Kampania informacyjno-promocyjna nt. DAB+

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Kampania informacyjno-promocyjna nt. DAB+

Post autor: Poland »

Długo zastanawiałem się czy ten temat otworzyć osobno czy napisać nowy post ale ostatecznie wybrałem to pierwsze rozwiązanie. W tym temacie zajmiemy się DAB+ od strony informacyjno-promocyjnej czyli inaczej pisząc w kwestii akcji czy stron internetowych prowadzonych przez urzędy takie jak Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, UKE, Emitel ale także nadawców takich jak Polskie Radio.
W moim odczuciu niestety publiczny nadawca radiowy nieco zawiódł w tej kwestii ponieważ strona: http://dab.polskieradio.pl nie jest od pewnego czasu aktualizowana - brakuje między innymi najnowszych pytań odbiorców w sekcji FAQ, informacji o "drugiej części cyfryzacji" czyli tej od strony regionalnych czy też najnowszych informacji jak i aktualnych dat startów nowych stacji radiowych w DAB+ - zwłaszcza tych które startują w styczniu
Poza tym cyfryzacji DAB+ w wykonaniu Polskiego Radia brakuje formy kontaktu z potencjalnymi słuchaczami na przykład poprzez portale społecznościowe takie jak powiedzmy Facebook czy NK czy nawet komunikatory typu Gadu Gadu.
Ogólnie mówiąc Polskie Radio niestety poza uruchamianiem emisji spoczęło na laurach w kwestii zapoznawania słuchaczy z nową technologią przez co o niej będą w konsekwencji jedynie widzieć pasjonaci tacy jak my.
Dziwna tutaj też jest postawa stacji regionalnych chocażby z puli styczniowej części uruchomień - do startu DAB+ zostało 2 tygodnie z pewnym okładem a w eterze jak i na Facebook'owych profilach nadawców informacji o cyfrowym radiu jeszcze nie ma co niestety może martwić. Tak jest przynajmniej w niektórych regionach Polski gdzie poważniejszych wzmianek o DAB+ jeszcze nie usłyszeliśmy choć start emisji na stan obecny już za około 7 dni nie licząc dnia dzisiejszego.
W Krakowie natomiast promocja ruszyła a specjalny artykuł na ten temat jest pod tym linkiem: http://www.radiokrakow.pl/wszystko-o-da ... tek-radia/
Tam też jest też podana informacja na temat nowej stacji Radia Kraków z dniem 31 stycznia 2015 roku.
A jakie jest wasze zdanie w tej kwestii? Zapraszam do dzielenia się swoimi uwagami dotyczącymi informowania i promowania nt. DAB+ wśród słuchaczy zarówno od strony krajowej jak i lokalnej.

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: Kampania informacyjno-promocyjna nt. DAB+

Post autor: piotrek2802 »

Ja oceniam kampanię radia cyfrowego DAB+ w Polsce jako źle poprowadzoną, bo na razie jak widzę tylko my pasjonaci radia się tym interesujemy. Główną przeszkodą w tym jest brak zainteresowania ze strony stacji komercyjnych (RMF, Zet, Eska itp.). W sklepach np. MM w Krakowie gdy pytam o odbiorniki radia DAB+ to patrzą sprzedawcy na mnie jak na kosmitę i co ja właściwie chcę jak jest internet i wszystkie stację mogę odbierać poprzez internet.
Zobaczymy, niech te kolejne nadajnik uruchomią 1 stycznia 2015. Ja z niecierpliwością czekam na Kraków - Chorągwice ze względu na moje miejsce zamieszkania. Ciekaw też jestem co to będzie ten nowy program Radia Kraków w DAB+ . Na razie jest wielka tajemnica wokół tego a już radio Kraków powinno coś więcej o tym wspominać i reklamować ten nowy program.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Kampania informacyjno-promocyjna nt. DAB+

Post autor: Poland »

Jak udało mi się dowiedzieć Radio Kraków szerszą promocje DAB+ zaplanowało na styczeń - wtedy też poznamy szersze informacje na temat nowego kanału stacji.
Myślę jednak że będzie on zbliżony do stacji miejskich z innych regionów Polski.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Kampania informacyjno-promocyjna nt. DAB+

Post autor: Max van Org »

Człowieku, nie pisz głupot. Przeanalizuj kampanię reklamową i zachowanie klientów przy switch-offie telewizji analogowej. Przecież po starcie DVB-T w tych paru wysepkach (Warszawa, Poznań itd.) też nie było dużo reklam, bo większość widzów była poza zasięgiem.

