Rozbudowa wież/mini wież o DAB+

odbiorniki i zagadnienia związane z odbiorem
AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Rozbudowa wież/mini wież o DAB+

Post autor: AdamP »

Prawdopodobnie po uruchomieniu pierwszych nadajników DAB+ będzie to najpopularniejszy wątek, więc proszę go nie usuwać ani nie łączyć z ogólnym tematem odbiorników ;) Proszę wpisywać tu dostępne w RP tunery DAB+ i DAB+/FM umożliwiające rozbudowę stacjonarnego sprzętu audio.
Ktoś już wspominał o Technisat Digit Radio 100 ale póki co jest niedostępny w RP. Trafiłem na coś podobnego - ALbrecht DR50.
http://www.conrad.pl/?websale7=conrad&p ... 3godz2MAcg
Oczywiście można kupić sprzęty typu Denon, Yamaha ale ceny raczej odstraszają :lol:

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Rozbudowa wież/mini wież o DAB+

Post autor: pawelll »

To raczej zabawka niż prawdziwy tuner do prawdziwej wieży HiFi. Nadaje się co najwyżej do jakiegoś brzęczydełka. Już pomijając, że i forma nie pasuje do wieży.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Rozbudowa wież/mini wież o DAB+

Post autor: antypyra »

Otóż to. Niestety trzeba kupić Denona lub Yamahę lub Sangeana. Brzęczki nie są do wieży Hi-Fi.
Niestety to kosztuje.

http://www.ercomer.pl/pl/p/Tuner-radia- ... WFT-2D/208

http://www.redcoon.pl/B327033-Yamaha-T- ... ry-radiowe
Ostatnio zmieniony 11 września 2013, o 14:52 przez antypyra, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Rozbudowa wież/mini wież o DAB+

Post autor: JaroslawMroczkowski »

A czy ten Teac ma DAB+, czy tylko DAB. Ani słowa o tym nie znalazłem w specyfikacji produktu.

Europa przechodzi z DAB na DAB+. Produkty z "samym" DABem tanieją. Łatwo przeoczyć taki szczegół widząc okazję slulecia ;)
Kolejnym problemem jest brak zaprogramowanych polskich znaków. Wiele odbiorników zamiast naszych "ogonków" albo nie pokazuje nic albo przypadkowe znaki.
Wydając większą kwotę warto to sprawdzić...

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Rozbudowa wież/mini wież o DAB+

Post autor: pawelll »

Co do Teaca to na oficjalnej stronie jest napisane DAB/DAB+.
http://www.teac-audio.eu/en/products/t- ... 83897.html
Ale może to być opcjonalne, więc trzeba uważać.
Jeśli jest dostępny na polskim rynku z DAB+ w tej cenie (ok. 800) to jest to chyba najtańszy model z w miarę markowych.
A co do kodowania to na razie jest loteria. I pole do testów zarówno dla producentów jak i Emitela.

Awatar użytkownika
mejson
Posty: 60
Rejestracja: 20 lutego 2013, o 23:26
Odbiornik: Panasonic TV do DVB-T,
Dual DAB do DAB+
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa na dachu 4 piętrowego budynku
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: Rozbudowa wież/mini wież o DAB+

Post autor: mejson »

TEAC i Yamaha wyglądają jako rozsądne propozycje, ale... no właśnie - czy najlepszy nawet tuner potrafi z emisji dźwięku skompresowanego do 128 - 160 kbps wycisnąć coś na miarę Hi-Fi?
Owszem - nie będzie szumów i zakłóceń charakterystycznych dla UKF, ale pewnie będzie siorbanie spowodowane małym bitratem.
Myślę że do czasu ustabilizowania emisji DAB+ (na razie wciąż są tylko testy), lepiej wstrzymać się z inwestycją w droższy sprzęt DAB+.
Na tym tle Albrecht wygląda zachęcająco.
Na pewno ma gorszy DAC niż Yamaha, TEAC czy Cambridge.
Ale jeśli będzie siorbać na Albrechcie, to na pewno będzie i na lepszym sprzęcie.

