Antena logarytmiczna

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: adac »

@ arek77_1971:
Nie wiem dlaczego wpadłeś na pomysł z anteną logarytmiczną, czy jest ona w jakiś sposób cudowna i polepszy odbiór w trudnym terenie?
Obecnie używasz dobrej anteny Telmoru ze wzmacniaczem. Sprawdź przede wszystkim połączenia, bo objaw o którym piszesz często powstaje przy niestarannym montażu (wcale nie jest łatwo wykonać dobre i trwałe połączenia kablem koncentrycznym, tylko tygodniowi eksperci uważają że nic prostszego ).
Usterka może być też po stronie zasilacza (przerwa w obwodzie 12V lub sam zasilacz), sprawdź i upewnij się.
Do dalszych prób polecałbym Ci antenę pasywną kierunkową typu Yagi 16 el, należy wypróbować różne kierunki również w bok od nadajnika. Nic nie piszesz o miejscu mocowania anteny, w przypadku problemów z odbiorem najlepiej umieścić ją na dachu.

montertb

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: montertb »

Trochę czasu minęło, zalazłem usterkę.
Otóż... całkiem dobrej jakości przewód antenowy zakupiony w markecie, 2mb za 80zł miał przerwę we wtyku. Sygnał podawany przez ten odcinek kabla był słaby.
Pierwszy raz zetknąłem się z czym takim... Wymieniłem kabel na zrobiony własnoręcznie, niestety jest bardziej sztywny, za to ... działa.. :)

Antena HFO AL-01 działa wzorowo, siła sygnału 100%, jakość zazwyczaj 90% i więcej. POLECAM.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: adac »

@ montertb:
Antena jest ze wzmacniaczem co ma wpływ na wyniki które osiągnąłeś. W wersji pasywnej ma ok 7 dB zysku (45 cm długości) i mógłbyś mieć problem ze stabilnym odbiorem. Jak widać producentowi udało się dobrze dopasować całość.
Co do historii z kablem to podobne były już opisane. Stara zasada: na końcowy odcinek(od gniazdka) najlepiej wykorzystać końcówkę kabla z montażu, osobiście założyć wtyczki i wtedy będzie jedna niespodzianka mniej. Warto.

80 zł za 2m kabla antenowego o ile dobrze zrozumiałem ? To chyba rekord, nigdy bym nie dał. Jakiś pozłacany ? W dodatku bubel.
Może nie chwal się w którym markecie to kupiłeś..

arek77_1971
Posty: 60
Rejestracja: 21 lipca 2012, o 08:13
Miejscowość: Świerzawa
Odbiornik: LG 3DLA620S
LG 49 SM8600
Instalacja antenowa: televes boss 790
televes elipse
televes dat
Nadajnik - obiekt nadawczy: śnieżne kotły,świerzawa,ślęza

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: arek77_1971 »

Antena logarytmiczna?dlatego że nigdy nie próbowałem.Antena jest przy oknie na 1 piętrze równolegle do elewacji(to trochę dziwne ale odbiór na dachu był slabszy,może wzmocnienie termora jest za duże 30-33db dlatego ją ściągłem niżej),anteny pasywne nie dają rady 0%sygnału.Dzięki za rady,jak będzie czas sprawdzę wszystkie połączenia.

emer
Posty: 20
Rejestracja: 2 marca 2012, o 22:25

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: emer »

Mam taka antenę (większą), wzmacniacz LG2, no i mam problemy z odbiorem z Kosztowy, odłegłość ok 50km (Kęty).Odbiera w miarę MUXa III (TVP) czyli najsilniejszego, pozostałe słaaaabo ...
Zauważyłem że HFO (jeden z producentów) robi te anteny i stosuje przedwzmacniacz z tyłu anteny, a z przodu nie ma nic. HFO twierdzi, że takie rozwiązanie jest lepsze, mniej zakłóceń w miejscu najbardziej istotnym, a nie że w tym miejscu montuje się wzmacniacz.
Może ktoś potwierdzić lub zaprzeczyć ? Myślę o likwidacji tam wzmacniacza LG2 i podpiąć bezpośrednio środek i ekran do belek anteny. No i zastosować z tyłu anteny jakiś wzmacniacz nakablowy.
Będzie coś lepiej ?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: poxipol »

Witam.