Wytłumacz mi proszę, dlaczego miałby ktoś reklamować program, który ruszy dopiero 1. stycznia 2015?

Sprzedawcy w MM mają rację, przecież jeżeli sprzedadzą komuś odbiornik DAB+ to zostanie on zwrócony za dwie/trzy godziny, bo nie działa. DAB nie gra. Odbiorniki wifi mają, one grają, klient jest zadowolony. Po co komuś odbiornik DAB na maksymalnie 12 programów, jeżeli na UKF-ie w Krakowie ma więcej. Jak mają przekonać klienta, jeżeli sami nie wiedzą jaki będzie zasięg, czy będzie wszystko działało albo może zostanie termin przesunięty, albo DAB znowu wyłączony itd. Wszystko już mieliśmy.

Jeżeli czekasz na nowy program Radia Kraków, to przestudiuj historie publicznego radia miejskiego w Szczecinie. Ambicje mieli, ale co roku z czegoś rezygnowali aż pozostała szafa grająca. Lepiej zrobiło to RDC, wejścia lokalne z wiadomościami i różne audycje z redakcji w terenie.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Kampania informacyjno-promocyjna nt. DAB+

Post autor: Poland »

No nie powiedziałbym że odbiorniki z DAB+ zostałyby zwrócone po dwóch godzinach. Przecież obowiązkiem ich producentów jest też umieszczanie radia w FM więc podstawy o której piszesz by nie było.
Reklama DAB+ (już zresztą prowadzona) przed 1 stycznia 2015 jest potrzebna dlatego by w dniu startu tej technologii w danym miejscu ktoś już z niej korzystał.
Na UKF-ie owszem jest sporo stacji ale często są one słabej jakości zarówno jakościowej jak i zasięgowej. W przypadku DAB+ jest znaczna poprawa w tych kwestiach - zwłaszcza jeżeli chodzi o zasięg bo nie tylko dochodzą nowe stacje ale takie rozgłośnie jak Polskie Radio 2 i Polskie Radio 4 mają szanse wyjść poza Kraków (tak jak Jedynka i Trójka) gdzie obecnie tkwią dzięki nadawaniu w UKF-ie.

max-bit
Posty: 63
Rejestracja: 29 grudnia 2014, o 13:47

Re: Kampania informacyjno-promocyjna nt. DAB+

Post autor: max-bit »

Kampania w PR jest denna .... (już nie wspomnę że naszpikowana błędami) bo od kiedy to muzyka cyfrowa ma 20 lat (no ponad) ale bardziej pasowało by słowo ponad 40 lat... a nie 20 lat....
A radio cyfrowe ?
Dobra Jakie radio
Co gdzie kiedy ....
O tym już nic ?
Panie widzisz samochód ? Nie ? Kupisz go ?
Co to jest to promocja ?
Jak dla mnie tragedia ...

biopal999
Posty: 23
Rejestracja: 5 czerwca 2014, o 08:40
Odbiornik: Dual Dab 4
Technisat DigitRadio Go
Ariva T650i
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk Chwaszczyno,Gdańsk Jaśkowa Kopa,

Re: Kampania informacyjno-promocyjna nt. DAB+

Post autor: biopal999 »

No trochę słaba ta ich reklama DAB w TV.Po co taka tajemniczość?Nie wszyscy się przecież skapują o co im chodzi a szczeg.osoby starsze.Powinni jasno zareklamować nadają i startują w kolejnych miastach i tyle.

rancor
Posty: 50
Rejestracja: 10 maja 2012, o 18:38
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań-Śrem

