Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: Poland »

Spokojnie - to co będzie w Wielkiej Brytanii (gdzie jest przesyt telewizją) nie jest równoznaczne z sytuacją w Polsce.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: Krosnoludek »

EBU rekomenduje 700 MHz dla NTC

Europejska Unia Nadawców (EBU) przyjęła raport (HLG) High Level Group Komisji Europejskiej rekomendujący wykorzystanie w krajach Unii Europejskiej pasma poniżej 700 MHz dla naziemnej telewizji cyfrowej do 2030 roku. EBU jest także zaniepokojona ewentualnym przedterminowym uwolnieniem częstotliwości 700 MHz.



HLG pod przewodnictwem byłego komisarza europejskiego i dyrektora generalnego Światowej Organizacji Handlu (WTO), Pascala Lamy, przyjrzała się możliwościom wykorzystania w przyszłości pasma UHF (470-790 MHz).

Według EBU naziemna telewizja cyfrowa jest najpopularniejszą platformą telewizyjną w Europie, z zasięgiem 100 mln gospodarstw domowych i 250 mln widzów, a także innowacyjną platformą umożliwiającą spełnienie przez nadawców publicznych obowiązków dotyczących dostarczania treści do masowej publiczności.

Według raportu „Unia Europejska powinna przyjąć wspólne stanowisko w stosunku do pierwotnych alokacji głównego pasma audiowizualnego (470-694 MHz) do służby ruchomej na WRC 2015”.

- EBU uważa, że ochrona pasma poniżej 700 MHz pozwoli nadawcom publicznym oraz europejskiemu sektorowi audiowizualnemu na kontynuowanie docierania do wszystkich sektorów społeczeństwa, utrzymanie szerszego wyboru treści oraz zabezpieczenie inwestycji i innowacji w dłuższej perspektywie - powiedział Simon Fell, dyrektor szef ds. technologii i innowacji EBU.

Ponadto EBU jest zaniepokojona zaleceniami, zgodnie z którymi pasmo 700 MHz miałoby być uwolnione dla innych zainteresowanych stron, w szczególności operatorów telefonii komórkowej, do roku 2020 z elastycznością +/- 2 lat. - Istnieje niebezpieczeństwo, że przez to nadawcy i widzowie nie będą mieli na tyle czasu na dostosowanie się do odpowiednich ustaleń dotyczących częstotliwości oraz zapewnienia niezbędnej modernizacji sieci naziemnej telewizji cyfrowej i urządzeń konsumenckich, zwłaszcza w krajach, w których naziemna telewizja cyfrowa jest główną platformą TV - powiedział Fell.

Nadawcy twierdzą, że wczesna data uwolnienia częstotliwości może powodować zakłócenia usług telewizyjnych w kilku państwach członkowskich, zwłaszcza tam, gdzie ze względu na brak pojemności przejście zmniejsza ilość i jakość treści oferowanych widzom.

Raport zwraca uwagę, że ze względu na „ostatnie ustalenia co do pasma 800 MHz, pasmo 700 MHz nie jest natychmiast potrzebne dla usług mobilnych” i proponuje „podsumowanie” w 2025 roku, aby zapewnić faktyczne podstawy dla przyszłych decyzji politycznych w zakresie przydziału częstotliwości.
http://www.satkurier.pl/news/105118/ebu ... a-ntc.html

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: Poland »

No i w tym przypadku EBU (znany głównie z roli organizatora konkursów Eurowizji) ma racje ponieważ pasmo 700 MHz zdecydowanie powinno zostać przy telewizji zwłaszcza tam gdzie dopiero co wyłączono telewizję analogową (np: w Polsce) lub dopiero będzie się ją wyłączać ponieważ pozwoli to na rozwój sieci DVB-T.
Operatorzy komórkowi zamiast brać pasma powinni doświetlać tereny na których nie ma zasięgu chociażby z racji na drzewa zasłaniające drzewa.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: K63 »

TVP i EBU jednym głosem o drugiej dywidendzie cyfrowej
http://centruminformacji.tvp.pl/1734368 ... e-cyfrowej

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: AdamP »

