DAB+ Zielona Góra

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

DAB+ Zielona Góra

Post autor: debe »

Według informacji, które są dostępne w internecie od 1 stycznia 2015 roku cyfrowy sygnał DAB+ powinien pojawić się w Zielonej Górze. Wszedłem więc w posiadanie radia DAB+ ale po przeskanowaniu pasma wyświetla się komunikat "NO DAB"
. Uprzedzając pytania dot. odbiornika: To jest Grundig Music 71 i w specyfikacji ma odbiór DAB i DAB+
Zacząłem przeszukiwać internet, żeby sprawdzić czy coś mi się z datami wdrażania poszczególnych obszarów nie pomyliło. Okazuje się, że jedne źródła pokazują harmonogram uruchomienia cyfrowego radia na terenie Zielonej Góry od 01.01.2015 a inne od 01.04.2015.
W związku z tym proszę o informacje osób zorientowanych: jest DAB w Zielonej Górze czy dopiero będzie?

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: DAB+ Zielona Góra

Post autor: Kamilx »

Do tej pory nie uruchomiono emisji DAB+ na terenie województwa lubuskiego. Planuje się uruchomić nadajnik 01.04.2015 r. Prawdopodobnie poprzedni termin nie został dotrzymany z powodu braku zamontowanych anten nadawczych na maszcie.

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: DAB+ Zielona Góra

Post autor: debe »

Dziękuję. Wszystko jasne. Narazie sobie nie posłucham. A więc w prima aprilis.

mihau
Posty: 49
Rejestracja: 1 lutego 2015, o 15:42
Miejscowość: Gryfino
Odbiornik: Fte MAX T220 HD

Re: DAB+ Zielona Góra

Post autor: mihau »

A próbowałeś przy oknie od wschodniej strony i/lub podpinając dipol złapać sygnał ze Śremu ?

U mnie w Gryfinie ,na poddaszu(II piętro) Dual DAB 12 odbiera poprawnie wszystkie muxy z Berlina.Piętro niżej
poprawnie łapie tylko 2 muxy, wybitnie punktowo ,na parapecie,każdy przy innym nakierowaniu antenki i to mimo ,że nadają wszystkie z jednego obiektu,z tej samej wysokości,z tą samą mocą ,a w przypadku uruchomionego PC-ta to bez podpiętego dipola można zapomnieć o słuchaniu muxów z Berlina ale po podpięciu dipola łapie wszystkie trzy.

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: DAB+ Zielona Góra

Post autor: debe »

Kiedyś mieszkałem w lokalizacji, w której wszystko pięknie szło z zachodu. Teraz mieszkam na parterze i tylko południe mam w miarę odsłonięte. Jasne, że próbowałem różnych kombinacji z ustawianiem anteny i znalezieniem miejsca przy oknie dla radia ale nic to nie dało. Radyjko gniazda do podłączenia zewnętrznej anteny nie posiada.
Dziękuję za zainteresowanie. Nie spinam się jakoś specjalnie do słuchania cyfrowego radia.
Przeczytałem, że od 1 stycznia 2015 ma być, to kupiłem radyjko, przeskanowałem pasmo DAB (kilkanaście razy w różnych miejscach domu) i okazało się, że jest tak jak zawsze: opóźnienie. Posłucham jak będzie już u nas sygnał i na pewno zdam relację.

Liczyłem swoim postem na to, że ktoś z Emitela zajmie stanowisko i napisze, że nie ma (mniejsza o to dlaczego) ale będzie w terminie takim lub takim, bo informacji o planach wdrażania na stronie Operatora Technicznego nie ma żadnej. Już przy dyskusji o DVB-T pamiętam wypowiedź jednego z Jarków, że jedyne wiążące informacje są dostępne na stronach Emitela i ja również teraz o tym się przekonałem. Wszystkie informacje i mapki rozsiane w internecie można w buty sobie wsadzić. A informacja na stronach Operatora? Jest tylko o tym co już jest (gdzie sygnał już jest). Ale to mnie nie zadowala do końca, tzn taka informacja, która ma być rozumiana przez odbiorcę treści chyba w taki sposób: o, proszę tutaj jest, a tam gdzie nie jest to... to nie ma. Informacja o pogodzie nie interesuje mnie, kiedy już widzę, że za oknem świeci słońce. Spragniony jestem natomiast informacji jaka będzie jutro.

