Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: eter »

Tak na prawdę to wynalazek płyty CD chyba był jedynym sensownym postępem w dziedzinie odtwarzania dźwięku.
Chociaż wielu do dzisiaj twierdzi, że dźwięk z CD jest również obarczony "technicznym" brzmieniem, to jednak co by nie mówić, pozwala na odtwarzanie muzyki w wysokiej jakości. Tutaj chociaż nie zabawiono się w kompresje ze względu na brak miejsca.
Reszta, czyli zastosowanie cyfry w nadawaniu od samego początku ze względu na "braki pasma" była i jest skazana na porażkę.
Coraz to nowsze kodeki nie załatwią sprawy.
Miejsca było mało w eterze, jest mało i będzie coraz mniej. Wolnego pasma nie przybędzie za to nowych kodeków pewnie tak. Coraz bardziej wymyślnych, żeby pomieścić coraz więcej w tym samym przecież paśmie.
Zmierza to tylko do coraz gorszych systemów nadawania.
Tak więc rewolucja płyty CD była chyba ostatnią, która popchnęła odtwarzanie dźwięku do przodu. Od tamtego czasu raczej jest już tylko równia pochyła...czego przykładem najnowsze techniki kompresyjne w nadawaniu dźwięku.
Tak więc internet sobie jako tako jeszcze poradzi, bo streamy bezstratne już wchodzą coraz szerszą furtka do niego. Za to eter raczej się "ugotuje" w tej zupie kompresyjnej i pozostanie medium "pobrzękującym na stole kuchennym".

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: janusz44 »

Płyta CD, HDCD 24 bit wydania amerykańskie brzmienie znakomite, nazw nie wymieniam. Płyty CD szczególnie nowe wydania w opakowaniu po 4 CD przeróżnych składanek przeważnie na poziomie jakości Mp3.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

janusz44 pisze: Płyty CD szczególnie nowe wydania w opakowaniu po 4 CD przeróżnych składanek przeważnie na poziomie jakości Mp3.
To już jest skandal i tragedia. Oszukiwanie w DAB+ w porównaniu z tym to pikuś.

Jeśli sprzedaje się płyty CD o jakości mp3 bez powiadomienia o tym nabywcy i w cenie pełnowartościowej płyty CD, to wydawcy takich płyt są po prostu oszustami.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: janusz44 »

Pamiętam czasy kiedy na płytach CD były napisy AAA, AAD, ADD, DDD, obecnie nie ma takiej informacji. Brzmienie płyt CD zależy od jakości zastosowanego źródła, nie można oczywiście wszystkich płyt wrzucać do jednego worka jakościowego. Płyty CD pakowane po 4 - 6 szt digital remastered za 40 PLN, to już należy się zastanowić czy warto kupić, odsłuch może nas rozczarować.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

Czy na tych płytach po kilka w paczce zawierających faktycznie pliki mp3, zwiększono ilość zamieszczonego na jednej płytce materiału muzycznego?
Spotkałem się z płytami z klasyką wypełnionymi plikami mp3/192 kbps. Ale jedna z nich zawiera aż 7-8 godzin muzyki.
janusz44 pisze:Może i lepiej nie reklamować?
Szkoda inwestować w dobrej jakości tuner DAB przy stosowanej dotychczasowej jakości nadawania.
Zainwestowalem w tuner kilkanaście miesięcy temu. Ciekaw byłem, jak będzie wyglądał dźwięk w konfrontacji z opiniami forumowych orgów.
Tak jak pisałem, jakość przetwornika ma znaczenie, a w tym tunerze jest ona dobra, a przynajmniej dużo lepsza niż w przenośnych Dualach, Sangeanach, soniakach itp. W tym kontekście, tj. przy odsłuchu DAB vs. UKF na tunerze spostrzegam niewielką różnicę przy odbiorze Dwójki, aczkolwiek zależy to od tego, jaki materiał muzyczny jest emitowany. Dźwięk pewnych instrumentów jest wrażliwszy na dużą kompresję, innych mniej mniej. Śpiew jest na pewno mniej wrażliwy niż dźwięk fortepianu czy klawesynu. Na zagadnienie kompresji w samym DAB nakłada się jednak jakość materiału wyjściowego, staranność realizacji audycji itd. Poza tym UKF tez różnie brzmi. Czasem audycje słowne przypominają jakąś 'zmazę" dźwiękową.
W sumie to prawda, że radiofonie stetryczałej leniwej Europy idą w kierunku szamba dźwiękowego. Potem zacznie się obniżanie i tak niewysokich przepływności, żeby upchac kolejne brzęczki. Może to dobrze, że "jeszcze" nie jesteśmy w czołówce "postępu". :lol:
Oto b. zła wiadomość:

http://forum.radiopolska.pl/index.php?s ... t&p=321021

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: janusz44 »

@antypyra.

