DVB-T Kraków

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T Kraków

Post autor: K63 »

Menu -> Instalacja -> Ręczne Skanowanie Kanałów -> Antena Cyfrowa -> Kanał. W pozycji "Kanał" przy pomocy klawiatury numerycznej pilota wpisujesz np. 23 i na dole ekranu odczytujesz poziom jakości i siłę sygnału. Potem analogicznie postępujesz wybierając kanały 25 i 50.

W Sharpach serii LE wskazania poziomu siły i jakości są ukazane w niezbyt przejrzysty sposób, bo jakość opisana jest określeniami "Brak - Słaba - Średnia - Dobra - Bardzo dobra", a siła posiada niewyskalowany pasek. Z doświadczenia wiem, że wskazania jakości na poziomie "Średnia" i co najmniej połowa długości paska siły powinny zapewniać stabilny odbiór.
Jeżeli w/w parametry siły i jakości widoczne są wyłącznie na k. 50, zapewne odbierasz tylko Krzemionki i do odbioru Chorągwicy antena (DSP-860 :?:) - o ile nawet posiada wzmacniacz - jest za słaba. Natomiast jeżeli na k. 23 i 25 pasek siły jest pełny, a wskazania jakości ciągle zmieniają się lub jest ich brak, może to wskazywać na zbyt silny sygnał i wówczas antena nie powinna mieć wzmacniacza. Ewentualnie można spróbować zastosować zasilacz regulowany.

freezyear
Posty: 5
Rejestracja: 31 maja 2014, o 19:46
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków Chorągwica

Re: DVB-T Kraków

Post autor: freezyear »

Witam wszystkich
Spotkał się ktoś w ostatnim czasie czasie z problemami odbioru MUX3 z Chorągwicy? MUX1 i MUX2 działa bez zarzutu (siła i jakość bliska 100%) natomiast MUX3 dużo słabszy sygnał i masa błędów BER, momentami tak się tnie, że nie ma możliwości oglądania. Czy problemem może być jakaś stacja doświetlająca znajdująca się po drodze?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T Kraków

Post autor: poxipol »

Witam.szkoda że nie napisałeś na jakim kanale odbierasz mux3.Z Chorągwicy nadawany jest mux3 na k.50 i47,ten ostatni z małą mocą i kierunkową charakterystyką promieniowania dla części woj.świętokrzyskiego korzystającego z nadajnika Chorągwica z programem reg.TVP-Kielce.Jeżeli twoja lokalizacja to Wadowice przy antenie skierowanej na na Kraków to po drodze masz na k.50 Krzemionki i w prostej linii Tarnów.Bardziej prawdopodobnie twoim problemem będzie jeżeli wcześniej odbiór był bezproblemowy i nie zeskanowałeś telewizora na inny kanał,niewielkie uszkodzenie twojej inst.antenowej co mogło obciąc górne pasmo UHF

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T Kraków

Post autor: K63 »

@freezyear
Piszesz o problemach z Chorągwicą, a w profilu masz Skrzyczne. Ponadto ani słowa o antenie, instalacji i lokalnych warunkach odbioru. Próbowałeś odbioru z Katowic lub Rabki ?

freezyear
Posty: 5
Rejestracja: 31 maja 2014, o 19:46
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków Chorągwica

Re: DVB-T Kraków

Post autor: freezyear »

MUX3 odbieram na k.50, przez prawie rok działał bez zarzutu, w instalacji antenowej nie było nic grzebane więc uszkodzenie nie wchodzi w grę (antena znajduje się na strychu). Z odbiorem z Katowic mam problem (kiepski profil terenu), Skrzyczne łapię ale nakłada się z odbicia sygnał z Katowic i jest źle, Rabka odpada bo góry zasłaniają więc jedynie Kraków działa a raczej działał dobrze. Dziwne jest to że czasami potrafi cały dzień działać w miarę dobrze a bywają dni kiedy nie da się praktycznie oglądać.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T Kraków

Post autor: K63 »

Może ostatnio zmieniło się coś w lokalnych warunkach odbioru ? Nie sądzę by na problemy z odbiorem na k.50 miały wpływ nadajniki na Krzemionkach lub w Tarnowie. Zapewne antena wewnątrz plus wysoki kanał skutkują zbyt słabym sygnałem. ? Myślę że przeniesienie anteny za zewnątrz powinno pomóc. Nie znam dokładnie Twojej lokalizacji, ale wydaje mi się że Chorągwica w Wadowicach ma trochę gorszy profil terenu niż np. Kosztowy lub Skrzyczne. Kierując antenę na Skrzyczne powinieneś na k.34 łapać mux-3 z Góry Żar (TVP Kraków). Bez podania większej ilości szczegółów trudno coś doradzić.

