DAB+ Kielce

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
Młody
Posty: 121
Rejestracja: 3 listopada 2014, o 12:14
Miejscowość: Suchedniów, S-Kamienna
Odbiornik: Sharp LC-32HG3242E
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DAB+ Kielce

Post autor: Młody »

Ta mapka jest baaaardzo ostrożna w pokryciu. W takim Radomiu, to ja radio (FM) w komplecie na telefonie w czystym Stereo odbierałem - a najlepiej odbierał najsłabszy mocą MAXXX. Co do DVB-T, to w wielu domach, anteny są nakierowane w stronę Św.Krzyża.

kamlox
Posty: 8
Rejestracja: 4 marca 2015, o 12:34
Odbiornik: LG 42la620s
Not Only TV lv5t
Dual Dab 18
Instalacja antenowa: Bi-guad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Tarnawatka/Piaski

Re: DAB+ Kielce

Post autor: kamlox »

Ta mapka bardziej pokrywa się z rzeczywistością http://mapy.tvradio.cba.pl/radio/dab+/k ... index.html
a tu reszty ośrodków http://mapy.tvradio.cba.pl/radio/dab+/

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DAB+ Kielce

Post autor: Poland »

Potwierdzam choć możliwy jest niestabilny odbiór Kielc także w mojej miejscowości :)

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ Kielce

Post autor: piotrek2802 »

Ja nie mam zasięgu DAB+ Kielce w Krakowie ani w okolicach Tenczynka, mimo że stosuję antenę ze wzmacniaczem.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ Kielce

Post autor: janusz44 »

Przy dużych odległościach należy najlepiej zastosować wieloelementową antenę YAGI o dużym zysku.

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ Kielce

Post autor: piotrek2802 »

Noże antena typuj Yagi jest odpowiednia....ale u mnie rewelacyjnie sie sprawdza typowa antena siatkowa ze wzmacniaczem. Zarówno Kraków jak i Katowice odbieram prawie z maksymalnym sygnałem i zero błędów.
Nie mam zamiaru kupować specjalnej , osobnej anteny do radia DAB +.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DAB+ Kielce

Post autor: poxipol »

janusz44 pisze:Przy dużych odległościach należy najlepiej zastosować wieloelementową antenę YAGI o dużym zysku.
Witam.
Zasugerowany postem przetestowałem 3 anteny Yagi z pasma VHF z lokalizacji Kraków.
1:antena wielokanałowa 12-elementowa-kanały robocze(10,11,12) zysk 10 dB
2:--------''---------- 5 --------------''------------------------- 6 dB
3:antena szerokopasmowa 4-elementowa kanały 6-12 ( Dipol-4/DAB) zysk 6dB

Anteny tzw.siatkowej nie uwzględniłem,gdyż obecna ich produkcja nie obejmuje zakresu VHF.

Każda z osobna była ustawiana na nadajnik krakowski,katowicki,kielecki - uwzględniając polaryzację i reguły montażu anten w polaryzacji pionowej.Wszystkie pracowały pasywnie(bez wzm.)
Na każdej, ze wszystkich kierunków nadawania odbiór był poprawny,jednakże najlepsze parametry odbioru miały anteny w kolejności tak jak przedstawiłem powyżej.
Do ant.12-el.z lokalnego nadajnika konieczny był tłumik ant.gdyż wystąpiło przesterowanie sygnału.
Na szczególną uwagę zasługuje ant.12 el.dawnej produkcji zakładów Telkom Telmor która od 29 lat nie była demontowana z dachu.
Z uwagi na to że z większości nadajników prowadzona jest emisja w polaryzacji pionowej załączam obrazek dla poprawnego montażu anten.Stosując te reguły,stosunek promieniowania głównego do wstecznego nie spada poniżej wartości granicznej równej 12 dB

Obrazek

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ Kielce

Post autor: piotrek2802 »

Potwierdzam odbiór DAB+ Kielce w Krakowie Nowa huta rejon ronda Czyżyńskiego. Odbiornik Sangean z anteną teleskopową (X piętro). Poziom błędów 6.
Ze względu na brak unormowania numerów EID przez nadawcę moge tylko odbierać jeden multipleks.
Docelowo będzie można odbierać u mnie 3 multipleksy DAB+.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ Kielce

