DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Podobają mi się wypowiedzi w stylu, nie wiem, nie znam, nie słyszałem, ale na pewno jest źle. Nawet nadawana cisza niektórym źle brzmiała...
Parametry kompresji zapewne znacząco się nie zmienią, ale komentować jakość dźwięku będziemy po uruchomieniu emisji programu i nie na podstawie cyferek wyświetlanych przez odbiornik, tylko wrażeń słuchowych.
Przypominam, że jest to wątek o DAB w Polsce, nie problemach kompresji i jakości dźwięku.

@Anduraki
Tylko zwróć uwagę polskie znaki i poprawny odbiór wszystkich programów (np. niektóre odbiorniki znacznie gorzej odbierają programy nadawane mniejszymi przepływnościami i włączonym SBR,jakiś problem dekodera, może być męczące). Nakręcanie interesu importerom, którzy nie dbają o jakość produktów i dostosowanie ich do naszego rynku będzie powodować, że nie poczują się w obowiązku poprawy oprogramowania.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Czemu zrzucasz winę na sprzęt? Jeśli nawet na chińskim badziewiu słychać niedostatki "cyfrowej jakości" to sorry, ale na tunerze za czterocyfrową sumę lepiej nie będzie. Tam dopiero będzie słychać te wszystkie cyfrowe niedostatki.
Z pustego to nawet Salomon nie naleje.

Co z tego że nie ma szumów!? Obniżenie poziomu jakości dźwięku to tak marnej jakości, że gorzej jest tylko na AM i fonogramie Edisona to totalna katastrofa.
Ludzie po to słuchają audycji radiowych aby się odprężyć a nie by być katowani siorbaniem, podbitym na maksimum basem czy nadawaniem muzyki w mono (albo wykastrowanym stereo - parametric stereo i inne tego typu).

Jak ktoś przez 20 lat jeździł maluchem to chce się przesiąść na coś lepszego a Wy i PR chcecie wręcz odwrotnie, aby przesiadł się na rower.
Komfort jazdy maluchem można porównać do FM a jazdy na rowerze do DAB+.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Czemu zrzucasz winę na sprzęt?
A temu, że mam w swojej kolekcji odbiorniki, które przy pewnych ustawieniach po prostu sobie nie radzą. Dźwięk staje się niewyraźny, trochę jakby poszarpany i nie jest to wina sposobu nadawania, tylko oprogramowania odbiornika.
Rozumiem, że dla niektórych DAB+ to samo zło, ale ci, którzy chcą spróbować, powinni przynajmniej spróbować wybrać sobie jak najlepszy (nie znaczy najdroższy) odbiornik.

pawlok
Posty: 57
Rejestracja: 3 stycznia 2015, o 13:07
Odbiornik: MARANTZ ST35 + dla DAB DENON DRA109
Instalacja antenowa: FM dokólna H + 1 DIPOL V + dla DAB Yaga na VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra k/Śremu

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawlok »

JaroslawMroczkowski pisze:, tylko wrażeń słuchowych....
I te wrażenia słuchowe, a dokładnie opinie o nich są niestety przez wdrażających DAB+ brzydko mówiąc zlewane.

JaroslawMroczkowski pisze:..... którzy nie dbają o jakość produktów ......
Sentencja i jakże prawdziwa w kontekście nie dbania o jakość oferowanego produktu przez nadawce i operatora DAB+ w Polsce

Paweł
PS: pytanie czy w aplikacji polskie radio na smartfony jest już dostępny kanał dziecięcy PR?

