Kampania informacyjno-promocyjna nt. DAB+

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: Kampania informacyjno-promocyjna nt. DAB+

Post autor: piotrek2802 »

@adac, gdyby iść tokiem Twojego myślenia to też nie powinno się dać oglądać lokalnych stacji DVB-T, a jednak można.
W innych krajach zachodnich już istnieje po kilka multipleksów radiowych na danych rejonie i można odbierać wszystkie stacje o ile tylko masz tylko zasięg i dobry sprzęt.
A tak na marginesie jeżeli dla ciebie słuchanie audycji PR Kraków i Radia Katowice to słuchanie "co popadnie" to zaczynam mieć pewne wątpliwości do wiarygodności twojej wypowiedzi.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Kampania informacyjno-promocyjna nt. DAB+

Post autor: antypyra »

Paranoja w PR? No, nie pierwszy raz. Człowiek jest w zasięgu dwóch lub trzech muxów, które zawartością różnią się o jedną stację - te właśnie regionalną. I odbiornik nie dopisuje do listy stacji tej, o którą te dwa muxy się różnią. Po pijaku ktoś te muxy i radia projektował?
Czytałem tu wypowiedź przedstawiciela Emitela, że jednak to będzie zmienione.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Kampania informacyjno-promocyjna nt. DAB+

Post autor: adac »

@ piotrek2802: a czy nie uważasz że w ten sposób wykazujesz pewną 'nielojalność' wobec swojego Regionu a to już poważniejsza sprawa ? Ja sam mam wątpliwości ile razy słucham jakiejś stacji spoza swojego regionu i chyba tego zaprzestanę.
@ antypyra: zapytaj kogoś kto pracuje w korporacji szczególnie państwowej co tam jest normalne.

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: Kampania informacyjno-promocyjna nt. DAB+

Post autor: piotrek2802 »

@antypyra, ja też odebrałem odpowiedź Emitela jako pozytywne nastawienie do tego tematu i chęć uporządkowania nazw EID, ale to wymaga czasu.
@adac, przyznam Ci się jeszcze że słucham zagranicznego radia przez internet...to dopiero jest "nielojalność" w stosunku do mojego regionu ;)

A tak poważnie to żyjemy w wolnym kraju i ja jako mieszkniec Małopolski mogę mieć taką zachciankę i w danym momencie chce posłuchać wiadomości ze Śląska lub okolic Kielc.
Płace abonament i mam prwo do wszystkich programów PR.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Kampania informacyjno-promocyjna nt. DAB+

Post autor: adac »

Płace abonament i mam prawo do wszystkich programów PR
W ramach regionalizacji :roll:
PS. czytałem w innym wątku że masz dostępne wszystkie stacje nadające w Dab przez internet w swoim telefonie. W czym więc problem ? Jeżeli ma jakieś wyjście to możesz go nawet podłączyć do domowego zestawu audio. Chyba upierasz się dla zasady.
PS2. Ja też słucham jak popadnie zagranicznych stacji netowych ale muszę się przyjrzeć z jakiego one są regionu..

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Kampania informacyjno-promocyjna nt. DAB+

Post autor: antypyra »

Jakieś dziwne moralizatorskie kryteria: Jestem w katowickim, to nie wypada słuchać krakowskiego, choć jest dostępny naziemnie. A przyczyna niemożności słuchania jest czysto techniczna - pewne niedopatrzenie, które należy odkręcić.
adac pisze: @ antypyra: zapytaj kogoś kto pracuje w korporacji szczególnie państwowej co tam jest normalne.
A są jakieś "niekorporacyjne" duże instytucje?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Kampania informacyjno-promocyjna nt. DAB+

Post autor: adac »

Ile razy mam moralizować że w takich instytucjach jak PR i Emitel nie ma przypadku.
To nie jest emisja amatorska z parametrami jak się same ustawią (no może zdarzają się nieliczne wyjątki od tej zasady).
Poza tym to początkowe etapy więc jak będzie docelowo za wcześnie jest przesądzać i gorączkować na zapas , a z korespondencji Kolegi wynika że P.R. zauważa problem.

/OT: przynajmniej wcześniej były.

pawlok
Posty: 57
Rejestracja: 3 stycznia 2015, o 13:07
Odbiornik: MARANTZ ST35 + dla DAB DENON DRA109
Instalacja antenowa: FM dokólna H + 1 DIPOL V + dla DAB Yaga na VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra k/Śremu

Re: Kampania informacyjno-promocyjna nt. DAB+

Post autor: pawlok »

Właśnie dziś w trójce fm-owej (dabowej nie da się słuchać) wyłapałem reklamę DAB+....na końcu informacja o kanale polskie radio dzieciom...
Z nadzieją wchodzę na: http://dab.polskieradio.pl/ i nadal "rozpoczęcie nadawania
w DAB+ w 2015 roku " nic konkretnego więcej.
Zatem reklamują DAB+ wprowadzając ponownie szarego słuchacza w błąd :-(

Paweł

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Kampania informacyjno-promocyjna nt. DAB+

Post autor: adac »

Ja bym się zastanowił czy dać dziecku do słuchania HE-AAC. Potem może być już tylko gorzej.

