DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: distefano »

Przeceniacie rolę radia w Polsce. Wśród większości ludzi tych o prostej, nieskomplikowanej osobowości radio tak jak książka poszło w odstawkę od chwili gdy ci ludzie otrzymali dostęp do kilkunastu, kilkudziesięciu kanałów telewizyjnych. Tam nawet nie muszą nic rozumieć, wystarczy, że oglądają bo radio ich już nie interesuje od wielu lat. Radiem jest zainteresowana ta sama grupa ludzi, którą radio zawsze interesowało, ale jest ona znacznie mniejsza od wcześniej wymienionej. Niestety.

pawlok
Posty: 57
Rejestracja: 3 stycznia 2015, o 13:07
Odbiornik: MARANTZ ST35 + dla DAB DENON DRA109
Instalacja antenowa: FM dokólna H + 1 DIPOL V + dla DAB Yaga na VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra k/Śremu

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawlok »

distefano pisze:Przeceniacie rolę radia w Polsce..... Radiem jest zainteresowana ta sama grupa ludzi, którą radio zawsze interesowało, ale jest ona znacznie mniejsza od wcześniej wymienionej. Niestety.

Oczywiście jest to dziś produkt niszowy tak jak i np książka.
Ale jakaś grupa docelowa istnieje dla radia nie będącego szafą grającą produkty pop kultury.
Miłośnik rocka, jazzu, opery itp itd nie jest w stanie posiadać wszystkich interesujących go płyt/nagrań i wtedy dobrej technicznie jakości radio o dobrym poziomie merytorycznym ma racje bytu.
Zresztą upadek radia wróżyli po upowszechnieniu TV a jednak istnieje:-)

Paweł

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: adac »

Zapomniałeś o najważniejszym medium które wymiotło pozostałe. Nie było go w latach 90' stąd może rozkwit komercyjnego radia w tych czasach (uwolnienie radiofonii w Polsce) i poźniej popularność Tv Sat. Chodzi oczywiście o internet z którego właśnie korzystamy.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

distefano pisze: Przeceniacie rolę radia w Polsce. Wśród większości ludzi tych o prostej, nieskomplikowanej osobowości radio tak jak książka poszło w odstawkę od chwili gdy ci ludzie otrzymali dostęp do kilkunastu, kilkudziesięciu kanałów telewizyjnych.
I młode pokolenie nie potrafi już zdania sklecić. Nie zna słów z języka ojczystego. Wiedzę w szkołach egzekwuje się tylko testowo.
Orgi to zrobiły. Ludzie z gatunku tych, którzy nieustannie postponują na forach np. Dwójkę PR.
pawlok pisze: Miłośnik rocka, jazzu, opery itp itd nie jest w stanie posiadać wszystkich interesujących go płyt/nagrań i wtedy dobrej technicznie jakości radio o dobrym poziomie merytorycznym ma racje bytu.
Zresztą upadek radia wróżyli po upowszechnieniu TV a jednak istnieje:-)
Paweł
Otóż to.
adac pisze:Zapomniałeś o najważniejszym medium które wymiotło pozostałe. Nie było go w latach 90' stąd może rozkwit komercyjnego radia w tych czasach (uwolnienie radiofonii w Polsce) i poźniej popularność Tv Sat. Chodzi oczywiście o internet z którego właśnie korzystamy.
No i poza pozytywną funkcją łączności i przekazywania informacji internet dostarcza tylko gieogu, a po prawdziwą i specjalistyczną wiedzę trzeba i tak sięgać do (drogich) książek i podręczników. Naucz się medycyny czy inżynierii przez internet. Mosty się będą walić. :P
Ostatnio zmieniony 4 kwietnia 2015, o 16:32 przez antypyra, łącznie zmieniany 2 razy.

pawlok
Posty: 57
Rejestracja: 3 stycznia 2015, o 13:07
Odbiornik: MARANTZ ST35 + dla DAB DENON DRA109
Instalacja antenowa: FM dokólna H + 1 DIPOL V + dla DAB Yaga na VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra k/Śremu

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawlok »

adac pisze:Zapomniałeś o najważniejszym medium które wymiotło pozostałe. Nie było go w latach 90' stąd może rozkwit komercyjnego radia w tych czasach (uwolnienie radiofonii w Polsce) i poźniej popularność Tv Sat. Chodzi oczywiście o internet z którego właśnie korzystamy.

