DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
pawlok
Posty: 57
Rejestracja: 3 stycznia 2015, o 13:07
Odbiornik: MARANTZ ST35 + dla DAB DENON DRA109
Instalacja antenowa: FM dokólna H + 1 DIPOL V + dla DAB Yaga na VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra k/Śremu

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawlok »

pawelll pisze:Pisałem już kiedyś, na przyzwoitym tunerze (Denon F109DAB) PR3 we Wrocławiu słychać nie gorzej]


O moich odczuciach także pisałem.
Analogiczny amplituner (to nie jest tuner) wspomniana trojka odsłuchiwana jako: FM, DAB+, przekaz satelitarny. FM króluje ale przekaz satelitarny nie brzmi znacząco gorzej a potem .... potem DAB+ gdzie dynamika i przestrzeń dźwięku są bardzo stłumione. Pianino podczas koncertu Maleńczuka w DAB+ nie było pianinem.
Ba nawet moja żona, którą o zbytni słuch nie podejrzewałem, odczuła niekorzyść brzmienia DAB+ PR3 podczas trójkowego topu gdzie królowały klasyczne rockowe brzmienia, które też wymagają przestrzeni.
Emisja z pod poznańskiego Śremu gdzie od czasu do czasu DAB+ skutecznie zakłóca działalność trepów z Krzesin..
I jeszcze jedna uwaga jakie głośniki masz podpięte pod w/w amplituner - chyba nie zestawowe?

rotalplus pisze:A czy w analogu też jest takim problem z różnym odczuciem jakości dźwięku w zalezności od odbiornika (oczywiście zakładając że są w miejscu dobrego odbioru)?



Ależ to chyba sprawa oczywista ?
Każdy element zestawu ma znaczenie dla ogólnego odczucia brzmieniowego w tym kostka tunera.

I na się ukryć dla oceny obydwu form emisji znaczenie ma na czym słuchamy.
Trudno narzekać na DAB+ odbierany jakimś radyjkiem z jednym głośniczkiem.


Pawel

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ziutek4444 »

Radio Dzieciom ma oficjalnie ruszyć w czwartek 1. kwietnia o godz. 10:00.
Jest już oficjalny player:
http://polskieradio.pl/player/-17
W godzinach 07:00-21:00 mają być programy dla dzieci, 21:00-23:00 programy poradnikowe dla rodziców, 23:00-07:00 muzyka jazzowa.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Poland »

Inaczej mówiąc to prawdopodobnie będzie Radio Bajka w publicznym wydaniu :D

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: rotalplus »

PR dla Seniorów od stycznia 2016; Radio Eureka nie takie pewne
Polskie Radio planuje z początkiem stycznia 2016 roku uruchomienie kolejnej, czwartej anteny cyfrowej – tym razem dla seniorów. Obecnie trwają prace nad koncepcją radia. – Chcielibyśmy informować o tym, co się dzieje, w sposób przystępny dla osób starszych – powiedział "Presserwisowi" Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego Radia. I dodaje: – Myślę, że powoli kończy się czas rozgłośni uniwersalnych, choć to jeszcze potrwa wiele lat. Nadchodzi czas stacji adresowanych do konkretnych osób – uważa prezes Siezieniewski. W planach jest także piąta antena cyfrowa. – Chcieliśmy zrobić edukacyjne Radio Eureka, popularyzujące naukę: od filozofii, religii, po technologie. To trudne wyzwanie, rozważane są też inne pomysły – wyjaśnia Andrzej Siezieniewski. Jednym z nich jest rozgłośnia o tematyce turystycznej, sportowej i motoryzacyjnej.
http://www.press.pl/newsy/radio/pokaz/4 ... a-seniorow

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Obecnie trwają prace nad koncepcją radia.
Aaa, więc jeszcze nie ma koncepcji... Może też money'u?
PR wytrwale dąży do 12 stacji w muxie.
Dlaczego aż do tylu?
ziutek4444 pisze:Radio Dzieciom ma oficjalnie ruszyć w czwartek 1. kwietnia o godz. 10:00.
Jest już oficjalny player:
http://polskieradio.pl/player/-17
W godzinach 07:00-21:00 mają być programy dla dzieci, 21:00-23:00 programy poradnikowe dla rodziców, 23:00-07:00 muzyka jazzowa.
Po co tworzyć w muxie oddzielny kanał dla stacji, która wypełnia zaledwie parę godzin dziennie?
Muzyka jazzowa z tak marną jakością? To niech ten kanał w tych godzinach zamilknie, a swoją przepływność odda stacjom tym muzycznym i całodobowym! Postuluję elastyczny bitrate.
A o 7.00 pięciolatki już słuchają radia? Zwłaszcza w DAB+? Czy chcą poranne siusiu?
To trudne wyzwanie, rozważane są też inne pomysły – wyjaśnia Andrzej Siezieniewski. Jednym z nich jest rozgłośnia o tematyce turystycznej, sportowej i motoryzacyjnej.
To ja podpowiem prezesowi dobry pomysł - wywalić Poland i dać Dwójce 160 kbps i Trójce 144 kbps i zrezygnować z kolejnego kanału, którego i tak nikt nie będzie słuchał.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze:To ja podpowiem prezesowi dobry pomysł - wywalić Poland i dać Dwójce 160 kbps i Trójce 144 kbps i zrezygnować z kolejnego kanału, którego i tak nikt nie będzie słuchał.
Tylko pod warunkiem, że zamienią Dwójkę w stację nadającą cały dzień Disco Polo. Albo postarają się o więcej słuchaczy, ale będzie trzeba im zabrać bitrate. Najlepszym rozwiązaniem jest słuchalność x 10 = bitrate w DAB+. Dla Dwójki wystarczy tylko na przekaz testowe. Tak to jest jak nie spełnia się misji!