Re: Kampania informacyjno-promocyjna nt. DAB+

Post autor: rancor »

Polskie Radio 1 lutego 2015 roku będzie obchodziło 90 rocznicę pierwszej emisji, więc przede wszystkim reklama jest z tego powodu, a rozpoczęcie emisji w DAB to raczej przy okazji "podczepiają" do promocji.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DAB+ Kraków

Post autor: Jarosław Bałuka »

max-bit pisze: Ale Panowie z PR, UKE, Emitel czy ja słuchacz radia mam się takich rzeczy dowiadywać ?
A po za tym myśle ze sam własciciel i tej strony i emitent :) powinien rozwiać wszelkie informacje w tej sprawie sam.
Słuchacz radia nie ma nic do pozwolenia radiowego i tego czy ono jest czy go nie ma. Nie jego rola.
A emitent nie jest od rozwiewania czyiś wątpliwości lecz od przygotowania i uruchomienia emisji zgodnie z wolą zleceniodawcy.
W tego typu przypadkach dobrze byłoby aby każda ze stron pilnowała swojego ogródka zamiast rozsiewać zasłyszane gdzieś informacje. Jak widać nic prócz nerwowych spekulacji sensownego nie przyniosły, a wszelakiej maści teorie spiskowe już żyją własnym życiem...
Tymczasem ja nigdzie nie widziałem informacji o zmianach w terminach uruchomień.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ Kraków

Post autor: antypyra »

Chyba jednak bardziej u nadawcy powinno się zasięgać takich informacji.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DAB+ Kraków

Post autor: Poland »

Jarosław Bałuka pisze:
max-bit pisze: Ale Panowie z PR, UKE, Emitel czy ja słuchacz radia mam się takich rzeczy dowiadywać ?
A po za tym myśle ze sam własciciel i tej strony i emitent :) powinien rozwiać wszelkie informacje w tej sprawie sam.
Słuchacz radia nie ma nic do pozwolenia radiowego i tego czy ono jest czy go nie ma. Nie jego rola.
A emitent nie jest od rozwiewania czyiś wątpliwości lecz od przygotowania i uruchomienia emisji zgodnie z wolą zleceniodawcy.
W tego typu przypadkach dobrze byłoby aby każda ze stron pilnowała swojego ogródka zamiast rozsiewać zasłyszane gdzieś informacje. Jak widać nic prócz nerwowych spekulacji sensownego nie przyniosły, a wszelakiej maści teorie spiskowe już żyją własnym życiem...
Tymczasem ja nigdzie nie widziałem informacji o zmianach w terminach uruchomień.
No to w takim razie niech pan powie jakie lokalizacje są ostatecznie przewidziane na styczeń a jakie na kwiecień bo z tego co się dowiedziałem na jednym z profili Koszalin, Olsztyn, Zielona Góra oraz Solec Kujawski zostały przeniesione do etapu kwietniowego. Byłbym wdzięczny za przekazanie wiadomych wam informacji.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ Kraków

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Ale o tym, co ma być kiedy uruchomione decyduje Nadawca, a nie operator.
Nie możemy wypowiadać się w imieniu Nadawcy.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Kampania informacyjno-promocyjna nt. DAB+

Post autor: Poland »

Dzisiaj z informacjami na temat DAB+ ruszyło Radio Kraków które w audycji poświęconej technice (nadawanej w dni powszednie między 15:35 a 15:50) przypomniało wywiady zamieszczone w linku znajdującym się w poście otwierającym ten temat. Dzisiaj wspomniano co to jest DAB+ i co on może przynieść dla odbiorców.

max-bit
Posty: 63
Rejestracja: 29 grudnia 2014, o 13:47

Re: DAB+ Kraków

Post autor: max-bit »

OK Ma Pan emitenet :) racje że nam wała do Pozwolenia Radiowego bo nic jak nic to sprawa tutaj dwóch stron PR i Emiteneta (zwanego tutaj Emitelem)
To niech ktoś z Emitela nam zdradzi taką tajemnice jak parametry transmisji tj Moce, Kanały, BR itd ...
Ale z drugiej strony to są słownie j..a :) jeśli Emitent nie wie ze niema takiego pozwolenia mało nie nawet czy i kiedy bedzie :) A słuchacz se :) musi sam się dowiedzieć.
Jeśi byczarno na białym pisało tak uruchamiamy emisje wtedy i wtedy z paramterami aimi a takimi i nie ma problemu ale jak owy emitenet ma to napisać jśli nic nie WIE !!! ?
Za przeproszeniem ktoś tu sobie robi wspomniane ....

