MULTIPLEKS 2

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
Matthías

Re: drugi multipleks

Post autor: Matthías »

grzesiek811 pisze:A może być tak, że sport przeniosą do polsat sport i polsat sport extra, a w sport news dadzą info "zapraszamy na naszą platformę sat"
Całego nie. Mecze reprezentacji w ramach ME czy MŚ oraz np. F1 muszą pokazywać w kanale otwartym. Tak samo jest z LM - to są prawa dla kanału otwartego czyli w przyszłości będzie mógł być i Polsacie i w Polsacie Sport News.
Czyli to co będą musieli pokazać w kanale otwartym to pokażą, a na resztę będą zapraszać do CP. W końcu to biznes.

Awatar użytkownika
jarip
Posty: 49
Rejestracja: 27 maja 2010, o 08:41
Odbiornik: LG 32LF5800
Instalacja antenowa: OPTICUM AX 1000 + antena VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem

Re: drugi multipleks

Post autor: jarip »

Jeszcze raz pytam po co Polsatowi drugi kanał w DVB-T. Jak ma problem to puszcza mecz w TV4 tak jak dzisiaj Lecha z Juve. Swoją drogą dzięki za DVB-t bo dzięki temu będę mógł spokojnie ten mecz obejrzeć w okolicach Poznania i nie obracać anteny na Wrocław. Wracając do pierwszej myśli to powinni wciągnąć do DVB-T jakiś kanał z C+, bo oni jakoś nie są reprezentowani.

sw3

Re: drugi multipleks

Post autor: sw3 »

Drekan pisze:Dlatego kibicuje DVB-T bo wierzę, że wniesie powiew świeżości
Pod warunkiem, że te 4 miejsca w MUX 1 przypadną faktycznie nowym nadawcom.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: drugi multipleks

Post autor: apk »

Na innym forum znalazłem wykaz nadajników terminy planowanego startu II multipleksu oczywiście tą informację będzie trzeba sprawdzić czy jest prawdziwa .
Do końca roku mają być uruchomione nadajniki w regionach w których planowane jest wyłączenie nadajników w 2011 r. a następny termin to sierpień i koniec roku .
Nie ma informacji o Śnieżnych Kotłach ale chyba dla tego że nie ma wolnej częstotliwości i dlatego powinni uruchomić wcześniej Ślęże która objęła by nie tylko prawie cały Dolny Śląsk ale też krańce Śląska . ;)
Według mnie powinni jeszcze 3-4 nadajniki uruchomić przed (24.04 ) Wielkanocą jeśli zima na to pozwoli a jeśli rzeczywiście informacja się potwierdzi to obywatele ruszą do sklepów przed Bożym Narodzeniem a w mniejszej ilości przed Wielkanocą a zamiast kampanii wystarczy informacja w wiadomościach i dodatkowo informacja na dolnym pasku .

PanGie
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: drugi multipleks

Post autor: PanGie »

apk pisze:Na innym forum znalazłem wykaz nadajników terminy planowanego startu II multipleksu oczywiście tą informację będzie trzeba sprawdzić czy jest prawdziwa .
Jakiś czas temu był na forum link do stron UKE na których był wykaz pozwoleń na nadawanie dla MUX3 z mocą, kanałami, polaryzacją itd. Jeśli ten harmonogram jest prawdziwy to identyczny wykaz powinien być dla MUX2.

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: drugi multipleks

Post autor: debe »

apk pisze:Na innym forum znalazłem wykaz nadajników terminy planowanego startu II multipleksu
Taki wykaz jest obecny od wczoraj również na tym forum, tylko jakoś tak się stało.że jest on w wątku nt, MUX III.
Prosiłem administratora o przeniesienie ale bez skutku.

