DAB+ Poznań

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

JaroslawMroczkowski pisze:
RAPIOTR pisze: Słuchaj nie wiem co to było,ale normalnie radio na kabelku słuchawkowym między gdzieś 9:30-11 grało wszędzie nawet na parterze w pomieszczeniu bez okna.Korekcja wszędzie dawała radę .Zadnych dosłownie żadnych problemów,a na dworze obszedłem spory kawałek wszędzie max sygnał i zerowa stopa błędów. Po prostu idealnie :idea: . Normalnie ucieszyłem się jak dziecko po czym o 11 wszystko siadło i znowu jest dupa blada. sporadycznie gra przy oknie na 1 piętrze w głębi domu to już błędy po 70 -90 . O co chodzi kurna ? ?
Dziwna sprawa.
Sprawdziliśmy, nic wczoraj nie było zmieniane. Wszystko pracowało bez zmian. Przynajmniej nikt się nie przyznaje ;)
Sprawdzamy dalej.

Znaczy chyba 8-) zacznę wierzyć we wróżki i czary :) Bez jaj Panie Jarosławie . Zapraszam do testów organoleptycznych na południu Poznania. Jeden człowiek od Was przy mnie a drugi wyłączy emisje z SLR Piątkowo ;) . Na poważnie mówiąc coś nie działa w tym SFN w południowych dzielnicach Poznania Wilda,Dębiec Swierczewo i całe miasto Luboń ,Komorniki , Głuchowo ,Plewiska sygnał jest nieużyteczny .Sypie błędami aż furczy. To poważna sprawa bo pomimo włączenia przez Was emisji jest ona niedostępna dla ludności. Chyba ,że mam odbierać na kierunkowej pięcioelementowej Yagi -Uda z 10 m npt ? . Powtarzam ,że gdybym nie był obserwatorem i Świadkiem ,że radio przenośne może grać bezbłędnie z poziomem błędów max 8 w pomieszczeniu parterowym bez okien nie robiłbym problemów tutaj. Widziałem przetestowałem i opisałem "zjawisko" .Teraz już wiem na 100procent, że moje odbiorniki są sprawne,a problem leży po stronie emisji w sieci synchronicznej SFN Emitela.

prezeswk
Posty: 73
Rejestracja: 11 lutego 2010, o 00:49
Miejscowość: Poznań / Swarzędz
Odbiornik: ST-SB920,T-D500,Dual-DAB4,Bolero-DAB,LE32B650T,40BL5EA,T760i
Instalacja antenowa: Dipol: FM 1/RZ/B/ H, V, "kierownica", UHF 19/21-60, VHF/DAB 1/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań - Śrem

Re: DAB+ Poznań

Post autor: prezeswk »

pawlok pisze:Niestety obecny stan tego co PR ,za waszym wykonastwem prezentuje w kwestii dynamiki/przestrzenii dzwięku cofa DAB w porównaniu z FM.(...)
Pawlok
Pytanie, czy PR ma dla DABu osobny procesing, czy DAB jest pędzony z tego samego procesora, który "dopycha" FM. Przy czym ztcw., to jest tak, że audio danego programu PR po wyjściu z konsolety poddawane jest procesingowi i taki sygnał leci w kanał dystrybucji do nadajników (przekaz IP via sat). Po stronie nadawczej jest odbiornik sat i cyfrowy sygnał pędzi driver nadajnika. W innej konfiguracji cyfrowy sygnał wchodzi na procesor MPX, ale on brzmienia nie zmienia, jedynie zabezpiecza przed "przewaleniem" dewiacji 75 kHz. Brzmienie stacji kształtuje procesor emisyjny umieszczony przeważnie w stacji radiowej. Są też chyba jeszcze stacje (nadawcze), które analog z tunera sat pchają na procesor MPX i to dalej moduluje driver nadajnika. Inna sprawa, to nasze przyzwyczajenie do brzmienia FMu, aczkolwiek moim zdaniem zarówno Jedynka jak i Trójka na FMie grają ładnie i nie ma tu mowy o dopychaniu ile wlezie. Prędzej już Merkury "dopycha" lub jak kto woli "pompuje" swoje 100i9 w Sremie.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ Poznań

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Skrót myślowy spowodował pewne niejasności. Nadmierna kompresja dynamiki to domena niektórych stacji komercyjnych. Grają głośno, agresywnie, a wykres dynamiki jest prawie idealnie kwadratowy. Próba dogonienia głośności tych stacji w DAB, by po przełączeniu DAB-FM mieć podobny poziom, nie ma sensu.
O szczegóły processingu trzeba pytać PR i nadawców regionalnych obecnych w DAB. Podejrzewam, ze przynajmniej główne programy mają dzielny processing, ale to musiałby potwierdzić ktoś z PR. Zgodnie z wymaganiami kodery audio do DABu zlokalizowane są u nich, więc nie ma żadnych urządzeń pośredniczących mogących wpływać na jakość sygnału.