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Tak, teraz zaczyna się zwalanie na odbiorniki tego, za co ponoszą odpowiedzialność nadawcy. Mamy się teraz zastanawiać, jakie ma być oprogramowanie w odbiorniku, aby szczególnie nie niszczył brzmienia stacji, którym dano szczególnie niski bitrate. Niech nadawca trzyma poziom, a odbiorniki to sobie znajdziemy. Owszem, np. Sangean 69 gra lepiej niż Dual DAB 4. Różnice są.
Owszem, wiąże się to z tematem " DAB w Polsce".
Ja już słucham DAB-u prawie trzy lata i tylko w testach INFO mnie zadawalał (na podstawie wrażeń słuchowych). I wnioski są takie, że SBR i PS w ogóle nie powinien być stosowany do stacji muzycznych, tj. Dwójki i Trójki. To są rzeczywiście marne sztuczki. Powinny one mieć AAC LC z co najmniej 128 kbps, a najlepiej więcej, bo wtedy byłoby 128 kbps dla samego dźwięku. Inne stacje stereo 128 kbps. Stacja gadająca mono 64 kbps i poprawienie ustawień procesorów mikrofonowych. I wyrzucić ten Poland z muxa!!!
Taki powinien być DAB+ w Polsce.
Ostatnio zmieniony 28 marca 2015, o 21:37 przez antypyra, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

JaroslawMroczkowski pisze:
Czemu zrzucasz winę na sprzęt?
A temu, że mam w swojej kolekcji odbiorniki, które przy pewnych ustawieniach po prostu sobie nie radzą.
Sprostuj czy chodzi o ustawienia odbiornika czy ustawienia nadawcy/Emitela?

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ziutek4444 »

[quote="pawlok"] Rytm - stacja zbędna (gdzie tu misja radiofonii publicznej) tylko tyle by było poprawnie i dawało radość z nowego.

Też się zgadzam, że to Radio Rytm to straszny szajs - takie radio Złote Przeboje, tylko w wyraźnie gorszej wersji. Chyba, że PR liczy że zarobi na komercji ?
Nie rozumiem zwłaszcza, czemu się dołącza rozgłośnie regionalne, skoro mają najlepsze pokrycie na FM ze wszystkich stacji, a na DABie wyraźnie gorzej brzmią.
Chyba, że chodzi o to aby włączyć je w kampanię promocyjną ?
Jak dla mnie to 1, 3 i rozgłośnie regionalne które mają świetny zasięg FM są w DABie niepotrzebne.
Pytanie do kogoś zorientowanego w sprawach technicznych - jakby nie było programów regionalnych, to czy w całym kraju sieć mogłaby działać na jednej częstotliwości, czy też taka praca na jednej częstotliwości byłaby nadal możliwa tylko na poziomie regionalnym, tak jak to jest dzisiaj ?

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ziutek4444 »

JaroslawMroczkowski pisze:To na ile kb/s należy ustawić nadawanie ciszy żeby się podobało?
Cisza jest najbardziej wymagająca i powinna być nadawana - zwłaszcza "Cisza" pisana dużą literą - 320 kbps :)

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ziutek4444 »