Tylko podatność medium na awarie ma tu znaczenie - niedawno awaria u francuskiego operatora działającego w Polsce (który pozbył się złotej kury na której forum właśnie piszemy) i radio po wifi zamilkło na kilkanaście godzin. FM /DAB+ śmigało. Nie będzie zasilania wątpię byś zasilał z zapasu router - radio przenośne tak :-)
Znam ludzi którzy pracowali w złotych latach 90 w lokalnych poznańskich radiostacjach. Reklamy się sprzedawały, słuchalność była mimo emitowania stosunkowo ambitnych treści (np wieczorem). Do czasu gdy management (przeważnie wymieniony na nowe wilki) zaczął patrzeć tylko na słupki słuchalności, a potem jak by ściąć koszty centralizując ...centralizując....dziś pozostały wydmuszki.
Właśnie piszę w necie słucham radia publicznego z FM - konfliktu nie ma :-) i coś do pracy przed świętami kończę.

Pawel

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

pawlok pisze: Nie będzie zasilania wątpię byś zasilał z zapasu router - radio przenośne tak :-)
Ważny aspekt.
Całego internetu w kraju agregatami prądotwórczymi nie da się zasilić. Radio FM/DAB na baterie będzie działać.

pawlok
Posty: 57
Rejestracja: 3 stycznia 2015, o 13:07
Odbiornik: MARANTZ ST35 + dla DAB DENON DRA109
Instalacja antenowa: FM dokólna H + 1 DIPOL V + dla DAB Yaga na VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra k/Śremu

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawlok »

antypyra pisze:Ważny aspekt.
W kontekście np klęsk żywiołowych - przekazu informacji - nie ma prądu wieje, pada, włączasz radio baterie, w samochodzie - łapiesz lokalną stacje - słuchasz co się dzieje.
Tylko tu na dziś bariera dla radia DAB+ ilość odbiorników w gospodarstwach domowych - wydaje się że ustawodawca powinien wymusić tak jak to było z dvbt funkcjonalność odbioru DAB+ w każdym sprzedawanym w Polsce radioodbiorniku od jakieś daty granicznej.

Pawel

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

I jeszcze minimum jakości w DAB+ też powinien wymusić!

pawlok
Posty: 57
Rejestracja: 3 stycznia 2015, o 13:07
Odbiornik: MARANTZ ST35 + dla DAB DENON DRA109
Instalacja antenowa: FM dokólna H + 1 DIPOL V + dla DAB Yaga na VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra k/Śremu

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawlok »

antypyra pisze:I jeszcze minimum jakości w DAB+ też powinien wymusić!
Ależ to oczywista oczywistość.
Emisja PR może być poligonem doświadczalnym by ustalić odpowiednie normy.
Aż nie chcę mi się wierzyć by ludzie wprowadzający DAB+ w Polsce nie słuchali tego co nam fundują.
Dopytam się jak wygląda sprawa dźwięku w emisji dvbt - że tam nie odczułem dyskomfortu jako odbiorca także programów muzycznych (Ostroda reage TVP2, programy dziecięce na tvp abc,czasem coś na kulturze)?

Pawel

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

pawlok pisze: Aż nie chcę mi się wierzyć by ludzie wprowadzający DAB+ w Polsce nie słuchali tego co nam fundują.
Z pewnych źródeł wiem, że nie słuchają. :(
"Przyklejenie" dźwięku do obrazu w DVB-T to nie taki wielki wyczyn. Dlatego tam jest z tym lepiej.

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ziutek4444 »

antypyra: To ja podpowiem prezesowi dobry pomysł - wywalić Poland i dać Dwójce 160 kbps i Trójce 144 kbps i zrezygnować z kolejnego kanału, którego i tak nikt nie będzie słuchał.