Niby logiczne, ale dopóki odpowiednie urzędy nie przeznaczą odpowiednich częstotliwości na TV to TVP i EBU mogą sobie dyskutować. To TVP musiałaby wystąpić o Mux 5 lub 6 (lub inny nadawca/nadawcy). Bez tego nic się nie ruszy. Jak widać po Mux 8, urzędnicy zaczynają coś robić dopiero wystąpieniu kogoś o dany Mux.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: Max van Org »

EBU może sobie rekomendować, co chce. Tak jak UKE ogłosiło konsultacje nt. licytacji częstotliwości w paśmie 800 MHz, tak Niemiecka federalna agencja sieci BnetzA udostępniła plan tekstu licytacji.
Z planu wynika, że rezerwacja częstotliwości w paśmie 900 MHz i 1800 MHz kończy się 31. 12. 2016. Czyli w następnych miesiącach odbędzie się licytacja na częstotliwości w pasmach 700 MHz, 900 MHz, 1800 MHz i 1,5 GHz. Nadawcy są zainteresowani nabyciem dodatkowych częstotliwości. Operatorzy E-Plus i O2 złączą swoje sieci i dla tego musieli oddać część pasma po fuzji tych firm.

Udostępnione zostaną częstotliwości na 15 lat:
700 MHz – 2 x 20 MHz udostępniane po 2 x 5 MHz - cena wyjściowa za jednostkę 75 mln Euro
900 MHz – 2 x 35 MHz udostępniane po 2 x 5 MHz- cena wyjściowa za jednostkę 75 mln Euro
1800 MHz – 2 x 45 MHz udostępniane po 2 x 5 MHz- cena wyjściowa za jednostkę 37,5 mln Euro
Pasmo L: 1452 – 1492 MHz – 1 x 40 MHz udostępniane po 1 x 5 MHz- cena wyjściowa za jednostkę 18,75 mln Euro

Ciekawostka: Z dokumentacji wynika, że za pasmo 700 MHz muszą inwestorzy zapłacić w roku 2015, mogą z niego korzystać od 2017 albo nawet od 2019 r.

W dokumencie jest też passus, że migracja telewizji z DVB-T do DVB-T2 jest tylko możliwa, jeżeli nadawcy telewizyjni otrzymają gwarancję na możliwość wykorzystywania pasma 470 MHz – 690 MHz co najmniej do roku 2030 i koszt migracji poniesie państwo.

Dostępność pasma …
450 MHz od 01.01.2021
700 MHz najwcześniej od 2017 r.
800 MHz od 01.01.2026
900 MHz od 01.01.2017
1500 MHz od ~ 2015 r.

Tylko 128 stron:
http://www.bundesnetzagentur.de/SharedD ... onFile&v=1

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: hadam »

Polacy rezygnują z telewizorów. Mobilna rewolucja stworzyła nowy rynek
Taka ciekawostka w kontekście przeznaczenia częstotliwości pod NTC lub pod internet.
Można o tym przeczytać tutaj.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: distefano »

Lecz ta rezygnacja nie nastąpi szybko i nigdy na wielką skalę.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: AdamP »

Jeśli ktoś woli oglądać programy TV na kilku czy kilkunastu calach zamiast na kilkudziesięciu to jego sprawa. O jakości dźwięku już nie wspominając.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: DVB-T/S »

To ciekawie się robi.
Tablet to się nadaje do awaryjnego korzystania lub pogrania w gry.
No chyba że ktoś nie ma TV bo mu komornik zabrał :lol:

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: hadam »

