Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
sosen
Posty: 12
Rejestracja: 3 kwietnia 2015, o 11:40
Odbiornik: Denon RCD-M39DAB

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: sosen »

Ale my w tym momencie nie mówimy o niuansach w dzwięku tylko o minimum które jest do zaakceptowania. Takie minimum spełniają wszystkie stacje DAB+ z wyjątkiem regionalnej - w tym przypadku RL.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: janusz44 »

Może masz znajomego który posiada radio DAB jak jest z odbiorem u niego.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

sosen pisze:Ale my w tym momencie nie mówimy o niuansach w dzwięku tylko o minimum które jest do zaakceptowania. Takie minimum spełniają wszystkie stacje DAB+ z wyjątkiem regionalnej - w tym przypadku RL.
Zupełnie nie rozumiem tego zamętu ze stacjami regionalnymi.
adac pisze: PS. analogowy UKF FM R.Reg w Kielcach miał i ma do tej pory świetną jakość, lepszą niż pr. centralne. W sumie ciężko powiedzieć o co tu chodzi.
O właśnie! I z naciskiem na ostatnie zdanie.
sosen pisze: Wystarczy coś co jest na akceptowalnym poziomie.
Ale ten "akceptowalny" poziom to AAC LC 128 kbps dla stacji stereo. Były testy i dowiodły tego. He, he, wszelkie manipulatorskie "wynalazki" nie nadają się do muzyki, bo dokonują rzezi na naturalności dźwięku. A potem tu niektórzy się dziwią, że ktoś idealizuje nie istniejący już Konstantynów.
Ostatnio zmieniony 4 kwietnia 2015, o 00:56 przez antypyra, łącznie zmieniany 1 raz.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: janusz44 »

Słuchając programu Dzieci 72 kbps zauważyłem przy jednym utworze błędy odczytu utworu pochodzące raczej ze studia przy odtwarzaniu utworu.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

Na moje ucho Radio dzieciom brzmi jako mono. Zależy jeszcze od tego, co puszczają. Ale może te oszukańcze sztuczki w rodzaju Parametric Stereo nie przynoszą już skutku. Straszna to sieczka - sycząca. Źle brzmiąca mowa. Studio? Bajka lepiej chyba brzmi na UKF.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: Robert03 »

antypyra pisze: Zupełnie nie rozumiem tego zamętu ze stacjami regionalnymi.
A ja chyba rozumiem. Stacje regionalne PR mają obecnie na UKF najlepsze brzmienie wśród wszystkich stacji Polskiego Radia. Do komercyjnych to jest przepaść totalna. Moim zdaniem mogą być porównywalne jedynie z R.Maryja które także jest wzorem do naśladowania jeśli chodzi o jakość dźwięku na UKF w Polsce.
Tak jest przynajmniej w przypadku radia Pik, Gdańsk, Koszalin czy RDC z Sierpca. Nie wyobrażam sobie by w DAB było gorzej tylko dlatego że ktoś je "zdyskryminował" przydzielając mniejszy bitrate i stosując gorsze kodery.
Jeśli mam sobie zawracać głowę DAB+ i inwestować pieniądze w nowy sprzęt to chyba nie po to by słuchać stacji w gorszej jakości dźwięku niż mam obecnie na UKF.
A regionów słucham zdecydowanie najwięcej i bynajmniej nie kupię radia DAB+ po to by słuchać PR24 a resztę dalej na UKF...

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

No tak. Chcesz usłyszeć muzykę w radiu - nastaw RM. :D O. Rydzyk pewnie walczyłby o dobry debit, gdyby RM było w muxie. :lol:
Lepsze brzmienie stacji regionalnych może wiąże się z dosyłem do UKF. Czy to idzie światełkiem w mp2 256 kbps po krótkiej linii, np. z Świerkowej do Krynic?
Radio Gdańsk na UKF z Chwaszczyna wypada bardzo dobrze, w DAB+ marnie.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: janusz44 »

Czy słuchamy DAB czy UKF pozostała część zestawu audio powinna być względnie przyzwoita.
Program Dzieci jest w mono, zresztą brak informacji.

pawlok
Posty: 57
Rejestracja: 3 stycznia 2015, o 13:07
Odbiornik: MARANTZ ST35 + dla DAB DENON DRA109
Instalacja antenowa: FM dokólna H + 1 DIPOL V + dla DAB Yaga na VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra k/Śremu

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: pawlok »

ziutek4444 pisze:<Nie ma sensu porównywać Puszka z winyla z Puszkiem z DAB i wysuwać na tej podstawie wniosków odnośnie DAB, bo najbardziej prawdopodobne jest, że pogorszenie jakości dźwięku nastąpiło na etapie masteringu na cd.