freezyear
Posty: 5
Rejestracja: 31 maja 2014, o 19:46
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków Chorągwica

Re: DVB-T Kraków

Post autor: freezyear »

Problem rozwiązany, pomogła wymiana zasilacza antenowego. Dzięki za wszystkie sugestie i porady :)

ESTEES
Posty: 4
Rejestracja: 28 lutego 2015, o 16:31

Problemy z MUX2 w Krakowie/Azory

Post autor: ESTEES »

Witam

Problem jak w temacie - od piątku (tj. 27.02.2015) nie działają kanały z MUX2. Z tego co mówi harmonogram konserwacji nadajników nie są planowane żadne przerwy. Mam antenę siatkową i wszystko działało do tej pory bez zarzutu. Czy ktoś może pomóc lub ma jakieś informacje na ten temat?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T Kraków

Post autor: poxipol »

Witam .Trochę skąpy opis twojej inst.ant.U mnie wszystkie mux-y z Chorągwicy działają poprawnie.problem twój jest raczej natury tech.Jeżeli w ant.masz przedwzmacniacz ant.to mógł ulec uszkodzeniu,względnie zasilacz albo przerwa w zasilaniu.Wtedy taki przedwzmacniacz ant.pracuje jako tłumik ant.Korzystasz z ant.synfazowej szerokopasmowej która ma różne wzmocnienie w funkcji częstotliwości(wyjątek stanowią anteny o strukturze LP i LPZ)i częśc kanałów może się przebic.Jeżeli korzystasz z sygnału odbitego pomimo szerokiej wiązki ant.niewielkie skręcenie ant.objawi się zniknięciem jednego mux-a a pozostałe będą poprawne.Antena mogła ulec też mechanicznemu uszkodzeniu.Warunkiem poprawnej pracy tej ant. jest jej synfazowśc zasilania poprzez symetryczny sztywny tor sprzęgający dipole bardzo wrażliwy na konstrukcję wsporczą ant.Nieduża deformacja tego toru pogarsza parametru tej ant.a w połączeniu ze wzm.sieje spustoszenie wkoło.

ESTEES
Posty: 4
Rejestracja: 28 lutego 2015, o 16:31

Re: DVB-T Kraków

Post autor: ESTEES »

poxipol dzięki za odpowiedź

Problem w zasadzie rozwiązał się sam. Dzisiaj rano włączyłem tv i MUX2 pojawił się. Jednak nie wiem co było powodem tej awarii?

TV pokazuje:
Siła sygnału: 78%
Jakość sygnału: 100%

Co do szczegółów mam antenę skierowaną na Kopiec Kościuszki na balkonie, na wysokości 1 piętra, jakieś 7m nad ziemią. Antena jak wspominałem to zwykła antena siatkowa z zasilaczem podłączonym przy wtyczce antenowej. Telewizor to LG 39LB5700. Ogólnie słabo się orientuje we wszelkich aspektach telewizyjnych.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T Kraków

Post autor: K63 »

O ile dobrze się orientuję , to w zależności od Twojej lokalizacji (ulica ?), kierunek na Kopiec może oznaczać odbiór z Rabki lub nawet ze Skrzycznego. Na jakich konkretnie kanałach odbierasz poszczególne mux-y ? Skrzyczne nadaje na k. 41,55,58, ale "po drodze" masz nadajnik na G. Żar z "krakowskim" mux-3 na k.34. Jeżeli łapiesz Chorągwicę (k.23,25,50) lub Rabkę (k.34,36,43), to w zasadzie nie powinieneś stosować wzmacniacza w antenie ( i zasilacza ), ale w miarę dokładnie trzeba ją ustawić na nadajnik.

ESTEES
Posty: 4
Rejestracja: 28 lutego 2015, o 16:31

Re: DVB-T Kraków

Post autor: ESTEES »

Programy z MUX 2 mam na kanale 36, czyli jak dobrze rozumie Twojego posta K63 to odbieram sygnał z Rabki. MUX 1 na kanale 43, MUX 3 na 50. Kiedy odłączę zasilacz to tracę całkowicie wszystkie programy.