Ja na razie zamówiłem tuner DAB+ na USB do komputera i być może kupię jakieś przenośne radyjko typu Dual DAB 4 czy 5 i zobaczę.
Na razie tuner FM w zestawie Denona nie jest zagrożony... ;)

Kowalik1

Re: Rozbudowa wież/mini wież o DAB+

Post autor: Kowalik1 »

Na stronie zapewne znanej większości użytkowników tego forum:
http://www.digicomparison.com/hifiplus.html
znalazłem jak to już ktoś określił takie "brzękadełko" tuner ADP1217DAB z gniazdem antenowym.
Tak trochę z ciekawości postanowiłem zakupić i rozbudować swój sprzęt . Od czegoś trzeba zacząć :D .
Cena za pobraniem dość niska ;) ale na razie jest jeszcze gdzieś w drodze do mnie.
Czy już ktoś z forumowiczów ma to cacko i może podzielić się swoimi wrażeniami z działania DAB ???
Jako ,że jestem jeszcze poza zasięgiem Katowic zapewne będzie wymagana antena zewnętrzna co nie powinno być wielkim wyzwaniem - mam praktycznie otwarty teren w stronę nadajnika.
Niestety firma http://www.najtanszertv.sklepna5.pl/ razem ze swoją stroną znikła tak szybko jak się pokazała :twisted: .
Jestem sceptyczny co do rozwoju DAB+ w naszym kraju...
Ceny i dostępność sprzętu zgodnego z DAB+ jest mówiąc oględnie bardzo marna.
Na tę chwilę wyleczyłem się z testów .
Może jak uruchomią Chorągwicę :cry:
Ostatnio zmieniony 6 listopada 2013, o 12:07 przez Kowalik1, łącznie zmieniany 1 raz.

biprotek
Posty: 341
Rejestracja: 2 września 2011, o 14:28
Miejscowość: Katowice
Odbiornik: GT30E, S905, T230A, RTL2832U, AJB3552/12
Instalacja antenowa: yagi-uda, zbiorcza, drut ;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, CZ

Re: Rozbudowa wież/mini wież o DAB+

Post autor: biprotek »

A gdzie kupiłeś? Fajny wygląd.

Awatar użytkownika
mejson
Posty: 60
Rejestracja: 20 lutego 2013, o 23:26
Odbiornik: Panasonic TV do DVB-T,
Dual DAB do DAB+
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa na dachu 4 piętrowego budynku
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: Rozbudowa wież/mini wież o DAB+

Post autor: mejson »

ADP1217DAB wygląda bardzo sensownie.
Bez wysiłku podłączasz antenę zewnętrzną i za pomocą wyjścia analogowego do wzmacniacza albo nawet wyjściem cyfrowym do przetwornika C/A albo amplitunera kina domowego.

Zdaj relację, jak gra...

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Rozbudowa wież/mini wież o DAB+

Post autor: antypyra »

mejson pisze:TEAC i Yamaha wyglądają jako rozsądne propozycje, ale... no właśnie - czy najlepszy nawet tuner potrafi z emisji dźwięku skompresowanego do 128 - 160 kbps wycisnąć coś na miarę Hi-Fi?
Nie miałem tunera podczas testów INFO, więc nie mogę opisać odbioru na takim urządzeniu. Myślę jednak, że moje nagrania strumienia AAC podczas odbioru DAB, odtwarzane potem z komputera mówią dużo o tym, o czym piszesz. Dwójka wtedy miała 160-192 kbps, Trójka 144 kbps, chwilowo chodziły bez udziału studyjnych orbanów. Inne stacje były po min. 128 kbps chyba,że chodziło o eksperymenty ukazujące np. DAB bez plusa, mono, działanie SBR itd. Wtedy bitrate były niskie.

Było czego posłuchać. Kupiłem wtedy Sangeana, bo jako jeden z nielicznych odbiorników umożliwiał nagrania strumienia AAC na kartę SD. Żeby nagrać cyfrowo z tunera, trzeba by pokombinować, a wtedy miałem stary komputer, który nie bardzo nadawał się do rejestracji zewnętrznego sygnału cyfrowego.

danmuz
Posty: 87
Rejestracja: 23 grudnia 2013, o 21:48
Miejscowość: Płońsk
Odbiornik: Panasonic TX-58EX780E, Marantz M-CR603
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN/Raszyn

Re: Rozbudowa wież/mini wież o DAB+

Post autor: danmuz »

Dwa tygodnie temu kupiłem Marantza M-CR603. Jestem bardzo zadowolony. Tuner AM - FM - DAB+ z pamięcią 99 stacji.... i oddzielne wejścia na anteny FM i DAB bo w wielu modelach jest tylko jedno wejście F i jeśli polaryzacje są różne (jak w Warszawie) to potrzebna zwrotnica :)

SWR
Posty: 27
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 21:52
Odbiornik: KENWOOD KDC-DAB4551U
DUAL DAB 14 (nie 4!)
Toshiba 40TL933
Instalacja antenowa: 19-elementowa 19/21-69
KENWOOD CX-DAB1
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Moniuszki Toruń

Re: Rozbudowa wież/mini wież o DAB+

Post autor: SWR »

Panowie!
Nie trzeba wydawać wielkiej kwoty!
Moja propozycja (propozycja) to wmontowanie taniego odbiornika np. DUAL DAB 4 lub tp. do wnętrza wzmacniacza, tunera czy magnetofonu posiadanej wieży. Można też włożyć taki odbiornik do skorupy po starym tunerze SAT, stosunkowo prosta przeróbka...

