Abonament

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: adac »

W opinach Kolegów widzę wiele sprzeczności. Odpiszę nie po kolei:
Robert03 pisze: Jednym zapisem w ustawie nałożyć obowiązek odprowadzania przez platformy/kablówki abonamentu za media publiczne od każdego abonenta i po sprawie.
( w skrócie abonament dla kablówki + "20 PLN" za media publiczne)
I czy wiesz kto pierwszy zaprotestuje ? :D To byłby koniec kablówek.

Kol. @ObywatelDVB-T proponuje żeby każdy zapłacił po 20 zł bo to oszczędzi trudu i ogromnego wysiłku wyprodukowania kart dostępowych. Ten trud jest całkiem możliwy do pokonania co pokazuje przykład AERO2. Sam otrzymałem taką kartę w kilka dni za niewielką jednorazową opłatą. Czy taki gigant TVP nie potrafiłby sobie z tym poradzić ?

Kol. @ giaur500 proponuje zaś żeby każdy zapłacił po 20 zł i wtedy wszyscy włącznie z posiadaczami PC-tów będą mieć telewizję za darmo (?).
Przyznam że z punktu ekonomicznego nie rozumiem tej teorii.
DVB-T/S pisze: 20 zł miesięcznie za programy których nie chcę oglądać ?
Bez przesady, są tacy co ogklądają, a kanały FTA od komercyjnych są oględnie mówiąc- niewiele lepsze.

Zgodnie z pomysłem @robbo2k każdy kto płaci 20 zł/mies otrzyma w zamian jakiś Bonus i to jest dla mnie dużo korzystniejsze rozwiązanie niż płacenie tego za nic. Ten bonus to może być: TVP Dokument na materiałach licencyjnych, TVP Sport o którym się wiele tutaj pisało itd.

Pomysł Kolegi zmodyfikowałbym tak: Mux-8 w DVB-T2 H264, kodowany FTA, współdzielony przez TvP i nadawców prywatnych.
Moim zdaniem to jedyna szansa na przyzwoite programy pod wzgl. techniczym i ich zawartości.
Pomysł KRRTV jest moim zdaniem prawie dobry, tak szacucję na 70 proc a resztę bym poprawił. Na początek: DVB-T2 i karty kodowanego dostępu.

PS:
DVB-T/S pisze: To tak jakby sklep który mam za rogiem domagał się miesięcznej opłaty z tytułu że mam do niego najbliżej i mogę tam robić zakupy.
Trafne spostrzeżenie ale w gospodarce rynkowej. Niestety u nas jest ona gościnnie i nie wszędzie. Poza tym TvP to taki mega-sklep spółdzielczy ;) a nie mały sklep za rogiem..

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: distefano »

Dywagacje wyłącznie odbiorców i płatników nad tym jaka powinna być zawartość mux-ów oraz jak, ile i komu płacić za telewizję jest taka jak gdyby oskarżony w sądzie sam sobie wyrok wyznaczał. Od tego są odpowiednie urzędy państwowe i pozwólcie im się wykazać. Jak ktoś z Was wymyśli żeby w ogóle nie płacić to nie oznacza, że tak będzie.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: adac »

Czyli wszystko mają za nas decydować urzędy a my tylko płacić i się nie odzywać
Jak się fachowo nazywa coś takiego ?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: DVB-T/S »

adac pisze:
DVB-T/S pisze: 20 zł miesięcznie za programy których nie chcę oglądać ?
Bez przesady, są tacy co ogklądają,
To jak wytłumaczysz dlaczego należąc do mniejszości którzy nie oglądają TVP (telewizji też prawie wcale) mam za to płacić?
Jak bym chciał prawdziwą TV to bym wziął cyfrowy polsat albo nc+ z jakimiś pakietami a nie płacił 20 zł za niezjadliwą papkę którą serwuje TVP.
adac pisze:Czyli wszystko mają za nas decydować urzędy a my tylko płacić i się nie odzywać
Jak się fachowo nazywa coś takiego ?
Też się przyłączam do pytania.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: hadam »