Mój problem ogólnie się ponowił (tj. nie odbieram MUX2), mieszkam przy Zygmuntowskiej.
Na programach z MUX 2 mam siłe sygnału 54%, jakość 0%.
MUX 3: Siła 93%, jakość 100%
MUX 1: Siła 70%, jakość 100%

Włączyłem teraz automatyczne strojenie i znalazłem MUX2 na kanale 23, czyli Chorągwice. Wszystko niby działa ok, ale nie wiem czemu jakość sygnału "skacze" od 0 do 20%?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T Kraków

Post autor: K63 »

Czyli mux-1 (k.43) i 2 (k.36) odbierasz z Rabki, a mux-3 (k.50) z Chorągwicy lub Krzemionek. Jak odłączysz zasilanie "anteny", płytka wzmacniacza zaczyna działać jak mocny tłumik i dlatego nie masz odbioru.
Proponuję płytkę wzmacniacza w puszce antenowej zastąpić symetryzatorem, zasilacz przy wtyczce antenowej wyłączyć, a najlepiej zastąpić go wtykiem antenowym. Jeżeli takiego nie dostaniesz, to zestaw -> wtyk antenowy z gniazdem F + wtyk F.
Antenę na Choragwicę ustawiasz mniej więcej w kierunku Bazyliki Mariackiej, a na Rabkę w kierunku Błoń - mniej więcej na stadion Wisły. Wybór nadajnika w zależności od efektów odbioru.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T Kraków

Post autor: poxipol »

Witam.Widzę że powoli zaczyna się wszystko wyjaśniac.Pewnie zasugerowałeś się dośc potężnym masztem obok Kopca Kościuszki gdzie kiedyś prowadzona była emisja radiowa na falach średnich a obecnie częśc stacji analogowych UKF.Najlepiej postąpisz korzystając z porad kol.K63.Natomiast co do zaniku mux-2 przypuszczam że powodem tego może byc od dłuższego czasu w Krakowie deszczowa aura i do twojej puszki antenowej może dostawac się woda.Na zakończenie bardzo ważne jeżeli będziesz zamieniał wzm. na symetryzator dla własnego bezpieczeństwa wyłącz zasilacz ant. gdyż skutkuje to zwarciem instalacji zasilającej.Pozdrawiam

ESTEES
Posty: 4
Rejestracja: 28 lutego 2015, o 16:31

Re: DVB-T Kraków

Post autor: ESTEES »

Serdecznie dziękuje Wam za pomoc w tej sprawie. W najbliższych dniach kupie symetryzator i wtyk i będę szedł za Waszymi radami. Tymczasem mam jeszcze jedno pytanie.

Co może być przyczyną dużo gorszego odbioru podczas deszczu lub śniegu. Kolega poxipol napisał że to przez moknącą płytkę, jednak moja jest zupełnie sucha. Mogą być jakieś inne tego przyczyny?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T Kraków

Post autor: poxipol »

Witam.Rozważając dalej twój problem niekoniecznie musi woda się wylewac z puszki.Elektronika bardzo nie lubi wilgoci jeżeli masz kiepskiej jakości wzmacniacz to niewielka dawka wilgoci zakłóci jego poprawną pracę.Może też byc zawilgocony kabel-przetarty,zgniecony,naciągnięty,żle ułożony,o kiepskich parametrach a już wielkim nieporozumieniem jest koncentryk ze stalową żyłą za 30gr mb gdzie po pół roku użytkowania zjada go korozja.Przedzwonienie kabla nic nie da.Chcąc go sprawdzic potrzebował byś bardzo kosztownych przyrządów pomiarowych - jedynie metodą porównawczą.Istotny wpływ na odbiór ma też oddzaływanie ziemi teoretycznie minimalna wysokośc zawieszenia anteny wynosi 10m-w przeciwieństwie do anten sat gdzie powinno się je montowac możliwie nisko ze względu na zakłócenia np.radiolinie.Problemem twoim o którym nie wspominałem może byc silny sygnał zakłócający dochodzący bezpośrednio do anteny wzmocniony przez wzm. w antenie,względnie do kabla jak ma kiepskie ekranowanie oraz telewzora,który może miec także częściowo uszkodzoną głowicę zintegrowaną.Dalsze domniemania to już chyba sfera zjawisk nadprzyrodzonych.Co do prośby o wpływie pogody na jakśc odbioru napiszę jutro - jest już pózno nadmienię również o krakowskim smogu.POzdrawiam

