DVB-T SŁOWACJA

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: Słowacka telewizja cyfrowa

Post autor: igorlan »

noyle pisze: A próbowałeś z samym symetryzatorem?
No ba, jakich ja prób nie wykonałem :) Wzmacniacz musi być bo sygnał jest dość słaby, średnio 18dB.

elimar555

Re: Słowacka telewizja cyfrowa

Post autor: elimar555 »

A jak masz kolego odwróconą tą siatkę? Standardowo czy jakoś odwrotnie bo wiadomo że slowacy nadają pionowo. U mnie w okolicach Rabki na siatce w żaden sposób nie było możliwości natomiast na ATX107 ze wzmacniaczem w pionowej polaryzacji idzie wysmienicie i to obydwa muxy.

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: Słowacka telewizja cyfrowa

Post autor: igorlan »

elimar555 pisze:A jak masz kolego odwróconą tą siatkę? Standardowo czy jakoś odwrotnie bo wiadomo że slowacy nadają pionowo. U mnie w okolicach Rabki na siatce w żaden sposób nie było możliwości natomiast na ATX107 ze wzmacniaczem w pionowej polaryzacji idzie wysmienicie i to obydwa muxy.

Mam tak, jak na zdjęciu. Niestety antena z prawej nie dała rady i na placu boju pozostała tylko siatka, która gwarantuje odbiór całodobowy.

Obrazek

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Słowacka telewizja cyfrowa

Post autor: Drekan »

igorlan pisze:Mam tak, jak na zdjęciu. Niestety antena z prawej nie dała rady i na placu boju pozostała tylko siatka, która gwarantuje odbiór całodobowy.
Niesamowite, żeby Tri Digit nie dał rady, gdzie radzi sobie zwykła antena siatkowa. :shock:

Jednak mocno rozbudowany aktywny element odbiorczy anteny siatkowej potrafi zdziałać cuda. Dobrze wiedzieć, jak tylko ruszy 2 i 3 czeski multipleks z Hošťálkovic, będę miał niepotrzebną antenę siatkową w dobrym stanie, więc spróbuje wykorzystać tą antenę do odbioru słowackiego DVB-T. A planowałem ją wyrzucić, bo jakoś nie wierzyłem, że w epoce DVB-T siatka się mi jeszcze do czegoś przyda. Podoba mi się patent na wertykalną polaryzację "siatki". Jak testy wypadną pozytywnie to go wykorzystam. :)

Dzięki za pomysł Igorlan.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T na Słowacji

Post autor: Drekan »

igorlan pisze:Tak, sprawdzałem ATV21/k38-69 ale efekt był marny, próbowalem tez na TriDigit i podobnie bez satysfakcjonujących efektów. Obie anteny miały wspomniany wzmacniacz. Tylko siatka wywiązała się z zadania.
To mam dla ciebie dobre wieści. :)

Słowacki odpowiednik UKE wydał 8 pozwoleń na nadawanie DVB-T z 5 nadajników. Chodzi głownie o uruchomienie nadawania publicznego multipleksu w 5 lokalizacjach i 2 komercyjnego multipleksu z 3 nadajników.

http://www.digizone.cz/aktuality/sloven ... -povoleni/

Wśród pozwoleń znalazło się pozwolenie dla nadajnika Námestovo - Magurka, skąd na 26 kanale ma nadawać publiczny multipleks. Jest szansa by odebrać kolejne cyfrowe stacje, szkoda, że nie polskie. :(

zoro2910

Re: DVB-T na Słowacji

Post autor: zoro2910 »


Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T na Słowacji

Post autor: Drekan »

Słowacy są już na etapie wyłączania nadawania analogowego! :o

http://www.digizone.cz/aktuality/sloven ... -televizi/

Ciekawe kiedy my będziemy na tym etapie? :?:

tubis321

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: tubis321 »

Czy ktoś z okolic Czechowic może potwierdzić odbiór słowackich mux'ów? I na jakim sprzęcie tego dokonał? Z góry dziękuje za wszelkie informacje.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Drekan »

Słowacy wystartowali równo rok temu z NTC, a już rozpoczęto przydzielanie pozwoleń na nadawanie regionalnych multipleksów DVB-T. :o

http://www.digizone.cz/aktuality/sloven ... ionalnich/

Pierwszą licencję na emisję dostała stacja TV Sen zyskując do tych celów kanał 21.

