Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: TLW/SZA »

Bo RTCN Wręczyca który pokrywa sygnałem tereny po byłym województwie Częstochowskim należące obecnie do woj.Śląskiego powinny mieć osobny kanał pod MUX-3,np kanał 26 lub 52 i było by po kłopocie.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: hadam »

MarcinG pisze:Wszystko było dobrze przed wprowadzeniem systemu wzajemnego zakłócania, tzw. SFN. Nawet gdy MUX-3 mogłem odbierać tylko z Błeszna z niską mocą odbiór był stabilny. Teraz często jest sieczka.
Identyczna sytuacja jak u mnie MUX-3 2kW odbierałem bardzo dobrze od kiedy włączyli zakłócacz we Wręczycy są problemy nawet kiedy na Błesznie podnieśli moc do 3 kW nic to nie dało. Może problemem jest niższe zawieszenie systemu antenowego we Wręczycy o czym wspomina UKE a może spojrzyj na ten poradnik być może jedno i drugie. Tylko kto się tym przejmuje Myszków, Niegowa, Lelów, Szczekociny i wiele innych miejscowości ważne że Częstochowa i większe miasta odbierają dobrze nawet wewnątrz budynku, nieważne że kosztem innych.

Wawer

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Wawer »

Witam,

zgłaszam się ponownie z moim problemem a mianowicie z kiepskim odbiorem dvbt :/


posiadam antenę kierunkową globo GL 1000+. ustawiłem antenę, kupiłem rozgałęźnik aktywny rta 140 telkom telemor i podłączyłem pod instalację. Rozgałęźnik jest zasilany poprzez kabel koncentryczny zasilaczem j 12v. Sygnał poprzez rozgałęźnik rozdzielony na 3 tv....dwa telewizory ( na 1 piętrze domu jednorodzinnego) dosyć blisko anteny i rozgałęźnika odbierają okej.....natomiast trzeci podłączony kablem koncentrycznym długośći około 15-20 metrów....znajdującym się na parterze....działał około 1,5 tygodnia...od kilku dni bardzo duża strata sygnału....wszystkie kanały się tną :/ co może być tego przyczyną? odległość? programy tną się na wszystkich muxach niezależnie od pogody... jak to zniwelować? dzisiaj dla odmiany posiadam programy tvp 1, tvp 2 na tv najbardziej oddalonym od tv anteny a na pozostałych obraz tnie :/

Czytałem o wzmacniaczu liniowym np AC18 18 dB, lub AL20 20dB - Mezon ...czy coś takiego można podłączyć dodatkowo do instalacji z rozgałęźnikiem aktywnym? i w którym miejscu instalacji? czy bezpośrednio przed tv ze słabym sygnałem? czy to zda egzamin np nie będzie zwarcia itp? i co najważniejsze czy wzmocni sygnał na najbardziej oddalonym tv? nie bardzo się znam dlatego pytam?! co innego może być tego przyczyną?

mam ustawioną antenę na wisła skrzyczne.....kiedy podłącze kabel z zasilaczem bezpośrednio do jednej anteny siła 70, jakość 90 % to maksimum co moge u siebie ustawić, bez zasilacza siła 35, jakość 10, z rozgałęźnikiem aktywnym jako tako ale i tak daleko od ideału....pomocy...co mam zrobić ?!

barten

Możliwość ddbiór sygnału.

Post autor: barten »

Witam serdecznie,

Mój tata planuje odbiór naziemnej telewizji cyfrowej.

Najbliższe punkty nadawania to:

Kod: Zaznacz cały

- Stacja nadawcza             | ERP_MUX1, ERP_MUX2, ERP_MUX3 | Odległość w linii prostej
- Katowice/Kosztowy           |     50kW,     63kW,    100kW | 48km
- Częstochowa/Wręczyca Wielka |    100kW,    100kW,     80kW | 64km
- Kraków/Chorągwica           |    100kW,    100kW,    100kW | 68km
Zastanawiam się czy z takim parametrami nie będzie problemy z odbiorem sygnału.
Która z tych stacji nadawczych wydaje się najlepsza w moim przypadku?

Z góry dziękują za wasze opinie.

Pozdrawiam,
Bartosz

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Możliwość ddbiór sygnału.

Post autor: K63 »

barten pisze: Która z tych stacji nadawczych wydaje się najlepsza w moim przypadku?
Ta w stosunku do której znajdujesz się w najlepszej lokalizacji.
W pierwszej kolejności tutaj sprawdź sobie profil terenu w stosunku do nadajnika i zasięg poszczególnych mux-ów.
Dodatkowo o możliwości odbioru mogą zdecydować Twoje lokalne warunki, np. wysokie drzewa, budynki, słupy wysokiego napięcia, nadajniki tel.kom.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Tomciosz »

Sama nazwa miejscowości już by wiele powiedziała. :)

Obstawiam okolice Ogrodzieńca/Zawiercia.

barten

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: barten »

Witam,

@ K63
Strona którą podałes jest bardzo interesująca, dzięki.
Właśnie się nią troszkę "bawię".