Był to lekki sentymentalny skrót myślowy.
Mamy także wersje "puszka" w mp3 - i ta tez brzmi na takim samym zestawie dobrze.
Wczoraj słuchaliśmy z córą Pana Tenorka (Jacek Wójcicki) na radio dzieciom i potem na TVP ABC. DAB+ z amplitunera DENON , ABC z tego samego ampli połączonego z telewizorem Samsung kablem optycznym. W radio Pan Tenorek zmasakrowany, w TV przyjazny dla uszu. Nigdy się nie zastanawiałem jak dźwięk jest przekazywany w DVBT. W każdym bądź razie jeżeli TV brzmi lepiej niż radio to mamy super nowoczesność.

Pawel
PS: mi wyświetla dla dzieci stereo 72

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

U mnie tuner też wyświetla stereo RD 72 kbps.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: janusz44 »

U mnie wyświetla 72 kbps skrót Stre, nie zwróciłem uwagi. Kolego antypyra to samo wyświetla?

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

Dokładnie tak samo. :D

Awatar użytkownika
atrzkbip
Posty: 62
Rejestracja: 24 września 2014, o 21:53
Odbiornik: Yamaha T-D500, Grundig Cosmopolit 7A WEB, Sony ST-S505ES
Instalacja antenowa: DAB+: Yagi Triax 6 el. + UKF: Yagi Triax 3 el. na balkonie 1p. na blokowisku.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec/Solec Kujawski/Żółwieniec

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: atrzkbip »

U mnie wszystkie programy wyświetlają się jako stereofoniczne, jednak ze słuchu jedynie PR24 i Radio Poland są monofoniczne, pomimo wyświetlanego napisu "stereo". Radio Dzieciom jeszcze sprawdzę, ale na pewno zaraz po włączeniu do oferty dźwięk był stereofoniczny.

PS. Sprawdziłem. Emisja Radia Dzieciom jest stereofoniczna - dynamika, pasmo przenoszenia i stereofonia "na słuch" odpowiada mniej więcej płycie winylowej, ale nie tej zawierającej do 40 minut nagrania, lecz takiej, która łącznie na obu stronach zawiera ponad 60 minut materiału dźwiękowego, czyli szału nie ma.
Ostatnio zmieniony 5 kwietnia 2015, o 23:24 przez atrzkbip, łącznie zmieniany 1 raz.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: janusz44 »

U mnie przy PR-24, Poland wyświetla się mono.

ARobert
Posty: 3
Rejestracja: 29 marca 2015, o 07:58
Odbiornik: TEAC CR-H500DNT
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno, Jaskowa Kopa

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: ARobert »

PR24 i Radio Poland 64kbps mono. Generalnie od kilku dni słucham Radia Gdańsk i przy tych 104 kbps nieco odczuwam szelest wysokich tonów. FM brzmi nieco jaśniej ale z kolei delikatnie szumi.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

U mnie przy PR 24 i Poland mono, przy PRD Stre. Mówię o tunerze Onkyo 4030. Dual 4 nie wyświetla informacji, czy program jest stereo czy mono.

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: ziutek4444 »

U mnie na DUAL 2 PR24 i R. Poland jest napisane "mono", na DUAL 4 brak informacji (na wszystkich stacjach) czy mono czy stereo - podaje tylko kompresję.

