Antena 30km od nadajnika

dudijack

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: dudijack »

Dzieki za info, bedzie w sumie jakaś wskazówka dla innych z tym problemem.Pozdrawiam.

franekzsacza
Posty: 2
Rejestracja: 19 lutego 2013, o 08:51
Instalacja antenowa: Dach domu jednorodzinnego
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków, Chorągwica

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: franekzsacza »

Witam wszystkich serdecznie,
Bardzo proszę o doradzenie mi przy wyborze anteny. Zależy mi na dobrym i stabilnym odbiorze, cena gra tutaj mniejszą rolę.
Będę odbierał sygnał w Wielkiej Wsi k. Krakowa z nadajnika Kraków, Chorągwica, Mux-1, 25k, 506 MHz, H, 100 kW; Mux-2, 23k, 490 MHz, H, 100 kW; Mux-3, 50k, 706 MHz, H, 100 kW. Odległość to ok 27,5km, a domy i drzewa nie zasłaniają nadawanego sygnału.Obrazek
Według mapy znajduje się w dobrym zasięgu na każdym MUX.

Obrazek

Starałem się prześledzić forum w związku z tym kieruje zapytanie, która antena z symetryzatorem będzie najbardziej odpowiednia:
- czy wystarczy ta: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... A1910R.htm
- czy lepiej coś z mocniejszych: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2550.htm , http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2660.htm , http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2670.htm , która będzie najbardziej odpowiednia przy moich parametrach, czy polecacie jeszcze jakąś inną antenę?

Z góry dziękuję.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: adac »

@ franekzsacza:
znajdujesz się dość blisko silnego nadajnka więc nie powinno być problemów z odbiorem. Praktycznie wszystkie modele które podałeś nadają się do tego, ja proponowałbym Tri Digit Mini jako małą kompaktową antenę na takie odległości. Zakładam że instalacja ma być prosta; 1 lub 2 odbiorniki, przewód do 20 m czyli typowo.
Niespodziankę mogą stanowić te wzgórza widoczne do 1 km od Twojej lokalizacji ale ich wpływu nie da się przewidzieć teoretycznie. Spróbuj ocenić czy nad. na Chorągwicy byłby od Ciebie widoczny z miejsca montażu anteny.
Btw. z małych kompaktowych polecam też Digit Activa od Telmoru (ze wzmacniaczem), też na podobne odległości.

Anginsan
Posty: 2
Rejestracja: 10 marca 2013, o 14:33

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Anginsan »

http://zapodaj.net/6ab3719809795.jpg.html
Pytanie jaka antena na takie warunki>?
Obecna jakaś lamexa dbvt-07 czy coś pozwala na oglądania muxa tvp i fokus itd na około 100-60% w pogodne dni w taki jak dzisiaj czyli wiatr i deszcz około 30-40%, ale mux polsatu,tvn kompletnie jest nie do odbioru.

Antena na dachu na maszcie około 3-4m

Będzie podłączona jeśli to ma znaczenie do Technisat MULTYSWITCH CE 5/8 HD ( 0000/7901 )
Więc zasilacz odpada, musi poradzić sobie bez niego.

gary6
Posty: 4
Rejestracja: 9 kwietnia 2015, o 20:21

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: gary6 »

Witam wszystkich.
Mam pewien problem z ustawieniem/odbiorem tv naziemnej. Mieszkam w odleglości 28km od nadajnika Wręczyca http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php? ... YmNHJldXY=
Problem polega na tym iż odbieram sygnał MUX1 i MUX2 natomiast wogóle nie moge złapać sygnłu MUX3. Do ustawienia sygnału uzyłem miernika który jest w tunerze dvb-t podłaczonym do tv.
Antena jaką zakupiłem to takie "cudo" http://sklep.satserwis.pl/antena-dvb-t-ltc-dvbt08.html
Do wtyczki przy tunerze podłaczony jest zasilacz. Sąsiedzi zaraz obok odbieraja wszystkie kanały ze wszystkich muxow na zwyklych siatkowych antenach bez problemu, a u mnie lipton. Antena krecilem juz chyba we wszystkie strony ale niestety jest tylko jak wyzej opisalem. Czy ustawienie tej anteny "w górę" moze pomóc w tej sytuacji?Zastanawiam sie co jest nie tak w tym wszystkim. Bedę bardzo wdzieczny za wszelkie wskazówki.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Tomciosz »

A może spróbować antenę ustawić bardziej na Częstochowę? Albo poszukać lepszego miejsca z anteną w ręce? Wątpię, by z takiej odległości nie szło odebrać wszystkich multipleksów.