< Niech pan mówi za siebie !
Żeby nie miał pan wątpliwości, że nie tylko ja słucham Radia Poland na DABie:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=48&t=5869 (post "ursyna" - pierwszy od góry).
Za to Radio Rytm, o ile nie będzie audycji autorskich, nie jest mi potrzebne.
Mnie bardzo brakuje kanału edukacyjnego (ale nie takiego dla dzieci), coś jak Program 4 z pierwszej połowy lat 90-tych. Natomiast pomysł aby zamiast edukacyjnego był to kanał turystyczno-sportowy jest trochę poroniony - spróbujmy wyobrazić sobie Travel TV albo TVP Sport bez obrazu - sam dźwięk :)
Co do radia dla seniorów - może być ciekawe, ale nie musi - bo nie wiadomo co to będzie.
Proponuję nazwę - "Radio Piernik" :)

Elastyczna przepływność to świetny pomysł, przecież nawet Jedynka w niektórych godzinach ma audycje publicystyczne i tam nie potrzeba dużego bitrate'u, za to w autorskich audycjach muzycznych i koncertach mógłby być wyższy bitrate kosztem innych kanałów, które akurat wtedy tak tego nie potrzebują. Tylko pewnie wtedy wiele odbiorników by szwankowało.
Ostatnio zmieniony 5 kwietnia 2015, o 22:46 przez ziutek4444, łącznie zmieniany 1 raz.

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ziutek4444 »

adac: Być może Dab+ w ogóle jest pomyślany dla smartfonów i pierdziawek z jednym głośniczkiem, a szczytowy model dla niego to przenośny bombox stereo.

< Bardzo prawdopodobne, że tak właśnie jest - serio. Większość osób słucha z odbiorników mono lub boomboxów, chyba nie jestem w stanie przypomnieć sobie, żebym u kogoś widział coś lepszego, choćby nawet radia przypiętego do zewnętrznych głośników z jako takim rozstawem między kolumnami. Na dodatek wcale niemało z moich znajomych i to właśnie ci co słuchają dużo muzyki, lubią słuchać radia FM z usuniętymi wysokimi tonami - wolą dźwięk odpowiadający próbkowaniu 32 kHz nawet gdy sygnał na FM jest silny.
Cieszmy się, że nadają w stereo, bo z przeciętnego boomboxa z rozstawem między głośnikami 50 cm to prawie bez różnicy - ekonomiczniej byłoby nadawać w mono.
Dla boomboxa pseudo-stereo (jakaś wyczuwalna różnica między kanałami) idealnie się nadaje !

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

ziutek4444 pisze: Za to Radio Rytm, o ile nie będzie audycji autorskich, nie jest mi potrzebne.
Mi też nie jest potrzebne - podobnie jak Poland. Ale może PR sądzi, że w ten sposób trafi do szerokich rzesz słuchaczy. Jak będzie, to się oczywiście okaże.
Autorskich audycji pewnie nie będzie - oni jeszcze pewnie autorów i redaktorów wysłaliby na zieloną trawkę.
Puszkę z przebojami łatwo zrobić - porządne radio dużo trudniej i kosztowniej.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Robert03 »

ziutek4444 pisze:Na dodatek wcale niemało z moich znajomych i to właśnie ci co słuchają dużo muzyki, lubią słuchać radia FM z usuniętymi wysokimi tonami - wolą dźwięk odpowiadający próbkowaniu 32 kHz nawet gdy sygnał na FM jest silny.
Może mają spalone głośniki wysokotonowe w kolumnach wskutek złego podłączenia kabli do zestawu :-). Zna się takich :-)

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

W programie Rytm, raczej starają się muzykę urozmaicić jednak większość utworów jest w bardzo kiepskim stylu. Dużo lepszy repertuar słyszałem późnym wieczorem w programie Dzieci. Zauważyłem, że młode pokolenie nie bardzo zainteresowane jest dążeniem do posiadania sprzętu audio z prawdziwego zdarzenia wzmacniacz, kolumny głośnikowe, wystarczą im jamniki, pierdziawki na bazie komputerowej oraz telefony. Potrzebny jest program z blokami muzycznymi co 2 godz inny gatunek muzyczny, jak Jazz. Soul. Rock. Pop. Country. Rap. Gospels. Disco retro itd, wszyscy będą zadowoleni. Dla urozmaicenia można zmieniać godziny nadawania bloków poszczególnych gatunków muzycznych. Można również wtrącać słowne opowieści o wykonawcach i utworach w stylu starego od lat wyjadacza Dariusza Michalskiego. 128 kbps dla muzyki + dodatki.

PS.
Radio Wrocław jak dotychczas ma dobry repertuar muzyczny.

