[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Adalbert M.

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Adalbert M. »

Na DAT-75 mnie raczej nie stać, myślałem raczej o kwocie w okolicy 100zł (oczywiście jakby antena za 40zł by wystarczyła to też bym nie narzekał).
Mam w takim razie jeszcze jedno pytanie: bardziej kierunkowymi antenami są anteny typu Tri Digit czy ATX?
No i jakiś tani pewny sklep polecicie?

_chris_

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: _chris_ »

Adalbert M. pisze:Mam w takim razie jeszcze jedno pytanie: bardziej kierunkowymi antenami są anteny typu Tri Digit czy ATX?
Będą porównywalne, choć ATX biorą zwykle parę stopni węziej. Tylko, że z nasze ATX-y maiły swego czasu bardzo delikatne konstrukcje i potrafiły szybko 'łysieć' co widać jeżdżąc po Polsce - podobno to poprawiono - ale dopiero czas i zimy pokażą. Więc ja osobiście postawiłbym jeśli już to na Tri Digita, ewentualnie nową Telmorowską - DIGIT-3DT, ale ona też już jest stosunkowo droga.
No i jakiś tani pewny sklep polecicie?
poszukaj w necie - sporo jest, choćby Dipol. W Aval-u za to masz przegląd chyba wszystkiego co jest na rynku... (http://aval.com.pl/aval-katalog,1,anten ... 25&szukaj=).

marli

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: marli »

Mieszkam w lokalizacji jak na poniższych obrazkach

ObrazekObrazekObrazek

Obecnie posiadam starą antenę siatkową z wzmacniaczem nakierowana na nadajnik w Jemiołowie. Odbieram analogowo:
TVP 1 - bardzo dobra jakość
TVP 2 - idealna jakość
TVP INFO - śnieży, jakość dostateczna - da się oglądać

Polsatu nie odbieram w ogóle, multipleksu cyfrowego również.

Widok w stronę Jemiołowa czysty lub dach domu w odległości 30m od anteny - po ustawieniu anteny siatkowej ciężko dokładnie wywnioskować.
W stronę Wichowa 150m od anteny znajduję się las. Z profilu terenu wynika, że po drodze do nadajnika są tereny wyżej położone.

W związku z brakiem odbioru DVB-T chciałbym zmienić antenę i zastanawiam się jaka będzie wystarczająca do dobrego odbioru? Jaki minimalny zysk? Instalacja pasywna, czy ze wzmacniaczem? Są anteny na różne przedziały kanałów, jaki wybrać, aby nie wycięło czegoś w przyszłości oraz aby nie zbierało niepotrzebnych rzeczy?

Zdaję sobie sprawę, że czym lepsze parametry anteny tym lepszy sygnał. Jednak wychodzę z założenia, że jeśli za X zł można dostać sprzęt pozwalający na bardzo dobry odbiór, to nie ma sensu aby płacić np. 2*X zł aby mieć ta sama jakość.

Najbardziej widziałby mi się montaż anteny na poddaszu w kierunku nadajnika w Jemiołowie przeszkoda byłaby ściana z cegły 24 cm, w kierunku Wichowa dachówka ok. 3cm. Taki pomysł jest wyjątkowo głupi? Takie przeszkody będą miały znaczny wpływ na jakość odbioru?

_chris_

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: _chris_ »

marli pisze:Obecnie posiadam starą antenę siatkową z wzmacniaczem nakierowana na nadajnik w Jemiołowie. Odbieram analogowo:
TVP 1 - bardzo dobra jakość
TVP 2 - idealna jakość
TVP INFO - śnieży, jakość dostateczna - da się oglądać

Polsatu nie odbieram w ogóle, multipleksu cyfrowego również.
trochę to dziwne, bo o ile wierzyć tabelce to cyfrę, a tym bardziej Polsat powinieneś mieć - są bardzo blisko odbieranych kanałów. Przyczyny mogą być generalnie dwie:
  • przy odległości 70 km od nadajnika mogą już się pojawiać lokalne zaniki na poszczególnych kanałach z uwagi na ukształtowanie terenowe na odległości od nadajnika.
  • masz uszkodzony wzmacniacz w antenie, który wycina niektóre kanały.
Nie da się tego sprawdzić inaczej, jak inną anteną.
W związku z brakiem odbioru DVB-T chciałbym zmienić antenę i zastanawiam się jaka będzie wystarczająca do dobrego odbioru?
trudne pytanie, bo tu jest mnóstwo niewiadomych.
Jaki minimalny zysk? Instalacja pasywna, czy ze wzmacniaczem?
Skoro w tej chwili odbierasz słabo TVP INFO na aktywnej, to wygląda, że potrzebna będzie aktywna.
Są anteny na różne przedziały kanałów, jaki wybrać, aby nie wycięło czegoś w przyszłości oraz aby nie zbierało niepotrzebnych rzeczy?
wszystkiego teraz nie przewidzisz, zresztą chyba nawet nie warto, póki nie będzie docelowej obsady kanałowej. Na razie, odbierając z jednego kierunku wystarczy przecież jedna szerokopasmowa (np. siatka), a potem, jak będzie większa obsada muxów - zobaczysz. Może się okazać, że dla jednego, albo dwu muxów wzmacniacz antenki działa, ale dla trzech czy czterech to już niekoniecznie... Poza tym, może będziesz chciał odbierać z dwu lub trzech kierunków. Ja bym się więc skupił obecnie na odbiorze tego, co w realnym czasie będziesz mógł odebrać.

