Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Martens »

stefan90 pisze:odbiór wszystkich MUXów powinien być zapewniony tam gdzie w pobliżu jest stacja nadawcza.
Dokładnie tak, przecież w jakimś celu stacje te zostały na tych terenach wybudowane. Gdyby nie było potrzeby ich budowania (zasięgi innych stacji byłyby wystarczające), to by ich nie wybudowano. A skoro je wybudowano, to powinny nadawać wszystkie MUX-y.
stefan90 pisze:I tutaj przykład tego nieszczęsnego Wałbrzycha.
No to może podam także przykład Gdańska. W analogu komercyjne stacje: Polsat, TVN, TV 4 czy TV Puls dostępne były z nadajników miejskich, co zapewniało bardzo dobry odbiór. Aktualnie komercyjne MUX-1 i MUX-2 dostępne są tylko z pozamiejskiego Chwaszczyna. W konsekwencji w niektórych dzielnicach brak odbioru tych MUX-ów, w innych odbiór problematyczny. Z jeszcze bardziej odległego Jagodnika odbiór jest losowy (zależny od warunków pogodowych), bo moc MUX-ów za niska. Urzędnicy twierdzili, że zasięg analogowy zostanie odtworzony w cyfrze. Tak chyba nie jest, skoro z Jaśkowej Kopy dostępny jest tylko MUX-3 TVP...

stefan90
Posty: 63
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 18:14

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: stefan90 »

Tak, zgodnie z wytycznymi nadawcy komercyjni, którzy nadawali analogowo mieli obowiązek otworzenia pokrycia sygnałem cyfrowym. Zgodnie z tym, tam gdzie byli odbierani analogowo powinni być odbierani cyfrowo. Z MUX1 jest trochę inaczej bo tam żaden nadawca nie nadawał analogowo i tutaj mogą się tłumaczyć, że ich to nie dotyczy. Ciekawe jak to będzie wyglądało z MUX8. Nadzieja w tym, że jeśli TVP otrzyma tam te 3 miejsca to postarają się o lepsze pokrycie. Dodatkowo VHF lepiej propaguje więc odbiór nawet przy takiej ilości nadajników jak MUX1,2 powinien być lepszy.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: naziemna-ntrc »

Jakimi wytycznymi?

stefan90
Posty: 63
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 18:14

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: stefan90 »

Bodajże była to ustawa o cyfryzacji. Była tam mowa o tym, że nadawcy komercyjni są obowiązani do pokrycia sygnałem cyfrowym tam gdzie osiągalny był ich sygnał analogowy. Tzn. tam gdzie TVN dostępny był analogowo powinien być dostępny cyfrowo.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: naziemna-ntrc »

W ustawie mowa jest tylko o zasięgu ludnościowym, tj. co najmniej 95% Polaków musi być w zasięgu MUX-1 i MUX-2.

stefan90
Posty: 63
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 18:14

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: stefan90 »

A deklarują 98,5% pokrycia co jest raczej mało zgodne z rzeczywistością. Wystarczy sobie przeliczyć ile osób z samego Dolnego Śląska nie ma dostępu. Według danych z 2013 ludność Polski to 38,53 mln osób. 1,5% z tego to ok. 0.58 mln. Sam Wałbrzych to ok. 120 tys. A problemy są również innych częściach Polski, co widać chociażby na tym forum.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Tomciosz »

Koledzy, bo tak to jest jak nie podaje się błędu pomiarowego. ;) Po stanie faktycznym, można wnioskować, że wynosi ok. ±5%. Może nawet więcej, tylko ciężko o pokrycie np.107%.