Wracając do sprzętu audio, to ekonomicznej jest zakupić dobry tuner DAB oraz w miarę dobre słuchawki bezprzewodowe w granicach 600-700 PLN, lub przewodowe + wzmacniacz słuchawkowy. Swoje zapomniane słuchawki bezprzewodowe Cyberwave z 90 lat wyjąłem z pudła i stwierdziłem, że bardzo przyjemnie się na nich słucha. Naleciałości metalicznych dużo mniej słychać, stereo jest rozciągnięte instrumenty ładnie rozłożone. Propozycja skierowana dla słuchaczy mających w pokoju odsłuchowym słabe warunki akustyczne oraz nie za dużą kasę na zakup droższego sprzętu.

Mr Robee
Posty: 22
Rejestracja: 28 marca 2015, o 17:14
Miejscowość: Przedmieście Dubieckie
Odbiornik: TV: LG 65UP7800,LG 55SK8100, LG 32LF592U
R: Yamaha RN-803D
Instalacja antenowa: Antena Opticum AX1000+ combo lte (na 2 tv)
Antena siatkowa + wzmacniacz LNA-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno, RTCN Sucha Góra

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Mr Robee »

Ciekawi mnie to co stanie się z lokalnymi stacjami w paśmie FM jak wyłączą owe pasmo, wątpię że trafią one do ogólnokrajowego multipleksu DAB+ - np takie radio FARA, nadaje ono tylko na podkarpaciu (pasmo FM) ?

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Co się martwić na zapas... Daleko do wyłączania UKF, kiedy DAB raczuje.

pawlok
Posty: 57
Rejestracja: 3 stycznia 2015, o 13:07
Odbiornik: MARANTZ ST35 + dla DAB DENON DRA109
Instalacja antenowa: FM dokólna H + 1 DIPOL V + dla DAB Yaga na VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra k/Śremu

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawlok »

antypyra pisze: Z pewnych źródeł wiem, że nie słuchają. :(
To jest szokujące.
Przecież nawet ludzie z emitela powinni powiedzieć specom z PR "Panowie co my tu za kichę odwalamy".
janusz44 pisze:. Dużo lepszy repertuar słyszałem późnym wieczorem w programie Dzieci.
Co do programu dziecięcego w niedziele wielkanocna usypiałem córe przy radio dzieciom (po wifi smartfon kabel jej wieża) - muzycznie poprawnie - wyemitowali koło 19,30 nawet fajne słuchowisko...no właśnie i tu byle jakość słuchaczom nie dane było poznać tytułu, autora kto wystąpił..Szukałem dziś jakiegoś emaila do redakcji na www nie znalazłem, ramówki także brak w ramówkach na www polskiego radia :-(
Ktoś posiada jakiś kontakt do nich?
janusz44 pisze:Zauważyłem, że młode pokolenie nie bardzo zainteresowane jest dążeniem do posiadania sprzętu audio z prawdziwego zdarzenia.....
To chyba wynika z kultury nabytej w domu - nie oszukujmy się młode pokolenia wyrosły już na ogłupiającej non-stop dostępnej TV. (znam domy gdzie tv gra od ran do wieczora). Więc nie będą szukać treści audio czy brzmienia.
janusz44 pisze:Potrzebny jest program z blokami muzycznymi co 2 godz inny gatunek muzyczny, jak Jazz. Soul. Rock. Pop. Country. Rap. Gospels. Disco retro itd, wszyscy będą zadowoleni. Dla urozmaicenia można zmieniać godziny nadawania bloków poszczególnych gatunków muzycznych.
Bardzo rozsądna propozycja. Co by nie mówić stara jak i obecna '3" a w tym temacie dosyć dużą ofertę.

Paweł

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

"Do dnia 4 maja br. przesunięto termin nadsyłania odpowiedzi w konsultacjach społecznych w sprawie zagospodarowania częstotliwości dla DAB+"

>> http://www.krrit.gov.pl/radio-cyfrowe/a ... -spra.html
>> http://www.krrit.gov.pl/radio-cyfrowe/z ... nsultacje/

Zwolenników i przeciwników (oraz tych niezdecydowanych) zachęcam do udziału w konsultacjach KRRiT. To być może jedna z ostatnich okazji by wypowiedzieć się na ten temat, zanim zaczną zapadać konkretne decyzje.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: adac »

Przydała by się jakaś ankieta internetowa jeżeli ma to być przyjazne dla przeciętnego obywatela. Ale widocznie urzędowi nie zależy.
Sam się zastanawiałem ale pisma urzędowego w tej sprawie nie będę tworzył. Trochę też wątpie w skuteczność takiej obywatelskiej opinii...

Zablokowany