Post autor: RAPIOTR »

Te przykłady prawidłowej instalacji anten Yagi-Uda są jak najbardziej cenne dla młodzieży,która nie liznęła w poprzednim wieku tematu ,ale tak szczerze sobie powiedzmy. W 21wieku w dobie szybkiego internetu instalowanie takich drachet to raczej dla masochistów jest. 8-)
Rozumiem instalacje olbrzymich anten satelitarnych aby dx ować np wiązkę punktową z 28,2,ale by odbierać siedem programów naziemnego Radia w beznadziejnej jakośći ? :)
Dajcie spokój . Lepiej kupić odbiornik wi-fi podpiąć się pod net i mieć absolutnie wszystko bez tej całej pajenczarki szpecącej budynki.

Radio naziemne ma grać i to na byle czym ,żeby wytrzymać konkurencje ze streamem w internecie. Obecnie projektowane i budowane pokrycie to jakiś " MIŚ " kuriozum. Chciejstwo .Oszczędności na mocach ERP będą gwoździem tej technologii.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ Kielce

Post autor: antypyra »

RAPIOTR pisze: Oszczędności na mocach ERP będą gwoździem tej technologii.
Właśnie wróciłem z Warszawy, słuchając po drodze w autobusie do Małkinii DAB-u vs. UKF Dwójka PR z pała-cyka na Sangeanie DPR 69 z teleskopem. Pod Brokiem (65 km od centrum Warszawy) DAB+ 6 kW ERP już bardzo przerywał, a Dwójka PR 104,9 MHZ 2 kW ERP grała mono, nawet nie za dużo pierdząc. Coś przereklamowana jest ta sprawność energetyczna DAB-u.
W testach INFO było 10 kW kierunkowo. Wtedy w pociągu grało jeszcze ponad 80 km od Warszawy.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DAB+ Kielce

Post autor: pablo82 »

Witam. Przeniosłem ostatnio moje radio Dual Dab 14 w kuchni bliżej parapetu przy oknie i po wysunięciu metrowej anteny teleskopowej w pozycji pionowej, siła sygnału wskoczyła mi na 4ry kreski (w pięciostopniowej skali siły sygnału). Czasami siła waha się od 3ch do 4rech kresek. Wcześniej uzyskałem zaledwie 2 kreski odbioru Dab+ na kanale 11C. Przy czym nawet na pojedynczym wskaźniku siły, odbiór radia Dab+ ze Św. Krzyża był u mnie stabilny (bez błędów).
Ps. moja lokalizacja: Skarżysko-Kam. parter, gęsta zabudowa bloków na osiedlu Milica. Odległość do nadajnika w linii prostej 31,5km. Pozdrawiam pablo82

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DAB+ Kielce

Post autor: TLW/SZA »

Witam.
Jeśli chodzi o odbiór DAB+ ze Świętego Krzyża w Szczekocinach to jest naprawdę dobrze.
Na odbiorniku Sangean zakres odbioru pokazuje 8 kresek siły sygnału,czyli jak na odległość około 90km od nadajnika to jest to odbiór wręcz wzorowy :)

Odbiór na parapecie okna które ma widoczność na stronę wschodnią,czyli kierunek nadajnika.
Parter domu jednorodzinnego,im bardziej przestawię odbiornik do wewnątrz budynku np: na stół to siła spada do 5-6 kresek.

Awatar użytkownika
ayreon
Posty: 100
Rejestracja: 16 czerwca 2013, o 11:23
Odbiornik: LG 42LX6500
Instalacja antenowa: antena siatkowa z symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż/Kielce Komin EC

Re: DAB+ Kielce

Post autor: ayreon »

Witam,mam jeszcze takie pytanie czy ktoś w dalszych odległościach tj od 100km wzwyż np.Lubelskie,Podkarpackie odbiera sygnał DAB+ ze Św,Krzyża :?:
Chodzi mi o odbiór stały nie podczas dobrego tropo.