Podaję wykaz z wątku "MUX III" dotyczący lokalizacji i terminów uruchomienia MUX II:
RTCN Poznań/Śrem 30.09.2010
RTCN Warszawa/PkiN 30.09.2010
RTCN Warszawa/Raszyn 30.09.2010
RTCN Zielona Góra/Jemiołów 30.09.2010
RTCN Żagań/Wichów 30.09.2010
RTCN Gdańsk/Chwaszczyno 31.12.2010
RTCN Piła/Rusinowo 31.12.2010
RTCN Płock/Rachocin 31.12.2010
RTCN Siedlce/Łosice 31.12.2010
RTCN Szczecin/Kołowo 31.12.2010
RTON Iława/Kisielice 31.12.2010
RTCN Białogard/Sławoborze 31.12.2010
RTCN Częstochowa/Wręczyca 31.12.2010
RTCN Kalisz/Mikstat 31.12.2010
RTCN Olsztyn/Pieczewo 31.12.2010
RTCN Rzeszów/Sucha Góra 31.12.2010
RTON Świnoujście/ 31.12.2010
RTON Wisła/Skrzyczne 31.12.2010
RTCN Białystok/Krynice 31.07.2011
RTCN Bydgoszcz/Trzeciewiec 31.07.2011
RTCN Dęblin/Ryki 31.07.2011
RTCN Katowice/Kosztowy 31.07.2011
RTCN Kielce/św Krzyż 31.07.2011
RTCN Konin/Żółwieniec 31.07.2011
RTCN Kraków/Chorągwica 31.07.2011
RTCN Lublin/Piaski 31.07.2011
RTCN Przemyśl/Tatarska Góra 31.07.2011
RTCN Przysucha/Kozłowiec 31.07.2011
RTCN Suwałki/Krzemianucha 31.07.2011
RTCN Szczawnica/Przehyba 31.07.2011
RTCN Wrocław/Ślęża 31.07.2011
RTCN Zamość/Tarnawatka 31.07.2011
RTON Elbląg/Jagodnik 31.07.2011
RTON Kłodzko/Czarna Góra 31.07.2011
RTON Koszalin/Gołogóra 31.07.2011
RTON Lębork/Skórowo Nowe 31.07.2011
RTON Opole/Chrzelice 31.07.2011
RTON Rabka/Luboń Wielki 31.07.2011
RTON Tarnów/g. św Marcina 31.07.2011
RTON Zakopane/Gubałówka 31.07.2011
INFO TV FM Gniezno 31.12.2011
INFO TV FM Leżajsk 31.12.2011
INFO TV FM Ostrołęka 31.12.2011
RSTV Bieszczady/Góra Jawor 31.12.2011
RSTV EC Łódź 31.12.2011
RSTV Gorlice/Maślana Góra 31.12.2011

Awatar użytkownika
Ravaek
Posty: 50
Rejestracja: 5 lipca 2010, o 20:16
Odbiornik: Karta telewizyjna DVB-T
Instalacja antenowa: Antena siatkowa w oknie na strychu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra

Re: drugi multipleks

Post autor: Ravaek »

W miastach w których jest data: 31.12.2010 mogli by uruchomić trochę wcześniej żeby na święta już coś było a nie tak na sam koniec roku.

radiks
Posty: 30
Rejestracja: 28 czerwca 2010, o 15:37

Re: drugi multipleks

Post autor: radiks »

Nadal jestem ciekawy co się stanie w rejonie Jeleniej Góry za rok :lol:
Na razie jedynym nieuwalonym harmonogramem UKE jest wyłączanie analogu a tam jest data 30.09.2011
W planach MUX2 nie ma Śnieżnych Kotłów (sygnał ze Ślęży tam nie dojdzie chyba, że będzie miał ponad 200kW a i to w Kotlinie może być za mało ze względu na ukształtowanie terenu)
MUX3 będzie nadawał od 27.10.2011 czyli w miesiąc po wyłączeniu analogu :D ale tylko dla 45% populacji województwa co sugeruje znowu tylko RTCN Ślęża i to ze średnią mocą.
Będzie raj dla platform satelitarnych? :shock: :lol:

widex

Re: drugi multipleks

Post autor: widex »

radiks pisze:Na razie jedynym nieuwalonym harmonogramem UKE jest wyłączanie analogu a tam jest data 30.09.2011
Nasza TV uwali i to. Moim zdaniem UKE powinno mieć możliwość "uwalenia" opóźniaczy.

Ten harmonogram jest autentyczny? To znaczy, że już pod koniec roku ruszy Iława?

grzesiek811
Posty: 195
Rejestracja: 21 stycznia 2010, o 20:15

Re: drugi multipleks

Post autor: grzesiek811 »

Wrocław/Ślęża dopiero 31.07.2011. Takie duże miasto i na szarym końcu NTC.