@ Tomciosz
Sama nazwa miejscowości już by wiele powiedziała
Nazwa miejscowości to Dzwono-Sierbowice.
Masz rację to są dokładnie okolice miast które wskazałeś.

Pozdro,
Bartek

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Tomciosz »

Tak na szybko, wybierając najbardziej rygorystyczne założenia. To według profilu terenu "ranking" wygląda następująco:

1. Św. Krzyż
2. Dobromierz(tylko MUX3).
3. Wręczyca
4. Chorągwica
5. Kosztowy
6. Skrzyczne
7. Rabka Luboń Wielki

Nie porównywałem map zasięgu! Tylko i wyłącznie kierowałem się profilem terenu. Jak znajdę chwilkę to poszukam na mapach jak tam to wygląda.

Jednak od razu mówię, że może być problem z MUX 3 z TVP Katowice, jak na całej Jurze. ;)

SunTzu
Posty: 17
Rejestracja: 15 lipca 2013, o 00:22

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: SunTzu »

Czy coś ostatnio robiono z MUX-3 na Śląsku?
Miałem perfekcyjny sygnał w październiku, w grudniu zaczęły się drobne problemy, a od paru dni nie da się oglądać (choć dźwięk jest 7/10).
Mam 3 karty TV, problem jest na wszystkich. Wykasowałem, ponownie dodałem, nic nie pomaga.

Najdziwniejsze jest to, że MUX-1 Zacząłem odbierać perfekcyjnie z Częstochowy, wcześniej odbierałem z Katowic (jakość taka sama jak teraz MUX-3)
O ile MUX-1 perfekcyjnie to MUX-2 z Częstochowy nie odbiera i jedynie ( choć perfekcyjnie) 698MHz z Katowic i 770MHz z Wisły (z biedą).

wygląda to tak
Obrazek

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: TLW/SZA »

Ustaw sobie porządnie antenę w jednym kierunku,bo z tego co wyczytałem to odbierasz nie wiadomo skąd.
Podaj swoją lokalizację oraz jaką posiadasz antenę.

SunTzu
Posty: 17
Rejestracja: 15 lipca 2013, o 00:22

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: SunTzu »

Wiem potrzebne jest dobre Yagi, ale mam siatkową dokładnie wygląda jak ta: http://agdlab.pl/i/a/p/745aac35-7520ab0 ... atkowa.jpg

Niestety ze wzmacniaczem (kabel ma 20m)

Lokalizacja Zabrze Helenka, ustawiona antena na Katowice. Wszystko działało dobrze do grudnia.

Awatar użytkownika
Master Yoda
Posty: 10
Rejestracja: 25 kwietnia 2012, o 22:35
Odbiornik: Sony TV - KDL-32V5610
Instalacja antenowa: Dwie kierunkowe anteny Yagi (UHF + VHF) - montaż na kominie domu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Master Yoda »

Witam.
Potwierdzam problemy, o których pisze SunTzu. Od ok. dwóch tygodni również u mnie występują problemy z MUX 1 i 2. Antena "widzi" nadajnik, a żadnych zmian w systemie antenowym nie wprowadzałem

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Jarosław Bałuka »

Po stronie nadawczej nie było żadnych zmian.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: hadam »

Master Yoda pisze:Witam.
Potwierdzam problemy, o których pisze SunTzu. Od ok. dwóch tygodni również u mnie występują problemy z MUX 1 i 2. Antena "widzi" nadajnik, a żadnych zmian w systemie antenowym nie wprowadzałem
Natomiast w Twoim profilu napisałeś " Dwie kierunkowe anteny Yagi+wzmacniacz". Nie wiem jaki to wzmacniacz, ale skoro antena widzi nadajnik to wystarczy symetryzator bo właśnie zbyt silny sygnał tzw. przesterowanie może być źródłem problemów, wystarczy silniejsze tropo, trochę lepsza propagacja fal, chociaż i to nie jest normą, wszystko zależy od lokalizacji.
Możesz spróbować z symetryzatorem albo poczekaj na zmianę pogody, bo skoro nic się nie zmieniło po stronie nadawczej ani odbiorczej to zostaje tylko pogoda-tropo, wszystko zależy jak często i przez jak długo takie rzeczy się dzieją, czy warto kombinować.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: TomW »

Ja u siebie nie zauważyłem pogorszenia odbioru a mam antenę pokojową i wzmacniacz. Czyli wszystko co złe i powinienem zauważyć zmianę. Wszystko jest OK jak dawniej. Jeśli nie pogoda (tropo), to może jakieś lokalne zakłócenia wam psują odbiór. Mnie np. kiedyś psuł odbiór remont ulicy i praca agregatów tam ustawionych. Czasem wystarczy rozejrzeć się po okolicy.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: TLW/SZA »

SunTzu pisze:Wiem potrzebne jest dobre Yagi, ale mam siatkową dokładnie wygląda jak ta: http://agdlab.pl/i/a/p/745aac35-7520ab0 ... atkowa.jpg

Niestety ze wzmacniaczem (kabel ma 20m)

Lokalizacja Zabrze Helenka, ustawiona antena na Katowice. Wszystko działało dobrze do grudnia.