Choć jak patrzę na mapkę (kąt pomiędzy nadajnikami około 60 stopni), to być może mógłbyś odebrać oba kierunki na raz jedną anteną o szerokim koncie (np. siatka) lub jakąś bardziej kierunkową z wyraźnym listkiem bocznym - wtedy jeden kierunek z listka głównego, a drugi z bocznego - wszystko zależałoby od mocy na poszczególnych kanałach.
Zdaję sobie sprawę, że czym lepsze parametry anteny tym lepszy sygnał. Jednak wychodzę z założenia, że jeśli za X zł można dostać sprzęt pozwalający na bardzo dobry odbiór, to nie ma sensu aby płacić np. 2*X zł aby mieć ta sama jakość.
zacznij więc od nowej aktywnej siatki. Bywają tragiczne, ale bywają też niezłe.
Najbardziej widziałby mi się montaż anteny na poddaszu w kierunku nadajnika w Jemiołowie przeszkoda byłaby ściana z cegły 24 cm, w kierunku Wichowa dachówka ok. 3cm. Taki pomysł jest wyjątkowo głupi? Takie przeszkody będą miały znaczny wpływ na jakość odbioru?
hardcore :D Ale takie rzeczy się udają, wszystko zależy od warunków terenowych i pola, jakie masz u siebie. Jak wyżej, antenka w rękę i na strych. Zapewne będzie potrzebny maksymalny wzmacniacz.

marli

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: marli »

_chris_ pisze:trochę to dziwne, bo o ile wierzyć tabelce to cyfrę, a tym bardziej Polsat powinieneś mieć - są bardzo blisko odbieranych kanałów. Przyczyny mogą być generalnie dwie:
  • przy odległości 70 km od nadajnika mogą już się pojawiać lokalne zaniki na poszczególnych kanałach z uwagi na ukształtowanie terenowe na odległości od nadajnika.
  • masz uszkodzony wzmacniacz w antenie, który wycina niektóre kanały.
Nie da się tego sprawdzić inaczej, jak inną anteną.
Może i dziwne, ale po Polsacie nie było nawet śladu. Zorganizowałem inną antenę - Yagi. Niestety nie wiem jaki ma zysk, ale wygląda jak na zdjęciu, tylko maja o 3 direktory więcej.
Obrazek
w puszce nie miała symetryzatora więc zamontowałem wzmacniacz z siatkówki. Teraz bez problemu odbieram polskie kanały cyfrowe. Na dodatek udało się na strychu :D TV pokazuje moc sygnału 70%, jakość 100%. Jeśli tak będzie przy niesprzyjającej pogodzie to problem rozwiązany.

_chris_

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: _chris_ »

marli pisze:
_chris_ pisze:
Może i dziwne, ale po Polsacie nie było nawet śladu.
czyli trafiłeś na siatkę z tych bardziej tragicznych... :D
Jeśli tak będzie przy niesprzyjającej pogodzie to problem rozwiązany.
będzie dobrze, masz duży zapas na jakości...

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: debe »

Witam.
Mam nadzieję, że nie będzie to OT, ponieważ chodzi mi o pomoc nie tyle dot. doboru anteny co jej ustawienia.
Mam antenę ATX-91 + wzm. LNA-177.
Z Jemiołowa oddalonego o 56 km polski mux odbieram doskonale. Moc/jakość 100/100% i nigdy nie mniej, żadnych wachań, zawsze 100/100.
Odbieram również ok. 40 programów niemieckich (nawet te nadające z mocą 20 lub 10 kW). Jedne na stałe, inne tylko rano lub wieczorem. Dlaczego tak się dzieje, jest dla mnie oczywiste.
Zależy mi na odbiorze dwóch MUX-ów z Berlina nadawanych z mocą 120 kW.
Właściwie odbieram je cały czas z kilkugodzinnymi przerwami w czasie dnia.
Nadajnik jest oddalony od mojej lokalizacji o 156 km.
Jak odbiór tych programów jest, to jakość jest 100% natomiast moc 40-60% i odbiór jest bardzo stabilny.
Antena zamontowana na dachu skierowana jest idealnie na Jemiołów (kierunek północny), więc oczywiste jest, że niemieckie programy odbiera "przy okazji"(kierunek zachodni).
Prośba o pomoc i pytanie jednocześnie:
Czy druga antena skierowana idealnie na Berlin pomogłaby w stałym odbiorze tych dwóch multipleksów?
Czy powodem tak wysokiej jakości i niskiej mocy z całą pewnością jest łapanie przez antenę sygnału "bokiem"?