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: Kampania informacyjno-promocyjna nt. DAB+

Post autor: piotrek2802 »

Znowu wpakują kolejny program PR do zapchanego już multipleksu PR i obniżą bitrate pozostałych stacji, bo przecież multipleks nie jest z gumy i się nie rozciągnie.
U nas w Krakowie wpakowali Radio Kraków OFF i zmniejszyli bitrate Radia Kraków i pozostałych stacji.

Niech uruchamiają kolejne multipleksy a nie wszystko w jeden multipleks.
Już wolę nawet słuchać przez internet bo tam jak na razie nie obniżają przepustowości.

A szczytem zniechęcenia słuchacza do słuchania radia DAB+ jest ciały brak unormowania nuemrów EID stacji. Przez co ja nie moge odbierać Radia Katowice i Radia Kielce mimo, że jestem w zasięgu tych nadajników.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Kampania informacyjno-promocyjna nt. DAB+

Post autor: antypyra »

adac pisze:Ja bym się zastanowił czy dać dziecku do słuchania HE-AAC. Potem może być już tylko gorzej.
Co ty powiesz? A jak skłąłem tu ulepszacze i polepszacze .., to mnie wytykałeś. Uważasz HE za zły, ale bronisz polityki PR, które stosuje w nadawaniu te odchody myśli technicznej.
DAB z HE AAC, SBR-ami i PS to część (braku) kultury dźwięku w dzisiejszych czasach. Dziecko będzie nasiąkać tym HE, HE, HE....
Ostatnio zmieniony 12 marca 2015, o 21:53 przez antypyra, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Kampania informacyjno-promocyjna nt. DAB+

Post autor: sirdaniel »

Niestety Antypyra, na stronie http://dab.polskieradio.pl/ również wprowadzają w błąd pod względem czy to jest HE czy coś innego. Prosze zjechać na dół i kliknąć na "Multiplex - Szczegóły ->" Okaże się że stacje nadają HE AAC a inne HE AAC+SBR co jest logicznym błędem (masło maślane) bo HE AAC ma już SBR w sobie. trzeba się zdecydować co się nadaje. Przypomnę i rzucę ściągawkę: Format AAC jest modularny. Najbardziej podstawowy to LC AAC. Potem jest HE AAC a to jest: LC AAC+SBR (tzw HEv1). a Na końcu jest HE AAC v2 czyli: LC AAC+SBR+PS.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Kampania informacyjno-promocyjna nt. DAB+

Post autor: antypyra »

Wszystko się zgadza, co piszesz w powyższym poście. Jakieś chcachłactwo jest na stronie PR.

pawlok
Posty: 57
Rejestracja: 3 stycznia 2015, o 13:07
Odbiornik: MARANTZ ST35 + dla DAB DENON DRA109
Instalacja antenowa: FM dokólna H + 1 DIPOL V + dla DAB Yaga na VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra k/Śremu

Re: Kampania informacyjno-promocyjna nt. DAB+

Post autor: pawlok »

adac pisze:Ja bym się zastanowił czy dać dziecku do słuchania HE-AAC. Potem może być już tylko gorzej.

Myślę że ten kanał powinien zawierać słuchowiska z bogatych archiwów PR (dlaczego ten kanal tak długo uruchamiają) . Córa właśnie zasnęła przy odtwarzanym z pendrive "Stoliczku nakryj się". A dla słuchowisk kaszana made in PR powinna nie być zbyt dotkliwa :-)

Paweł

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: Kampania informacyjno-promocyjna nt. DAB+

Post autor: ziutek4444 »

U nas w Krakowie wpakowali Radio Kraków OFF i zmniejszyli bitrate Radia Kraków i pozostałych stacji.

Przepraszam, a z jaką przepływnością jest w dabie Radio Kraków, a z jaką Off Radio Kraków (w internecie aż 160 kbps) ?

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: Kampania informacyjno-promocyjna nt. DAB+

Post autor: piotrek2802 »

DAB+
Radio Kraków - 88 kbps AAC
OFF Radio Kraków - 96 kbps AAC

Internet:
Radio Kraków - 160 kbps mp3
OFF Radio Kraków - 160 kbps mp3

@ziutek, Obie te stacje nadawane są w zupełnie róznych kodekach w DAB+ i w internecie. Wiele osób robi błąd i zwraca uwagę przede wszystkim na wartość tzw. bitrate, a nic nie mówi się o sposobie kodowania.
Kodek AAC jest nowszym kodekiem i umożliwia lepszą kompresję danych.