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: igorlan »

Witam kolegów

Coś mnie ostatnio podkusiło i postanowiłem dołożyć zasilacz do siatki z LNA-177, której używam do odbioru MUX2 z Namestova. Do tej pory wzmacniacz był zasilany napięciem z tunera. Ku mojemu zdziwieniu wskazania MUX2 trochę poszły do góry więc stwierdziłem, że spróbuję zobaczyć co na k68. I tu wielkie zaskoczenie, pojawił się sygnał :) . Po zmianie zasilania z 5V na 12V sygnał średnio wzrósł o 2dB co spowodowało, że MUX1, który u mnie do tej pory był nieosiągalny pojawił się na dobre. Co prawda trudno tu jeszcze mówić o jako takim odbiorze, niemniej jednak słaby sygnał jest dostępny cały czas. Znamienny jest fakt, iż po wyciągnięciu wtyczki antenowej i ponownym jej włożeniu, sygnał jeszcze odrobinę wzrósł, co pozwoliło na zeskanowanie listy kanałów. W tym momencie przyszła mi na myśl wypowiedź kolegi EndiP'a z innego forum, który wspomniał, że wzmacniacz SWA-49 lepiej pracuje od LNA-177 w górnym paśmie UHF. Śmiem twierdzić zatem choć trochę nieśmiale, że wymiana wzmacniacza na SWA-49 spowodowałaby odbiór MUX1. Przyznam, że już nie wierzyłem, że uda mi się w Krakowie odebrać MUX1 z Namestova a tu taka niespodzianka na koniec roku 2010 :

A tu rezultat :)

STV1 - k68 Mux1 Namestovo
Obrazek

STV2 - k68 MUX1 Namestovo
Obrazek

_chris_

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: _chris_ »

igorlan pisze: W tym momencie przyszła mi na myśl wypowiedź kolegi EndiP'a z innego forum, który wspomniał, że wzmacniacz SWA-49 lepiej pracuje od LNA-177 w górnym paśmie UHF.
może tak być, jak najbardziej. Ale w rezultacie i tak de facto liczy się wynik zestawienia konkretnej anteny, wzmacniacza i kabla antenowego, przy czym, czym wyższy kanał, tym mniej przewidywalny wynik takiej składanki. I dla każdego przypadku może być inaczej - lepiej albo gorzej w stosunku do parametrów na papierze, a zwłaszcza z 'siatkami'. Pozostaje, jak zwykle próbować...

A tak w ramach ciekawostki - już samo zestawienie przypadkowej anteny z przypadkowym symetryzatorem może dać do kilku dB 'górek' i 'dołków' w zysku anteny na wysokich kanałach....

Awatar użytkownika
mathome
Posty: 224
Rejestracja: 20 grudnia 2010, o 11:27
Odbiornik: SamsungC650
Ferguson Ariva252COMBO
Wand Tv
Opticum T90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 z symetryzatorem / ATX 91/ kabel Triset 113-25m
Anteny 12m n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno(Sucha Góra)/Bardejov + TROPO

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: mathome »

Odbiera ktoś Słowackie MUX-y ( Bardejov i inne ) na północ od Tarnowa?

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: twmichal »

No i dzisiaj, z powodu polepszonych warunków udało mi się złapać w Busku-Zdroju słowacki MUX na k.62.

Antenę mam w pol. H ustawioną na Suchą Górę, odbiornik to tuner LV5T USB. TotalMedia pokazuje max sygnału, TSReader pokazuje sygnał 55% (coś mu jest, bo innej nigdy nie pokazuje) jakość - waha się między 50% a 98%

Dowód:
Obrazek

Screeny:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Czy ktoś może wie, jak wygląda DVB-T na Węgrzech i Rumunii? Dość często odbieram analogowe kanały z tych krajów (najczęściej Rumunię na 41, dzisiaj dość nieźle k.54), kilka razy uzyskałem niemal czysty odbiór.

Awatar użytkownika
mathome
Posty: 224
Rejestracja: 20 grudnia 2010, o 11:27
Odbiornik: SamsungC650
Ferguson Ariva252COMBO
Wand Tv
Opticum T90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 z symetryzatorem / ATX 91/ kabel Triset 113-25m
Anteny 12m n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno(Sucha Góra)/Bardejov + TROPO

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: mathome »

@twmichal

Na dzień dzisiejszy możesz potwierdzić stały odbiór Bardejov k.62?

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: twmichal »

Nie. Niestety dzisiaj cisza na k.62.

Ale nie wykluczam że przy dobrej antenie usatwionej w pol. V na ten kierunek odbiór byłby możliwy. Być może przy kolejnej zmianie pogody będę miał możliwość odbioru. Analog z Bardejova odbieram cały czas.