adac pisze:Kol. @ObywatelDVB-T proponuje żeby każdy zapłacił po 20 zł bo to oszczędzi trudu i ogromnego wysiłku wyprodukowania kart dostępowych. Ten trud jest całkiem możliwy do pokonania co pokazuje przykład AERO2. Sam otrzymałem taką kartę w kilka dni za niewielką jednorazową opłatą. Czy taki gigant TVP nie potrafiłby sobie z tym poradzić ?
Aero2 to akurat niewłaściwy przykład bo i koszty nieporównywalne. Poza tym każdy kto korzysta z internetu musi mieć swój adres IP przypisany do konkretnej osoby, tak aby można go było zidentyfikować, poza hostami Wi-fi ale te mają pewne ograniczenia. Z tego co się orientuję to za kartę SIM Aero2 trzeba zapłacić bodajże 27zł (koszt wysyłki), trzeba też kupić sobie zgodny moduł na własny koszt a całość ma chodzić do 2016r.
Wracając do propozycji zakodowania MUX-8 i dystrybucji dekoderów i kart przez TVP to pomijając już koszty to nie widzę takiego rozwiązania logistycznie. No bo niby jak by to miało wyglądać, abonament płaci się od gospodarstwa, nawet jeśli mamy więcej odbiorników a w firmie od każdego odbiornika to ile tych dekoderów miało by przypadać na firmę czy mieszkanie?
Inna kwestia to co z tymi co korzystają tylko z kablówki albo z satelity, na nich także ciąży obowiązek płacenia abonamentu, więc dekoder im się należy, mogą go odsprzedać tym którzy nie płacą, albo pożyczyć komuś z rodziny i czy to obędzie uczciwe.
A co jeśli cisami abonenci platform satelitarnych czy kablówek uznają że skoro oni nie korzystają z takiego dekodera to i płacić nie muszą. Wtedy spadną wpływy dla TVP przy zwiększonych kosztach. Pozostało by zastosować wariant o którym pisze kol. Robert03 i nałożyć obowiązek odprowadzania przez operatorów abonamentu na rzecz KRRiT.

Eeee... tam, o czym ja w ogóle piszę, czy ktoś słyszał o takiej propozycji ze strony TVP, przecież to gadanie o niczym. Jak na razie to i tak jest propozycja aby MUX-8 był podzielony pomiędzy TVP i komercyjnych, więc o czym my tu dyskutujemy.
To brzmi tak samo jak to co niektórzy piszą że opłata audiowizualna jest niezgodna z prawem. Więc ja zadam takie pytanie z jakim prawem i w którym punkcie, a przede wszystkim czy ktoś przeczytał tą ustawę, bo projekt to jeszcze nie ustawa. I jeszcze jeśli w innych krajach jest zgodna z prawem to dlaczego u nas ma nie być, prawo Unijne jest jedno.
Ostatnio zmieniony 31 grudnia 2014, o 19:42 przez hadam, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: DVB-T/S »

Co ma prawo unijne do prawa polskiego czy naszej konstytucji.
To faktycznie nie ustawa a projekt.
Jak myślisz czemu tyle czasu dalej jest projektem? Jak by od tak dało się to wprowadzić to by to już dawno zrobili, a ewentualne poprawki by później wprowadzili.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: hadam »

Ma, skoro w innych krajach Komisja Europejska nie uznała opłaty audiowizualnej za pomoc publiczną albo podatek nie zgodny z prawem unijnym. Natomiast jeśli chodzi o naszą Konstytucję to ona też mówi o równości i równym traktowaniu, więc albo wszyscy albo nikt, stąd opłata audiowizualna wydaje się rozsądną propozycją, chyba że nikt nie będzie płacił. A wszystko tak się wlecze bo jest okres przedwyborczy a ten projekt kłóci się z wcześniejszą obietnicą i tyle.
Ja tylko zwróciłem uwagę na temat tego że sama propozycja to jeszcze nie ustawa i nie można mówić o zgodności czy niezgodności z prawem bo jeszcze nie wiadomo o jaką ustawę chodzi.
Sama propozycja może być co najwyżej niezgodna z czyjąś ideologią, ale za wcześnie aby to rozpatrywać w kategoriach prawa.

