Prośba o poradę w sprawie anteny

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: K63 »

Nie musi pożyczać, bo ma Opticum-a.

Hydrax
Posty: 8
Rejestracja: 26 października 2014, o 18:50
Odbiornik: Manta DVBT 01
TV SAMSUNG PS50C530C1W
Ferguson Ariva T650i
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Artefakty na 1 TV

Post autor: Hydrax »

Cześć :)
Do anteny naziemnej podłączyłem rozgałęźnik, do niego podłączyłem zasilacz i dwa telewizory. Na 1 TV wszystko działa w jak najlepszym porządku ale na TV nr 2 praktycznie cały czas są artefakty i zanikanie dźwięku. TV nr 2 jest podłączony skrętką o długości ok 25 m z czego ok 20m poprowadzona jest dworem (część w perszonie a część "luzem" po ścianie, za rynną) , co ciekawe na tym samym kablu Cyfra+ działa wyśmienicie. Jaka może być przyczyna problemu z odbiorem tylko na jednym telewizorze ?

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Artefakty na 1 TV

Post autor: systemlan »

Pomijając już fakt, że i tak nie wiele wiem o tym co napisałeś, ale wytłumacz mi proszę jak skrętką? może inaczej co rozumiesz przez pojęcie skrętki?

Hydrax
Posty: 8
Rejestracja: 26 października 2014, o 18:50
Odbiornik: Manta DVBT 01
TV SAMSUNG PS50C530C1W
Ferguson Ariva T650i
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Artefakty na 1 TV

Post autor: Hydrax »

Oczywiście chodziło mi o koncentryk, nie wiem dlaczego napisałem skrętka.
Schemat:
ANTENA > zasilacz (dostarczony razem z anteną) > rozgałęźnik 1x3 (na 3 TV) > koncentrykami do 2 TV

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Artefakty na 1 TV

Post autor: K63 »

Przede wszystkim uzupełnij profil - będzie łatwiej. Jaka antena, jaki wzmacniacz, jaki rozgałęźnik, obiekt nadawczy i odległość do niego ?
Hydrax pisze: co ciekawe na tym samym kablu Cyfra+ działa wyśmienicie
Czy mam rozumieć że masz zsumowaną instalację naziemną z satelitarną ?
Hydrax pisze: Do anteny naziemnej podłączyłem rozgałęźnik, do niego podłączyłem zasilacz i dwa telewizory.
Hydrax pisze: ANTENA > zasilacz (dostarczony razem z anteną) > rozgałęźnik 1x3 (na 3 TV) > koncentrykami do 2 TV
- to w końcu jak masz podłączony zasilacz - między anteną a rozgałęźnikiem, czy między tv a rozgałęźnikiem ? Jaki to rozgałęźnik i po co Ci na 3, skoro dzielisz na 2 ( na 3 ma większe tłumienie od tego na 2 ) ?
- na 2 tv wszystkie mux-y szatkują ?
- zamieniałeś kable miejscami na rozgałęźniku ? Jaki efekt ?
- jak wygląda odbiór na 2 tv z pominięciem rozgałęźnika ?

Oczywiście zakładam że wszystkie połączenia są właściwe.

Hydrax
Posty: 8
Rejestracja: 26 października 2014, o 18:50
Odbiornik: Manta DVBT 01
TV SAMSUNG PS50C530C1W
Ferguson Ariva T650i
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Artefakty na 1 TV

Post autor: Hydrax »

SCHEMAT raz jeszcze

1. ANTENA -
Obrazek
2. PRZEWÓD od anteny podłączony jest do wtyczki z zasilaczem (był w zestawie razem z anteną)
3. ROZGAŁĘŹNIK
Obrazek
- nie wiem co to za rozgałęźnik znalazłem taki w domu zapewne kupiony wiele lat temu.
- jest na 3 TV ponieważ taki mam w domu, zresztą docelowo mają być podłączone 3 TV
4. PODŁĄCZONE TV:

TV nr 1
- długość kabla ok 5 metrów
- dekoder MANTA za 60 zł
- obraz BDB na wszystkich 3 MUX

TV nr 2
- długość kabla ok 25-30 metrów (z czego ok 20-25 poprowadzona jest dworem, część w perszonie a część "luzem" po ścianie, za rynną)
- brak dekodera, TV SAMSUNG PS50C530C1W
- artefakty i zaniki dźwięku występują cały czas na wszystkich MUXach