Awatar użytkownika
ANDPOL
Posty: 315
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Rzgów
Odbiornik: Ferguson Ariva 250, WinFast DTV 1000S, Samsung UE55NU7402
Instalacja antenowa: "Siatka" za 20zł + LNA169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź-EC4, Łódź-Sienkiewicza, Zygry

Re: drugi multipleks

Post autor: ANDPOL »

Łódź 31.12.2011 - to jest szary koniec.

grzesiek811
Posty: 195
Rejestracja: 21 stycznia 2010, o 20:15

Re: drugi multipleks

Post autor: grzesiek811 »

Racja :D
Powinienem się cieszyć, a nie marudzić :lol:
Dla mnie to dziwne, że mniejsze miasta dostają wcześniej, a większe później. Tym bardziej, że Ślęża zapewni dobre pokrycie.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: drugi multipleks

Post autor: Drekan »

Z harmonogramu wynika, że mamy 4 terminy:

1. 30.09.2010r
2. 31.12.2010r
3. 31.07.2011r
4. 31.12.2011r

Podsumowując wygląda na to, że 1 odtworzeniowy multipleks zostanie na pewno wyłączony.
Zastąpi go 2 multipleks zaraz po podpisaniu oficjalnej umowy. Inaczej do tych 5 obiektów w krótkim czasie dołączyły by kolejne. Ale skoro potrzeba 3 miesięcy na uruchomienie MPEG4 z Suchej Góry czy Skrzycznego, to znaczy, że sprzęt na potrzeby 2 multipleksu nie prędko dojedzie i w pierwszym etapie Emitel zmieni tylko zawartość obecnego odtworzeniowego multipleksu przesuwając go na częstotliwości przewidziane dla 2 multipleksu. :shock:

Trochę dziwi, że aż tyle obiektów zmieścił Emitel w 2 etapie. Z oficjalnych wypowiedzi wynikało, że będzie ich tylko 5. :o Jednak są to głównie obiekty typowane jako pierwsze nadajniki 3 MUX REG.

Czyli:
RTON Świnoujście - zachodniopomorskie
RTCN Szczecin/Kołowo - zachodniopomorskie
RTCN Białogard/Sławoborze - zachodniopomorskie
RTCN Piła/Rusinowo - zachodniopomorskie/ wielkopolskie
RTCN Gdańsk/Chwaszczyno -pomorskie

A także obiekty mogące objąć swym zasięgiem sąsiednie województwa przewidziane na kolejne etapy. Ale wszystko będzie zależało od przyjętych parametrów nadawania.

RTCN Kalisz/Mikstat - wielkopolskie/ łódzkie 2 etap
RTCN Płock/Rachocin - mazowieckie/ kujawsko-pomorskie 3 etap
RTCN Siedlce/Łosice - mazowieckie/ lubelskie i podlaskie 2 etap
RTON Iława/Kisielice - pomorskie/ kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie 3 etap

Dwa nadajniki testowe MPEG2:
RTCN Rzeszów/Sucha Góra - 3 etap 3 MUX REG
RTON Wisła/Skrzyczne - 3 etap 3 MUX REG

I dwie niespodzianki:
RTCN Olsztyn/Pieczewo - 3 etap 3 MUX REG
RTCN Częstochowa/Wręczyca - 3 etap 3 MUX REG

Myślę, że daje to pogląd, na to jakie nadajniki uruchomione zostaną w 1 etapie 3 MUX REG.

varicap

Re: drugi multipleks

Post autor: varicap »