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DAB+ Kraków

Post autor: Poland »

Zgadam się z przedmówcą. Obecna sytuacja niestety pokazuje że w kwestii gdy chodzi o start emisji DAB+ potencjalny odbiorca niestety nie dowie się nic gdyż Emitel zasłania się nadawcą a ten niestety ma słabą komunikacje z swoimi słuchaczami. Dlatego też z tego powodu pytanie jednak wraca do was - chyba możecie powiedzieć jakie obiekty od was są już przygotowane do emisji DAB+ - w końcu to wasze obiekty a nie Polskiego Radia.
Poza tym skoro o emisjach DVB-T informowaliście ekspersowo to tak samo powinno być także z DAB+ :)

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ Kraków

Post autor: Max van Org »

Polskie Radio powinno częściej aktualizować stronę dabplus.pl. Niech lepiej podają tylko miesiąc kiedy uruchomią nadajniki i nie będzie zamieszania na forach. A po drugie wiedzą dokładnie, że cztery nadajniki nie zostaną uruchomione a nie zmienili daty. Mogą również prowadzić blog i informować o zmianach.

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ Kraków

Post autor: piotrek2802 »

Polskie Radio lekceważy i ignoruje wszelkie zapytania. Pisałem do nich już parę razy że w aplkacji PR na Windows Mobile jest błąd (zamiast Radia Rytm słyszę PR dla zagranicy)i ciągle tego nie poprawili. Tak więc w sprawie uruchomienia nowych nadajników DAB+ też milczą.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DAB+ Kraków

Post autor: Poland »

Max van Org pisze:Polskie Radio powinno częściej aktualizować stronę dabplus.pl. Niech lepiej podają tylko miesiąc kiedy uruchomią nadajniki i nie będzie zamieszania na forach. A po drugie wiedzą dokładnie, że cztery nadajniki nie zostaną uruchomione a nie zmienili daty. Mogą również prowadzić blog i informować o zmianach.
Może w kwestii tych czterech nadajników jednak nie wszystko jest przesądzone i pozwolenie które ma (rzekomo) podpisać UKE będzie także je dotyczyć.
Co do aktualizacji strony to faktycznie mogliby się postarać bo ostatnia poprawka którą od nich widziałem to jedynie zmiana nazwy stacji zagranicznej z External na Poland.
Pewnie Polskie Radio w kwestii promowania spoczęło na laurach licząc że ośrodki regionalne z sieci "Audytorium 17" zrobią to za niego. Gdyby było inaczej to nawet w tym dziale poświęconym radiofonii cyfrowej byliby przedstawiciele Polskiego Radia a i sam Emitel może miałby lżej na sercu :)

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ Kraków

Post autor: piotrek2802 »

SK podał na swojej stronie , że jutro rusza nowy program radiowy w DAB+ we Wrocławiu.

http://satkurier.pl/news/110058/radio-w ... cznia.html

Tak więc ja mam cały czas nadzieję, że te pozostałe nadajniki m.in. Kraków ruszą jutro pełną parą i o tej godzinie jutro po szaleństwach sylwestrowych będziemy już się budzić przy muzyce z radia DAB+ ;)

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DAB+ Kraków

Post autor: Poland »

No aż tak dobrze to nie będzie...
Ja oczekuje włączenia DAB+ tak gdzieś w okolicach 12:00 w południe tak by panowie z Emitela mogli sobie wszystko na spokojnie załączyć.

Zablokowany