W rozgałęźniku próbowałem wszystkich 3 wyjść i z pominięciem go, efekt taki sam.
Końcówki raczej dorobione właściwie ponieważ mam antenę satelitarną i naziemną, kabel jest ten sam więc po prostu przekładam go między talerzem a siatką dlatego też napisałem że na tym samy kablu Cyfra+ działa idealnie bez najmniejszym problemów i zakłóceń.
Nie wiem jakie ma znaczenie obiekt nadawczy ale jest to Chwaszczyno, odległość ok 20 km

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Artefakty na 1 TV

Post autor: systemlan »

Zainwestowałbyś w F ;)

Hydrax
Posty: 8
Rejestracja: 26 października 2014, o 18:50
Odbiornik: Manta DVBT 01
TV SAMSUNG PS50C530C1W
Ferguson Ariva T650i
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Artefakty na 1 TV

Post autor: Hydrax »

mam kilka F w skrzynce, nie mam już gdzie ich montować ;)

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Artefakty na 1 TV

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Którym kablem podłączony jest TV? Czarnym czy białym?
Na zdjęciu czarny kabel ma krzywo przykręcony wtyk i wygląda na zgnieciony tuż przy wtyku.

Jakie parametry (siła/jakość sygnału) pokazują odbiorniki?

Hydrax
Posty: 8
Rejestracja: 26 października 2014, o 18:50
Odbiornik: Manta DVBT 01
TV SAMSUNG PS50C530C1W
Ferguson Ariva T650i
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Artefakty na 1 TV

Post autor: Hydrax »

Kabel czarny to TV nr 1 czyli ten działający prawidłowy
Kabel biały to TV nr 2 ten z artefaktami

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Artefakty na 1 TV

Post autor: K63 »

Na dobra sprawę ta stara F-ka na czarnym kablu nadaje się do wymiany. Na zbliżeniu widać, że osadzenie F-ki na białym kablu trzeba poprawić. Pamiętaj o właściwym doborze F-ki do średnicy kabla ! Skręcenie izolacji zewnętrznej na kablach świadczy o zbyt małej średnicy wewnętrznej F-ki w stosunku do średnicy kabla.
Na nieobciążone wyjście rozgałęźnika należy zakręcić rezystor.

Nadal nie wiemy jakie parametry (siła/jakość) na poszczególnych mux-ach pokazuje Samsung przy zastosowanym rozgałęźniku, a jakie z pominięciem rozgałęźnika (prosto z anteny) ? Jeżeli rozgałęźnik i zasilacz są na zewnątrz, należy je zabezpieczyć przed działaniem warunków atmosferycznych.

Hydrax
Posty: 8
Rejestracja: 26 października 2014, o 18:50
Odbiornik: Manta DVBT 01
TV SAMSUNG PS50C530C1W
Ferguson Ariva T650i
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Artefakty na 1 TV

Post autor: Hydrax »

Problem w tym że mój TV tj Samsung nie pokazuje parametrów sygnału. Też tego szukałem i będę musiał pożyczyć dekoder z dołu :) Pytanie dlaczego tv satelitarna działa prawidłowo a naziemna już nie chce?

Rezystora nie mam ale czy to z rozgałężnikiem czy bez "jakość" jest taka sama, bynajmniej "na oko" :)
Rozgałęźnik jak i zasilacz są odpowiednio zabezpieczone.

Być może przy tej długości kabla należy zastosować jakiś wzmacniacz sygnału?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Artefakty na 1 TV

Post autor: K63 »

W Twoim Samsungu parametry sygnału można sprawdzić w Support Menu -> Test diagnostyczny -> Informacja o sygnale.
Odbiór sat i ntc to dwie różne rzeczy - nie zależy tylko od kabla.
U Ciebie przyczyną jest instalacja lub zbyt słaby sygnał. Wzmacniacz już masz - pytanie tylko JAKI (o jakiej mocy) ! Nadal nie piszesz nic czy na Samsungu masz stabilny odbiór bezpośrednio z anteny. I jeszcze jedna uwaga - przy instalacjach na kilka tv zaleca się używanie tego samego kabla. Różne kable mogą mieć różne parametry, m.in współczynnik tłumienia.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: kb997 »

Polecam wymianę rozgałęźnika na podwójny zamiast potrójnego. Kwestia zarobienia końcówek - tak jak moi przedmówcy. To nie tylko estetyka. F-ki muszą być dopasowane rozmiarem i porządnie zarobione - bez zwarć ale też z odpowiednim stykiem oplotu kabla z "rurką" F-ki.