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: igorlan »

Aktualny zasięg Bardejova. Tak więc zalecam obrócić antenę w pol.V

Obrazek

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: twmichal »

Ja bym się tym wykresem aż tak bardzo nie sugerował. Z analogu Bardejov odbieram zdecydowanie najgorzej, jeżeli chodzi o słowackie tv. Natomiast Kralova Hola to chodzi prawie czysto nawet na pokojowej antenie. Szkoda tylko że kanał koliduje z Suchą Górą.
Bardzo dobrze odbieram też ze Starej Lubovni, potem są Koszyce(Dubnik) i przemiennik na Łomnicy (k.38 i 41)

Co do Słowacji - zastanawiam się czy kanały dla ichniejszego MUX-1 i pol. V to nie jest jakiś stan przejściowy. W końcu to górzysty kraj, mają też mnóstwo przemienników. Zastanawiam mnie też, dlaczego żaden MUX nie nadaje z takich lokalizacji jak Kosice/Dubnik czy Banska Bystrica/Sucha Hora. Czy te lokalizacje kiedyś będą wykorzystywane pod DVB-T?

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Przecin »

twmichal pisze:Co do Słowacji - zastanawiam się czy kanały dla ichniejszego MUX-1 i pol. V to nie jest jakiś stan przejściowy.
Kanały MUX-1 zostaną takie jakie są teraz, tylko ich wzrosną moce. Stanie to się po wyłączeniu analogu i wymianie głównych anten nadawczych na nowe w polaryzacji V. Teraz muxy nadają z anten dodatkowych położonych niżej, a główne anteny na których jest teraz analog są w polaryzacji H.
Już niedługo się o tym przekonamy, bo np. analog z Bardejowa zostanie wyłączony w kwietniu, a nowe muxy ruszą tam na kanałach MUX2: 40 k. i MUX3: 54 k. :)
twmichal pisze:Zastanawiam mnie też, dlaczego żaden MUX nie nadaje z takich lokalizacji jak Kosice/Dubnik czy Banska Bystrica/Sucha Hora. Czy te lokalizacje kiedyś będą wykorzystywane pod DVB-T?
W przypadku Kosice/Dubnik nie zaczęto tam nadawać ponieważ ten nadajnik nie jest własnością Towercomu, a to właśnie ta firma jest operatorem muxów na Słowacji. Towercom posiada nie daleko Dubnika swój własny nadajnik Kosice/Makovica i postanowił z niego nadawać.
Zapewne podobnie jest w przypadku Banska Bystrica/Sucha Hora i Banska Bystrica/Laskomer.
Czytałem gdzieś, że Kosice/Dubnik będzie tylko nadawał MUX3 po wyłączeniu analogu na kanale 25. :)

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: blockbuster »

Przecin pisze:
twmichal pisze:Co do Słowacji - zastanawiam się czy kanały dla ichniejszego MUX-1 i pol. V to nie jest jakiś stan przejściowy.
Kanały MUX-1 zostaną takie jakie są teraz, tylko ich wzrosną moce. Stanie to się po wyłączeniu analogu i wymianie głównych anten nadawczych na nowe w polaryzacji V. Teraz muxy nadają z anten dodatkowych położonych niżej, a główne anteny na których jest teraz analog są w polaryzacji H.
Już niedługo się o tym przekonamy, bo np. analog z Bardejowa zostanie wyłączony w kwietniu, a nowe muxy ruszą tam na kanałach MUX2: 40 k. i MUX3: 54 k. :)
twmichal pisze:Zastanawiam mnie też, dlaczego żaden MUX nie nadaje z takich lokalizacji jak Kosice/Dubnik czy Banska Bystrica/Sucha Hora. Czy te lokalizacje kiedyś będą wykorzystywane pod DVB-T?
W przypadku Kosice/Dubnik nie zaczęto tam nadawać ponieważ ten nadajnik nie jest własnością Towercomu, a to właśnie ta firma jest operatorem muxów na Słowacji. Towercom posiada nie daleko Dubnika swój własny nadajnik Kosice/Makovica i postanowił z niego nadawać.
Zapewne podobnie jest w przypadku Banska Bystrica/Sucha Hora i Banska Bystrica/Laskomer.
Czytałem gdzieś, że Kosice/Dubnik będzie tylko nadawał MUX3 po wyłączeniu analogu na kanale 25. :)
Mam prośbę do kogoś bardziej zorientowanego ode mnie ws. słowackiego DVB-T (dotychczas interesowałem się głównie czeskim) o stronę na której zamieszczony jest harmonogram wyłączania poszczególnych nadajników w analogu.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Przecin »

Oto strona: LINK.

Zablokowany