Dobra koniec przynajmniej z mojej strony bo nie dosyć że piszemy nie na temat, to jeszcze nie w porę. Parzcież jest sylwester. Szczęśliwego nowego roku i udanej zabawy!!!

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: DVB-T/S »

ObywatelDVB-T pisze:Natomiast jeśli chodzi o naszą Konstytucję to ona też mówi o równości i równym traktowaniu, więc albo wszyscy albo nikt,
Ty to tak na serio i świadomi piszesz.

No ale idąc twoim tokiem myślenia - jak jednego okradli to trzeba wszystkich; jak jednemu wybili zęby to trzeba wszystkim; jak jednemu się poszczęściło i wygrał w totka milion to wszyscy mają wygrać - jak traktować równo to wszystkich :lol:

Równe traktowanie wobec prawa itd. a nie równe traktowanie przez narzucanie wszystkim czyjejś woli.
Brałeś coś albo paliłeś :?: :lol:

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: adac »

Ze swojej strony proponuję równe pensje, może być ta ustawowo gwarantowana.
I Wszystkiego Najlepszego, Dobrego odbioru w Nowym Roku ! :)

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: antypyra »

DVB-T/S pisze: Nie będzie żadnej opłaty audiowizualnej ani za rok ani za 10 lat, bo w samym założeniu jest niezgodna z konstytucją. Nie mogą zmuszać mas do płacenia za coś z czego nie korzystają, a nawet jeśli to by musieli im udowodnić. To zwykła nagonka aby płacić abonament który jest komunistyczną zaszłością. Polsaty, TVN-y i inne komercyjne stacje puszczają reklamy, bo muszą z czegoś finansować działalność, ale TVP podobno jest finansowana, a i tak dziady pieruńskie puszczają reklamy, bo im ciągle mało.
Jaka komunistyczną zaszłością? To dlaczego abonament jest w krajach, które komunizmu nigdy nie widziały?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: DVB-T/S »

Odpowiedź na to pytanie jest taka - dlaczego w krajach w których nie ma komunizmu żyje się lepiej niż w Polsce?

Patrzenie na innych jest bez sensu jak się to robi tylko z punktu widzenia podatków.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: hadam »

Twoja odpowiedź na pytanie kol. antypyra jest wymijająca tzw. "odwracanie kota ogonem" tak naprawdę nie odpowiedziałeś.
DVB-T/S pisze:Równe traktowanie wobec prawa itd. a nie równe traktowanie przez narzucanie wszystkim czyjejś woli.
No właśnie a prawo które cały czas obowiązuje nakazuje jako obowiązek płacenie abonamentu przez wszystkich za wyjątkiem ustawowo zwolnionych.
O jakim równym traktowaniu mówisz skoro ci co umieją dobrze kombinować i wyrejestrowali odbiornik nie płacą, a z kolei na tych co po prostu przestali płacić, urząd skarbowy na wniosek poczty nakłada kary ponad 1500zł.
Opłata audiowizualna z założenia, bo tylko tak można o niej mówić na obecnym etapie, miałaby wyeliminować takie procedery. Dlatego ta propozycja jest niewygodna dla niektórych co tłumaczy takie stawianie sprawy.
Jestem za sprawiedliwością dlatego biorę także pod uwagę całkowite zlikwidowanie abonamentu, tylko niech to nie będzie tak jak do tej pory że prawo nakazuje a płaci kto uważa. Prawo przede wszystkim nie powinno faworyzować spekulantów i kombinatorów.
Ostatnio zmieniony 1 stycznia 2015, o 11:57 przez hadam, łącznie zmieniany 1 raz.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: adac »

Można inaczej trochę inną metodą niż do tej pory.
Płaci kto chce a w zamian dostaje jakiś bonus od Nadawcy, np. TvP Seriale, film premierowy albo mecz.
A dobrym miejscem do bonusu wydaje się Mux-8 i programy HD w jakości trochę lepszej niż obecne (hd) w Mux-3.
Czy takie rozwiąznaie nikogo nie uraża ? Bo mnie nie.