Mnie bardziej przeszkadza, że Radio Kraków w DAB+ jest nadawane dużo głosniej niz pozostałe stacje i zawsze muszę zciszać odbiornik gdy przełączę na tę stacje.

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: Kampania informacyjno-promocyjna nt. DAB+

Post autor: ziutek4444 »

Ma pan rację, że to inne kodeki.
Chociaż to trochę dziwi, że tak mało.
Mnie też bardzo przeszkadza ta różnica głośności, przy czym w Dual DAB 4 właściwie jej nie ma, natomiast w DUAL DAB 2 jest bardzo duża.

biopal8899
Posty: 9
Rejestracja: 2 marca 2015, o 08:57
Odbiornik: Dual Dab 4
Ariva t 650i
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk Chwaszczyno, Gdańsk Jaskowa Kopa

Re: Kampania informacyjno-promocyjna nt. DAB+

Post autor: biopal8899 »

piotrek2802 pisze:DAB+
Radio Kraków - 88 kbps AAC
OFF Radio Kraków - 96 kbps AAC

Internet:
Radio Kraków - 160 kbps mp3
OFF Radio Kraków - 160 kbps mp3

@ziutek, Obie te stacje nadawane są w zupełnie róznych kodekach w DAB+ i w internecie. Wiele osób robi błąd i zwraca uwagę przede wszystkim na wartość tzw. bitrate, a nic nie mówi się o sposobie kodowania.
Kodek AAC jest nowszym kodekiem i umożliwia lepszą kompresję danych.

Mnie bardziej przeszkadza, że Radio Kraków w DAB+ jest nadawane dużo głosniej niz pozostałe stacje i zawsze muszę zciszać odbiornik gdy przełączę na tę stacje.
Z kolei Radio Gdańsk w DAB + gra ciszej niż inne stacje i mniej dynamiki w tym dzwięku.Na Fm w necie jest dużo lepiej.A jeden z moich odbiorników Dual DAB 1a nie radzi zupełnie dzwiękiem emitowanym przez Radio Gdańsk,straszna dekompresja jest słyszalna.Z kolei na odbiorniku Dual DAB 4 nie słychać tej dekompresji.
Ostatnio zmieniony 27 marca 2015, o 12:33 przez biopal8899, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Kampania informacyjno-promocyjna nt. DAB+

Post autor: Poland »

antypyra pisze:Wszystko się zgadza, co piszesz w powyższym poście. Jakieś chcachłactwo jest na stronie PR.
Zacznijmy od tego że ta strona internetowa to jedna wielka porażka - poza tym Polskie Radio leży też w kwestii kontaktowej ze słuchaczami przez co lepiej z pytaniem czy propozycją zwrócić się do Emitela, UKE czy nawet w niektórych przypadkach publicznych rozgłośni regionalnych.
piotrek2802 pisze:Znowu wpakują kolejny program PR do zapchanego już multipleksu PR i obniżą bitrate pozostałych stacji, bo przecież multipleks nie jest z gumy i się nie rozciągnie.
U nas w Krakowie wpakowali Radio Kraków OFF i zmniejszyli bitrate Radia Kraków i pozostałych stacji.

Niech uruchamiają kolejne multipleksy a nie wszystko w jeden multipleks.
Już wolę nawet słuchać przez internet bo tam jak na razie nie obniżają przepustowości.

A szczytem zniechęcenia słuchacza do słuchania radia DAB+ jest ciały brak unormowania nuemrów EID stacji. Przez co ja nie moge odbierać Radia Katowice i Radia Kielce mimo, że jestem w zasięgu tych nadajników.
Teraz do tego dołączyła jeszcze jedna sprawa a mianowicie "obdarowanie" szczecińskiego nadajnika mocą 20kW podczas kiedy ze względu na górzyste ukształtowanie terenu taka moc bardziej należałaby się obszarom Katowic, Kielc, Krakowa i Rzeszowa.

Awatar użytkownika
maniek357
Posty: 286
Rejestracja: 2 lipca 2011, o 11:28
Instalacja antenowa: FRACARRO LP345MF UHF+VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok / Krynice

Re: Kampania informacyjno-promocyjna nt. DAB+

Post autor: maniek357 »

@Poland
Uczepiłeś się tych mocy jak rzep ... W tematach regionalnych piszesz, że w Białymstoku i Olsztynie mała moc - źle. W Szczecinie podnieśli moc - też źle. To jak w końcu ma być ? Zrozum, że DAB+ w chwili obecnej rozwija się w kierunku pokrycia jak największej populacji jak najmniejszym kosztem. I pewnie pod tym względem moce zostały dobrane tak a nie inaczej.

Zablokowany