DAB+ Gdańsk

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
biopal999
Posty: 23
Rejestracja: 5 czerwca 2014, o 08:40
Odbiornik: Dual Dab 4
Technisat DigitRadio Go
Ariva T650i
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk Chwaszczyno,Gdańsk Jaśkowa Kopa,

Re: Odbiór w Gdańsku

Post autor: biopal999 »

Marcin1982 pisze:Aktualnie działa już nadajnik w Chwaszczynie i odbiór w Tczewie ok.50km od nadajnika możliwy jest na wbudowanej antenie teleskopowej a nawet nie trzeba jej wysuwać. :)
Heh to chyba pomylili się z tymi mapkami bo tam Tczew niby na granicy zasięgu(na południe mniejszy zasięg) :D

http://radiogdansk.pl/index.php/wydarze ... e-dab.html

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: Odbiór w Gdańsku

Post autor: kaem3 »

Czy nadal aktualny jest plan, by w przyszłości odpalić DAB+ z elewatora Jabłowo pod Starogardem? W końcu jakoś trzeba te luki w zasięgu zapełnić...

jacgodl
Posty: 2
Rejestracja: 2 stycznia 2015, o 06:23
Odbiornik: NAD C446
Instalacja antenowa: teleskopowa z wyposażenia odbiornika, wewnątrz pomieszczenia
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Odbiór w Gdańsku

Post autor: jacgodl »

Informacja dla pytających o jakość dźwięku w DAB+
Jestem stałym słuchaczem Dwójki, sporadycznie innych stacji. Mieszkam w Gdańsku w odległości 10 km od Komina EC (stąd jest nadawana Dwójka na 89.5 FM) i 13 km od nadajnika koło Chwaszczyna (stąd sygnał DAB+). Subiektywnie oceniam jakość DAB+ zdecydowanie lepiej: większa dynamika, pauza jest ciszą a nie szumem w tle.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odbiór w Gdańsku

Post autor: Jarosław Bałuka »

W tym wątku rozmawiamy o odbiorze emisji, o jakości dźwięku w DAB+ rozmowa jest w tym wątku: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=14&t=2230

glesko
Posty: 3
Rejestracja: 18 marca 2012, o 19:14

szczegółowa mapa zasięgu dla Chwaszczyna

Post autor: glesko »

na stronie Polskiego Radia są mapy pokrycia DAB+ ale jeszcze nie ma Chwaszczyna . Może administrator dysponuje taką mapą? Sam chciałby wiedzieć, czy w mojej lokalizacji Ząbrsko Górne będę miał zasięg na antenie wewnętrznej czy zewnętrznej ?
Mam zamiar kupić nowy tuner z DAB+ ale wolałbym mieć pewność co do zasięgu .

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: szczegółowa mapa zasięgu dla Chwaszczyna

Post autor: Poland »

Orientacyjna mapka zasięgu dla "Chwaszczyna" jest jakby co drogi przedmówco dostępna pod tym linkiem: http://mapy.tvradio.cba.pl/Radio/DAB+/index.htm

glesko
Posty: 3
Rejestracja: 18 marca 2012, o 19:14

Re: Odbiór w Gdańsku

Post autor: glesko »

Dziękuję!jak rozumiem zasięg jest obliczony dla poziomu ziemi? 1m?
Kolor żółty oznacza spadek o ile decybeli w stosunku do zielonego?
Drążę temat bo jestem w obszarze przejściowym pomiędzy kolorami .
GLesko

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Odbiór w Gdańsku

Post autor: Poland »

Symulacja mapy została wykonana na 0 metrów npt. i uwzględnia charakterystykę anteny. Zielony kolor oznacza odbiór bez anten, a żółty odbiór z anteną 10 m n.p.t.

Bartosz Czach
Posty: 44
Rejestracja: 13 października 2014, o 10:33
Odbiornik: Ferguson Ariva 250 Combo
Signal HD-507
CPT T-HD1000
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gdańsk/Chwaszczyno

Re: DAB+ Gdańsk

Post autor: Bartosz Czach »

Od kilku dni testuję odbiór DAB+ w powiecie ościennym. Odbiornik Technisat Digitradio GO podłączony przez kabel RCA <-> mini jack do wejścia AUX w samochodzie.
Część raportu zamieściłem w wątku poświęconym temu odbiornikowi. Jeśli istnieje możliwość, proszę o przeniesienie postów tutaj.
Dziś udałem się w innym kierunku. Trasa wiodła przez Leźno, Lniska, a potem skręt na Kościerzynę i dalej do Hopowa. Pierwsze problemy były w Lniskach. W obie strony wieś ta jest czarną dziurą DABową. Sygnał pojawił się ponownie przy granicy z Żukowem. W tym mieście nie było problemów. Glincz może być. Kolejne problemy w Borczu i Wyczechowie. Hopowo miejscowo bez sygnału.