Adalbert M.

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Adalbert M. »

Rozpatrzyłem się w okolicy i zdecyduję się chyba na antenę typu Tri-Digit.
Jakaś zasadnicza różnica między tymi antenami występuje:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2670.htm
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2682.htm
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2680.htm
http://www.telmor.pl/pl/offer/487 (ta antena w sklepach koło 120zł kosztuje)?
Którą radzicie kupić? Czy ta najtańsza będzie w porządku?

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Puma »

Jakiś czas temu kupiłem z tego zestawu antenę numer 3, mam niestety tylko analog ale z odległości około 65km odbieram idealnie przy mocy nadajnika 650kw i prawie idealnie przy mocy 138kw.

Tutaj jest mój temat na forum http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=3&t=782 .

Adalbert M.

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Adalbert M. »

Zrobiłem dokładniejsze mapki:
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Te anteny wymienione wyżej powinny dać sobie radę, prawda?

_chris_

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: _chris_ »

debe pisze:Antena zamontowana na dachu skierowana jest idealnie na Jemiołów (kierunek północny), więc oczywiste jest, że niemieckie programy odbiera "przy okazji"(kierunek zachodni). (...) Czy powodem tak wysokiej jakości i niskiej mocy z całą pewnością jest łapanie przez antenę sygnału "bokiem"?
najbardziej prawdopodobne, choć może być również z odbicia lub ugięcia, a wtedy odbiór mógłby być i z przedniej wiązki...

Więc zacznij od tego, żeby pokręcić anteną i dokładnie ustalić kierunek, skąd odbierasz tego niemca. A jak będziesz to wiedział, to można próbować optymalizacji jego odbioru.

_chris_

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: _chris_ »

pierwsze trzy elektrycznie wyglądają na takie same, różnią się konstrukcją. Najlepiej i solidniej wygląda ta nr 3 (stosowana przez pumę). Tyle, że powyżej 100zł to już są też do kupienia Televesy, jak V-Range czy DAT, albo Telmor. Jeszcze pytanie, czy wystarczy pasywna (mapki się nie wyświetlają, przynajmniej u mnie), bo wtedy dochodzi problem wzmacniacza.

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: debe »

_chris_ pisze:Więc zacznij od tego, żeby pokręcić anteną i dokładnie ustalić kierunek, skąd odbierasz tego niemca. A jak będziesz to wiedział, to można próbować optymalizacji jego odbioru.
Tak jak napisałem wcześniej, te dwa multiplexy, o które mi chodzi są nadawane z Alexanderplatz w Berlinie z mocą 120 kW każdy. Zidentyfikowałem je po numerze kanału i składzie programów. Wiem dokładnie, w którym to jest kierunku.
Kłopot w tym. że sam nie dam rady wejść na dach. Muszę zawsze prosić kogoś o pomoc.
I jeśli już ktoś wejdzie na dach, to chciałbym, żeby był zaopatrzony w antenę i zwrotnicę, którą kupię.
Tylko mam wątpliwości czy to jest tylko kwestia ustawienia anteny, no bo skąd tak wysoka jakość przy tak niskiej mocy sygnału?

_chris_

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: _chris_ »

debe pisze:
_chris_ pisze:Tylko mam wątpliwości czy to jest tylko kwestia ustawienia anteny, no bo skąd tak wysoka jakość przy tak niskiej mocy sygnału?
ponieważ jak się ma to, co pokazuje TV / dekoder (moc sygnału / jakość), w stosunku do rzeczywistości wie tylko osoba, która programowała to ustrojstwo.

Na początek zależy co obrazuje owa jakość - ilość błędów (BER) przed korekcją czy po korekcji w dekoderze.

Jeśli będzie to BER po korekcji, to wtedy w szerokich granicach mocy wejściowej może on wynosić 0 czyli jakość 100%. Oczywiście BER nie zależy wyłącznie od wielkości mocy wchodzącej, a bardziej ogólnie od stosunku S/N (sygnał / szum), przy czym trochę uogólniając - pod pojęciem szumu będzie wszystko - od szumu naturalnego po wszelkiego rodzaju zakłócenia. Jeśli więc sygnał jest na przyzwoitym poziomie (lepiej niż -40 ... -50dBm), brak będzie istotnych zakłóceń po trasie, instalacja antenowa dobrze wykonana i szczelna, a głowica w odbiorniku / dekoderze czuła, to i BER będzie dobry.