Jestem podobnego zdania, oczywiście korzystam z komputerów smartfonów itd. ale w kwestii oglądania kanałów TV nie zamieniłbym telewizora na tablet.
Podałem ten artykuł jako ciekawostkę, no cóż trendy się zmieniają a postęp technologiczny idzie do przodu najbardziej w kierunku miniaturyzacji i nanotechnologii. Czy ktoś 20 lat temu wyobrażał sobie że zwykły telefon komórkowy może być jednocześnie tak zaawansowany technologicznie i mieć tak dużo funkcji?
Ludzie zwłaszcza młodzi wybierają mobilność, łatwość dostępu, a przede wszystkim mając mało czasu nie oglądają telewizji godzinami tylko wybierają to co chcą oglądać i kiedy chcą, dlatego kwestia wielkości ekranu jest pewnie ważna ale przegrywa z innymi walorami, ważniejsze jest to że tablet mogą np. zabrać do pociągu i obejrzeć w wolnej chwili na jakiejś ipli czy VOD zaległe wiadomości, swój ulubiony film czy serial. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to że nie muszą oni trzymać się sztywno ramówki tylko oglądają kiedy chcą.
Choć jak sądzę tradycyjne oglądanie telewizji jeszcze długo, długo będzie miało rację bytu bo nawet ci co oglądają na tabletach od czasu do czasu usiądą z rodziną przy telewizorze albo ze szwagrem oglądając mecz.
Ten artykuł pokazuje jeszcze jedno, inne ogólne spojrzenie na dane zagadnienie bo nie liczy się to co myślą nieliczni np. w kwestii natychmiastowego wprowadzenia DVB-T2 już w MUX-8, tylko liczy się reakcja większości a przede wszystkim rynku reklam który reaguje bardzo szybko na przykładzie tego artykułu, na zasadzie jest odbiorca jest reklama i są pieniądze dla nadawcy.
Nasze opinie na tym forum choć skrajnie różne są inspirowane naszym zafascynowaniem telewizją naziemną, ale większość ma to gdzieś, żyją innymi własnymi problemami.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: Max van Org »

Przecież możesz zainstalować appkę od portali VoD na telewizorze i będziesz oglądał film „na żądanie” na telewizorze.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: hadam »

Ja akurat mam zainstalowane na swoim telewizorze: ipla, TVN Player, VOD TVP, POLVOD, iplex, Explore 3D i wiele innych. Napisałem także że wolę oglądać TV niż na tablecie.
Owszem jeśli ktoś ma Smart TV to nie musi się sztywno trzymać ramówki i może swoje ulubione programy obejrzeć w dowolnej chwili, pozostaje tylko kwestia mobilności.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: apk »

Rozumiem że niektórzy są zachwyceni LTE ale czy w ogóle mają podpisaną umowę chyba nie bo ja mam i niestety jak przyszedł rachunek 250zł to teraz nie włączam Internetu bo miałem płacić miesięcznie 10 razy mniej i na szczęście nie rozwiązałem umowy obecnym dostawcą Internetu .
Jak wyczytałem że w Europie ciągu 10 lat zapotrzebowanie na internet wzrośnie 10- 15 krotne i z tego wnioskuje że trzeba będzie trzeba zwolnić wszystkie częstotliwości do 2 Ghz
Przy okazji trzeba będzie wyłączyć w 100% TV wszystko co nadaje między 12 a 21 kanałem TV CB służby wojskowe , cywilne i satelitarne .
Nie wiem czy im by się przydało pasmo I-II-III to też mogli by wyłączyć UKF FM DAB+ CB służby wojskowe , cywilne i satelitarne .
Ja nie jestem nastawiony optymistycznie co do przyszłości LTE jak organizacje europejskie ale ja myślę że będzie wielki bum przez 5 lat i jak Internet kablowy przyspieszy 3 – 5 krotnie to obawiam się że nie będą więcej uruchamiać nadajników tylko obniżać cenę poniżej połacalności .
Dodam że roku temu co 3 brał LTE ale teraz słyszę że jednak większość weźmie internet kablowy jak skończą się umowy niestety nie byłem wścibski i nie dowiedziałem się dla czego. :(

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: DVB-T/S »

Bo LTE tylko na papierze wygląda ładnie. W praktyce prędkości są dalekie od 150Mbit. To często nawet nie jest 1/10 tej prędkości a raczej 1/50!
Wole płacić 100 zł miesięcznie za 300Mb po kablu niż "mniej" za nie wiadomo jak szybko na LTE.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: apk »

Modem miałem podłączony przez przedłużacz USB 2 m do okna ale na szczęście nie dało się podłączyć do rutera bo nie wiadomo ile bym zapłacił i musiałbym zablokować dostęp do wifi .