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: DAB+ Gdańsk

Post autor: kaem3 »

A jak tam Elbląg? Dociera? Przecież dzięki płaskości Żuław, Elbląg ma bardzo dobrą trasę radiową z Chwaszczynem i Trójmiastem.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ Gdańsk

Post autor: antypyra »

Wczoraj przejeżdżając pociągiem z Białegostoku do Gdańska przez Elbląg, odbierałem Dab z Chwaszczyna na radiu Sangean DPR 69. Sygnał pojawił się pomiędzy Morągiem i Pasłękiem.
Ostatnio zmieniony 3 lutego 2015, o 17:47 przez antypyra, łącznie zmieniany 1 raz.

lukis90el
Posty: 17
Rejestracja: 25 października 2012, o 08:23
Miejscowość: Elbląg
Odbiornik: Sony KD-49XG8096
Dual DAB4/Dual MCR4/Technisat Viola 3
Instalacja antenowa: Instalacja AZART (dach budynku)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik

Re: DAB+ Gdańsk

Post autor: lukis90el »

kaem3 pisze:A jak tam Elbląg? Dociera? Przecież dzięki płaskości Żuław, Elbląg ma bardzo dobrą trasę radiową z Chwaszczynem i Trójmiastem.
Z Elblągiem to jest różnie - podczas moich testów na moim radyjku SONY XDR-S40DBP w moim domu (warunki: mieszkanie na 1. piętrze w centrum, w zależności od pomieszczenia różny odbiór [dobry odbiór FM bez zakłóceń z Chwaszczyna w pokoju położonym przy 1 Maja, w kuchni innych stacji niż z elbląskich nadajników nie odbiera, w pokoju znajdującym się pomiędzy pokojem z dobrym odbiorem a kuchnią - odbiór z wyraźnymi szumami]) - w większości mojego domostwa nie da się w ogóle odebrać, a w tym pokoju przy 1 Maja da się złapać sygnał na mniej niż minutę. Testowany obszar (jak większość Elbląga) znajduje się na "żółtym" obszarze z mapki http://mapy.tvradio.cba.pl/Radio/DAB+/G ... index.html.
Podsumowując - o ile nie mieszka się na obszarze powyżej 10 metrów nad poziomem gruntu, to lepiej zainwestować w amplituner lub coś w rodzaju Technisat DigitRadio 100 (jeżeli ma się stary, ale nadal dobry amplituner) + antenę radiową zamieszczoną na wyżej wymienionym poziomie (u mnie antena musiałaby umieszczona być najprawdopodobniej na dachu).

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ Gdańsk

Post autor: antypyra »

antypyra pisze:Wczoraj przejeżdżając pociągiem z Białegostoku do Gdańska przez Elbląg, odbierałem Dab z Chwaszczyna na radiu Sangean DPR 69. Sygnał pojawił się pomiędzy Morągiem i Pasłękiem.
Niestety parę dni później, wyjeżdżając z Gdańska w kierunku na południe, nie miałem możliwości długiej obserwacji odbioru ze względu na zakłócenia w pociągu - tym razem był to "żółtek", a nie samodzielne wagony. Odbiór DAB-u nie był już możliwy w Pruszczu Gd., a stacje FM z Chwaszczyna w tym momencie rzęziły.

biopal8899
Posty: 9
Rejestracja: 2 marca 2015, o 08:57
Odbiornik: Dual Dab 4
Ariva t 650i
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk Chwaszczyno, Gdańsk Jaskowa Kopa

Re: DAB+ Gdańsk

Post autor: biopal8899 »

Czemu obecnie Radio Gdańsk w DAB+ tak kiepsko brzmi?Dzięk jakiś wyciszony do tego basu mało .Na FM i w necie brzmią dobrze.

kowalski444
Posty: 9
Rejestracja: 14 sierpnia 2012, o 21:48

Re: DAB+ Gdańsk

Post autor: kowalski444 »

Kupując radio samochodowe postanowiłem zainwestować trochę więcej i kupić odbiornik zgodny ze standardem DAB+. Wcześniej oczywiście sprawdziłem mapę zasięgu dla mojego obszaru (pow. wejherowski i gdyński) oraz ilość nadawanych stacji. Zasięg jest, stacje nadają, nic tylko kupować.

Wybór padł na Blaupunkt Stockholm 230 DAB w komplecie z anteną szybową DAB.
Po instalacji radia i anteny, wszystko zgodnie z instrukcją, jestem w stanie bezproblemowo odbierać wszystkie nadawane stacje cyfrowe z nadajnika w Chwaszczynie i to parkując w garażu 50 km od nadajnika.

Problem pojawia się gdy auto jest w ruchu. Radio traci połączenie z nadajnikiem, bardzo często odsłuch zostaje przerwany komunikatem "brak sygnału".
Co ciekawe ma to miejsce także przy zbliżaniu, nawet do ok. 5-10 km do nadajnika (Gdynia Centrum, Grabówek, Chylonia). Na trasie Reda - Gdynia "udaje się" posłuchać ok 50% audycji, niezależnie od odległości od nadajnika (w Redzie np. dużo lepiej niz w Gdyni).

