DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: piotrek2802 »

Mam ten sam prroblem z odbiorem Radia Kraków i Radia Katowice. Mieszkam pomiędzy tymi dwoma miastami Radio Katowice wyświetla sie jako "usługa niedostępna" po przeskanowaniu automatycznym pasma DAB+. Przed uruchomieniem DAB+ Kraków, Katowice śmigały że aż miło. Problem ten zgłaszałem do Radia Kraków, pisałem tu w paru wątkach o tym i cisza. Operator też nic nie robi w tym względzie aby uporządkować nazwy EID multipleksów cyfrowych, bo to podobno jest powodem tego problemu.
Do kogo się mam zwrócić w Polsce aby wpłynął na nadawcę, aby umozliwił abonentowi słuchanie Polskiego Radia w sposób normalny.
Przecież nie może tak być, że mam zasięg dwóch multipleksów a moge odbierać tylko jeden program regionalny.
Denerwuje mnie ta cisza wokół tego tematu,. Przecież to jest forum Emitela i powinien sie jakoś nadawca ustosunkować do tego problemu, który wynika z jego błedu.
Ostatnio zmieniony 21 stycznia 2015, o 19:38 przez piotrek2802, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

PR ma Ciebie w... poważaniu. Dla nich istotne jest czy płacisz a nie to czy możesz słuchać :lol:
A tak na marginesie 3-4 lata zanim zaczną nadawać z pełną mocą to o wiele za długo.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: adac »

piotrek2802 pisze: Do kogo się mam zwrócić aby umozliwił abonentowi słuchanie Polskiego Radia w sposób normalny
Przecież właśnie słuchasz w sposób normalny czyli swojego właściwego multipleksu. O ile wiem mieszkasz w woj małopolskim, obiekt nadawczy Chorągwica -Kraków więc wszystko się zgadza. Słuchanie multipleksu z Katowic to pewna ekstrawagancja.
piotrek2802 pisze:Przecież nie może tak być, że mam zasięg dwóch multipleksów a moge odbierać tylko jeden program regionalny.
Omg, przecież właśnie o to chodzi.
Pewne światło mogą rzucić wypowiedzi tutaj chociaż ja czekam jeszcze na opinię kilku osób ;)

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: piotrek2802 »

Jeżeli dla ciebie słuchanie multipleksu z Katowic DAB+ to "ekstrawagancja" to chyba nie za bardzo wiesz o czym ja piszę...
Mam odbiornik radiowy DAB+ i jeżeli jestem w zasięgu danej stacji to nadawca nie może mi ograniczać wyboru co w danym momencie mam słuchać.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: adac »

Spokojnie, po co się zaraz unosić ? Przecież nie sugeuję że ograniczam ci prawo do odbioru jakiegoś multipleksu. Jakieś plany związane z regionalizacją może mieć mieć też jego nadawca. Zajrzałeś pod link ?
Napisałeś:
piotrek2802 pisze:nadawca (powinien) ustosunkować do tego problemu, który wynika z jego błedu.
Nadawcą jest P. Radio i to są ich programy. A wracając do operatora czyli Emitel: nie sądzę żeby był to błąd z ich strony w dodatku tak oczywisty.
Hipoteza jaką podałem wyżej jest dobra do czasu kiedy nie pojawi się lepsza, a mnie również interesuje opinia w tej sprawie ze strony Emitela. ;)

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: piotrek2802 »

Chciałem zajrzeć pod link ale pojawia się monit o login i hasło....Pisałem , że to jest z winy operatora, ponieważ temat ten juz poruszałem w kilku wątkach tutaj i fachowcy z "branży" tak stwierdzili, że musi nastapić uporządkowanie nazw EID programów i wtedy nie będzie problemów z odbiorem w miejscach gdzie jest możliwość słuchania kilku multipleksów....

Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

To może ustalmy najpierw kto jest "operatorem". Ten kto ma rezerwację częstotliwości, decyduje o składzie multipleksu i jego parametrach, czy ten kto na zlecenie wykonuje pewne czynności techniczne?

