzonej na zamówienie zwrotnicy wyposażonej w konkretne pułapki kanałowe jest fakt, że część częstotliwości planowanych i aktualnie wykorzystywanych jest tylko tymczasowa i po wyłączeniu analogu nadawanie przejdzie na docelowe kanały. I albo już teraz zamontowane zostaną dodatkowe pułapki na docelowe kanały, albo po wyłączeniu analogu czeka cię zmiana zwrotnicy na nową.
Proponuję się zainteresować cenami filtrów środkowoprzepustowych. Jeżeli jedna antena odbiera tylko sygnał analogowy, a druga tylko cyfrowy, to taki filtr na trzy częstotliwości (MUX1 MUX2 MUX3) będzie kosztował ok. 30zł. Stosując zwrotnice tego typu, po zmianie częstotliwości tracimy całą zwrotnicę.

janek 77

Re: Jak zsumować sygnał analogowy z DVB-T?

Post autor: janek 77 »

Czy ktoś testował konkretne urządzenie?
Konkretny sumator?
Czy splitter zrobiłby swoje?
np
http://www.satserwis.pl/pokaz.php?nazwa ... 4/2401.dat
Może ktoś ma konkretne urządzenie i przeprowadzi test...
To w sumie ciekawy temat jak odbierać kablówkę i DVB-T...

Awatar użytkownika
fabio323
Posty: 29
Rejestracja: 1 sierpnia 2010, o 00:42
Odbiornik: ASUS TV USB My Cinema-U3100;LG TV:Onkyo TX-8150
Instalacja antenowa: Televes DAT HD BOSS 790 + Telmor ASR + CA-RTV 6
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ochodzita;Chorągwica;Św.Krzyż;Lysá hora

Sumowanie sygnałów z kilku anten

Post autor: fabio323 »

Witam,mam pytanie jak i czym skuteczne zsumować sygnał z 4 anten ? mam jedna na Kraków mux2 64, druga na Skrzyczne mux1 62, trzecia mux2 k37, mux1 k54 Lysá hora oraz czwarta VP mux, 32k, Mux 2, 52k Čadca, Briava .Proszę o pomoc czym to skutecznie zrobić żeby jedna drugiej nie zakłócała, w każdej z anten jest wzmacniacz do puszkowy .

_chris_

Re: Jak zsumować skutecznie 4 anteny

Post autor: _chris_ »

1. Zamówić dedykowaną zwrotnicę antenową albo pokombinować z połączeniem dostępnych.

2. zastosować sumator antenowy czterowejściowy z przenoszeniem zasilania do wzmacniaczy. Cztery takie same anteny, najlepiej z mocowaniem na tylnej krawędzi, tak, aby zminimalizować problem płaszczyzn odbiorczych. Rozpocząć od kabli połączeniowych tej samej długości, dosumowując kolejno anteny. Możliwe, że konieczne byłyby dodatkowe korekcje połączonych już anten po dodaniu kolejnej oraz korekta długości kabli łączących z sumatorem.

3. zastosować zespół wzmacniaczy kanałowych.

4. kombinacje powyższych metod.

W ogóle może być problem z tymi wzmacniaczami w antenach i ich wpływenm na sumowane sygnały. Lepsze byłoby zsumowanie anten pasywnych i potem wzmacniacz szerokopasmowy / pasmowy / kanałowy, ewentualnie wzmacniacze w antenach tylko tam, gdzie to niezbędne, o niskich wzmocnieniach, a potem dodatkowy wzmacniacz po sumatorze, z niskim współczynnikiem szumów i dużym poziomie wyjściowym.

W sumie wszystko zależy od anten i lokalnych warunków odbioru, ale nie ma powodu, żeby się nie udało.

Awatar użytkownika
fabio323
Posty: 29
Rejestracja: 1 sierpnia 2010, o 00:42
Odbiornik: ASUS TV USB My Cinema-U3100;LG TV:Onkyo TX-8150
Instalacja antenowa: Televes DAT HD BOSS 790 + Telmor ASR + CA-RTV 6
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ochodzita;Chorągwica;Św.Krzyż;Lysá hora

Re: Jak zsumować skutecznie 4 anteny

Post autor: fabio323 »

Dziękuje _chris_ za wyczerpującą odpowiedz wzmacniacze muszą tam zostać sygnały są dość słabe na symetryzatorach nie da się oglądać, spróbuje zwrotnicy tylko gdzie ja taką znajdę akurat pod te kanały może coś polecisz ??

_chris_

Re: Jak zsumować skutecznie 4 anteny

Post autor: _chris_ »

gotowej to raczej nigdzie nie znajdziesz. Spróbuj może tam

Awatar użytkownika
fabio323
Posty: 29
Rejestracja: 1 sierpnia 2010, o 00:42
Odbiornik: ASUS TV USB My Cinema-U3100;LG TV:Onkyo TX-8150
Instalacja antenowa: Televes DAT HD BOSS 790 + Telmor ASR + CA-RTV 6
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ochodzita;Chorągwica;Św.Krzyż;Lysá hora

Re: Jak zsumować skutecznie 4 anteny

Post autor: fabio323 »

Dziękuje będę dzwonił tam zobaczymy co powiedzą .

Codino18

Re: Sumowanie sygnałów z kilku anten

Post autor: Codino18 »

Witam
Chciałbym połączyć dwie anteny. Kupiłem już zwrotnicę. Tylko zastanawiem się co ma być w tych antenach. W obu wzmacniacze? W obu symtetryztory? A może być tak, że w jednej będzie to, w drugiej to? Ma to jakieś znaczenie? W obecnej mam wzmacniacz i działa wszystko ok. A jeżeli wzmacniacze czy oba powinny być takie same? Odległość jakieś 60km. Dzięki.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Sumowanie sygnałów z kilku anten

Post autor: K63 »

Tutaj przeczytaj sobie praktyczne porady na temat Ustawianie zestawu anten do odbioru sygnałów DVB-T/T2 z różnych kierunków (str.33)

Codino18

Re: Sumowanie sygnałów z kilku anten

Post autor: Codino18 »

Dzięki za linka. Przeczytałem ale nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Chyba nie, bo nie działa tak jak sobie wyobrażałem. Może ktoś rozpisz to jakoś krok po kroku. Byłbym wdzięczny za pomoc.
Mam dwie anteny na jednym maszcie. Jedna siatka, druga kierunkowa. Siatka ma odbierać muuxy polskie i czeskie, kierunkowa ustawiona w polaryzacji V muxy słowackie. Każda z osobna odbiera bardzo dobrze. Ale połączone do zwrotnicy już nie jest tak dobrze. Pewnie coś źle robię. Bo w zależności od podłączenia albo obraz jest z jednej albo z drugiej.
Dodam, że w obu antenach jest wzmacniacz. Do jednej próbowałem z symetryzatorem, ale wtedy z tej anteny w ogóle nie było obrazu. Czy kabelek od anten do zwrotnicy musi być idealnie równy?
Wydawało mi się oczywiste takie połączenie, a teraz mam wrażenie, że jakiś elementarny błąd popełniam. Naprawdę z góry dziękuję za pomoc:)

Zablokowany