--- posty połączono
Napisane: 06 mar 2015 22:28


Witam.Pewnie kol.ESTEES jest na etapie modernizacji swojej inst.ant.Podam parę istotnych spraw niejednokrotnie opisywanych na forum ,aby w miarę poprawnie ją wykonac.Każda inst.ant.składa się z elementów czynnych i biernych.W twoim przypadku elem.czynnm będzie ant.potocznie zwana siatką (poprawna jej nazwa to antena synfazowa boczno kierunkowa z reflektorem płaskim ) oraz przedwzmacniacz ant.z zasilaczem.Elementy bierne to:kabel,wtyczka ant.zintegrowana z separatorem napięcia oraz symetryzator wlutowany do płytki wzm.Niestety elem.bierne wnoszą tłumienia i niedopasowania ale są niezbędne w inst.dlatego trzeba je odpowiednio dobrac,aby ograniczyc ich negatywny wpływ.Wychodząc z założenia że najlepszym wzm.jest sama ant.należy go stosowac tylko w ostateczności,przesterowany sygnał może nawet uszkodzic głowicę w odbiorniku.Wracając do elem.biernych to jedynie można by pominąc symetryzator,ale wtedy była by konieczna wymiana anteny na antenę nie wymagającą desymetryzacji.Co do prośby kol.to chyba nie ten temat w tym dziale i rozpisując się dalej pewnie by mnie przegonili z forum ? Postaram się na krótki opis w innym dziale.Pozdrawiam i życzę powodzenia.




/od Admina: Tych, którzy jeszcze tego nie wiedzą, informuję, że po znakach przestankowych stawiamy spację. Wtedy tekst jest znacznie bardziej czytelny. Można też podzielić go na paragrafy, ale to już wyższy stopień wtajemniczenia. ;)

Mike1380
Posty: 20
Rejestracja: 3 sierpnia 2011, o 21:16
Odbiornik: Samsung B650 40
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa Log 5-65
Nadajnik - obiekt nadawczy: chorągwica

Re: DVB-T Kraków

Post autor: Mike1380 »

Witam

Pojawił mi się problem z odbiorem kanałów HD TVP. 1 i TVP 2. Zauważyłem go dzisiaj, tzn. klatkowanie obrazu (pikseloza). Jest to na 100% zmiana parametrów nadawania tych kanałów. Czytałem, że taki problem miał kiedyś miejsce u użytkowników niektórych serii TV Samsunga oraz niektórych firm produkujących dekodery DVBT. Antena w stałej pozycji odbiór pozostałych programów z Mux 3 ok (poziom błedów 0, siła sygnału 72%). Pozostałe Muxy też ok. Mam dwa TV Samsunga i na obu występuje ten sam problem, więc oba w tym samym czasie się nie zepsuły. Wcześniej wszystko było ok.

garion
Posty: 1
Rejestracja: 9 kwietnia 2015, o 09:12
Odbiornik: Samsung LE37B550
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków Chorągwica

Re: DVB-T Kraków

Post autor: garion »

Potwierdzam problemy z odbiorem TVP1 oraz TVP2 (telewizor Samsung LE37B550, siła sygnału 83%). Ponowne wyszukanie programów nie pomogło.

ka5milo
Posty: 1
Rejestracja: 13 sierpnia 2015, o 18:22

Re: DVB-T Kraków

Post autor: ka5milo »

A u mnie wszystko działa :P

pbetkow
Posty: 2
Rejestracja: 10 listopada 2015, o 10:52
Odbiornik: CP, HD 5500s, THD 210
Instalacja antenowa: Siatkowa Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Odbiór Mux4 w Krakowie

Post autor: pbetkow »

Witam!
Odbieram dvbt na antenie siatkowej firmy dipol pasywnej. Wszystkie darmowe kanały dvbt odbieram prawidłowo. Nadajnik to Chorągwica. Antena jest umieszczona na 8 piętrze bloku, na zewnątrz, widok w kierunku nadajnika czysty. Kierunek ustaliłem za pomocą aplikacji dvbt finder. Problem mam z odbiorem płatnego dvbt Cyfrowego Polsatu MUX4. Wszystko było ok, gdy CP nadawał na kanale 46, po zmianie nadawania na 33 niestety nie mogę wystroić odbiornika. Pytanie jaką antenę zakupić lub co zmienić? Dołożyć wzmacniacz? Jeżeli tak, to o jakim wzmocnieniu?
Ps. Dołączam się do prośby o nowy dział dotyczący MUX4.

Zablokowany