Choroby wieku dziecięcego?

Czas przeprosić FM.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ Gdańsk

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Dziwne i niepokojące.
Co to za antena? W jakiej polaryzacji pracuje?
A może 'włażą' jakieś zakłócenia z samochodu. Odbiór pogarsza się po włączeniu silnika, czy rzeczywiście w ruchu?
Sygnał nadawany jest ze stosunkowo dużą mocą. Powinno grać.

voip
Posty: 86
Rejestracja: 26 września 2011, o 20:32
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy, Komin E.Rybnik

Re: DAB+ Gdańsk

Post autor: voip »

To samo chciałem napisać:) Wygląda to na zakłócenia od silnika, Mogą się dostawać razem z zasilaniem wzmacniacza tej anteny nalepionej na szybie.

voip
Posty: 86
Rejestracja: 26 września 2011, o 20:32
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy, Komin E.Rybnik

Re: DAB+ Gdańsk

Post autor: voip »

Czekamy aż ruszy na masową skalę produkcja i sprzedaż samochodowych "prętowych"anten radiowych dwusystemowych zewnętrznych najlepiej pasywnych. Mogą mieć na wyjściu dwa kabelki -na każde pasmo osobny.

kowalski444
Posty: 9
Rejestracja: 14 sierpnia 2012, o 21:48

Re: DAB+ Gdańsk

Post autor: kowalski444 »

JaroslawMroczkowski pisze:Dziwne i niepokojące.
Co to za antena? W jakiej polaryzacji pracuje?
A może 'włażą' jakieś zakłócenia z samochodu. Odbiór pogarsza się po włączeniu silnika, czy rzeczywiście w ruchu?
Sygnał nadawany jest ze stosunkowo dużą mocą. Powinno grać.
Już śpieszę z wyjaśnieniami.

1. Antena:

Obrazek

- dedykowana, w komplecie z radiem
- przyklejona poziomo, na wysokości lusterka wstecznego

2. Zakłócenia:
- wszystkie testy były przeprowadzone z wyłączonymi akcesoriami (cb, kamera) jak i z włączonymi - bez różnicy
- nie zauważyłem też różnicy przy włączonym/wyłączonym silniku

3. Przed chwilą wróciłem z trasy Gdynia Centrum -> Jastrzębia Góra przez Redę i Puck:

Obrazek

- kolor zielony: > 90% dostępnego sygnału
- kolor żółty: ok 50%
- kolor czerwony: dostępność < 30%
- wygląda na to że dostępność sygnału maleje wraz ze zbliżaniem się do nadajnika czyli im dalej tym lepiej

Radio mam 3 dzień i to jest mój pierwszy kontakt z cyfrowym radiem. Niestety niekorzystny. Nie wiem, może to wina samego odbiornika...
Choć z drugiej strony jak się popatrzy dokładniej na mapę zasięgu to widać "żółte plamy" na trasie Reda - Gdynia a nawet tuż przy samym nadajniku. Może zły azymut :)

Nie chce mi się wierzyć usługa sygnału cyfrowego jest aż tak wymagająca jeżeli chodzi o poziomy zakłóceń silnika, akcesoriów, anteny, wysokości zabudowań, obecności linii trolejbusowych. Przecież to ma być usługa powszechna, dostępnego dla każdego. Trudno sobie wyobrazić że typowy użytkownik będzie musiał przygotować te wszystkie warunki oraz odbierać sygnał tylko w idealnym płaskim niezakłóconym terenie... Dobra, trochę popłynąłem, wkurzony po prostu jestem tym zakupem.


------------------------------ DODANO --------------------------------------

Dzisiaj jechałem trasą Reda - Gdynia Chylonia - Gdańsk Stocznia - Gdynia Witomino.
Odbiór przedstawiał się następująco:

Reda - Gdynia Chylonia - ok 30% audycji zostało odtworzone
Gdynia Chylonia - obwodnica - Gdańsk Wrzeszcz - miasto - Gdańsk Stocznia - 100%
Gdańsk Stocznia - miasto - obwodnica - Gdynia Witomino - 100%

Myślę, że ten test wykluczył usterkę radioodbiornika.
Jednak w dalszym ciągu zastanawia praktycznie brak odbioru w odległości 5-15km od nadajnika w ciągu ul. Morskiej i dalej na Redę.
Z kolei w teoretycznie granicznych obszarach zasięgu (tereny niezabudowane) odbiór jest znakomity.

voip
Posty: 86
Rejestracja: 26 września 2011, o 20:32
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy, Komin E.Rybnik

Re: DAB+ Gdańsk

Post autor: voip »

Napisz w jakiej odległości od dolnej krawędzi górnej uszczelki szyby jest naklejona ta antena a najlepiej wstaw fotę na forum.

Zablokowany