Antena zasilana z wzmacniacza/dekodera? Czy siedzi w niej symetryzator?

gary6
Posty: 4
Rejestracja: 9 kwietnia 2015, o 20:21

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: gary6 »

Tomciosz pisze:A może spróbować antenę ustawić bardziej na Częstochowę? Albo poszukać lepszego miejsca z anteną w ręce? Wątpię, by z takiej odległości nie szło odebrać wszystkich multipleksów.

Antena zasilana z wzmacniacza/dekodera? Czy siedzi w niej symetryzator?
Powiem szczerze, że nie mam pojecia czy jest w niej symetryzator. Do anteny podlaczony jest wzmacniacz, który podłaczony jest przy dekoderze. Przyznam ze skupiłem się głownie na tym nadajniku z Wręczycy (najmocniejszy sygnal) oraz dlatego że wszyscy w okolicy odbieraja sygnal z tego nadajnika bez wiekszych problemów, niektorzy nawet majac antene na strychu. Dzisiaj krecilem antena praktycznie w kazdym kierunku i tylko kierujac na Wreczyce znajdowalo jakikolwiek sygnal ale tylko na kanale 35 lub 39 notomiast na kanale 41 nic.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Tomciosz »

Wywalić wzmacniacz! Z 30km to na drucie jeszcze powinno odbierać. :D

gary6
Posty: 4
Rejestracja: 9 kwietnia 2015, o 20:21

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: gary6 »

Tomciosz pisze:Wywalić wzmacniacz! Z 30km to na drucie jeszcze powinno odbierać. :D
Wyłaczalem zasilacz od wzmacniacza ale również nic to nie dało :?

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Tomciosz »

Bo trzeba się go pozbyć z kabla lub anteny(nie wiem jaki tam jest). Odłączenie zasilania nic nie da, bo wzmacniacz bez zasilania zachowuje się jak tłumik sygnału. Musi być symetryzator.

Wzmacniacz może powodować problem z za mocnym sygnałem. Kanał 41 może nie działać z powodu obecności sygnału z kilku nadajników naraz (Błeszno i Wręczyca) i za wysokiego poziomu sygnału.

P.S.
Nie cytujemy tutaj posta pod postem. Administracja lubi się o to upomnieć. ;)

EDIT:

Proszę spróbować podłączyć antenę bezpośrednio z dekoderem, za pomocą wtyku antenowego i nakręconej na kabel końcówki typu F. Co to, odsyłam do Google grafika.

gary6
Posty: 4
Rejestracja: 9 kwietnia 2015, o 20:21

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: gary6 »

Przyznam ze przeszlo mi to przez mysl dzisiaj podczas moich kombincji ale stwierdzilem ze nic to nie da. A moze jednak. Dzieki kolego spróbuje bez tego wzmacniacza i zobacze.
Pozdrawiam

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Jak się nie ma pod ręką symetryzatora,to po wymontowaniu wzm.można zrobić coś takiego z kabla:

Obrazek


długość L dla K-35,39,41 = 162 mm

menelki
Posty: 13
Rejestracja: 11 czerwca 2013, o 23:14
Odbiornik: Wiwa HD-80 EVO
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy / Wręczyca

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: menelki »

Witam.

Mam problem z moją instalacją antenową.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Nadajnik: Kosztowy
antena: Yagi z symetryzatorem

Problem:
Antena to dość stara yaga, ale w dobrym stanie (brak korozji itd), dość długa ( coś jak ATX-91). Styki do podłączenia symetryzatora dokładnie wyczyszczone.
Problem mam z MUX3 (kanał 41), pozostałe MUX są całkowicie w porządku:
kanał 55: siła/jakość: 50/100
kanał 49: siła/jakość: 80/100
Dla obydwu powyższych odbiór stabilny.
Dla kanału 41: w ciągu dnia mam całkiem dobre warunki odbioru (siła/jakość 90/100). Nocą TV pokazuje takie same wartości, lecz co kilka sekund jakość " idzie" na 0%.
Ten problem pojawia się tylko nocą ( lepsze warunki i mniej zakłóceń?) oraz tylko na tym jednym kanale. Problemem może być doświetlanie MUX3 z Bytkowa,ale czy przy kierunkowej antenie + symetryzatorze to taki problem?
Gdybym miał wzmacniacz, to podejrzewałbym przesterowany sygnał,ale przy symetryzatorze?