Koniec OT z mojej strony.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Martens »

naziemna-ntrc pisze:W ustawie mowa jest tylko o zasięgu ludnościowym, tj. co najmniej 95% Polaków musi być w zasięgu MUX-1 i MUX-2.
Byłbym wdzięczny gdyby ktoś wyjaśnił co to znaczy "być w zasięgu MUX-1 i MUX-2". Jeżeli ktoś ma losowy odbiór (np. dzisiaj odbiór jest cały dzień, jutro brak odbioru w pewnych godz., pojutrze przychodzi tropo i w ogóle nie ma odbioru), to znaczy że jest w zasięgu czy nie?
Czyli podsumowując - "bycie w zasięgu" oznacza stabilny odbiór danego MUX-a przez cały czas (jak u mnie jest z MUX-3), czy losowy odbiór w zależności od warunków pogodowych też podchodzi pod pojęcie "bycia w zasięgu" (u mnie MUX-1 i MUX-2)?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: hadam »

No właśnie, najpierw należało by wyjaśnić definicję słowa "zasięg". Czy zasięg jest wtedy gdy w ogóle jakiś sygnał dociera, bez względu na jego jakość. Czy taki który bez względu na pogodę jest w miarę stabilny i mieści się w przedziale tyle a tyle dB.
Bo mnie się wydaje że takiej wykładni nie ma i tak jak w moim przypadku TVP opierając się na opinii UKE mówi o pokryciu rzędu 98% a ten sam UKE na swojej stronie w swoim raporcie oraz w odpowiedzi do mnie pisze że 33 miejscowości w moim rejonie mogą mieć problem z odbiorem MUX-3. No to jak to jest?
Może odpowiedź jest w zależności kto pyta?.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: distefano »

Jeśli sąsiad, ten nie najbliższy lecz mieszkający w lepszej lokalizacji np. wyżej ma odbiór to prawdopodobnie teren jest uznany za będący w zasięgu. Tak na prawdę to nie wiem jakie są kryteria.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: naziemna-ntrc »

Tylko, że ja nie cytowałem ustawy. W niej nie użyto pojęcia zasięg.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: adac »

Martens pisze: Byłbym wdzięczny gdyby ktoś wyjaśnił co to znaczy "być w zasięgu MUX-1 i MUX-2"
Proszę bardzo: to znaczy znaleźć się w zielonym polu na mapce symulacyjnej pokrycia sygnałem i nie mieć odbioru. Nie musisz być wdzięczny za to wyjaśnienie :|

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Poland »

W związku że większe pół zawartości MUX8 już znamy chciałbym nieco zmienić zagadnienie tego wątku. Otóż czy waszym zdaniem po ewentualnej pozytywnej decyzji na spotkaniu WRC-15 nowe multipleksy powinny powstać a jeżeli tak to z czego powinny się składać? Moim zdaniem jeżeli wspomniane spotkanie zakończy się z dobrym skutkiem to jako pierwsze w kolejności powinny ruszyć MUX5 i MUX6 a KRRiT i UKE powinny zająć się nimi niezwłocznie po uzyskaniu decyzji tak byśmy na uzupełniające multipleksy nie czekali kolejne pół roku. Ważne jest to aby owe multipleksy były rozpisane w równoległych postępowaniach tak by opóźnienia były jak najmniejsze.
W ewentualności jeden multipleks powinien być zrobiony z konkursu a drugi z najlepszych stacji dostępnych na satelicie jako FTA.
Nieco gorzej ma się sprawa z multipleksami ponadregionalnymi gdzie powinny powstać sieci w większych miastach - chociażby tam gdzie analogowo był TVN. W tym przypadku multipleksy mogłyby zawierać kanały lokalne jak i te darmowe z satelity które to nie powielałyby się z innymi multipleskmi.
A jakim zdaniem powinna być przyszłość kolejnych multipleksów po pozytywnej opinii na konferencji WRC-15? Osobiście mam nadzieje że do optymistycznego scenariusza jednak dojdzie w związku z czym będziemy mogli w swoich telewizorach zobaczyć nowe stacje telewizyjne.