JaroslawMroczkowski pisze:
Czemu zrzucasz winę na sprzęt?
A temu, że mam w swojej kolekcji odbiorniki, które przy pewnych ustawieniach po prostu sobie nie radzą. Dźwięk staje się niewyraźny, trochę jakby poszarpany i nie jest to wina sposobu nadawania, tylko oprogramowania odbiornika.
Rozumiem, że dla niektórych DAB+ to samo zło, ale ci, którzy chcą spróbować, powinni przynajmniej spróbować wybrać sobie jak najlepszy (nie znaczy najdroższy) odbiornik.
Czy mógłby pan zdradzić o które modele i z jakimi ustawieniami chodzi ?
Na przykład któreś z Duali ?
Ewentualnie zamiast nazwy firmy napisałby pan samą literkę ?
Mój Dual 2 na wbudowanym głośniku daje różne zniekształcenia, na słuchawkach - tak samo albo i gorzej, na głośnikach Creative - nie słyszę żadnych.
Przy tym jestem pewien, że są to zniekształcenia wbudowanych głośników, zniekształcenia powstające na linii wyjście słuchawkowe - słuchawki, a nie zniekształcenia DABu.
Żeby było śmieszniej pewnego typu zniekształcenia pojawiają się na słuchawkach (Sennheiser od iRivera) przy zbyt niskiej głośności i przy wyższej znikają, pewnego typu zniekształcenia pojawiają się przy większej głośności (ale niezbyt wysokiej) a przy niższej znikają, a zakres w którym by nie było jednych ani drugich nie jest łatwy do ustawienia.
Przy czym wydaje mi się, że na FMie te zniekształcenia nie występują lub są wyraźnie mniejsze, bo ten dźwięk na FM nie jest tak sterylny i to właśnie ta sterylność dźwięku źle działa na wbudowane głośniki i słuchawki / sprzyja ich rezonansom, brzęczeniom, dudnieniom.
Natomiast na linii wyjście słuchawkowe - głośniki Creative jakoś tych zniekształceń nie ma, może dlatego że te głośniki mają własne wzmocnienie ?
Jak kupiłem Duala 4, to już nawet nie próbowałem słuchać z wbudowanych głośników (chociaż chyba brzmiały wyraźnie lepiej niż dla 2), tylko od razu podłączyłem pod Creative.
Duala 2 słucham obecnie w łazience podczas długich kąpieli, gdzie efekty bulgotania czy chlupania brzmią naturalnie :)
Chociaż raczej słyszę różne dudnienia, brzęczenia głośników, a nie bulgotanie.

Przepraszam, to rzeczywiście powinno raczej być w wątku o kompresji albo o odbiornikach.
Ostatnio zmieniony 28 marca 2015, o 23:37 przez ziutek4444, łącznie zmieniany 6 razy.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawelll »

Panowie, jak już napisał JM to nie wątek o jakości dźwięku, ale jeśli już to przyjmijcie do wiadomości, że posiadacie niekoniecznie najlepsze odbiorniki więc macie niekoniecznie najlepszy dźwięk.
Pisałem już kiedyś, na przyzwoitym tunerze (Denon F109DAB) PR3 we Wrocławiu słychać nie gorzej niż na FM.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Mów za siebie. Mam dobre odbiorniki - w tym tuner.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: rotalplus »

A czy w analogu też jest takim problem z różnym odczuciem jakości dźwięku w zalezności od odbiornika (oczywiście zakładając że są w miejscu dobrego odbioru)?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Są! Mam kilkunastoletni radiomagnetofon firmy Philips (czyli nie byle jaki) i na nim FM brzmi tak dziwnie, szczególnie mocno jest uwypuklony środek. Po podpięciu kabla w wyjście słuchawkowe do wzmacniacza z dużo lepszymi głośnikami dźwięk jest porównywalny z Technics ST-GT550. Nie chce mi się sprawdzać który sprzęt gra lepiej bo różnice są bardzo minimalne.
Tu w dużej mierze największy wpływ ma sam wzmacniacz/głośniki wbudowany w radiomagnetofon.

Aby obiektywnie ocenić jakość dźwięku z odbiorników DAB trzeba by je podłączać pod zewnętrzny wzmacniacz (nie musi być highendowy, ale o przyzwoitych parametrach). Możliwe że sam odbiornik ma dobrej jakości sam tuner i przetworniki a całość psuje kiepski wzmacniacz i głośnik(i).

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ziutek4444 »

KRRiTV robi konsultacje społeczne na temat wyłączenia FM:
http://www.krrit.gov.pl/radio-cyfrowe/z ... nsultacje/
Termin do 15 kwietnia !!!
Ja już bym wolał żeby wprowadzono przepis aby od któregoś roku wszystkie nowo sprzedawane odbiorniki radiowe obowiązkowo miały DAB+ (bo pewnie o to chodzi), ale żeby nigdy nie wyłączano FM. Bo po co radiofonia ma się pozbywać zakresu ? Jak się pozbędziemy zakresu, to w muxach z czasem zacznie coraz bardziej brakować miejsca na stacje i będzie się je upychać, więc będą coraz to bardziej skompresowane. Wolałbym też aby w DABie były tylko nowe stacje i te które mają kiepskie pokrycie na FM.
Albo może na FM zostawić tylko lokalne rozgłośnie, których jest coraz mniej (większość poprzejmowały sieci - RMF Maxxx, Antyradio, Złote Przeboje, Plus) a wszystkie ogólnokrajowe stacje bo wygaśnięciu ich koncesji na FM przenieść do DABu ?
Ale tak po prostu radiofonia ma pozbyć się zakresu ?
Każdy ma pewnie swoją opinię, ale zamiast tylko pisać je na forum to można je wysłać do KKRiTV. Chyba, że te konsultacje to tylko taka podpucha ?