Dodatkowo, próbowałem skierować antenę na Wręczycę. Tutaj też mam problem.
O ile kanały 39 oraz 35 pięknie odbieram, to kanał 41 (ponownie MUX3!) całkowity brak odbioru ( siła/jakość: 0/0).
Nie mam pojęcia co się dzieje.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: K63 »

Jeżeli jest to długa antena typu ATX lub np. taka, to ma duży zysk i przy silnym sygnale efekt możesz mieć właśnie taki jak ze wzmacniaczem. Na dodatek nocą wzrasta propagacja i sygnał docierający do anteny może być jeszcze mocniejszy. "Skacząca" jakość przy maksymalnej sile sygnału to typowy objaw przesterowania. Dodatkowo dekodery typu Wiwa "nie lubią" zbyt mocnego sygnału (zadowalają się już takim w granicach 40-50 dBuV), więc jest je łatwo przesterować.
Rady:
- delikatna zmiana kierunku ustawienia anteny celem poprawy odbioru mux-3, przy równoczesnym zachowaniu dobrych parametrów dla pozostałych mux-ów
- całkowita zmiana lokalizacji anteny
- zastosowanie "słabszej" anteny
- zastosowanie tłumika regulowanego
- http://www.emitel.pl/strona-glowna/jak- ... ierac-mux3

Aha, jeszcze tak dla przypomnienia - sprawdź w menu instalacyjnym dekodera, czy masz wyłączone zasilanie anteny.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Witam.
Kol.K63 wszystko dobrze tu opisał-tylko


Antena to dość stara yaga, ale w dobrym stanie (brak korozji itd), dość długa ( coś jak ATX-91).

Tego typu anteny produkował Polkat w różnych wersjach.
Antena 19 elementowa:
kanały 21-26 zysk 14 dB
27-32 14 dB
33-41 14 dB
póżniej 21-39 13 dB

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: K63 »

Tak, tylko że dobry odbiór jest akurat na kanałach wyższych niż te, które mogą odebrać wymienione przez Ciebie anteny. No chyba że sygnał jest tak mocny że i tak odbierają :lol:
menelki pisze: kanał 55: siła/jakość: 50/100
kanał 49: siła/jakość: 80/100

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Przypomniałem sobie że były jeszcze anteny 20 elementowe k-21-41,chyba robił je Dipol.Miały trochę inny reflektor i tak jak pisałeś pewnie przytyka k 41 100 kW.
Przy dużych mocach np.jak podłączę antenę VHF u siebie to mam 100/100

menelki
Posty: 13
Rejestracja: 11 czerwca 2013, o 23:14
Odbiornik: Wiwa HD-80 EVO
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy / Wręczyca

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: menelki »

Ok, to jeden problem możemy mieć wyeliminowany.

Ale nie jest rozwiazany drugi problem.
Dlaczego przy przekręceniu anteny na Wręczycę nie mam w ogóle K41?

Przy tak mocnej antenie jak mówicie, to powinienem odbierać wszystkie MUXy z Wręczycy, tym bardziej, że moce są takie:
MUX1:100kW
MUX2:100kW
MUX3:80kW

Czyli bardzo zbliżone do tego co w Kosztowach.
Odległość do nadajnika jest podobna, z tym że nawet do Wręczycy mam lepszy profil terenu.

Więc tym bardziej nie wiem dlaczego na K41 nie mam nic, a na K35 i K39 wszystko pięknie odbiera?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: K63 »

W Twojej lokalizacji - przy "niedobrym" układzie - możesz być w zasięgu co najmniej 6 nadajników nadających w SFN na k.41. Przy ustawieniu anteny na Kosztowy dekoder może jeszcze jakoś daje radę, ale przy skierowaniu na Częstochowę natężenie pola na k.41 jest tak duże, że blokuje głowicę.
Próbowałeś może odbioru z Chrzelic ?

menelki
Posty: 13
Rejestracja: 11 czerwca 2013, o 23:14
Odbiornik: Wiwa HD-80 EVO
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy / Wręczyca

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: menelki »

U mnie najgorzej powinno być właśnie w kierunku na Katowice, bo K41 mam praktycznie w linii prostej dla Bytkowa i Kosztowach.
Obrazek

Zablokowany