@RAPIOTR
Ja też czasem mam wrażenie, że to czary, dlatego dokładnie sprawdzimy co się dzieje. Nie objedzie się bez pomiarów. Wtedy ustalimy przyczynę, a to pozwoli ją wyeliminować.

Ktoś jeszcze z okolic Poznania ma podobny problem?

prezeswk
Posty: 73
Rejestracja: 11 lutego 2010, o 00:49
Miejscowość: Poznań / Swarzędz
Odbiornik: ST-SB920,T-D500,Dual-DAB4,Bolero-DAB,LE32B650T,40BL5EA,T760i
Instalacja antenowa: Dipol: FM 1/RZ/B/ H, V, "kierownica", UHF 19/21-60, VHF/DAB 1/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań - Śrem

Re: DAB+ Poznań

Post autor: prezeswk »

@JaroslawMroczkowski, tak, ja, ale w Poznaniu, w centrum i na Ratajach, gdzie Piątkowo powinno mieć większy poziom sygnału od Śremu. Na forum Radiopolski pisał też mój kolega, również z Dualem Dab4 i przenośnym Grundigiem typu "walkman". Z kolei na antenie zewnętrznej od FMu w Swarzędzu (na wschód od Poznania) tuner Yamahy pokazuje jakość 100 (czyli max) i tu stacjonarnie gra bez zarzutów.

tkm_osw
Posty: 4
Rejestracja: 16 kwietnia 2012, o 22:17
Odbiornik: DAB: Dual DAB4, Grundig MICRO DAB75

Re: DAB+ Poznań

Post autor: tkm_osw »

Z tego co można wyczytać z pozwoleń dla Poznania (wisi od wczoraj na stronie UKE), Piątkowo po uwzględnieniu tłumienia, w kierunku centrum powinno dmuchać jakieś 0,4-0,5 kW - przy takim usytuowaniu Piątkowa względem zabudowanego centrum zawsze będzie brakowało mocy, w budynkach będzie przycinać, w biurowcach nie przebije się przez zakłócenia.

I w temacie SFN-u, w centrum Pz DUAL DAB4 sypie błędami na poziomie 15-30 i więcej (skala do 100) nawet przy silnym sygnalne (3/4 wskaźnika). Dla porównania w okoliach Krzesin i Gądek gdzie Piątkowo ustępuje miejsca Śremowi błędów niewiele (0-10) przy podobnym poziomie.

Test w Ostrowie (odbiór wyłącznie ze Śremu, 75 km) > pomimo słabego sygnału (1/4 wskaźnika) właściwie brak błędów (0-6). Wyniki dają do myślenia :)

prezeswk
Posty: 73
Rejestracja: 11 lutego 2010, o 00:49
Miejscowość: Poznań / Swarzędz
Odbiornik: ST-SB920,T-D500,Dual-DAB4,Bolero-DAB,LE32B650T,40BL5EA,T760i
Instalacja antenowa: Dipol: FM 1/RZ/B/ H, V, "kierownica", UHF 19/21-60, VHF/DAB 1/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań - Śrem

Re: DAB+ Poznań

Post autor: prezeswk »

Mi z obliczeń wychodzi jeszcze mniej, tzn. że południe Poznania leci 315 W (zakładam 5 dB tłumienia na azymucie 160-200 stopni wg tabelki pozwolenia radiowego). Zatem to nie może działać dobrze w ścisłym centrum i nie działa. Chociaż na Ratajach (os. Tysiąclecia) w miejscu, w którym 2 stycznia br. Dual Dab4 nie grał wcale, dziś zagrał z poziomem 2 - 3 kreski powyżej przezroczystego prostokąta. W tej samej lokalizacji tuner Yamahy podpięty pod antenę typu kierownica na pasmo FM (pol H) po rozgałęźniku (- 4 dB) gra z jakością 100.
Wczoraj mobilnie stabilny (bez zaników) sygnał na Dualu pojawił się dopiero po wyjechaniu ze ścisłego centrum (krzyżówka Garbar z Estkowskiego i bez problemów dograł do Soboty koło Rokietnicy. Tkm_osw myślę, że to potwierdzi, bo widział na własne oczy. Dual Dab4 umieszczony był na kokpicie przed przednią szybą samochodu, antena przewód 80 cm doklejony do przedniej szyby.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

tkm_osw pisze:.