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawelll »

pawlok pisze: O moich odczuciach także pisałem.
Analogiczny amplituner (to nie jest tuner) ...
oczywiście, pisałem o tunerze DAB w F109.
pawlok pisze: I jeszcze jedna uwaga jakie głośniki masz podpięte pod w/w amplituner - chyba nie zestawowe?
Oczywiście, że nie.

Trudno powiedzieć czy może być jakiś powód (są tacy którzy twierdzą że możliwe jest prawie wszystko :D ) różnicy w jakości dźwięku z nadajnika na Ślęży i ze Śremu - ja w każdym razie nie słyszę istotnych różnic, natomiast uważam wydawanie opinii o jakości dźwięku "w DAB" na podstawie odsłuchu małych chińskich urządzeń za nieporozumienie.
Trochę bronię DAB (jako rozwiązania technicznego) co jest w lekkim dysonansie z moją ogólnie negatywną opinią "pomysłu na DAB" w Europie a w Polsce w szczególności. Ale o tym już pisałem kiedyś szerzej.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: distefano »

Ci co odsłuchują z jakiejś "pierdziawki" zawsze najwięcej się wymądrzają.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: adac »

Być może Dab+ w ogóle jest pomyślany dla smartfonów i pierdziawek z jednym głośniczkiem, a szczytowy model dla niego to przenośny bombox stereo.
Odbiór na porządnym zestawie stacjonarnym na własne ryzyko. Podałem już takie przypuszczenie a jeden z kol. ma podobne zdanie.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: rotalplus »

NAjgorsze jest to że PR wydaje pieniądze abonentów na drogą z punktu widzenia użytkownika zabawkę na coś czego ma właściwie zerową słuchalność i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to narazie zmienić

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Max van Org pisze: Tylko pod warunkiem, że zamienią Dwójkę w stację nadającą cały dzień Disco Polo. Albo postarają się o więcej słuchaczy, ale będzie trzeba im zabrać bitrate. Najlepszym rozwiązaniem jest słuchalność x 10 = bitrate w DAB+. Dla Dwójki wystarczy tylko na przekaz testowe. Tak to jest jak nie spełnia się misji!
Dla takiego brząkania wystarczy 24 kbps. Bitrate musi zależeć od treści nadawanych.

Dwójka nie spełnia misji? I co to za dziwny wzór na przepływność?
To może Jedynka mająca największą słuchalność wśród stacji PR powinna mieć najwięcej?
adac pisze:Być może Dab+ w ogóle jest pomyślany dla smartfonów i pierdziawek z jednym głośniczkiem, a szczytowy model dla niego to przenośny bombox stereo.
Odbiór na porządnym zestawie stacjonarnym na własne ryzyko. Podałem już takie przypuszczenie a jeden z kol. ma podobne zdanie.
Kolejna teoria "ekonomistów"?
Może w ogóle nie jest pomyślany? Tj.przemyślany, a zwłaszcza wdrażanie?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: adac »

antypyra pisze:Dla takiego brząkania wystarczy 24 kbps. Bitrate musi zależeć od treści nadawanych.
To jest zdanie jednego użytkownika @antypyra. Ponieważ forum dostępne jest również dla innych to teraz moje zdanie:
Do takiego smęcenia jak Dwójka wystarcy 64 kbs a jeżeli ktoś chce posłuchać muz poważnej w wysokiej jakości to niech kupi sobie płytę.
Muz disco-polo powinnna otrzymać przynajmniej 100 kbs.