Podobnie będzie się też miała sytuacja, gdyby odbiornik pokazywał BER przed korekcją. Tak, że tylko powinieneś się cieszyć, że masz taki dobry odbiór.
Zidentyfikowałem je po numerze kanału i składzie programów. Wiem dokładnie, w którym to jest kierunku.
Mnie nie chodziło o lokalizację nadajników, a o faktyczny kierunek odbioru (fala na wprost czy z odbicia / ugięcia).
I jeśli już ktoś wejdzie na dach, to chciałbym, żeby był zaopatrzony w antenę i zwrotnicę, którą kupię.
no właśnie może być tak, że obecna antena wystarczy. Zwrotnica to już kłopot, a jeśli muxy polskie i niemieckie się przeplatają to trzeba by robić specjalną, i też nie wiadomo, jaki byłby skutek. Poza tym, wypadałoby wtedy zastosować jeden wzmacniacz po zwrotnicy, a to już nie to samo, co w antenie.

Jak zwykle w takich przypadkach trzeba na początek zrobić rzecz najprostszą - pokręcić anteną. Pamiętaj, że przy takich parametrach odbioru polskich muxów możesz spokojnie kręcić anteną co najmniej w granicach 15..25 stopni od obecnego ustawienia, i nie powinno to wpłynąć jakoś znacząco na jakość odbioru polskich mnuxów, a może udałoby ci się znaleźć takie położenie, kiedy niemieckie muxy będą odbierać dobrze. Wiele wskazuje, że mogłoby się to udać. A jeśli nie, to wtedy trzeba myśleć co dalej.
Ostatnio zmieniony 24 września 2010, o 20:26 przez _chris_, łącznie zmieniany 1 raz.

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: debe »

@_chris_ bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Poszukam chętnego do "pokręcenia anteną" i podejmę działania w zależności od rezultatów.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: DanielK »

@_chris_ ma rację.

Przede wszystkim przestawić antenę na Berlin; Jemiołów nadal będzie Ci odbierać.
Jakiś czas temu bawiłem się ATX-55 i na jaki kierunek bym jej nie ustawił, to mux z k.45 cały czas działał bardzo dobrze.
Druga antena + zwrotnica może Ci niepotrzebnie skomplikować sprawę.

voitek
Posty: 419
Rejestracja: 22 czerwca 2010, o 21:36
Odbiornik: KDL-40EX500
WinFast Dongle H, NOT LV5T Deluxe, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T i wzm. dopuszk. LNA-177 30dB ekran.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN - 55 km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: voitek »

Odbieram DVB-T z anteny siatkowej ze wzmacniaczem przy 59 km od nadajnika Warszawa *Raszyn*, z jakością 89 %.

Chciałem się upewnić, czy po włączeniu II Muxa (30 września) nie będę miał problemu z odbieraniem. Nie powinienem mieć, prawda?

damians1

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: damians1 »

Mysle ze spokojnie odbierzesz nawet jak zmniejszyli by moc do 50kW.
ja w tej chili odbieram z PKiN TVN warszawa nadający z moca 3kW a mam w linii prostej ok 82km - antena siatkowa pod dachem

_chris_

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: _chris_ »

voitek pisze:Chciałem się upewnić, czy po włączeniu II Muxa (30 września) nie będę miał problemu z odbieraniem. Nie powinienem mieć, prawda?
zapewne nie, ale poczekaj spokojnie do 27.10 aż się całkiem sytuacja ustabilizuje z oboma muxami, ale gdyby się jednak pojawiły kłopoty, to wtedy będzie czas na poprawę czy wymianę anteny. Nie ma się co martwić na zapas - jakoś masz niezłą, powinno być dobrze.

voitek
Posty: 419
Rejestracja: 22 czerwca 2010, o 21:36
Odbiornik: KDL-40EX500
WinFast Dongle H, NOT LV5T Deluxe, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T i wzm. dopuszk. LNA-177 30dB ekran.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN - 55 km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: voitek »

damians1 pisze:ja w tej chili odbieram z PKiN TVN warszawa nadający z moca 3kW a mam w linii prostej ok 82km - antena siatkowa pod dachem
Też odbieram TVN Wawa bez problemów, no może czasami brak jest sygnału, ale to rzadko. Przy 3 kW to i tak cud.
_chris_ pisze:Nie ma się co martwić na zapas - jakoś masz niezłą, powinno być dobrze.
Też jestem na 99,9% pewien, że wszystko będzie OK, ale chciałem się upewnić u kogoś, kto zna się na tych tematach lepiej ode mnie :)

Zablokowany