I w temacie SFN-u, w centrum Pz DUAL DAB4 sypie błędami na poziomie 15-30 i więcej (skala do 100) nawet przy silnym sygnalne (3/4 wskaźnika). Dla porównania w okoliach Krzesin i Gądek gdzie Piątkowo ustępuje miejsca Śremowi błędów niewiele (0-10) przy podobnym poziomie.

Ja wczoraj przy okazji poszukiwania czynnej apteki objechałem trasę od wjazdu do Poznania ze strony Wrocławia ulica Głogowska ,aż do rynku Łazarskiego. Kręciłem się też po całym Łazarzu ,a w kilku miejscach wysiadałem i sprawdzałem sygnał na zewnątrz. Wszędzie sypie błędami ponad 30 do 90.Emisja jest nieużywalna . Zawracanie głowy .Ewidentnie SFN pierniczy cały efekt.Nie rozumiem dlaczego Emitel nie może ogłosić ze tego i tego dnia dla testów wyłączamy na godzinę emisje z SLR PIątkowo a my już sprawdzimy i zaraportujemy ;)
No kurna w Berlinie pracują dwa nadajniki po 10 KW ERP w SFN z dookolnymi charakterystykami 12 km od siebie i wszędzie sygnał żyleta. Nic się nie gryzie,a odbiór jest nawet na podziemnych parkingach w poziomie -1. Czy Emitel nie ma ludzi,którzy znają się na synchronizacji i ustawieniu dwóch nadajników w SFN ? Mam nadzieję ,że kiedyś dojdzie do jakichś rozwiązań bo w tej chwili to nadawanie najmniejszego sensu nie ma. Obszar silnego pola zniszczony przez SFN. Nie wiem czy nie lepiej dmuchać 10 KW ERP ze Sremu ,a doświetlić centrum z 400W ERP z Uniwersytetu Ekonomicnego ?. Nie gdybam już .Mam nadzieję ,że jacyś specjaliści wezmą się za to wreszcie na poważnie ?

prezeswk
Posty: 73
Rejestracja: 11 lutego 2010, o 00:49
Miejscowość: Poznań / Swarzędz
Odbiornik: ST-SB920,T-D500,Dual-DAB4,Bolero-DAB,LE32B650T,40BL5EA,T760i
Instalacja antenowa: Dipol: FM 1/RZ/B/ H, V, "kierownica", UHF 19/21-60, VHF/DAB 1/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań - Śrem

Re: DAB+ Poznań

Post autor: prezeswk »

Jak widać z mapek zasięgów Piątkowo jest po to, żeby dmuchało na północ od Poznania. Czyli budujemy zasięg powierzchniowy. Wieżowiec UE nie da takiej powierzchni zasięgu na północ od Poznania, ale za to ładnie pokryje ścisłe centrum miasta, dworzec, targi, rynek. Tkm_osw pisał, że na dworcu PKP (gdzie jednak masa ludzi się przewija) jest lipa z odbiorem. Targi pewnie też leżą, hotele i biurowce w centrum chyba również. Nie sprawdzałem w tramwaju, ale spodziewam się czkawki (W analogu to sobie mono włączę i dalej mogę słuchać :D). Zatem pytanie do projektantów, czy chodzi o odbiór stabilny na przenośnym radyjku, czy o stacjonarny z anteną zewnętrzną - mówimy o Poznaniu rzecz jasna. A może trzeba centrum doświetlić z wieżowca UE, może to jest jakieś rozwiązanie, skoro jest kiepsko.

prezeswk
Posty: 73
Rejestracja: 11 lutego 2010, o 00:49
Miejscowość: Poznań / Swarzędz
Odbiornik: ST-SB920,T-D500,Dual-DAB4,Bolero-DAB,LE32B650T,40BL5EA,T760i
Instalacja antenowa: Dipol: FM 1/RZ/B/ H, V, "kierownica", UHF 19/21-60, VHF/DAB 1/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań - Śrem

Re: DAB+ Poznań

Post autor: prezeswk »