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: Robert03 »

apk pisze:Rozumiem że niektórzy są zachwyceni LTE ale czy w ogóle mają podpisaną umowę chyba nie bo ja mam i niestety jak przyszedł rachunek 250zł to teraz nie włączam Internetu bo miałem płacić miesięcznie 10 razy mniej i na szczęście nie rozwiązałem umowy obecnym dostawcą Internetu .
LTE to ściema marketingowa na którą cały czas ludzie dają się nabierać. Jeszcze długo internet "mobilny" nie będzie szybki ani "mobilny" bo zapotrzebowanie na prędkość i ilość odbiorców rośnie szybciej niż podaż takich usług. Oczywiście oglądać strony można mobilnie ale filmy czy telewizja to jeszcze długo długo nie będzie mobilnie dostępne w sposób zadowalający i powszechny.
Z drugiej strony należy zadać pytanie czy są/będą odbiorcy takich usług ?
Jadąc pociągiem szkoda czasu na oglądanie TV. Lepiej poczytać coś ciekawego w internecie czy książce albo posłuchać muzyki czy też zwyczajnie popatrzeć za okno i się wyciszyć... :-)
TV mobilna rynku nie zwojowała... To są takie wynalazki które istnieją jako "konsekwencje" postępu technicznego w praktyce do niczego nikomu niepotrzebne. Dziś technika daje człowiekowi więcej niż ten potrzebuje do życia i szczęśliwego funkcjonowania.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: adac »

@ apk:
jeżeli zapłaciłeś za internet 250 zł to bez urazy- nie jest to wina internetu tylko tego że nie potrafisz przeczytać umowy z dostawcą. Ja od prawie roku nie zapłaciłem więcej niż 35/mc i korzystam z LTE bez limitu. Możliwe ?
Widocznie tak skoro sam to sprawdziłem. Oferta niestety dostępna w miarę zasięgu ale dostawca go stale powiększa i wiadomo że nie wszędzie będzie od razu.
Żeby z tego skorzystać poradziłem się na forum gsm i przeczytałem linijka po linijce oferty od dostawcy. Inaczej bym na to nie wpadł.
Robert03 pisze: LTE to ściema marketingowa na którą cały czas ludzie dają się nabierać.
NIEPRAWDA.
Ale żeby to stwierdzić trzeba samemu korzystać z różnych technologii od paru ( może już 10 lat) a nie opierać się tylko na faktach prasowych i wywodach teoretycznych. Zresztą fakty prasowe tworzone są najczęściej przez konkurencję (np. tą od kabla za 90 zł).

W porównaniu z poprzednią technologią UMTS którą miałem w dość słabej wersji, LTE stanowi prawdziwy skok jakościowy. Nie wyobrażam sobie powrotu do technologii w której: 'należy oczekiwać na załdowanie się stron www ' albo nie idzie obejrzeć klipu video 240p bez szarpania.

Teraz cytat z innego forum:
Zlecę aktywację cykliczną kodem *111*kod # i mam internet bez limitu .
Teraz tylko modem LTE z routerem i kończę z "tx.sa" czyli faktyczne 6 MB/s za 60 zł plus 30 za utrzymanie kabla ...


Jak widać jest też druga strona medalu..

------------------ Edit:

W naszej ofercie kablowej internet 15 Mb/s w rewelacyjnej cenie !

Po doczytaniu Regulaminu: do 15 Mbs, taka drobna różnica napisana drobnym drukiem.
Fakktycznie jest 7-8 Mbs, w szczycie 1 Mbs i rwie połączenia. Wszystko zgodnie z umową, trochę mniej z reklamą.

A czy to nie jest Ściema ? :lol:

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: DVB-T/S »

Nie przesadzaj. 20Mbps na łączu tepsy za 49 zł to nie jest wygórowana cena. Tam jest przez 99% czasu taka prędkość czego w LTE nie uświadczysz.
Za 10 zł "oszczędności" to ja dziękuję.

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: Konsultacje drugiej dywidendy cyfrowej

Post autor: Maniek99 »

@DVB-T/S
Te 49zł za Neo, to tak naprawdę 70-80zł (z kablem).

Dla osób wykręcających po kilkadziesiąt GB/m-c LTE jest jakąś opcją.
Jednak ciężko traktować to jako ekwiwalent kabla.
Puki co jest jeszcze stosunkowo mało aktywnych użytkowników tej technologii, więc obciążenie też niewielkie.
Promocje no limit weszły niedawno (choć w zasadzie tylko Play ma jako tako klarowne warunki), czyli popyt tak na dobrą sprawę dopiero teraz się rozkręca.

W małych miejscowościach jak już oszczędnym pokończą się umowy na ADSL, LTE też zacznie klękać.

Zablokowany