Wzór MVO jako propozycja jest wart uwagi. Przydział przepływności powinien uwzględniać słuchalność ponieważ radio dociera do wszystkich a nie do jednego użytkownika @antypyra.
Zgodnie z tym wzorem dla kanału Dwójka wypada 0,4 x10 czyli 40 kbs i jest to propozycja słuszna.
W przyszłości można się zastanowić nad likwidacją tego kanału i utworzeniem innego z muz współczesną dla szerokiej grupy słuchaczy, na pewno większej niż 1%.

pawlok
Posty: 57
Rejestracja: 3 stycznia 2015, o 13:07
Odbiornik: MARANTZ ST35 + dla DAB DENON DRA109
Instalacja antenowa: FM dokólna H + 1 DIPOL V + dla DAB Yaga na VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra k/Śremu

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawlok »

rotalplus pisze:NAjgorsze jest to że PR wydaje pieniądze abonentów na drogą z punktu widzenia użytkownika zabawkę na coś czego ma właściwie zerową słuchalność i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to narazie zmienić
Ale wynika to tylko z obranej przez PR strategii braku jakości oferowanego produktu.
Patrząc że w Poznaniu utrzymuje się +/- 5 salonów ze sprzętem hi-fi to jest jednak jakiś rynek konsumentów, którzy pewnie zainwestowali by w tunery DAB+ gdyby mieli ciekawą ofertę do posłuchania pod względem jakości przekazu i zawartości (poważna, rock,jazz itp itd)
adac pisze:Zgodnie z tym wzorem dla kanału Dwójka wypada 0,4 x10 czyli 40 kbs i jest to propozycja słuszna.
W przyszłości można się zastanowić nad likwidacją tego kanału i utworzeniem innego z muz współczesną dla szerokiej grupy słuchaczy, na pewno większej niż 1%.
Idąc tym tokiem rozumowania zamknijmy wszystkie muzea i zaadoptujmy je na pijalnie wódki i piwa ewentualnie dyskoteki.
I będzie fajnie.
Oczywiście zgodnie z pewnymi teoriami lepiej rządzi się bandą głupich idiotów.
PR jest radiem publicznym i stąd oczekiwania wobec niego muszą być inne niż dla podmiotów komercyjnych (upadek radiofonii komercyjnej jest aż nad to widoczny) . DAB+ w dobrej jakości produktów pokroju rytm.

Pawel

pawlok
Posty: 57
Rejestracja: 3 stycznia 2015, o 13:07
Odbiornik: MARANTZ ST35 + dla DAB DENON DRA109
Instalacja antenowa: FM dokólna H + 1 DIPOL V + dla DAB Yaga na VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra k/Śremu

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawlok »

antypyra pisze:Po co tworzyć w muxie oddzielny kanał dla stacji, która wypełnia zaledwie parę godzin dziennie?
Muzyka jazzowa z tak marną jakością? To niech ten kanał w tych godzinach zamilknie, a swoją przepływność odda stacjom tym muzycznym i całodobowym! Postuluję elastyczny bitrate.
A o 7.00 pięciolatki już słuchają radia? Zwłaszcza w DAB+? Czy chcą poranne siusiu?
O tym czy dziecko słucha radia decyduje przykład rodziców, u mnie w każdym pomieszczeniu jest radio a TV jeden na cały dom :-) .
Obecna 4 latka - wychowana na FMowym Emaus, "3", "1" , i trochę "Bajki" na komputerze, zasypia przy słuchowiskach z mp3, śpi w nocy aktualnie przy "2" (smartfon po wifi przypięty do wieży w jej pokoju).
Druga 4-miesieczna idzie jej tropem...
Tak wiec radio dzieciom jest potrzebne tylko zrobione porządnie (128) i wtedy gdy przeplatało się np z nocnym jazzem była by ciekawa oferta.

Paweł

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Tak wiec radio dzieciom jest potrzebne tylko zrobione porządnie (128) i wtedy gdy przeplatało się np z nocnym jazzem była by ciekawa oferta.
Otóż to. Wciąż piszę z uporem, wyłączyć Polanda i doinwestować inne stacje.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: adac »

Nie jestem zwolennikiem wychowywania dzieci przez radio. To tylko medium a każde medium ogłupia. Wyręczanie rodziców w ich obowiązkach bo są bardzo zajęci ?
pawlok pisze: zamknijmy wszystkie muzea i zaadoptujmy je na pijalnie wódki i piwa ewentualnie dyskoteki
Tego nie postulowałem, doceniam potrzebę edukacji i istnienia takkich placówek. To a propos młodego pokolenia o którym wyżej.