Raz jeszcze. Rataje z anteną VHF/DAB zewnętrzną na Yamaha jakość 100 (max)
Dual DAB4 w samochodzie w trasie Rataje - Baraniaka - Dymka- Kobylepole - Swarzędz gra w zasadzie bez zacięć, przy czym większy poziom sygnału jest na antenie pionowo ustawionej, stąd wnioskuję, że jest to Piątkowo. Bloki w Swarzędzu - wewnątrz raczej nie gra tzn częściej czka niż gra, przy oknie od strony południowej gra na antenie ustawionej poziomo, przy oknie od strony północnej gra na pionowej. Aczkolwiek sygnał (zwłaszcza na antenie pionowo ustawionej) wychodzi 1 - 2 kreski "prostokąty" poza przezroczysty prostokąt, czyli rewelacji nie ma. Dziwie się zwłaszcza lichym Śremem w Swarzędzu, analog idzie ładnie, taki Emaus ERP 1,5 kW z RTCN Śrem 148 h. anteny gra porównywalnie z Piątkowem ERP 1 kW, a nawet miejscami lepiej (oczywiście antena jest H dla Śremu, V dla Piątkowa).
Jednak na zewnętrznych antenach H i V od FMu tuner Yamahy w Swarzędzu również pokazuje maxa.
Czyli na razie mamy DABa bardziej stacjonarnego lub dla odbiorników w samochodzie (najlepiej fabrycznych). Sugestia dla PR, może warto pomyśleć nad jeszcze jednym SFNem z wieżowca UE, wtedy centrum miasta będzie żyleta na byle radyjkach typu walkman.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

prezeswk pisze: Sugestia dla PR, może warto pomyśleć nad jeszcze jednym SFNem z wieżowca UE, wtedy centrum miasta będzie żyleta na byle radyjkach typu walkman.

Tylko ,że według mapki z zamówienia na całym obszarze miasta i powiatu i na południe od Poznania aż do Śremu powinno być 66dbmikro Volt na metr toż to na kabelku powinno zaiwaniać

Robiłem testy w mieście.Sygnał z SLR Piątkowo w kierunku zachodnim i południowym tak naprawdę pokrywa w zastosowaniach radioodbiorników przenośnych pokrywa promień 7 km :).

Kompletnie zawiedziony jestem RTCN Srem. Prawdopodobnie jest stłumionyw stronę północną czyli Poznania bo to nie możliwe żeby przy deklarowanej mocy 7 KW ERP u mnie 26 km od nadajnika sygnał w pomieszczeniach był nieużyteczny . Dziś wszedłem na dach Widzę Zarówno RTCN Srem jak i SLR Piątkowo i po przekręceniu anteny w pion odbiornik wskazywał zaledwie jeden błąd. natomiast po przekręceniu anteny (kabla słuchawkowego ) w poziom prostopadle do RTCN radio wali błędami do 10 -14 .Oczywiście na dachu gra i korekcja daje sobie radę.,ale cóż z tego skoro schodząc niżej i niżej jest siermięga i radioodbiornik zacina się co chwila. W budynku jest zupełnie nie używalny.

Przypominam ,że w niedzielę 4.01.2015 między godz 10-11 odbiór był i to idealny wszędzie w budynku z minimalnym poziomem błędów i na zewnątrz co zrozumiałe żyleta. Niestety nikt nie przyznaje się co poszło nie tak tego dnia :) . Co poszło nie tak,że wszystko działało Emitelowi idealnie ? :)

Dlaczego sygnały analogowe 100 Watowych pierdziawek są bezproblemowo osiągalne w stereo w budynkach ,a emisja DAB i to z dwóch nadajników jest tak nieefektywna i problematyczna? Dlaczego emisja DVB-H prowadzona z Komina EC Karolin w kanale 36 UHF przez konkurencyjną firmę umożliwiała bezproblemowy odbiór na urządzeniu (telefon komórkowy N96 bez zewnętrznej antenie,a sieć DAB zbudowana przez Emitel w paśmie VHF to siermięga i nieporozumienie począwszy od przbiegającej na lini wsch - zachód ulicy Hetmańskiej i na całe południe Poznania ?

Czekam wciąż na jakieś informacje lub kontakt bezpośredni i w konsekwencji modyfikacje bo przy obecnym stanie rzeczy to zadowoleni mogą być co najwyżej mieszkańcy Piątkowa i samego miasta Śrem wraz z otaczającymi wsiami no i ptaki ,ale nie sądzę ,żeby to była docelowa grupa słuchaczy za ,którą PR chce płacić Emitelowi .

Mam nadzieję ,że Polskie Radio nie przyklepie tej siermięgi odfajkując zadanie Poznań i okolice uznając ,że wszystko jest ok . Byłby to wyrok na cyfryzacje na tym łez padole 8-).


Niezależnie mam dwa pytania

1. Funkcja "DRC" w radioodbiornikach DAB. i jej opcje (off), (low),(high) to w ogóle działa ma działać w DAB made in Emitel ?