Yanusz

Zanik sygnału od godziny 15:00

Post autor: Yanusz »

Witam. Przepraszam, jeśli napisałem w niewłaściwym dziale.
Mam dziwny problem z odbiorem DVB-T z RTCN Piaski (ok 30km od nadajnika) w jednym z moich budynków.
W jednym z nich naziemna cyfrowa działa bez problemu na starej siatkówce ze wzmacniaczem, antena pod dachem, siła/jakość na wszystkich muxach ok. 100%.

Ale cuda jakieś dzieją się w drugim budynku kilkanaście metrów dalej, gdzie po podłączeniu dekodera do anteny kierunkowej (tej długiej), wycelowanej w ten nadajnik, nie potrafię ustawić sygnału tak, żeby było ok. Jak MUX-1 mam 100% , to MUX-3 mam poniżej 40, jak ruszę anteną milimetr, to MUX-3 jest 100%, ale MUX-2 się zacina.

No i sprawa najważniejsza. Niezależnie od tego jak bym ustawił antenę, programy można oglądać tylko gdzieś do godziny 15:00. Jak zaczyna się zmierzch, sygnał zanika, można powiedzieć strasznie pływa. W dekoderze gdzie co sekunda pokazuje poziom jakości sygnału, zmienia się to tak mniej więcej: 100%, 0%, 40%, 0%, 100%, 60% itd..
Cały czas klatkowanie, do tego dekoder strasznie nie lubi takieg czegoś i potrafi się się przyciąć. Ale to raczej nie jego wina, bo podłączałem innej firmy i może nie był tak wrażliwy na szybko zmieniajacy się poziom sygnału, ale jeśli chodzi o odbiór było tak samo źle.

Z czym może być związany problem i jak go rozwiązać?

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Zanik sygnału od godziny 15:00

Post autor: systemlan »

Antenę posiadasz ze wzmacniaczem w tym budynku gdzie masz problem? Jaki kabel zastosowałeś? wszystkie wtyczki łączenia między anteną, a kablem poprawnie zrobione? Brak zwarć na kablu?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Zanik sygnału od godziny 15:00

Post autor: K63 »

Jeżeli chodzi o zakłócenia, zwróć uwagę czy aby o 15-ej w najbliższej okolicy nie włącza się oświetlenie uliczne lub jakaś reklama. A może jakieś urządzenie u Ciebie w domu ? Poza tym duża zmiana w sygnale przy minimalnym ruchu anteną wskazuje - jak napisał kol.@systemlan - na to że coś nie łączy w instalacji lub jest uszkodzone (kabel, wtyk, symetryzator/wzmacniacz ?). A kabel to masz z wyższej czy niższej półki jakościowej ?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Zanik sygnału od godziny 15:00

Post autor: Anduraki »

Ewidentne przesterowanie, z dokładnie tego samego nadajnika z odległości 55 km (Nałęczów) na samych symetryzatorach bez problemu odbiera się wszystkie trzy muxy. Co więcej odbiór z delikatnymi zakłóceniami był na siatce położonej na ziemi skierowanej w niebo ;)


Na samym symetryzatorze powinno wystarczyć, a przesterowanie zrobiło ci się z powodu zmiany warunków atmosferycznych.

Nie szukajcie przyczyny w łączeniach, kablu czy antenie - problem leży w zbyt dużym wzmocnieniu. Moim zdaniem jest ono całkowicie zbyteczne.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Zanik sygnału od godziny 15:00

Post autor: systemlan »

Anduraki pisze:Ewidentne przesterowanie.
Coś taki wyrywny :P Dla mnie to też przesterowanie, ale chciałem aby kolega nam poopowiadał jaką ma instalację bo może nie ma wzmacniacza :)

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Zanik sygnału od godziny 15:00

Post autor: Anduraki »

No dobra wyrwałem się za szybko i zbyt pobieżnie przeczytałem. Teraz trochę dokładniej i z tego co widzę odbiór wygląda na odbiór z odbicia. Podejrzewam, że z jakiegoś obszaru zabudowanego odbierasz - powinieneś uzupełnić profil bo to trochę jak wróżenie z fusów.

Anteny mocno kierunkowe słabo zdają egzamin w woj Lubelskim. Najlepiej radzą sobie siatki i logarytmy ze względu na słabą kierunkowość i wysoki zysk w niskich kanałach. Yagi trzeba bardzo precyzyjnie ustawiać, w przypadku odbić czasami nawet z tego samego nadajnika może nie da się ustawić dobrego ustawienia dla wszystkich trzech muxów, bo odbiera ona z ostrych kątów, a siatki, logi ze znacznie szerszych przez co jest większa tolerancja na błąd i większe prawdopodobieństwo, że antena znajdzie się w zasięgu wszystkich trzech jednocześnie.

Zablokowany