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: Rozbudowa wież/mini wież o DAB+

Post autor: piotrek2802 »

Chciałem odświeżyć ten temat. Niedługo, bo już za miesiąc zostaną odpalone kolejne nadajniki DAB+ m.in. w Krakowie. Ostatnio chodziłem po sklepach RTV i chciałem kupić tuner z radiem FM/DAB+. Niestety ale oferta jest beznadziejna, a sprzedawcy na moje pytanie o DAB+ robią jakieś dziwne miny i nie bardzo wiedzą co odpowiedzieć.
Mam bardzo dobry zestaw TECHNICS ze wzmacniaczem i chciałby dokupić tylko sam tuner DAB+. Wiem , takie firmy jak Yamaha, Onkyo , Marantz oferują już takie urządzenia, ale ceny są astronomiczne. Mam na oku Marantz MCR610 , ale jest to amplituner i szkoda mi mojego Technicsa.
Czy jest jakiś tuner na rynku , w cenie do 1 tyś zł , który mógłby być podłączony do wieży HI Fi.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Rozbudowa wież/mini wież o DAB+

Post autor: Poland »

Ja do DAB+ kupiłem osobny odbiornik a mianowicie Dual DAB P-100 i rzecz jasna bardzo sobie go cenie. Jestem jednak zainteresowany "Set top boxem" który współpracowałby z mini wieżą Sony CMT 25 :)

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: Rozbudowa wież/mini wież o DAB+

Post autor: piotrek2802 »

Ja też myślałem o takim "tymczasowym" radiu DAB+ ja Dual DAB 2 A. Ale do końca nie wiem jaka czułość jest tego radyjka i czy na pewno jest dźwięk stereo na wyjściu liniowym out.
Podobnym radiem DAB+ (bez wzmacniacza) jest TechniSat DigitRadio 100 IR.
Obydwa te 2 tunery widziałem tylko w opisach na stronach internetowych. Co najważniejsze to posiadają wejście na zewnętrzną antenę tak że można te odbiorniki wykorzystywać do stacji radiowych DAB+ dalej położonych od miejsca zamieszkania.
W moim przypadku to pewnie bez problemów będzie można odebrać sygnał z Krakowa i Katowic.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Rozbudowa wież/mini wież o DAB+

Post autor: pawelll »

Jeśli ktoś nie ma tunera/odtwarzacza sieciowego dobrym pomysłem jest np. coś takiego:
VR-Radio Internetradio-Tuner IRS-820.HiFi

Mam coś podobnego (tyle że bez DAB) i jestem b. zadowolony. Trzeba tylko znaleźć coś z cyfrowym wyjściem audio, odcinamy się wtedy od czasem kiepskich DAC (chociaż mój ma akurat OK).

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: Rozbudowa wież/mini wież o DAB+

Post autor: piotrek2802 »

@pawelll, Ideałem byłoby mieć coś takiego ale jednak razem z DAB+.
Ja znalazłem coś takiego i to przynajmniej pasuje wymiarami do mojej wieży Hi Fi.
Muzyczny odtwarzacz sieciowy Noxon A540+

Nie dość że jest radio internetowe + DAB+ to jeszcze odtwarza dużo formatów muzycznych , łącznie z moim ulubionym bezstratnym FLAC.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Rozbudowa wież/mini wież o DAB+

Post autor: pawelll »

Ten który podałem ma DAB+ (nie ma mój). Ten Nexon jest OK tyle że cena jest x2.
Co co FLAC to trzeba byłoby dopytać bo w moim (Grace Digital) nie było napisane o FLAC ale potwierdzili i faktycznie działa. A wymiary standardowej dużej wieży.

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: Rozbudowa wież/mini wież o DAB+

Post autor: piotrek2802 »

W dalszym ciągu poszukuję czegoś aby rozbudować moją wieżę Technics o tuner DAB+ . Najlepiej gdyby tuner DAb+ był z mozliwością odbioru radia internetowego.
Znalazłem cos takiego w sieci:
http://www.ercomer.pl/pl/p/Tuner-radia- ... WERSJA/287

Tuner ten pasuje wymiarami do mojej wieży a dodatkowo jeszcze odczytuje pliki FLAC.

Czy ktoś posiada już ten tuner SANGEAN WFT-1Di. Trochę mi to zajeżdża chińszczyzną ale co teraz nie jest z Chin ;)

Zablokowany