2. Funkcja "Prune" -- co ma wnosić w działaniu radioodbiornika?


dzięki za ewentualne odpowiedzi
pozdrawiam

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ Poznań

Post autor: antypyra »

Funkcja Prune ma usuwać po przemieszczeniu się w inny region kraju nieistniejące tam stacje DAB z ich listy w odbiorniku. Mam taką funkcje w odbiorniku Sangean DPR 69, ale nie miałem okazji z tej funkcji skorzystać. Niestety w instrukcji tego radia nie wspomniano o funkcji prune, więc zamieszczam link do instrukcji innego odbiornika z DAB.

str.52 z 84.
http://www.produktinfo.conrad.com/daten ... SANGEA.pdf

tkm_osw
Posty: 4
Rejestracja: 16 kwietnia 2012, o 22:17
Odbiornik: DAB: Dual DAB4, Grundig MICRO DAB75

Re: DAB+ Poznań

Post autor: tkm_osw »

To testujemy dalej...

POZNAŃ >

dzisiaj miałem okazję podsłuchiwać na Grundigu MICRO DAB75 - czułość nieco słabsza niż Duala DAB4 (wskaźnik poziomu taki sam, zazwyczaj wskazania o 3-4 kreski niżej niż w Dualu). Przeszedłem ponownie drogę z Mostu Dworcowego przez Powstanców (obok UE) i dalej Ogrodową - na tym odcinku grało ładnie bez przycięć chociaż sygnał balansuje momentami na granicy odbioru dla tego Grundiga.

Czar prysnął po wejściu w Półwiejską, niemal na całej długości radio milczało lub czkało, w tej samej sytuacji Dual grałby pewnie na granicy (tj. 4-5 kresek, jakieś 25% wskazania), oznacza to tyle, że nie ma szansy na to, że wzdłuż Półwiejskiej ktokolwiek posłucha radia w domu, katastrofa, dodam, że ten sam Grundig jak i Dual pozwalają w tym samym miejscu na odbiór PR2 czy PR4 w analogu z Piątkowa.

Na koniec trochę optymizmu, odnoszę wrażenie, że poprawiła się nieznacznie sytuacja na Dębinie i Starołęce, sprawdzę przy najbliższej okazji.


WIELKOPOLSKA >

Powtórzyłem test na Dualu DAB4 wzdłuż DK11, radio w pociągu wolnym od zakłóceń, stara osobowa EN-ka bez tony elektroniki. Gdzieś na poziomie Krzesin zauważalny jest nagły wzrost poziomu sygnału i zmniejszanie się poziomu błędów, wnioskuję z tego, że słucham Sremu. Na sporym obszarze do okolic Jarocina (10-15 km od miasta) Dual gra z maksymalnym wskazaniem, błędy na poziomie 0-5. W Jarocinie momentami czka ale da się słuchać i można uznać, że radio samochodowe dałoby sobie radę. Dalej na odcinku Jarocin - Pleszew Dual gra i bardzo rzadko się przycina, poziom sygnału stopniowo spada i w Pleszewie wskazanie raczej nie wykracza ponad 7-8 kresek (ok 50%). Pleszew - Ostrów, na tym odcinku sygnał stopniowo zanika (mamy tu już 55-75 km odległości), pod Ostrowem resztki, 2-4 kresek, czasami gra.

Radio samochodowe powinno grać do Pleszewa z punktowymi przycięciami, dalej loteria.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Na szybko .Linia czerwona jest granicą i obrazuje rzeczywiste i skuteczne pokrycie terenu mux Polskiego Radia przez RTCN Śrem z mocą jaką promieniuje w kierunku Północnym. Test w zastosowaniu odbiornika przenośnego i stacjonarnie na poziomie 2mnpt.. Na północ od tej linii aż do uicy Hetmańskiej w Poznaniu rozciąga się obszar tylko teoretycznie będący pokrytym sygnałem,a w rzeczywistości będący strefą przypadku ponieważ radio gra tam od przypadku do przypadku :). Przepraszam ,ale tak naprawdę w obszarze tą cudowną technologię DAB w wykonaniu Emitela mogą odbierać ptaki lub ludność posiadająca zewnętrzne anteny dachowe. :)




Obrazek


Sytuacja w mieście z emisją SLR jest jeszcze bardziej skąplikowana. Pole jakie generuje SLR wystarcza na pokrycie terenu max-7 km w kierunku południowym ,zachodnim i wschodnim. Można powiedzieć jednak ,że w samym centrum to jest katastrofa .Wątpię ,że ktoś to odbiera bezproblemowo w budynkach na starym rynku ,Garbarach i Wildzie.