Jeśli chodzi i ewentualną zmianę EID to:
Po pierwsze, trzeba te nowe wartości ustalić, uzgodnić, zatwierdzić. Nie bierze się ich tak "od czapy". EID ma znaczenie przy wielu usługach. Identyfikuje kraj, multipleks i pośrednio obszar (województwo), na którym jest on nadawany. Musi mieć odpowiednią składnię i nie może się powtarzać (w zasadzie na całym świecie). Złe dobranie sposobu nadawania tych numerów może w przyszłości spowodować inne problemy.
W przypadku DVB-T powstał nawet odpowiedni dokument regulujący zasady nadawania identyfikatorów i rejestr używanych wartości Stanowisko KRRiT.
Po drugie, nowy EnsembleID będzie oznaczać konieczność przeprogramowania wszystkich odbiorników DAB+ w kraju, więc taka zmiana musi być poprzedzona odpowiednimi działaniami informacyjnymi, by zamiast zgłaszać awarię, ludzie po prostu jeszcze raz włączyli "scan".

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: piotrek2802 »

Panie Jarosławie, dziekuję za odpowiedź, która mi dodała więcej nadzieji , że te sprawy z uporządkowaniem multipleksów DAB+ będą uporządkowane i będę mógł odbierać prawidłowo, każdy multipleks DAB+ , o ile pozwoli mi na to poziom sygnału w miejscu odbioru.
Myślę, że dobrym momentem na uporzadkowanie tych numerów EID byłby moment startu nowego programu regionalnego Radio Kraków Off (przynajmniej w Małopolsce ;) ).

Pozdrawiam :)

rancor
Posty: 50
Rejestracja: 10 maja 2012, o 18:38
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań-Śrem

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: rancor »

Mam wrażenie, że problem z identyfikacją kanałów już przerabialiśmy w przypadku kanałów TVP 1 SD/HD i TVP 2 SD/HD. Ciężko naprawdę uporządkować numerację, żeby "nie gryzło się" to wszystko przy odbiorze?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Nie, nie jest ciężko, tylko potem trzeba to uzgodnić ze wszystkimi uczestnikami rynku. Ponieważ nie będzie to regulowane przepisami prawa, musi być rodzajem porozumienia wszystkich zainteresowanych podmiotów.

Chcemy uniknąć sytuacji jaką mamy z kodami PI w radiu FM, gdzie niektórzy lokalni nadawcy przyjęli sobie kody innych dużych nadawców, co powoduje, że po wjeździe w obszar nadawania ich radia, odbiorniki widząc silniejszy sygnał o tym samym PI, same zmieniają kanał. Inna praktyką jest na stałe ustawiona flaga TA. Radia samochodowe przełączają się na ten kanał myśląc, że nadawany jest komunikat drogowy.

Wczoraj projekt zasad nadawania numeracji EID i SID został przesłany do Podzespołu ds. technicznych przy Zespole KRRiT ds. wdrażania radiofonii cyfrowej.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: hadam »

I to mi się podoba, przy okazji cyfryzacji może wreszcie zrobicie z tym porządek. Dopóki wszystko jest w fazie rozwojowej jest na to czas. W końcu na obecną chwilę i tak po stronie odbiorców jest niewiele odbiorników, także samochodowych do DAB, większość odbiera FM.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: adac »

W zasadzie czas na to mają do grudnia 2020..

qwerty.am
Posty: 50
Rejestracja: 17 lipca 2012, o 17:12
Instalacja antenowa: antena ferrytowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RCN Solec Kujawski (AM)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: qwerty.am »

JaroslawMroczkowski pisze:Chcemy uniknąć sytuacji jaką mamy z kodami PI w radiu FM, gdzie niektórzy lokalni nadawcy przyjęli sobie kody innych dużych nadawców, co powoduje, że po wjeździe w obszar nadawania ich radia, odbiorniki widząc silniejszy sygnał o tym samym PI, same zmieniają kanał. Inna praktyką jest na stałe ustawiona flaga TA. Radia samochodowe przełączają się na ten kanał myśląc, że nadawany jest komunikat drogowy.
Czy czasem częstotliwość nadawcy "lokalnego" nie musi być na liście AF "dużego" nadawcy, by takie przełączenie nastąpiło?