Możliwe, że mnie nie tak zrozumiano. Miałem na myśli brzmienie płyt CD pakowanych po kilka sztuk za cenę jednej 1 szt CD znanego wykonawcy z dobrej wytwórni. Brzmienie takich składanek CD może być zbliżone do jakości w Mp3. Czy tak trudno nagrać płytę z materiału Mp3, lub o podobnej kompresji płytę CD, czas płyty oraz ilość utworów będzie podobny a jakość nagrania pozostanie w Mp3.

Moja inwestycja podobna. Najlepszy tuner z najlepszymi przetwornikami powinien otrzymać odpowiedniej jakości sygnał IN, wówczas spełnią się nasze oczekiwania jakościowe w całym torze audio. Mamy szczęście, że kupiliśmy dobre tunery dużo taniej jak w polskich sklepach, na lepszą jakość DAB może się doczekamy.

Edytowano 18.04.2015
P.S.

Zastanawiałem przy odsłuchu tunera Onkyo T4030, dlaczego właściwie nie słychać różnicy w jakości dźwięku pomiędzy UKF a DAB. Z opinii słuchaczy wychodzi, że analogowy przekaz na UKF to znacząca lepsza jakość w stosunku do DAB. Przy odsłuchu i porównaniu UKF/DAB właściwie nie odczułem specjalnej różnicy, nawet o tym wspominałem. Okazało się, że tuner Onkyo T4030 posiada wspólną kość dla DAB i UKF, może ktoś od strony technicznej przybliży temat. Mnie przychodzi na myśl, że tor UKF od wejścia obrabiany jest już cyfrowo. Posiadam amplituner stereo Harman Kardon HK-3470 zakupiony w roku 2001, który był bardzo dobrze oceniany pod względem dźwięku z UKF-u, zresztą to słychać. Myślę, że zbliża się dużymi krokami definitywny koniec odbioru programów radiowych w paśmie UKF, producenci sprzętu już o tym myślą.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

janusz44 pisze: Brzmienie takich składanek CD może być zbliżone do jakości w Mp3.
Tego nie rozumiem. Reedycje starych nagrań z taśm analogowych powinny być robione do formatu Wave.
janusz44 pisze: Mamy szczęście, że kupiliśmy dobre tunery dużo taniej jak w polskich sklepach, na lepszą jakość DAB może się doczekamy.
Tak, w tym mamy szczęście, ale nie jestem optymistą. Może być tylko gorzej. Jeśli będą tylko 3 muxy DAB+ z powodu częściowego przeznaczenia pasma VHF III pod TV prywatną, upychanie w muxach radiowych przed nami. Im więcej nadawców zgłosi chęć nadawania, tym gorzej dla jakości w następnych muxach.
janusz44 pisze: Z opinii słuchaczy wychodzi, że analogowy przekaz na UKF to znacząca lepsza jakość w stosunku do DAB. Przy odsłuchu i porównaniu UKF/DAB właściwie nie odczułem specjalnej różnicy, nawet o tym wspominałem.
Nie wiem, czy znacząca. Nieco lepsza na niektórych stacjach jak Dwójka i Trójka. I zależy, jak na to spojrzeć. Artefakty w Dwójce DAB+ słychać na niektórych materiałach muzycznych.
janusz44 pisze: Okazało się, że tuner Onkyo T4030 posiada wspólną kość dla DAB i UKF, może ktoś od strony technicznej przybliży temat.
Tak jest! W torze UKF "od razu" sygnał jest zamieniany na cyfrowy i tak potem "obrabiany". Ale ja porównuję również odbiór stacji DAB+ istniejących także na UKF (Pr 1, 2, 3, 4) z odbiorem na UKF na starym dobrym tunerze SONY ST SB 920, który jest w pełni analogowy. Na UKF wolę właśnie ten odbiornik niż UKF w Onkyo 4030, choć w samym dźwięku różnica jest minimalna na korzyść Sony. Jako tuner UKF do DX stary Sony ma już wyraźną przewagę nad współczesnym Onkyo 4030.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: janusz44 »

Kol antypyra.
Wszystko można zrozumieć kolekcjonując płyty CD, jednak nie wchodzę w szczegóły oraz realizację nagrań takich składanek.
Tak, dobre analogowe tunery z przyjemnością można słuchać godzinami. Z przykrością stwierdzam, że nowa technika nadawania w DAB+ mnie zawiodła. Trudno mi zrozumieć jak można wprowadzać nową technologię, która w praktyce okazuje się gorsza jakościowo od dotychczasowej.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: Tomciosz »