A miało być tak pięknie bezproblemowo na miarę czasów .Wyszło jak zwykle przy oszczędnościach i optymistycznych założeniach projektowych . Jeden wielki cyfrowy " MIŚ" 8-)

prezeswk
Posty: 73
Rejestracja: 11 lutego 2010, o 00:49
Miejscowość: Poznań / Swarzędz
Odbiornik: ST-SB920,T-D500,Dual-DAB4,Bolero-DAB,LE32B650T,40BL5EA,T760i
Instalacja antenowa: Dipol: FM 1/RZ/B/ H, V, "kierownica", UHF 19/21-60, VHF/DAB 1/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań - Śrem

Re: DAB+ Poznań

Post autor: prezeswk »

Charakterystyka anten w Śremie z pozwolenia radiowego jest idealnie dookólna. Być może są jakieś niedopasowania, bo TV ze Śremu pracowała jakieś 30 MHz niżej, ale pewnie system antenowy został dostrojony. Z tego co pisze tkm_osw na południowy wschód idzie w zasadzie normalnie, jak to Śrem. Być może SFN jeszcze wymaga regulacji bo widać, że są wciąż miejsca, gdzie dwa sygnały w.cz. są z punktu widzenia poprawnego dekodowania strumienia danych kolizyjne. Tak jak pisałem, spodziewałem się, że u mnie w Swarzędzu wewnątrz mieszkania odbiór ze Śremu będzie żyleta (podobnie jak analog FM, czy także DVBT), ale niestety żyleta jest na balkonie, a w środku DAB nie gra. Dziwię się, że wybrano Piątkowo (a nie UE), a już bardzo jestem zdziwiony faktem ustawienia max wiązki poznańskiej anteny na północ, a nie na miasto Poznań. Inna sprawa, to system antenowy na Piątkowie (1x1 - chociaż anteny są 2), prawdę mówiąc spodziewałem się systemu dookólnego (2x4 lub 1x4), albo (2x3 lub 1x3) czyli 3 ścian anten ustawionych na azymuty 60. 180, 300. Z mojej strony mogę zaproponować objechanie terenu Poznania i okolic z Dualem i Grundigiem DAB75, ale uważam, że sensownie zrobić test odbioru na włączonym SFNie, włączonym tylko Piątkowie i włączonym tylko Śremie. Myślę, że technika PR mogłaby również sobie Wielkopolskę objechać, posłuchać i pomierzyć. Myślę, że wyłączenie jakiegoś obiektu na jakiś czas (np. kilka godzin) przy prawie zerowej liczbie słuchaczy DABu nie powinno być problemem dla nadawcy, z kolei operator ma chyba możliwość zdalnej pracy na swoich urządzeniach. Z tego co widzę Poznań jest pierwszym SFNem w DABie jaki zrobił Emitel, i w dalszym ciągu jest to pole do testów i zdobywania nowych doświadczeń, bo jak widać niekoniecznie praktyka z teorią idą w parze.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

A ja się pytam w przypadku Poznania . Jak ma się ta oficjalna mapa obszaru z zamówienia polskiego Radia

Obrazek



.. do tej sztuki zaprojektowanej i wykonanej przez Emitel w Poznaniu i okolicach?

Obrazek



Nie patrzcie wogóle na najjaśniejsze pola z mapek . Tam odbiór możliwy jest tylko stacjonarnie z odbiornikiem na parapecie. W praktyce tylko obszary najciemniejsze można uznać za pokryte dostatecznie. Poznań od ulicy Hetmańskiej jadąc na południe do Puszczykowa mobilnie to wielka dziura. W zamówieniu zaś cały ten obszar miał być pokryty silnym sygnałem.
W praktyce śmiech na sali. Odebrać można stacjonarnie na odbiorniku kuchennym.


I jeszcze taka mała dygresja. Wielokrotnie byłem świadkiem gdy na różnych konferencjach prelekcjach Pan Mirosław Ostrowski z Wrocławia i zresztą nie tylko On zachwalał technologię cyfrową DAB jakoby to miała przewagę nad radiem internetowym ze streamów dostępnych z sieci komórkowych. Zachwalał ,że radio ma i będzie wszędzie i na odbiornikach przenośnych nawet tam gdzie nie ma cywilizacji tylko zwierzyna"las" .
Otóż z całą odpowiedzialnością stwierdzam organoleptycznie sprawdzone,że na obszarze Poznan to DAB made in emitel to jakieś kuriozum natomiast za pomocą komórkowej technologii 3G i LTE to ja odbieram radio na iphonie 5S przemieszczając się bez żadnych zrywek przerw itp urazów i nawet w lesie . Korzystając z DAB w radioodbiorniku przenośnym nie mam żadnego komfortu słuchania na obszarze Poznań i południe miasta bo zrywa zanika i wali blędami. W Niemczech ten sam odbiornik działa jak żyleta. 8-)

Stracona została szansa wykorzystania istniejących obiektów i emisji z max dopuszczoną mocą 10 KW . Zarówno RTCN Srem w życiu nie promieniuje w kierunku Poznania 7,5 KW ERP , a przecież mógłby dookolnie 10 KW gdyby ktoś odpowiedzialny za koordynacje pomyślał głową. A jeszcze większe kuriozum zamontowane we Wrocławiu gdzie wykorzystano Zórawinę i emisję kierunkową na Północ 5 KW tracąc potencjał i możliwości RTCN Slęża. Przecież gdyby zarówno Śrem jak i Slęża działały z mocami 10 KW to te pokrycia zazębiałyby się idealnie.