Awatar użytkownika
HieronimDWed
Posty: 5
Rejestracja: 23 stycznia 2015, o 12:14

DAB w Polsce

Post autor: HieronimDWed »

Sławek napisała:Nie wiem wogóle co jest grane, ale z założenia DAB warszawski miałbyć nadawany w polaryzacji V.

Co do DAB-u nie wypowiadam się, mam nadzieję, że Polskie Radio będzie zarówno nadawcą jak i operatorem swojego sygnału.
>Sławek<

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

adac pisze:
piotrek2802 pisze:Przecież nie może tak być, że mam zasięg dwóch multipleksów a moge odbierać tylko jeden program regionalny.
Omg, przecież właśnie o to chodzi.
Dlaczego o to właśnie chodzi? Jeśli jest zasięg, powinna być możliwość odbioru. Dlaczego ma jej nie być z powodu błędnej identyfikacji?
Poza tym podobno chodzi o zwiększenie oferty, a możliwość odbioru dwóch stacji regionalnych przynajmniej w niektórych miejscach wychodzi na przeciw takiemu zwiększeniu.
HieronimDWed pisze:Sławek napisała:Nie wiem wogóle co jest grane, ale z założenia DAB warszawski miałbyć nadawany w polaryzacji V.

Co do DAB-u nie wypowiadam się, mam nadzieję, że Polskie Radio będzie zarówno nadawcą jak i operatorem swojego sygnału.
>Sławek<
Chyba tylko w Solcu Kujawskim.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: adac »

chodzi o..możliwość odbioru dwóch stacji regionalnych
No więc niedługo startuje Radio OFF i będą dwie stacje regionalne.
A program regionalny jest po to żeby go słuchać w regionie jak nazwa wskazuje. Ja ktoś chce mieć więcej to przełączy się na ogólnopolski.

BTW; skoro już na to zeszło to nowa stacja do posłuchania tutaj, zapowiada się nawet ciekawie, właśnie mi leci w tle;

Kod: Zaznacz cały

http://stream4.nadaje.com:13332/offradiokrakow
Może zwolennicy jakości przestaną wreszcie marudzić: 160 kb/s.
Uwaga: nie wklepywać kodu w radioodbiornik Dab, zwłaszcza w Dual.
antypyra pisze:w niektórych miejscach wychodzi na przeciw takiemu zwiększeniu.
..W których :?:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

adac pisze:No więc niedługo startuje Radio OFF i będą dwie stacje regionalne.
Dziękuję , postoję. Podobno stereo w 72 kbps. Już sobie wyobrażam ten kwas.
adac pisze: Może zwolennicy jakości przestaną wreszcie marudzić: 160 kb/s.
A w DAB+ dać 128 kbps AAC LC!
adac pisze:
antypyra pisze:w niektórych miejscach wychodzi na przeciw takiemu zwiększeniu.
..W których :?:
Między Krakowem i Katowicami można odebrać muxy z obu miast. Nie ma powodu (EID), by nie dawało się wprowadzić w listę odbiornika i zaprogramować zarówno Radia Katowice jak i Radia Kraków móc posłuchać jednego i drugiego. Jasne?
Ostatnio zmieniony 27 stycznia 2015, o 21:03 przez antypyra, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: hadam »

Jak widać radiowy smok analog ma się w najlepsze i co niektórzy jeszcze teraz rozbudowują nadajniki analogowe. Widać nie prędko wyłączą analog i pewnie jeszcze długo będą nadawać równolegle.
http://satkurier.pl/news/111129/antyrad ... hilli.html

biopal999
Posty: 23
Rejestracja: 5 czerwca 2014, o 08:40
Odbiornik: Dual Dab 4
Technisat DigitRadio Go
Ariva T650i
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk Chwaszczyno,Gdańsk Jaśkowa Kopa,

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: biopal999 »

Raczej tylko zamieniają się stacjami niż rozbudowują....

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

Trzeba "walić" listy o podobnej treści do PR.

Zablokowany