Odbiorniki samochodowe

odbiorniki i zagadnienia związane z odbiorem
Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Odbiorniki samochodowe

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Emisja powinna byc zgodna z tym: http://www.krrit.gov.pl/krrit/aktualnos ... owych.html
Czyli DLSy w UTF-8.

sils
Posty: 70
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony CMT-MX550I
Kenwood KDC-BT73DAB
Dongle na RTL2832U

Re: Odbiorniki samochodowe

Post autor: sils »

JaroslawMroczkowski pisze:Wygląda całkiem sympatycznie.
A czy prawidłowo wyświetla polskie znaki w napisach (DLS) ?
O to chodzi ??

Obrazek

Obrazek

Obrazek


A tak z ciekawości co się jeszcze znalazło na liście kanałów:

Obrazek

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Odbiorniki samochodowe

Post autor: Tomciosz »

Odbiór w Krakowie? :)

sils
Posty: 70
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony CMT-MX550I
Kenwood KDC-BT73DAB
Dongle na RTL2832U

Re: Odbiorniki samochodowe

Post autor: sils »

Tomciosz pisze:edit/ Nie cytuj posta pod postem. Regulamin forum.
Tak

adelajda8

Re: Odbiorniki samochodowe

Post autor: adelajda8 »

:) Witam wszystkich. [...] Odbiorników samochodowych wybór jest okropny. :roll: :? Na pewno "Opel" już fabrycznie montuje radia z DAB + jako opcję....
[...]

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Odbiorniki samochodowe

Post autor: antypyra »

Okropny to duży czy mały?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odp: Odbiorniki samochodowe

Post autor: Jarosław Bałuka »

adelajda8 pisze:Na pewno "Opel" już fabrycznie montuje radia z DAB + jako opcję..
Opel już od 2013 daje radio DAB+ jako fabryczną opcję.

sils
Posty: 70
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony CMT-MX550I
Kenwood KDC-BT73DAB
Dongle na RTL2832U

Re: Odbiorniki samochodowe

Post autor: sils »

Pisałem wcześniej o posiadanym odbiorniku Kenwood KDC-BT73DAB. Po uruchomieniu emisji w Krakowie bardziej zainteresowałem się tematem i dochodzę do wniosku, że jednak jeszcze czegoś mi brakuje. Oczywiście radio ma funkcję wyświetlania operatora, nazwy stacji, tytułu i wykonawcy piosenki, PTY, bitrate, signal rate. Problem jednak pojawia się gdy chcę by wyświetlił właśnie tytuł i wykonawcę - pole jest puste - bez żadnych danych. Proszę o informację jak ukierunkować producenta do wydania najnowszej wersji firmware w której zostały by odpowiednio zawarte wymagania co do wyświetlanych tekstów.
Czy dokument "Minimum technical and exploitation requirements for digital sound broadcasting DAB+ receiver designed for Poland" http://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_pub ... 1_0_en.pdf będzie dla nich w zupełności wystarczający ?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Odbiorniki samochodowe

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Sprawa jest bardziej skomplikowana.

Zacznijmy od strony nadawczej.
Funkcja DL (digital label, lub DLS - digital label system) nie zawiera znaczników pól. Poszczególne napisy, etykiety tekstowe, nadawane są sekwencyjnie jeden za drugim. Odbiornik nie ma szansy zorientować się, czy to tytuł, czy wykonawca, czy jakikolwiek inny napis.
Na oznaczanie poszczególnych fragmentów napisów pozwala DL+. Wtedy poza normalnym tekstem przesyła się dodatkowe znaczniki (np od 1 do 10 litery w danym napisie jest tytuł, a do 12 do 20 wykonawca, itp). Nie nadajemy obecnie DL+ i w tej chwili nie wiem, czy i kiedy będziemy.