PS. póki nie ma lepszych i społecznie akkceptowalnych rozwiązań można by sobie dać spokój z wymierzaniem kar przez US. Ten urząd i tak ma co do roboty.

PS2 cytat: Niemcy mają stosunkowo wyższą opłatę audiowizualną realnie do dochodów niż planuje się u nas

Załóżmy że prawie porównywalnie. Porównaj więc co oni i my dostajemy w zamian.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: hadam »

Masz rację że Niemcy dostają więcej i tu widzę pole do dyskusji, bo co do samej istoty zastąpienia abonamentu opłatą audiowizualną to my na to wpływu nie mamy. Jeśli wprowadzą to będziemy płacić i tyle. Ustawa śmieciowa także nie była dla wszystkich wygodna a jest choć nie dla wszystkich idealna.
TVP już wprowadziła serwis VOD z premierami dla płacących abonament, a więc w jakiś sposób nagradzają tych co płacą.
Natomiast kodowanie MUX-8 i nagradzanie płacących kartami warunkowego dostępu i dekoderami według mnie jest nierealne logistycznie o czym pisałem powyżej.
Dodam jeszcze do tego kwestię zwolnionych z opłat, znużmy że gospodarstwo jest zwolnione ze względu na zamieszkującą starszą osobę powyżej 75 roku, która nagle zmarła a pozostali domownicy nie płacą, to co wtedy, przychodzi komornik na wniosek USC zabiera sprzęt. Albo płacę przez kilka miesięcy, dają mi sprzęt a ja po następnym miesiącu wyrejestrowuję odbiornik bo np. mi się zepsuł i nie zamierzam kupić drugiego.
Z kolei rozdanie takich kart i odbiorników przy wprowadzeniu opłaty audiowizualnej z punktu widzenia TVP jest bezzasadne bo po co przecież i tak wtedy dostaną kasę.
No i jeśli o takim rozwiązaniu mówimy to biorąc pod uwagę obecną najbardziej realną propozycję w stosunku do MUX-8 to możemy mówić o dwóch góra trzech kanałach dla TVP. Była już propozycja przekazania całego multipleksu dla TVP ale komercyjni ją oprotestowali i nie przeszła, więc na pewno nikt nie wróci do tego pomysłu.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: antypyra »

Dla mnie ideologicznie (w duchu ultrakapitalistycznym) rozumują ci, co odżegnują się od tego, że słuchają radia czy oglądają TV, i w związku z tym nie chcą płacić. Każdy dziś korzysta w jakimś stopniu z radia czy TV, choćby to był stopień minimalny. Jeśli nie, to niech w...i wszystkie odbiorniki z domu i samochodu oraz telefony z możliwością odbioru radia i TV.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Abonament RTV

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

RPO: Abonament RTV niezgodny z Konstytucją

- http://satkurier.pl/news/115120/rpo-abo ... tucja.html


Proszę o odblokowanie działu "Abonament" i przeniesienie tego postu tam.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Abonament RTV

Post autor: adac »

Cytat: ..obowiązujący porządek prawny jako niesprawiedliwy i naruszający konstytucyjną zasadę powszechności ponoszenia ciężarów publicznych.
No więc jak w praktyce wygląda powszechne i sprawiedliwe ponoszenie ciężarów publicznych:
Cyt; Spośród zarejestrowanych gospodarstw domowych 45,5% było zwolnionych od wnoszenia opłat (w ewidencji Poczty Polskiej jest ich 3 063 203)

No to jak też tak mogę: po obywatelsku zarejestruję a potem i tak nie będę musiał płacić bo będę zwolniony.
Z danych przytoczonych w artykule wynika że regularnie opłaca abonament 7,4% gospodarstw domowych. Można to potraktować jako naturalną ankietę: ilu ludzi potrzebuje mediów publicznych i ilu jest gotowych na nie płacić.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Abonament

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Konsultacje publiczne projektu ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych.
http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12 ... 8#12419508

Zgodnie z przyjętą na forum zasadą nie będziemy tu dyskutować na temat abonamentu RTV, ale z kronikarskiego obowiązku zamieszczam informację o trwających pracach nad zmianą ustawy.

Zablokowany