Jarosław Masłowski
Posty: 127
Rejestracja: 7 października 2015, o 13:45
Miejscowość: Lubań
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON - Jelenia Góra

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Jarosław Masłowski »

@Poland Po co ma być więcej kanałów od TVN . Stacje lokalne oczywiście , ale też TVS bo nie cały śląsk mają w NTC a to że nadają w FTA na SAT to niech działają .

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Poland »

Źle mnie zrozumiałeś. Multipleksy lokalne mogłyby powstać na skoordynowanych częstotliwościach po analogowym TVN co nie oznacza że stacje tego nadawcy by się tam znalazły. TVS jak najbardziej powinien być nie tylko na Śląsku ale i całej Polsce ze względu na swoją uniwersalną część.

Jarosław Masłowski
Posty: 127
Rejestracja: 7 października 2015, o 13:45
Miejscowość: Lubań
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON - Jelenia Góra

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Jarosław Masłowski »

No fakt . Powinno być więcej MUX lokalnych . Np. w Warszawie , Krakowie , Poznaniu czy Szczecinie . Fakt jest taki że w początku lat 90 , kiedy mnie nie było na świecie a wiele lokalnych stacji nadawało piracko to było więcej niż teraz . Spisane jest to na wikipedii . A by pomogło np. 4funTV w zasięgu naziemnego tak jak w w latach 90 Poloni 1 czy Lata 2000 TVN-owi (TV Łużyce , NTL Radomsko ) TV 4 (TV Odra ) . I w tym wypadku się zgadzam , bo nie można innych ludzi np. Podlasia lekceważyć . Ja to akurat duże szczęście posiadam , że mogę posiadać MUX lokalny .

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Poland »

Prawdę mówiąc gdyby nie głupia polityka UKE względem lokalnych multipleksów która brzmi "najpierw regiony gdzie była emisja analogowa a potem reszta" to teraz niektóre regiony cieszyły by się dodatkowymi stacjami.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Żeby wyłączyć TV analogową trzeba było najpierw przenieść istniejące stacje.
Jest trochę wolnych częstotliwości regionalnych. Nadawcy regionalni mogą występować o własne mux'y. Nie jest to łatwe, trochę to trwa, ale w wielu przypadkach powinno dać się zrobić. Często problemem są koszty nadawania. Nie da się tego zrobić "jakkolwiek". Nie da się też "dokroić" obszaru do wymagań każdego z nadawców, dlatego bardzo często nadawcy lokalni decydują się udostępnianie sygnału jedynie kablówkom i w internecie.

Jarosław Masłowski
Posty: 127
Rejestracja: 7 października 2015, o 13:45
Miejscowość: Lubań
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON - Jelenia Góra

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Jarosław Masłowski »

Poland pisze:Prawdę mówiąc gdyby nie głupia polityka UKE względem lokalnych multipleksów która brzmi "najpierw regiony gdzie była emisja analogowa a potem reszta" to teraz niektóre regiony cieszyły by się dodatkowymi stacjami.
Głupia to nie sądzę ale to co było w latach 90 a teraz to naprawdę przepaść . Jak byś zajrzał na wikipedii odnośnie kablówek to np. we Wrocławiu na Kozanowie to 2 sieci są . Ja się nie dziwię że TV Regionalna nie może znaleść kogoś żeby rozpowszechniał kanał jak obok TV Łużyce ma lepszy MUX - L , to co się dziwić . Poczekam aż więcej MUX będzie to można wtedy podyskutować .

tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: tranzystor »

stefan90 pisze:Dodatkowo VHF lepiej propaguje więc odbiór nawet przy takiej ilości nadajników jak MUX1,2 powinien być lepszy.
To że VHF propaguje lepiej nie oznacza że będzie lepiej odbierany ale może oznaczać że nadawcy zaoszczędzą na prądzie, nadając z mniejszymi mocami. :lol: Tak się robi radiem DAB w porównaniu z radiem analogowym. ;)

Zablokowany