Natomiast od strony odbiorczej potrzebny jest odbiornik potrafiący poprawnie interpretować DL+. W specyfikacji tego Kenwooda nie ma słowa o tej funkcji. Nie znam zbyt wielu odbiorników potrafiących to wyświetlić. Część z nich wyświetlanie danych utworów ma zarezerwowane dla odtwarzania z lokalnych źródeł typu pendrive, czy telefon podłączony po bluetooth.
Tak więc pierwsze pytanie do producenta będzie, czy obsługuje takie dane w DAB+ i w jakim standardzie. Wymagania dla odbiorników przeznaczonych na polski rynek wskazują, że powinien to być standard DL+ (DL Plus).

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: Robert03 »

JaroslawMroczkowski pisze: Pomijając kwestie dodatkowych opłat np. za dostęp do internetu, głównym ograniczeniem jest branża samochodowa. Wprowadzenie nowego rozwiązania obecnie zajmuje im około 7 lat, a radia DAB+ już montują i to w samochodach dowolnej klasy.

No niestety tak dobrze to nie jest. W nowych samochodach DAB+ to raczej rzadkość. Obecnie ojciec chce kupić nowe auto klasy miejskiej lub średniej. Jak dotąd oglądał auta koreańskie, japońskie i francuskie. Nawet w autach które weszły na rynek w roku 2014 (nowy Peugeot 308 z systemem multimedialnym i wbudowanym ekranem dotykowym) i tych które wchodzą w tym roku(Hyundai I20, Mazda2) nie ma DAB+. Spotkaliśmy tylko w Toyocie ale nie chciało grać bo był to DAB bez plusa.
W Maździe jest np. radio internetowe które działa w połączeniu ze smartfonem. DAB'u brak :-).
Kolega w Oplu Insigni w najbogatszym pakiecie też nie ma DAB. Navi ma, lepszy system audio ma, fotele ze skóry ma, fale długie i średnie w radiu są a DAB+ nie ma.
Pytałem jednego sprzedawcę dlaczego sprzedają nowe auta baz cyfrowego radia to był zdziwiony. Zrobił wielkie oczy i pytał mnie do czego mi takie radio jest potrzebne skoro radio w aucie gra bardzo dobrze na UKF. Twierdził że jestem pierwszą osoba która go o to zapytała i wśród klientów nie ma zainteresowania takim gadżetem.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Importerzy sprowadzają takie konfiguracje, jakie będzie najłatwiej sprzedać.
W opcjach do zamówienia na pewno DAB jest, a w samochodach "na placu" będzie, gdy klienci zaczną pytać o radia cyfrowe.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: Max van Org »

Prawda wygląda tak: Ten sam Opel w UK i w Polsce jest wyposażany w DAB a w Niemczech w DAB+.
Obrazek
Nie ma agresywnej reklamy dla DAB+ w Polsce, która publicznie nawołuje do kupowania wyłącznie samochodów z DAB+.

OPEL Meriva:
Tuner cyfrowy DAB/DAB+/DMB (wyposażenie dodatkowe)
http://www.opel.pl/gama-opel/salon-opla ... ialne.html

Jedyne co nas może pocieszyć, radia internetowe w samochodach nie działają lepiej, bo również w tym przypadku w starszych modelach odbiorniki są przestarzałe.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odbiorniki samochodowe

Post autor: Jarosław Bałuka »

Polski Opel już od roku oferuje DAB+ we wszystkich nowych modelach (jako opcja), a sam DAB od 2009r.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Odbiorniki samochodowe

Post autor: Max van Org »

W nowej Merivie piszą tylko o DAB bez plusa.
Oferta wyposażenia opcjonalnego uwzględnia między innymi tuner cyfrowy DAB, przyciski sterowania na kierownicy oraz portal Bluetooth® telefonu komórkowego z obsługą funkcji krótkich komend głosowych.
http://www.opel.pl/gama-opel/salon-opla ... ialne.html
http://www.opel.pl/gama-opel/salon-opla ... ml#options

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odbiorniki samochodowe

Post autor: Jarosław Bałuka »

Piszą co piszą, ja wiem co montują. Moduły te same co dla Niemiec.