Jaka jest ' uczęszczalność' muzeów w porównaniu z dyskotekami to chyba Ci wiadomo, nie wiem czy jest sens na siłę odwracać te trendy skoro decyduje sam konsument.
Przekonaj konsumenta żeby odwiedził muzeum zamiast pijalni piwa i słuchał przy robocie PR 2 zamiast Radia Fama.
Ale i tak największą uczęszczalność wśród placówek oświatowych mają dzisiaj stadiony piłkarskie.

pawlok
Posty: 57
Rejestracja: 3 stycznia 2015, o 13:07
Odbiornik: MARANTZ ST35 + dla DAB DENON DRA109
Instalacja antenowa: FM dokólna H + 1 DIPOL V + dla DAB Yaga na VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra k/Śremu

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawlok »

adac pisze:Nie jestem zwolennikiem wychowywania dzieci przez radio. To tylko medium a każde medium ogłupia. ..... Tego nie postulowałem, doceniam potrzebę edukacji i istnienia takkich placówek. To a propos młodego pokolenia o którym wyżej......
..... nie wiem czy jest sens na siłę odwracać te trendy skoro decyduje sam konsument.....
.
Radio,czytanie książki na głos, kształtuje wyobraźnie jak żadne inne medium czego dziecku nic nie zastąpi. Wychowanie przez jakiekolwiek medium nie jest możliwe. Pisze o radiu - nie o grającej szafie. Oczywiście dziś w czasach rewolucji cyfrowej jako rodzic mogę to zapewnić mu innymi mediami, ale
Skoro dostrzegasz potrzeby edukacyjne to dostrzeż że powinno je spełniać także PR finansowane z podatku. Jan z Koziej Wólki nie kupi książki, nie pójdzie do teatru, filharmonii itp itd gdy jako Jasiu nie będzie miał dostępu chociażby poprzez radio do słuchowisk, muzyki, powieści czytanej. Gdy jego świat ograniczy się do wszechobecnego łubudubu.
Niestety opierając się tylko na komercyjnej chęci zysku - doprowadzimy do zawężenia oferty - tak stało się z radiofonią komercyjną, wspaniały rozkwit w latach 90 i stopniowy upadek, bo spece od marketingu postawili tylko na większy zysk i cięcie kosztów.
Dlatego PR powinno budować ciekawą ofertę wykorzystując nową technologię, a nie w imię słupków pakować 12 programów do radiowego muxa.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

pawlok pisze: Dlatego PR powinno budować ciekawą ofertę wykorzystując nową technologię, a nie w imię słupków pakować 12 programów do radiowego muxa.
Mogę się tylko podpisać pod poprzednim postem. Ale powiem Ci, że zaraz będziemy zaliczeni do pogardzanych zwolenników socjalu. Popieramy publiczne radio i domagamy się w nim jakości.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: adac »

Ja tylko się zastanawiam do czego można zmusić konsumenta, czy np. do słuchania publicznego radia. Przecież zawsze może je wyłączyć i pójść na piwo albo na mecz . :roll:
Chcesz powołać jakiś urząd który będzie to kontrolował ?
pawlok pisze: Dlatego PR powinno budować ciekawą ofertę wykorzystując nową technologię, a nie w imię słupków pakować 12 programów do radiowego muxa.
Problem w tym że ja na razie nie widze ani jednego ani drugiego. Czyli ani ciekawej oferty ani zalet wynikających z nowej technologii.
Do czasu aż się to nie wyjaśni będę dalej słuchał komercji i radia przez internet bo przynajmniej jest rozrywkowe i znajdę tam ofertę dla siebie,
a w międzyczasie pójdę na piwo albo do kina.

pawlok
Posty: 57
Rejestracja: 3 stycznia 2015, o 13:07
Odbiornik: MARANTZ ST35 + dla DAB DENON DRA109
Instalacja antenowa: FM dokólna H + 1 DIPOL V + dla DAB Yaga na VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra k/Śremu

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawlok »

adac pisze:Ja tylko się zastanawiam do czego można zmusić konsumenta, czy np. do słuchania publicznego radia. Przecież zawsze może je wyłączyć i pójść na piwo albo na mecz . :roll:

Mając zapewnione finansowanie z obowiązku podatkowego - nie ma potrzeby parcia tylko na słupki marketingowe. Wiec nie ma potrzeby kontroli czy musu korzystania z emitowanych treści. Tak samo jak nie ma potrzeby mnożenia bytów kosztowych typu: rytm czy rozrywka dla tv.
adac pisze: Problem w tym że ja na razie nie widze ani jednego ani drugiego. Czyli ani ciekawej oferty ani zalet wynikających z nowej technologii.
Oferta jak dla mnie jest :3,2, PR24, czy Merkury - zaspokajają sporo moich (i innych członków rodziny) potrzeb radiowych. Radio dzieciom za krótko słuchaliśmy - pierwsze wrażenia za mało słowa.
Natomiast wszystko to jest niweczone jakością przekazu dźwiękowego fundowana przez PR+Emitel
Jak na razie DAB+ dla mnie od 1.01.2015 to dwa plusy mam dwójkę nie tylko przez net, oraz odkryłem PR24.
adac pisze:jest rozrywkowe i znajdę tam ofertę dla siebie,
I taka jest rola radiofonii komercyjnej.

Pawel

Zablokowany