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ Kielce

Post autor: piotrek2802 »

Ja jestem technicznie w zasiegu nadajnika DAB+ Kielce ale przez cały bałagan z numeracją EID programów PR nie mogę odbierać drugiego multipleksu z Kielc. Odbieram tylko multipleks z Krakowa.
Ile jeszcze potrwa to skuteczne zniechecanie i lekcewazenie słuchaczy przez PR ?
Płacimy abonament radiowy a blokuje sie nam odbieranie innych programów regionalnych PR.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DAB+ Kielce

Post autor: poxipol »

piotrek2802 pisze:Ja jestem technicznie w zasiegu nadajnika DAB+ Kielce ale przez cały bałagan z numeracją EID programów PR nie mogę odbierać drugiego multipleksu z Kielc. Odbieram tylko multipleks z Krakowa.
Ile jeszcze potrwa to skuteczne zniechecanie i lekcewazenie słuchaczy przez PR ?
Płacimy abonament radiowy a blokuje sie nam odbieranie innych programów regionalnych PR.

Jeżeli kol.stosuje do odb.DAB+ ant.siatkową wzg.FM o podanych parametrach,to nie ma się co dziwic że masz problemy.
Anteny te nie obejmują pasma VHF,pewnie nie są spolaryzowane pionowo.
Powoduje to że w zależności od propagacji sygnał jest zniekształcony-występują przekłamania a zamontowany wzm.jeszcze bardziej to potęguje.
Są dwie możliwości: albo dalej się męczyc albo zapewnic sobie jakiś komfort.


ayreon pisze:Witam,mam jeszcze takie pytanie czy ktoś w dalszych odległościach tj od 100km wzwyż np.Lubelskie,Podkarpackie odbiera sygnał DAB+ ze Św,Krzyża :?:
Chodzi mi o odbiór stały nie podczas dobrego tropo.

Znajomi z miejscowości Krawce k.Stalowej Woli z pojedynczego dipola VHF poprawnie odb DAB+ z Kielc

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ Kielce

Post autor: piotrek2802 »

@poxipol, głupoty piszesz Kolego i antena tutaj nie ma znaczenia.
Używam też radia Sanegan z anteną teleskopową i po przeszukaniu pasma znajduje mi Radio Kraków, Radio Katowice, Radio Kielce.

A mogę odbierać tylko jedną z tych stacji....rozumiesz ???

Problem ten był już opisywany wcześniej i gdybyś bardziej poczytał Forum to byś wiedział , że nazwy EID są nie uporządkowane.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DAB+ Kielce

Post autor: poxipol »

Jeżeli tak uważasz ,to wyjaśnij mi dlaczego ja nie mam takich problemów.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DAB+ Kielce

Post autor: Poland »

piotrek2802 pisze:@poxipol, głupoty piszesz Kolego i antena tutaj nie ma znaczenia.
Używam też radia Sanegan z anteną teleskopową i po przeszukaniu pasma znajduje mi Radio Kraków, Radio Katowice, Radio Kielce.

A mogę odbierać tylko jedną z tych stacji....rozumiesz ???

Problem ten był już opisywany wcześniej i gdybyś bardziej poczytał Forum to byś wiedział , że nazwy EID są nie uporządkowane.
Z tego co kiedyś mi bodajże ludzie z Emitela odpisywali problem z nazwami EID powinien być rozwiązany do końca obecnego miesiąca więc dziwne że w tej kwestii jeszcze nic nie jest robione.
Mało tego w moim odczuciu dla wzmocnienia zasięgu w kierunku południowym moc kieleckiego (oraz katowickiego i krakowskiego a po starcie także rzeszowskiego) nadajnika powinna zostać zwiększona do 20kW tak by wzmocnić wspomniane zmiany.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ Kielce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Do końca miesiąca jeszcze dużo czasu...

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ Kielce

Post autor: piotrek2802 »

Dziękuję Panie Jarku :)
Pana odpowiedź uspokoiła mnie ;)

Pozdrawiam.

Zablokowany