prezeswk
Posty: 73
Rejestracja: 11 lutego 2010, o 00:49
Miejscowość: Poznań / Swarzędz
Odbiornik: ST-SB920,T-D500,Dual-DAB4,Bolero-DAB,LE32B650T,40BL5EA,T760i
Instalacja antenowa: Dipol: FM 1/RZ/B/ H, V, "kierownica", UHF 19/21-60, VHF/DAB 1/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań - Śrem

Re: Odbiorniki samochodowe

Post autor: prezeswk »

Znajomy sąsiad jest na etapie zakupu auta ze stajni VAG i chce, żeby fabrycznie było z DABem. Generalnie rozmawiając z dealerami słyszy opinie typu "ale wie Pan, w Polsce to jeszcze nie działa", "jest Pan pierwszą osobą, która to zamawia", "na zachód od Odry gra, ale wie Pan, w Polsce nie". W mieście w którym są te salony radio cyfrowe nadaje oficjalnie od 01.01.2015.

SWR
Posty: 27
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 21:52
Odbiornik: KENWOOD KDC-DAB4551U
DUAL DAB 14 (nie 4!)
Toshiba 40TL933
Instalacja antenowa: 19-elementowa 19/21-69
KENWOOD CX-DAB1
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Moniuszki Toruń

Re: Odbiorniki samochodowe

Post autor: SWR »

Niestety! Siedziałem w nowiutkiej toyocie auris (2014) i radia DAB ani DAB+ nie stwierdziłem-dealer zrobił wielkie oczy, jak mu powiedziałem, że w Toruniu cyfrowe radio działa! Ale cóż to zapóźnienie widać też w tym, że nawet w aucie hybrydowym tej marki wszystkie schowki i oświetlenie wewnętrzne to zwykłe żarówki! Przecież LEDy nie są już wcale drogie (zwłaszcza w hurcie). Trzepią masówkę i się nie przejmują drobnostkami, na które nie zwraca uwagi Kowalski...

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Odbiorniki samochodowe

Post autor: pswiatki »

Wielu producentów samochodów z Europy ma opcje DAB (plus także). Wydaje się, że trzeba przyciskać sprzedawców w salonach. Oczywiście, może być tak że dany producent nie oferuje tej czy innej opcji w danym kraju ("bo nie") i nic się nie da z tym zrobić, ale jednak odbiorniki (fabryczne!) do wielu samochodów są robione. Wiem, bo mój pracodawca się tym zajmuje, tj. tak projektowaniem, jak i produkcją.

Awatar użytkownika
wandosu
Posty: 138
Rejestracja: 11 kwietnia 2011, o 23:25
Miejscowość: Andrychów
Odbiornik: /KRUGER&MATZ KM00186
CryptoBox 752HD Combo/
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860
313mnpm
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Re: Odbiorniki samochodowe

Post autor: wandosu »

Witajcie
w tym temacie nie siedzę
jaka jest różnica pomiędzy DAB i DAB +
niektórzy jeszcze piszą liczby w ogłoszeniach DAB4
może wypadało by kupić radio dual znaczy takie któr odbiera nowa i starą czestotliwość,niektórzy tez słuchają fal średnich np 1584Mhz tego pewno nowe już nie mają ?

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Odbiorniki samochodowe

Post autor: pswiatki »

Nie do końca widzę związek z tematem "odbiorniki samochodowe" - ale OK.
DAB i DAB+ w dużej mierze są identyczne. Istotna różnica to kompresja dźwięku. W DAB, zgodnie z tym co jest napisane w ETSI EN 300 401 V1.4.1 (2006-06), rozdział 4.3:

The DAB system uses MPEG Audio Layer II, suitably formatted for DAB transmission. For 48 kHz sampling frequency it uses the ISO/IEC 11172-3 [3] and for 24 kHz sampling frequency it uses the ISO/IEC 13818-3 [11].

Z kolei DAB+, zgodnie z tym co można przeczytać w ETSI TS 102 563 V1.2.1 (2010-05), rozdział 5.1 - używa:

For generic audio coding, a subset of the MPEG-4 High Efficiency Advanced Audio Coding v2 (HE AAC v2) profile
chosen to best suit the DAB system environment is used. The HE AAC v2 Profile, Level 2 according to [2] shall apply[...]

Zablokowany