Miałem okazję sprawdzić małą,niepozorną antenkę Log 5-65

http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... a-log-5-65

Jest tam trochę nieścisłości w jej opisie.Na opakowaniu -LPD,K 5-69,ale to może mniej istotne.
Na wykresach w funkcji częstotliwości zysk jest równy dla wszystkich zakresów.
W Krakowie na ul. Idzikowskiego,w parterowym domku przy kominie wymieniłem z anteną ;siatkową;która się już posypała (zanikł K 50)
Trochę się zdziwiłem że we wszystkich czterech odb.na wskażnikach poziom, jakość był w granicach 80-90%,K47 z TVP Kielce poniżej 80%.
Sygnał był rozdzielony rozgałężnikiem czterodrożnym indukcyjnym,kablami różnej maści,jakości i długości.
W takim rozwiązaniu powinien być raczej rozgałęznik rezystorowy ale tak pozostało.
Cała instalacja pracuje pasywnie.
Ciekawe jak sobie poradzi z przyszłościowym Mux-8 ?

Pozdrawiam

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: giaur500 »

No ja się właśnie zastanawiam co począć, gdy wejdzie MUX8 w VHF. Mam teraz antenę logarytmiczną na pasmo 21-69, a dodatkowo filtr odcinający wszystko spoza zakresu 21-69. Bez tego filtra daleko nie ujadę, więc trzeba pewnie będzie zamontować i tak drugą antenę na pasmo VHF i z niej puścić sygnał bez filtra lub dać za nią filtr odcinający wszystko poza VHF

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: poxipol »

Zapewne chodzi kol. o filtr GSM ,Jeśli występują zakłócenia od telefonii komórkowej.
Filtr ten ma tłumienie w paśmie zaporowym- duże i przepustowym- małe,jak każdy element bierny inst.
Tak więc nie ma się co martwić że wytłumi VHF.
Nie są jeszcze znane parametry nadawania i lok.nadajników.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: giaur500 »

Nie. Mam filtr odcinający wszystko spoza UHF, bez niego odbiór niemożliwy, bo coś intensywnie nadaje tuż poniżej pasma UHF, co powoduje zakłócenia i uniemożliwia odbiór. Ciężko będzie zdobyć filtr, który odcina wszystko spoza UHF, jak i VHF, gotowego takiego na pewno nie ma niestety.

No ale mam jeszcze na to kilka lat, dopóki dotrze do mnie sygnał przyszłego muxa.

penknife
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2012, o 20:03
Odbiornik: 1.MT4171,
2.Wiwa HD-50 NEW
Instalacja antenowa: 1. Dipol pół-falowy +symetryzator lub co akurat podleci,
2. BiQuad na 706MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Miłki(~12km)

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: penknife »

Jedyny filtr na jaki natrafiłem, a który jest dostępny w coraz mniejszej liczbie sklepów, który wycina poniżej 470 MHz zostawiając VHF to: Filtr LTE dla DVB-T firmy Relook
Pasmo przenoszenia: 5-350 MHz / 470-790 MHz
PS. nie testowałem go, nie miałem go w rękach, nie jestem w jakikolwiek sposób powiązany ze sklepem go oferującym ani producentem

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: poxipol »

Wracając do tematu-może trochę nie na ten temat w tym wątku.
W zamieszczonym linku przez kol.penknife pasmo filtrujące zaczyna się od 791 MHz wzwyż.
Tutaj kolega ma problemy poniżej 470 MHz.
Mogą to być zakłócenia spowodowane przez stację bazową NMT,względnie przez kablówkę która wykorzystuje to pasmo w kablu,albo jeszcze coś innego.
Najlepiej by było zlokalizować to zródło zakłóceń.
Ciekawe czy np.zwrotnica antenowa by sobie z tym poradziła.
Można też zastosować filtry przepustowe dla użytecznych kanałów.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: giaur500 »

Co mi da zlokalizowanie źródła? Ktokolwiek to nadaje, ma prawo nadawać. Filtr pasmowy i owszem, ale nie ma chyba takiego gotowego. Musi odcinać wszystko poza UHF i VHF, a co najmniej wszystko powyżej VHF i poniżej UHF.