Choć odbiór DAB+ mam dopiero od piątku(przyszedł tuner). To dla mnie DAB+ ma już taką bolączkę:

Choć wskazania siły i jakości mam na maksimum na dołączonej antence(SNR około 22dB, 11km od Mysłowic, tuner:http://img.dxcdn.com/productimages/sku_173400_1.jpg na DAB Playerze). To denerwujące są skoki natężenia dźwięku w radiu, takie falowanie. Na innym źródle, np. z internetu nie ma tego zjawiska. Nawet na FM nie ma tego. Głównie na PR4 i Radio Rytm.

tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: tranzystor »

antypyra pisze:Nieco lepsza na niektórych stacjach jak Dwójka i Trójka. I zależy, jak na to spojrzeć
Jaka lepsza? Co ja mówię od kilku lat? przecież processing (orbany) stacji w DAB jest taki sam jak w analogu! o jakiej więcej poprawie dźwięku mówimy?, bitrate i bitrate, co ci da te bitrate?
Jakość dźwięku to nie tylko bitrate. Chcesz mieć jakość dźwięku? posłuchaj stacji zagranicznych choćby przez smartfona i internet, milion stacji radiowych na świecie brzmi lepiej niż to co w Polsce (publiczne i prywatne) bez względu na bitrate. ;)

sheriff1
Posty: 25
Rejestracja: 29 kwietnia 2011, o 21:15
Odbiornik: 2*TV Samsung,WandTV
Instalacja antenowa: Yagi 16el. na dachu (V pasmo, k.40-60),170 m n.p.m.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk -Chwaszczyno

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: sheriff1 »

tranzystor pisze: Jaka lepsza? Co ja mówię od kilku lat? przecież processing (orbany) stacji w DAB jest taki sam jak w analogu! o jakiej więcej poprawie dźwięku mówimy?, bitrate i bitrate, co ci da te bitrate?
Jakość dźwięku to nie tylko bitrate. Chcesz mieć jakość dźwięku? posłuchaj stacji zagranicznych choćby przez smartfona i internet, milion stacji radiowych na świecie brzmi lepiej niż to co w Polsce (publiczne i prywatne) bez względu na bitrate. ;)
100% racji.Brzmienie wielu stacji internetowych nadających w AAC+ jest często lepsze od Polskiego Radia i to przy bitrate w graniach 72-128kbps.

Czyli prosty wniosek, że problem z jakością naszego DABu nie leży tylko w przyjętej przepływności dla poszczególnych stacji (co nie powinno zwalniać nas z walki również o te ~128kbps netto dla głównych stacji)

Słychać wyraźnie, że emisję DAB realizują osoby nie do końca znające się na swoim warsztacie (pokolenie MP3?)

Dzisiaj na próbę zdjąłem ze strychu radio DAB+, posłuchałem przez 30 minut PR4 i radia RYTM....i schowałem znowu na strychu.No sorry, ale muzyki na tym się nie da dłużej słuchać. Tylko PR2 i PR3 jako tako 'trzymają poziom' (ale wciąż gorzej od analogu).
I nie jest to wina odbiornika, ani sprzętu odsłuchowego.

Przy 'normalnym' wdrożeniu DABu, to chowałbym raczej stare radia analogowe!

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

tranzystor pisze: Jakość dźwięku to nie tylko bitrate. bitrate i bitrate, co ci da te bitrate?
Przecież tego nie powiedziałem.

pawlok
Posty: 57
Rejestracja: 3 stycznia 2015, o 13:07
Odbiornik: MARANTZ ST35 + dla DAB DENON DRA109
Instalacja antenowa: FM dokólna H + 1 DIPOL V + dla DAB Yaga na VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra k/Śremu

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: pawlok »

Tomciosz pisze: Głównie na PR4 i Radio Rytm.
PR24 analogiczne odczucia, na odbieraniu internetowym (stary smartfon po wifi) tego problemu nie ma...
Pawel

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: janusz44 »

Już wcześniej wspominałem, że wybrane programy radiowe przy 128 kbps przez tuner internetowy, jest o wiele przyjemniej słuchać jak oferowany słuchaczom DAB+.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: sirdaniel »

Dobra, może znowu coś ja napiszę, żeby przerwać tę masakrę narzekania.
Nie wiedziałem gdzie wrzucić ale myślę że tu jednak.