Tak naprawdę to nie wiem o czym tu jeszcze dyskutować? Jeśli nawet ja entuzjasta radia od kołyski na wszystkich zakresach i modulacjach nie dzierżę tej siermięgi w cyfrze to młode pokolenie ery you tuba ,spotify,souncloud itd.. jak myślicie ,jak zagłosuje ? Co ich ma przyciągnąć skoro sygnał jest za słaby by wysterować odbiornik przenośny ? . Otóż nie mam wątpliwości co jest przyszłością .Na pewno nie te beznadziejnie ekologicznie wykonane pokrycie. Między bajki możemy włożyć sobie marzenia o stabilnym radiu w broadcastingu cyfrowym. Nie wyobrażam sobie momentu gdy wyłączony zostanie fm i zostanie tylko to z ekologicznymi mocami powytłumiane pokrycie dodatkowo jeszcze powikłane w SFN-ach . Szczęśliwe mogą być te miasta gdzie obiekty nadawcze są usytuowane w ich centrach i emitują sygnał dookolnie. Cała reszta to mniejszy lub większy MIŚ.

prezeswk
Posty: 73
Rejestracja: 11 lutego 2010, o 00:49
Miejscowość: Poznań / Swarzędz
Odbiornik: ST-SB920,T-D500,Dual-DAB4,Bolero-DAB,LE32B650T,40BL5EA,T760i
Instalacja antenowa: Dipol: FM 1/RZ/B/ H, V, "kierownica", UHF 19/21-60, VHF/DAB 1/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań - Śrem

Re: DAB+ Poznań

Post autor: prezeswk »

Dla mnie również DAB+ w Poznaniu jest rozczarowaniem. Odbiór stacjonarny jest akceptowalny zarówno na tunerze hi-fi, jak i na kuchennym Dualu DAB4 (w centrum miasta - okolice Starego Rynku, odbiór przy oknie). Jednak mobilny odbiór na przenośnym radyjku typu walkman Grundig 75 DAB+ wciąż jest fatalny. Dual DAB4 w samochodzie na podszybiu z rozłożoną anteną gra, sygnał w centrum czasami się przytnie, ale w większości przypadków gra, tyle, że poziom nie przekracza połowy skali Duala. Z kolei Grundig 75 w samochodzie, a antenie typu 1 m przewód jack-jack tzn. słuchawki radyjka - radio samochodowe "aux in" nie radzi sobie ani na Ratajach, a już tym bardziej jadąc Drogą Dębińską od AWFu przez Luboń do Puszczykowa. W Puszczykowie jest minimalnie lepiej (sygnał ze Sremu), ale również są zaniki sygnału. Przewód - antena był możliwie najbliżej przedniej szyby. Przy czym 2,5 kW Zet Gold na 99,4 w analogu na Grundigu 75 gra - oczywiście wraz z przemieszczaniem się zaszumi i zatrzeszczy, ale jest możliwość zachowania ciągłości przekazu. DAB+ milknie - wycisza się do 0 i wraca, czasem wchodzą przykre artefakty kodera o kilkanaście dB wyżej niż użyteczny sygnał audio danej stacji.
Dual DAB4 gra w samochodzie na trasie do Pniew, stabilnie mniej więcej do okolic Podrzewia. Potem gra i nie gra. W Pniewach gra zewnętrznie, w samochodzie na "chybił trafił". Droga Pniewy - Bolewice - sporadycznie gra. Sygnał pojawia się za Nowym Tomyślem jadąc lasami do Opalenicy - tu ważna polaryzacja H anteny odbiorczej, dalej Buk i Poznań.
Tyle DAB+. W swojej Nokii E52 mam aplikację do radia internetowego (LCG Jukebox). Dla porównania jeżdżę sobie po aglomeracji poznańskiej (własne auto i komunikacja miejska) i słucham sobie po necie Berliner Rundfunk, Polskiej Stacji i kilku stacji lokalnych. Rzeczywiście to gra non stop, a jeśli są jakieś przerwy (buforowanie), to taka sekunda ciszy pojawi się w odbiorze mobilnym raz na 25 minut odbioru w ruchu (telefon w kurtce). Sprawdzam na kartach prepaid Orange i Play. Zatem ja się skłaniam do twierdzeń RAPIOTRA, że młodzież mając wybór między dostępem do kontentu audio-video przez smartfona albo przez radio (w tym DAB) wybierze smartfona (pomijam tu całą masę funkcji multimedialnych, które ma smartfon, a nie ma radyjko przenośne DAB+). Oczywiście jakimś rozwiązaniem będzie gęsta sieć nadajników DAB+ + moduł DAB+ w smartfonach, tylko kiedy i czy to nastąpi. Na zakończenie tego postu, rozczarowanie Poznaniem polega też na tym, że spodziewałem się emisji z wieżowca UE, tak, żeby sygnał w centrum był żyleta, nawet w piwnicy. SFN Piątkowo i śrem nie daje dobrego pokrycia w centrum Poznania, a chyba chodziło o stabilny odbiór w ruchu na "byle jakim" przenośnym radyjku cyfrowym w miejscu, gdzie potencjalnych słuchaczy (reklam) jest najwięcej - dworzec PKP, targi, Rynek, poznańskie deptaki.
Ostatnio zmieniony 24 stycznia 2015, o 13:03 przez prezeswk, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Mapka ze strony Polskiego Radia. W silnym "sygnale" północna część Poznania mniej więcej połowa :). Pięknie pokryta przez kierunkową antenkę SLR Piątkowo i miasto Śrem doświetlone po piwnice wraz z okolicznymi wsiami, polami i lasami. W zazębieniu "zasięgów" obu emisji SFN pupa Misia . 8-) Ptaki mają DAB.