Jednak źródło musi być dość blisko, bo zakłócenia sa tak silne, że całkowicie uniemożliwiaja odbiór czegokolwiek bez filtra.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: poxipol »

Jeżeli potrzebujesz interesujący cię filtr,można zamówić-polecam stronkę:

http://www.waldiantena.com.pl/zamow.php

Artur912
Posty: 155
Rejestracja: 23 kwietnia 2016, o 13:19
Odbiornik: Cabletech
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na zewnątrz z lna-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła Jesenik Ostawa Opawa Klimkovice

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: Artur912 »

Jaką widoczność kątową mają te anteny ?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: poxipol »

Warunkiem prawidłowego działania tej anteny jest spełnienie równań tzw.szyku logarytmicznie-periodycznego.
Najbardziej charakterystyczną cechą tych anten są
- pasmo częstotliwości roboczych
-parametry elektryczne ( rezystancja wejściowa,zysk energetyczny,szerokość wiązki głównej ) są w przybliżeniu stałe w paśmie roboczym,a ściśle mówiąc zmieniają się periodycznie w funkcji logarytmu częstotliwości.
-ciąg dipoli połączonych z torem zasilającym w taki sposób,że między sąsiednimi dipolami następuje dodatkowe przesunięcie fazy,równe 180 stopni.
Na kształt charakterystyki promieniowania ma wpływ
-kąt wierzchołkowy
-kąt międzypłaszczyznowy
współczynnik proporcjonalności
Przy czym
kąt międzypłaszczyznowy ma wpływ na kształt charakterystyki pionowej-szerokość wiązki w płaszczyźnie pionowej maleje przy jego wzroście.
Wzrost tego kąta powoduje jednak także pogorszenie stosunku promieniowania głównego do wstecznego i wzrost wartości rezystancji wejściowej

Są różne wykonania tego typu anten a producent powinien zamieścić charakterystykę promieniowania w H i Vj

Artur912
Posty: 155
Rejestracja: 23 kwietnia 2016, o 13:19
Odbiornik: Cabletech
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na zewnątrz z lna-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła Jesenik Ostawa Opawa Klimkovice

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: Artur912 »

http://www.begli.pl/mobile/pl/p/Antena- ... 9-H-V/2552 czy tak ustawiona antena jak na zdjęciu odbiera również słowaków ?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: poxipol »

Słowacy nie nadają jeszcze w paśmie VHF.

Jak się trochę pisze to chyba warto liznąć nieco podstaw teorii.

Awatar użytkownika
akoss22
Posty: 99
Rejestracja: 18 września 2016, o 18:29
Miejscowość: Osiedle
Odbiornik: AMIKO Mini 4K Combo
Instalacja antenowa: Antena log 5-69 HV pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przusucha 53km Góra Kamieńsk 72 km

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: akoss22 »

Zastanawiam się nad pewną sprawą, a mianowicie przestawienia najdłuższych prętów z końca anteny na początek w pol. V w celu odsunięcia ich od uchwytu. Co myślicie?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: poxipol »

To tak jak byś odwrócił kota do góry ogonem.

Awatar użytkownika
akoss22
Posty: 99
Rejestracja: 18 września 2016, o 18:29
Miejscowość: Osiedle
Odbiornik: AMIKO Mini 4K Combo
Instalacja antenowa: Antena log 5-69 HV pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przusucha 53km Góra Kamieńsk 72 km

Re: Antena logarytmiczna

Post autor: akoss22 »

To nadal jest kot, więc może warto spróbować ;) Gdyby się komuś chciało sprawdzić takie rozwiązanie byłbym wdzięczny :) Zdjęcie mojej anteny z uchwytu, a nawet mała korekta w ustawieniu to jak balansowanie na linie nad przepaścią :(

Zablokowany