Zauważyłem coś takiego - niektóre rozmowy (ale nie te "na żywo" w studiu, tylko nagrane wcześniej albo w terenie, albo gdy rozmówca jest w studio w innym mieście) - w DAB czy internecie brzmią fatalnie, a na FM tego nie słychać i wydaje mi się, że przynajmniej w niektórych przypadkach polega to na tym, że zniekształcenia powstały przy nagrywaniu przed emisją i FM je maskuje przez delikatny szum (nie mam na myśli zakłóceń z eteru tylko pewną stałą składową, jaką na przykład można dodać w Foobar przy dekompresji), a przy braku tych szumów w internecie czy na DABie słychać te zniekształcenia wyraźnie i one wkurzają.
Zauważyłem to na Radiu Jutrzenka które na 128 kbps podczas rozmowy (z archiwum) dawało wyraźne "metale" co strasznie wkurzało, ale na FM tych metali w ogóle nie było słychać; za to już kilka minut później przy kolejnym materiale na tym 128 kbps nie było śladu zniekształceń.
Czyli może być tak, że FM pewne "metale" maskuje jeżeli wejściowy materiał ma metaliczne zniekształcenia co przy cyfrowych dyktafonach może się zdarzać, a DAB tego nie maskuje i brzmią na nim bardzo wyraźnie.
Z drugiej strony jak nagranie już na początku jest czyste to nie brzmi źle skompresowane do niskiej przepływności, a jak jest zaszumione to przy niskiej przepływności potrafi brzmieć naprawdę źle - wszystkie szumy zostaną przerobione na "metale" (podczas gdy w analogu będzie akceptowalne).
Wniosek jest taki, że jak coś ma brzmieć dobrze przy niskiej przepływności to musi być bardzo starannie przygotowane począwszy od samego nagrania.

Co do PR Dzieciom. Radio w Warszawie pierwsze nagrania w stereo zaczęło robić w latach 70-tych i możliwe, że niektóre emitowane materiały, zwłaszcza słuchowiska (z elementami muzyki) są w mono.

Rozumiem, że PR nie chce szaleć z wysoką przepływnością, ale powinno zapewnić tym którzy tego potrzebują alternatywne kanały z wysoką jakością przez internet lub satelitę.

Wydaje mi się możliwe, że jeżeli RR trochę inaczej kodują, to na jednych odbiornikach wszystkie stacje (centralne i RR) będą brzmieć dobrze, a na innych odbiornikach centralne będą brzmieć dobrze, ale RR źle bo coś jest oprogramowaniem dekodującym.
Tylko czy RR nie mogą wziąć ludzi z rozgłośni centralnej, żeby im prawidłowo wszystko przygotowali tak aby to brzmiało prawidłowo bez względu na odbiornik ?

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

Co tu filozofować o odbiornikach i jakości źródeł, jeśli 72 kbps dla programu stereo w AAC++ to jest żenada.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: DVB-T/S »

Sądzę że siorbanie bierze się tylko po części z niskiego bitrate. Dźwięk najprawdopodobniej jest ze źródła poddany silnej kompresji dynamiki, a tu wszelkie szumy także są uwypuklone, a jeśli tak to trzeba nico większej przepływności aby szum brzmiał jak szum a nie jak "świergotanie".

Ciekawe jak by brzmiał dźwięk bez tego całego "podbijania".

rancor
Posty: 50
Rejestracja: 10 maja 2012, o 18:38
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań-Śrem

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: rancor »

@ziutek4444 na FM i poprzez Sat (NC+) audycje archiwalne (nie na żywo) też są okropnej jakości w porównaniu do emitowanych "na żywo".

Nie wiem na czym oni nagrywają, ale domyślam się z jakiego źródła. Po audycjach z archiwum wynika jasno, że są one nagrywane z materiału wyjściowego "na antenę", bo w niektórych przypadkach z audycji są wycięte fragmenty muzyczne i to w taki sposób wycięte, że ja na darmowym Audacity zrobiłbym lepiej. To nie jest nagrywane bezpośrednio ze studia.

Nie tak dawno "Dwójka" wzbogaciła się w nowe studio emisyjne. Po co wywalać tyle pieniędzy na sprzęt, jak i na wyjściu ze studia dźwięk jest zmasakrowany poprzez jakieś badziewne technologie.

Zablokowany