grzesiek811 pisze:Racja :D
Powinienem się cieszyć, a nie marudzić :lol:
Dla mnie to dziwne, że mniejsze miasta dostają wcześniej, a większe później. Tym bardziej, że Ślęża zapewni dobre pokrycie.
Najwcześniej mają dostać ci co są blisko granic i nasze analogi są przewidziwne (kanały) dla rozwoju DVB-T u sąsiadów (Niemcy, Dania, Szwecja itp).
Dlatego Szczecin ma mieć tylko rok równoległego nadawania analogu i cyfry.
A może być jeszcze krócej bo nasze włądze bardziej uważają na ineres innych krajów (a te kraje na interes własnych obywateli) niż nas.
"najwyżej niech se kupią abonament w jakiejś z platform" - tam myślą
A ja namawiam do bojkotu ogólnie TV SAT (płatnej).
Sam nie oglądam nawet TV (ostatni swój w domu TV sprzedałem i moje zostało tylko Video na którym słucham fonii stacji TV naziemnych).
Podłączyłem do głośników komputerowych i cieszę się cyfrową fonią NICAM nawet na najsłabszyc sygnałach gdzie analogowa nośna fonii "pierdzi".
NICAM niesie niezależny strumień danych dwu kanałów audio z przepustowością (strumienia) 728 kb/s.
Jest to jedyny cyfrowy sygnał nadawany komercyjnie w Polsce (w radiodyfuzji).
Jest nią właśnie NICAM stereo.
Na szczęscie mój magnetowid ma dekoder NICAM i mimo ze podnośna nicam jest dużo słabsza nawet od nosnej fonii analogowej to nawet na najsłabszych programach nigdy mi znaczek NICAM nie zgasl nawet na chwilę.
NICAM do działania nie potrzebje obecnosci analogowej nosnej fonii (jak ma to miejsce w analogowoym systemie stereofonii TV w systemie A2 używanym np w Niemczech czy Czechach).
NICAM działa nawet jak nośną fonii zakłócić (przykryć slniejszm sygnalem) lub gdy wogole zaniknie (np wskutek awarii nadajnika).
U nas nie ma cyfrowego radia ani TV poze "eksperymentami" DVB-T) ale ja słucham sobie w badzo dobrej jakosci tylko fonii TV.
Mam na dachu dwie kierunkoe anteny: jedna to Polaris na UHF a druga to 9 elemenetowa Yaga na VHF-III.
Obie mają tylko symetryzatory - Polaris taki zrobiony na ścieżkach a Yaga taki natrafo z małym toroidem (kanały 6-60 bo te symatryzatory z dużym toroidem na kanaly 1-12 i UKF-FM mają na VHF-III większe tłumienie).
Osobne dwa przewody schodzą do takiego małego "slepego" pokoiku (garderoby) gdzie wisi szafka ze wzmacniaczem budynkowym (w każdym pokoju mam gniazdo abonenckie w sumie 5 gniazd).
No i ze swojego korzystam jak opisałem.
W szafie stoi też STB na DVB-T (RWT DTV-401) i gdy analog wyłączą (albo włączą cyfrę) to zrobię sobie przełącznk audio tych głosników na magnetowid albo na STB.
Magnetowid ma aktywną przelotkę więc postawienie jednego na drugm i równoległe użytkowanie nie bedzie problemem.
vari

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: drugi multipleks

Post autor: Drekan »

Ravaek pisze:W miastach w których jest data: 31.12.2010 mogli by uruchomić trochę wcześniej żeby na święta już coś było a nie tak na sam koniec roku.
Na Słowacji było podobnie z terminami startu NTC i nadawanie ruszyło jeszcze przed świętami. :)

El Prezesso
Posty: 145
Rejestracja: 16 listopada 2009, o 17:52
Odbiornik: TV LG 42LM620S
Instalacja antenowa: Fuba DAT903 Combo LTE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Koszalin/Gołogóra

Re: drugi multipleks

Post autor: El Prezesso »

debe pisze: ...
RTON Koszalin/Gołogóra 31.07.2011
...
W kwestii formalnej: to chyba jest RTCN a nie RTON? Chyba, że coś się zmieniło i Gołogóra została zdegradowana.

A w kwestii terminu: no cóż, Pomorze Środkowe znów na końcu, tak jak w przypadku MUX3.

Tomasz Berezowski

Re: drugi multipleks

Post autor: Tomasz Berezowski »

Gołogóra chyba nigdy nie była RTCN?

komi

Re: drugi multipleks

Post autor: komi »

Czy Pan Tomasz może nam podać czy wymienione terminy uruchamiania MUX2 to są konkretne terminy uruchomienia, czy terminy najpóźniej do .. ?

Tomasz Berezowski

Re: drugi multipleks

Post autor: Tomasz Berezowski »

komi pisze:Czy Pan Tomasz może nam podać czy wymienione terminy uruchamiania MUX2 to są konkretne terminy uruchomienia, czy terminy najpóźniej do .. ?
Za wcześnie na taką informację. Prosze być czujnym i zaglądać na to forum :-)

PanGie
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: drugi multipleks

Post autor: PanGie »

Coś ostatnio dużo tych przecieków z n. :) Najpierw wyciekła informacja o nowych kanałach które mają się pojawić na przełomie roku. Teraz o Polsacie który też ma się wkrótce pojawić.

Myślę że dopóki na tej stronie
http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?pla ... &page=text
nie pojawi się wykaz nadajników dla MUX2 można ten harmonogram traktować jako pobożne życzenia.

Zablokowany