mihau
Posty: 49
Rejestracja: 1 lutego 2015, o 15:42
Miejscowość: Gryfino
Odbiornik: Fte MAX T220 HD

Re: DAB+ Zielona Góra

Post autor: mihau »

Radyjko gniazda do podłączenia zewnętrznej anteny nie posiada.
Ja podłączyłem dipol wtykając żyłę kabla pod antenkę teleskopową ,a oplot kabla łącząc kabelkiem ze sprężynką w komorze na baterie.Ponieważ impedancyjnie nie jest to dopasowane to musiałem część kabla znajdującą się wewnątrz pokoju odpowiednio powyginać.

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: DAB+ Zielona Góra

Post autor: debe »

Dziękuję raz jeszcze za radę dot. podłączenia anteny. Nie mam żadnej anteny na niskie pasmo. Taka antena nigdy nie była mi potrzebna, bo wszystko co jest nadawane na UKF-ie i czym byłem zainteresowany odbiera u mnie "na patyku". Liczę na to, że z DAB-em też tak będzie, chociaż śledząc wątek poznański... Zobaczymy.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DAB+ Zielona Góra

Post autor: DanielK »

Dzisiaj w Zielonej Górze pojawił się sygnał DAB+.
Multipleks jest nadawany na kanale 12C (227,360 MHz).

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: DAB+ Zielona Góra

Post autor: debe »

No i jest! Dziękuję za info.
U mnie błędów "0" na schowanej {całkowicie złożonej antenie teleskopowej). Moc sygnału wg. segmentowego (jak w komórce) miernika sygnału na max. Przepływność od 64 do 128 kbps.
Słowem: działa na 6+.
Jest informacja, że sygnał oprócz Jemiołowa idzie też z wieżowca na Ptasiej, co wyjaśnia tak doskonały zasięg.
W moim odczuciu dźwięk DAB+ jest nieznacznie bardziej dynamiczny od FM, chociaż DRC chyba nie działa, bo nie ma różnicy czy jest na off, low, medium czy high.
Na prostym, monofonicznym radiu odsłuch subiektywnie jest przyjemny, chociaż ja nie jestem audiofilem a radio jest raczej z niższej półki.

jezyk403
Posty: 8
Rejestracja: 22 maja 2011, o 09:19
Odbiornik: IPBOX 9000HD
Instalacja antenowa: Antenowy z polaryzacją H/V Dipol 28/5-12/21-60 DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów

Test radia DAB w Lubuskiem

Post autor: jezyk403 »

Tutaj mały pokaz jak działa cyfrowe radio w Lubuskiem

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ Zielona Góra

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Jak by ktoś nie widział jak wygląda włączone radio DAB, to może sobie popatrzeć na filmik.

A gdyby autor napisał w jednym, czy dwóch zdaniach czy jest dobrze, czy źle, to powyższy post niósłby ze sobą jakąś wartość merytoryczną, a nie tylko nabijanie licznika odwiedzin.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ Zielona Góra

Post autor: Max van Org »

DAB+ w Frankfurcie nad Odrą zostanie uruchomiony na dniach, warto obserwować kanale 5C (moc 5 kW), szczególnie w Gorzowie Wielkopolskim oczekuję, że będzie lepszy odbiór. Dokładnie po drugiej stronie Odry nie oczekiwałbym lepszego sygnału, bo sygnał na wschód będzie tłumiony.