Obrazek

pawlok
Posty: 57
Rejestracja: 3 stycznia 2015, o 13:07
Odbiornik: MARANTZ ST35 + dla DAB DENON DRA109
Instalacja antenowa: FM dokólna H + 1 DIPOL V + dla DAB Yaga na VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra k/Śremu

Re: DAB+ Poznań

Post autor: pawlok »

Dziś od 15,30 do ok 16,20 (akurat w tym czasie słuchałem radia) zaniki DABu ze Sremu - cisza w głośnikach na wyświetlaczu "no service" sprawdzone na "2" i "3" oczywiście na FM "3" dawała radę bez prpoblemu i miło dla ucha.
pozdrawiam
Paweł

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Taka sprawa :shock: :

Zdjęcie zrobione przedwczoraj wieczorem ok 20:00.Radioodbiornik Philips AE5220/12 Sygnał stabilny.Błędy Zero.

Obrazek

Obrazek


A teraz zdjęcia z następnego dnia godziny ranne. Radioodbiornik stał nie ruszany dokładnie w tym samym miejscu z tym samym pochyleniem anteny odbiorczej


Obrazek

Obrazek


Obrazek



Obrazek

Pomijając fakt,że sygnał emitowany jest za słaby bo radioodbiorniki przenośne gdzie anteną jest kabel słuchawkowy nie dają rady to na obszarze od Puszczykowa po dzielnicę Swierczewo w Poznaniu występują jakieś zakłócenia pochodzące z innych emisji. Jakiś prążek stojący blisko środka kanału i "przytyka" radioodbiorniki?
Niemniej jednak RTCN Srem jest okaleczony i moim zdaniem system antenowy powinien dostać 730 Wat papu w kabel żeby to miało ręce i nogi :idea:

Magia czarna magia.

prezeswk
Posty: 73
Rejestracja: 11 lutego 2010, o 00:49
Miejscowość: Poznań / Swarzędz
Odbiornik: ST-SB920,T-D500,Dual-DAB4,Bolero-DAB,LE32B650T,40BL5EA,T760i
Instalacja antenowa: Dipol: FM 1/RZ/B/ H, V, "kierownica", UHF 19/21-60, VHF/DAB 1/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań - Śrem

Re: DAB+ Poznań

Post autor: prezeswk »

Witaj RAPIOTR!
Może coś Ci sieje w okolicy. Kablówka (kanał 12 jest wykorzystywany do analogowej TV), ekran ledowy, jakieś monitoring / sterowanie czegoś. Może UKE coś zaradzi, może niech sprawdzą analizatorem widma, co tam się dzieje. Swoją drogą, czy Emitel coś może powiedzieć w sprawie Poznania? Ostatni wpis Pana Jarosława jest z 5 stycznia, minęło już 25 dni, poprawy wyraźnej nie ma, zatem czy coś wiadomo? Pozdrawiam!

Zablokowany