Wiem że po doświetleniu MUX3 z EC Zaborze,na Helence występowały potężne zakłócenia,ale wszystko naprawiono.
Po drugie po kiego Ci w tej siatce taki przedwzmacniacz,patrząc po typie tej anteny podejrzewam że siedzi w niej płytka która ma ze 42dB wzmocnienia,to istne szaleństwo.Wywal to i daj na jej miejsce symetryzator.
Z antena kierunkową też bym się nie szarpał,bo siatka z symetryzatorem też da radę.
Po trzecie byłem dzisiaj w dyrekcji firmy w Gliwicach i wszystko odbiera ok,tyle że w firmie mamy antenę nakierowaną na Skrzyczne.
Możesz ewentualnie nastawić tą antenę na Skrzyczne,jest dalej do nadajnika więc natężenie sygnału powinno trochę zelżeć a i zyskasz do tego około 20 Czeskich kanałów ;)

Awatar użytkownika
Master Yoda
Posty: 10
Rejestracja: 25 kwietnia 2012, o 22:35
Odbiornik: Sony TV - KDL-32V5610
Instalacja antenowa: Dwie kierunkowe anteny Yagi (UHF + VHF) - montaż na kominie domu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Master Yoda »

Wzmacniacz mam tylko w antenie skierowanej na Czechy. Kosztowy "łapie" antena i symetryzator. System w takiej konfiguracji pracuje ponad dwa lata i do tej pory nie było najmniejszych problemów.

SunTzu
Posty: 17
Rejestracja: 15 lipca 2013, o 00:22

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: SunTzu »

TLW/SZA pisze:
SunTzu pisze:Wiem potrzebne jest dobre Yagi, ale mam siatkową dokładnie wygląda jak ta: http://agdlab.pl/i/a/p/745aac35-7520ab0 ... atkowa.jpg

Niestety ze wzmacniaczem (kabel ma 20m)

Lokalizacja Zabrze Helenka, ustawiona antena na Katowice. Wszystko działało dobrze do grudnia.

Wiem że po doświetleniu MUX3 z EC Zaborze,na Helence występowały potężne zakłócenia,ale wszystko naprawiono.
Po drugie po kiego Ci w tej siatce taki przedwzmacniacz,patrząc po typie tej anteny podejrzewam że siedzi w niej płytka która ma ze 42dB wzmocnienia,to istne szaleństwo.Wywal to i daj na jej miejsce symetryzator.
Z antena kierunkową też bym się nie szarpał,bo siatka z symetryzatorem też da radę.
Po trzecie byłem dzisiaj w dyrekcji firmy w Gliwicach i wszystko odbiera ok,tyle że w firmie mamy antenę nakierowaną na Skrzyczne.
Możesz ewentualnie nastawić tą antenę na Skrzyczne,jest dalej do nadajnika więc natężenie sygnału powinno trochę zelżeć a i zyskasz do tego około 20 Czeskich kanałów ;)
Praktycznie mam niemożliwy dostęp do anteny, dlatego to dla mnie taki problem, by coś przestawić. Nie wiem czy ma jakąś płytkę czy nie... ale wygląda mniej więcej tak jak obrazku.

Bez wzmacniacza nic nie odbiera. Wywalić nie mogę... chciałbym bo nikt koło tego czegoś nie może chodzić. Jak zgaśnie prąd w zasilaczu to nie ma sygnału...
Mam generalnie tak, Antena xyz, 15m kabla-> wzmacniacz-> 15m Kabla-> rozdzielacz-> 2 karty TV+1xRadio.
(przepraszam, że wprowadziłem trochę w błąd).

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: hadam »

To że jak zgaśnie prąd w zasilaczu to nie ma sygnału jest normalne bo wzmacniacz bez prądu nie przepuszcza żadnego sygnału, dlatego kol. TLW/SZA napisał abyś wywalił wzmacniacz i w to miejsce zamontował symetryzator. Tylko niektóre droższe wzmacniacze po odcięciu zasilania działają jak symetryzator np. w niektórych antenach typu Telmor, ale taka antena kosztuje około 200zł i to właśnie ze względu na inteligentny wzmacniacz i też nie wszędzie się sprawdzi.
Jeśli chcesz sprawdzić czy działa to w antenie zamontuj symetryzator a po stronie telewizora zwykły wtyk antenowy bo ten ze zasilaczem ma wbudowany separator napięcia we wtyczce, ewentualnie po drodze na kablu rozdzielacz.
Trudno zgadnąć o jaki wzmacniacz chodzi i czy ten w połowie kabla to jedyny, bo bywają i takie z przejściem napięcia i być może w tej antenie masz drugi.

SunTzu
Posty: 17
Rejestracja: 15 lipca 2013, o 00:22

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: SunTzu »

Dzięki za cenne porady. Widzę, że jest coś do poprawienia.

Na szczęście u mnie przyczyna wiem, że mogę coś poprawić.

Zablokowany