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DAB+ Zielona Góra

Post autor: Martinez1989 »

Nie chcę zakładać nowego tematu, ale tutaj chyba to tez będzie nie w temacie? Czy jest u nas gdzieś na forum temat DAB z Niemiec? Jak nie to mógłby mi ktoś podać jakieś strony o tematyce, nadajniki, moce zawartości DAB Niemieckiego? Może też być w pw. Dzięki.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ Zielona Góra

Post autor: Max van Org »

Oficjalną stroną jest www.digitalradio.de gdzie znajdziesz

ofertę programową:
http://digitalradio.de/index.php/de/dig ... oprogramme

zasięg:
http://digitalradio.de/index.php/de/empfangneu

sprzęt:
http://digitalradio.de/index.php/de/dig ... os-geraete

wiadomości:
http://digitalradio.de/index.php/de/dig ... io-aktuell
http://digitalradio.de/index.php/de/pre ... gitalradio


Nie komercyjną stroną z wykazem nadajników jest
http://www.ukwtv.de/cms/deutschland-dab.html


Regulatorem rynku w Berlinie i Brandenburgii jest:
http://mabb.de

który informuje o DAB+ tylko w ten sposób:
http://mabb.de/files/content/document/I ... -08-15.pdf


Operatorem sieci na kanale 5C i innych multipleksów jest:
https://www.media-broadcast.com/enablin ... ndernetze/

O telewizji w Niemczech:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 16#p217516

niszczot
Posty: 5
Rejestracja: 16 lutego 2017, o 19:35
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów

Re: DAB+ Zielona Góra

Post autor: niszczot »

WITAM
doskonale odbieram dwa mux-y z Jemiołowa -ok 70km w lini prostej od miejscowaci (Bobrówko)gdzie mieszkam i drugi z Kołowa ok 60km w linii prostej.
Instalacja antenowa rozbudowana wraz ze zwroticą i antenami UHF i VHF-ustawione w kierunku Jemiołowa.

Ikey
Posty: 145
Rejestracja: 12 lutego 2009, o 13:07
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: DAB+ Zielona Góra

Post autor: Ikey »

W wykazie emisji z obiektów nadawczych Emitela jest błąd w numerze kanału i częstotliwości multipleksu DAB+ z Jemiołowa.

Ikey
Posty: 145
Rejestracja: 12 lutego 2009, o 13:07
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: DAB+ Zielona Góra

Post autor: Ikey »

W grudniu 2016 były zmiany w eterze MUX PR:
12C -> 11C
227,36MHz -> 220,352MHz
Warto dodać literę segmentu w oznaczeniu kanału w wykazie.

czupacz13
Posty: 48
Rejestracja: 22 września 2020, o 12:30
Miejscowość: Gdańsk
Odbiornik: Silvercrest. JVC .POP
DELUX.Technisat.Ferguson
Instalacja antenowa: DACH fm/dab+
Samochodowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno/Zieleniak

Re: DAB+ Zielona Góra

Post autor: czupacz13 »

W Nowogrodzie Bobrzańskim ( dolny Krzystkowice) z nadajnika z ZG sygnał praktycznie nie możliwy do odebrania w domu. Na Techniascie o bardzo dobrej czułości głowicy.Na dworze oki .Brakuje jeszcze nadajnika z DAB+ w Wichowie' fm ma jednak przewagę bo stacje typowo na "ZG" bez problemu są odbierane w domu a z DAB+ lipa jest.Ale za to z DAB w 2 pokojach nie ma problemu z kanałem 5C z niemiec

czupacz13
Posty: 48
Rejestracja: 22 września 2020, o 12:30
Miejscowość: Gdańsk
Odbiornik: Silvercrest. JVC .POP
DELUX.Technisat.Ferguson
Instalacja antenowa: DACH fm/dab+
Samochodowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno/Zieleniak

Re: DAB+ Zielona Góra

Post autor: czupacz13 »

w Guben jak byłem na zakupach to w aucie nie było problemu z odbiorem z nadajnika z ZG ale podstawa to dobra antena i odbiornik w aucie

Zablokowany