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Przedwcześnie jest mówić o wyłączaniu FM. Najpierw JAAAAAAAAAAKOŚć w DAB+!!!
I rzeczywiście, po co radiofonia ma się pozbywać dobrego zakresu 87,5 -108 MHz?

Mr Robee
Posty: 22
Rejestracja: 28 marca 2015, o 17:14
Miejscowość: Przedmieście Dubieckie
Odbiornik: TV: LG 65UP7800,LG 55SK8100, LG 32LF592U
R: Yamaha RN-803D
Instalacja antenowa: Antena Opticum AX1000+ combo lte (na 2 tv)
Antena siatkowa + wzmacniacz LNA-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno, RTCN Sucha Góra

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Mr Robee »

Jakoś nie mogę sobie wyobrazić tego że pasmo FM ''pójdzie się paść'' - U mnie w domu wszystko ładnie odbiera na przysłowiowym widelcu i to z RDS ! (mowa o stacjach w paśmie FM) natomiast DAB to obecnie zbyt mały zasięg, nie najlepsza jakość, i ceny radioodbiorników DAB+. Wiem że zasięg będzie nonstop poprawiany i powiększany ale to wszystko powinno chodzić tak jak stacje na FM czyli na ''widelcu'' - bo w końcu albo robi się postęp, albo stoi w miejscu, albo co najgorsze cofie się w czasie bo nie wyobrażam sobie radia w którym aby coś normalnie odbierać trzeba inwestować w dodatkową antenę.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Praw fizyki się nie oszuka i zawsze jakaś antena jest potrzebna- byle nie za bardzo skomplikowana. W przypadku FM, o ile nie mieszkamy pod stacją, na widelcu mamy odbiór zaszumiony, a DAB w większych odległościach może czkać.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Poland »

Ostatnio wraz z autorem mapek i facebook'owego profilu "Cyfrowe Radio Naziemne" zainteresowani przypadkiem ze Szczecina postanowiliśmy przełożyć go na grunt południowej Polski i w tym celu opracowaliśmy zestaw interaktywnych mapek które to są dostępne pod tym linkiem: https://www.sendspace.com/file/7x8oyi
W każdym przypadku podgląd uruchamiamy plikiem index.html.
Powyższy zestaw dotyczy czterech lokalizacji (Chorągwicy, Św. Krzyża, Suchej Góry i Kosztowów) a podglądy z nich do indywidualnej oceny i porównania zamieściłem w tematach wymienionych w nawiasie nadajników.

Awatar użytkownika
maniek357
Posty: 286
Rejestracja: 2 lipca 2011, o 11:28
Instalacja antenowa: FRACARRO LP345MF UHF+VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok / Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: maniek357 »

Wg wykazu http://www.emitel.pl/radio/radiofonia-c ... emisji-dab wszystkie nadajniki DAB+ są już uruchomione. Dziś doszły: Białystok i Koszalin.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: qwerty »

Dobra u mnie już gra. Pytanie przy obecnych parametrach nadawania (modulacja itp. jaki musi być SNR?). Jeżeli włożę w gniazdo antenowe słuchawki 15-16dB (przy przyłożeniu palca 17-18), a przy antenie biquad strojone pod dvb-t mam 30dB. ;)

Zablokowany