Pierwszym państwem który zrezygnuje w 2017r z FM na rzecz Dab+ i to za niedługo jest Norwegia. Jeśli ktoś z was poruszył temat bitrate, czy starcza czy nie, to popatrzcie jak niski bitrate oferuje Norwegia w zakresie przepływności programów DAB+: Tabelka
Jako że rozumiem że Norwedzy są już po testach to mają podstawy aby nadawać tak a nie inaczej. Tutaj jest pdf z wnioskami jakie otrzymali co do zasadnej "kompresji" dźwieku czyli głośności. Polecam przeczytać całość dla techników Intela i nie tylko, jesli ktoś nie czytał jeszcze. Generalnie zaczyna się od strony czwartej, m.in. jaka jest różnica w nadawaniu wysokiej kompresji dźwiekowej pomiędzy FM a DAB+ i jak sposób nadawania (cyfrowo czy analogowo) ma wpływ na odsłuch(!)

W tej chwili nie mam czasu ale poszukam jakichś nagrań dab+ z Norwegii aby zobaczyć jak to u nich wygląda. (podobnie próbki radia z Holandii już podawałem).

Stary artykuł z 2011 ale wnioski takie jak w tym wątku tyle że w Australii: radio DAB+ słucha się gorzej niż FM, metaliczny dźwięk, mały bitrate, itp.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

To mamy się cieszyć, że ktoś paskudzi "nowe" radio, jak tylko się da?

Owszem, uważam, że z tego punktu widzenia narzekanie na jakość czterech programów ogólnopolskich obecnych w DAB+ i UKF jest jakby bezpodstawne. Nawet ja z wykształconym latami słuchem muzycznym zauważam w odbiorze na tunerze minimalne różnice DAB+ vs. UKF i do tego nie na każdym materiale muzycznym. Niemniej dalej uważam, że dodanie niewielkiego "zapasu" stacjom muzycznym powinno mieć miejsce. Dałoby to właściwy "odstęp" od artefaktów kompresji.

Nie da się natomiast dobrze zrobić radia cyfrowego, dając programowi stereo HE AAC 64-72 kbps lub mniej. Tego nikt mi nie wytłumaczy - w żaden sposób. Tylko niech nikt nie pisze znowu, że nie zależy to tylko od bitrate, bo dawno to wiem.
Nie tyle jestem bardzo niezadowolony z polskiego DAB-u, jak niektórzy radykalni Użytkownicy Forum potępiający wszystko w czambuł, ile obawiam się tylko, że obecna relatywnie dobra jakość w polskim DAB+ będzie dryfować za Norwegią.
Czyżby trzeba było powiedzieć: żegnaj radio naziemne?

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: janusz44 »

Kolego sirdaniel.
Na jakim tunerze DAB+ i pozostałym zestawie audio będzie Kolega odsłuchiwał DAB+ z Norwegii?

Jaki jest sens ciągnąć porównania DAB+ z UKF, jeżeli to ostatnie zostanie zlikwidowane?
Dalej twierdzę, że dobre stacje z tunera internetowego 128 kbps Mp3 przewyższają jakością polski DAB+ i tu należy robić porównania.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

Poproszę o przykłady takich dobrych stacji.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: janusz44 »

antypyra pisze:edit/ Nie cytuj posta pod postem. Regulamin forum.
Proszę poszukać na Google serwer Reciva. Stacje europejskie jak np Niemcy, Dania, Anglia to dużo lepsza jakość w stosunku do USA, Kanady, Azji, Australii.

Tak na szybko stacje o różnej jakości.
RU Elvis Presley 128 kbps WMA
Always Elvis Presley 128 kbps Mp3
Adore Jazz 127 kbps Mp3
80s Forever 256 kbps Mp3
101 RU Boney M 128 kbps WMA
57 Chevy Radio 128 kbps Mp3
101 RU Smooth Jazz 128 kbps WMA
Beatles Radio 128 kbps Mp3
Exxact FM 224 kbps Mp3
CCM Rewond 247 kbps AAC
Caroline 259 Gold 192 Mp3
3001.fm The Very Best of Classic Rock 320 kbps Mp3
90s Dance & Beyond 100 kbps AAC
Club Generation 128 kbps Mp3
Dance Hits 197 kbps AAC

Dla przykładu beznadziejna jakość HIT PARTY 62 kbps AAC. W podobnej jakości słuchają w Norwegii DAB+

Za kilka lat radio DAB+ może przestać istnieć, jak to bywało z różnymi innymi systemami, jeżeli nie nastąpi poprawa jakości i nie przybędzie więcej ciekawych programów.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: distefano »

W pasmie FM tym bardziej nie przybyłoby żadnych programów.

Zablokowany