Antena 30km od nadajnika

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: K63 »

Bytków ma główna wiązkę skierowaną na płn.-wsch., więc tak bardzo może nie zakłóca Kosztów. Natomiast przy ustawieniu na Wręczycę, z tyłu anteny dolatuje mocny sygnał ze Skrzycznego i z Zabrza. Skąd tak naprawdę odbierasz k.41 - bez miernika z pomiarem echa - nie jesteś w stanie stwierdzić.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Na miejscu kol.menelki-podmienił bym na próbę tę antenę o nieznanych parametrach na antenę K. od 21-60 z dużym reflektorem kątowym lub płaskim.

menelki
Posty: 13
Rejestracja: 11 czerwca 2013, o 23:14
Odbiornik: Wiwa HD-80 EVO
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy / Wręczyca

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: menelki »

Ok, więc pytanie jest takie:
czy i jakie znaczenie dla zaszumionych sygnałów ( sygnały z odbić oub nakładające się - jak u mnie) ma reflektor anteny?

Moja Yaga ma tylko 2 pręty jako reflektor, a widzę że nowoczesne konstrukcje typu ATX mają siatkę jako reflektor. Ma to duże znaczenie, czy tylko estetyczne?

Wgłębiając się w temat znalazłem informację, że może lepiej zamontować antenę siatkową z symetryzatorem lub małym wzmacniaczem dla sygnałów z odbicia?

W poprzednich postach pisaliście że moja obecna antena może być za mocna ( nawet z symetryzatorem). Czyli jaką antenę ( o jakim wzmocnieniu) najlepiej zastosować?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Stosowane w antenach (duże reflektory)są to tzw.reflektory aperiodyczne-nierezonansowe,które przekraczają znacznie długością fali -mają lepsze właściwości dyskryminacyjne np.lepiej tłumią sygnał docierający z tyłu anteny.
Takimi antenami są np.ATX,siatka,trójramienne (krokodylki).
Anteny siatkowe są ant.boczno-kierunkowymi i mają szerszy kąt promieniowania

menelki
Posty: 13
Rejestracja: 11 czerwca 2013, o 23:14
Odbiornik: Wiwa HD-80 EVO
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy / Wręczyca

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: menelki »

No i masakra.
Pożyczyłem poniższą antenę:
http://www.uchwytylcd.com.pl/anteny-tv- ... trzna-3291

I objaw identyczny jak poprzednio: wieczorem nie da się oglądać K41.
Zastosowałem też testowo rozgałęźnik, aby znacząco osłabić sygnał antenowy. Niestety spadła siłą,ale też trochę jakość, więc jest de facto jeszcze gorzej niż bez tego rozgałęźnika.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Trochę dziwny ten przypadek.
Jeżeli by to była wina nadajników doświetlających-synchronicznych,to objaw powinien być raczej całodobowy.
Może ktoś zakłócać sygnał np.antena w bliskim sąsiedztwie z silnym wzmacniaczem gdzie wskutek jej niedopasowania (wadliwie złożona,zdeformowana,niedopasowana inst.ant.)wtedy większa część energii zostaje wypromieniowana z powrotem,powodując w koło zakłócenia.
Pytanie.
Czy ten objaw jest regularny,o stałych godzinach.
Czy w pobliżu twojej anteny,są też sąsiadów.
Czy u nich występuje ten sam problem.
Jaki masz kabel ant.

menelki
Posty: 13
Rejestracja: 11 czerwca 2013, o 23:14
Odbiornik: Wiwa HD-80 EVO
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy / Wręczyca

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: menelki »

Problem wystepuje zawsze po godz. 20.00. Prędzej - raczej nie.
czy u sasiadów jest problem - nie mam pojęcia.

problem jest o tyle dziwny, że występuje tylko w nocy i tylko na jednym TV ( 1 z 3), gdzie dwa z nich są podłączone tym samym kablem. Dodatkowo tym samym kablem jest podłączona antena do zwrotnicy antenowej i rozgałęźnika na strychu - tak było początkowo - też s problemami.
Właśnie z powodu problemów do tego problematycznego TV podłączyłem osobną antenę.
W ciągu dnia jest idealnie , zarówno dla siły i jakości. Błędów - zero.
Problem zaczyna się w nocy: problem ten występuje zarówno gdy mam TV podłączony bezpośrednio do anteny z symetryzatorem jak i wtedy, gdy podepnę ten TV do instalacji z inną anteną ( ze wzmacniaczem ale ustawioną na Skrzyczne - 100km w linii prostej).

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Wyglądało by na to że jakiś sygnał zakłócający o tej częstotliwości wchodzi bezpośrednio w układ odbiornika z ominięciem inst.ant.
Może w tym czasie włączać się np.taryfa nocna do ogrzewania elektrycznego,oświetlenie uliczne,lub jeszcze coś?
Najlepiej by było chyba wymienić ten odbiornik.

menelki
Posty: 13
Rejestracja: 11 czerwca 2013, o 23:14
Odbiornik: Wiwa HD-80 EVO
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy / Wręczyca

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: menelki »

Po wnikliwej analizie problemu wygląda to następująco:

1. po podłaczeniu zewnętrznego dekodera dvb-t ( Wiwa HD 80), na tej samej antenie odbiór jest prawidłowy. Nieco inne są wskazania siły/sygnału,ale jest to pewnie uwarunkowane sposobem ich graficznej prezentacji. W każdym razie odbiór stabilny.

2. istnieje podejrzenie, że zakłócenia powoduje komputer stacjonarny stojący koło TV. Moje podejrzenia wskazują, że "coś" zakłóca sygnał przy dużym obciążeniu komputera. Muszę sprawdzić, czy jest to zasilacz (obciążenie 100% procesora) czy też bardzo wysokowydajna grafika. Choć bardziej skłonny jestem do stwierdzenia, że to zasilacz.
Przy zwykłym (nazwijmy to biurowym) użytkowaniu komputera , TV da się oglądać, zmiany jakości sygnału są skokowe, ale małe i chwilowe ( spadek ze 100% na 75%), gdzie przy zakłóceniach spadek jakości dochodzi do poziomu 35-45% i sygnał szatkuje.
Dzisiaj jeszcze sprawdzę dokładnie to moje podejrzenie i dam znać jak to wygląda.
Sprawa jest o tyle dziwna, że jest to markowy zasilacz (moc 650W), z wszystkimi atestami i certyfikatami. Więc albo EMC dla tego zasilacza to fikcja, albo coś się zepsuło - konndesatory filtrujące?

Temat jak widać - rozwojowy.

Olo
Posty: 1
Rejestracja: 12 maja 2015, o 22:03

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Olo »

Potrzebuję pomocy w doborze anteny dla lokalizacji Tarnowskie Góry / Osada Jana - domek jednorodzinny. Telewizor z dekoderem podpięty jest do anteny typu Yagi ze wzmacniaczem. Od roku zaczęły się problemy z MUX3 - z wiadomych przyczyn, do tej pory udawało mi się zminimalizować zakłócenia, korektą ustawienia anteny - ale i tak jakość odbioru była "słaba"/"średnia". Niestety po dzisiejszym skakaniu po dachu MUX3 jest niedostępny.
Antena nastawiona jest na RTCN Kosztowy, ale zbiera po drodze chyba co innego.

Chyba czeka mnie wymiana anteny... tylko na co i na co ją ustawić?
Niestety u mnie w przeciwieństwie do poprzedzających postów godzina nie ma znaczenia.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Pierwsza podstawowa zasada:
Najpierw podłącza się antenę z symetryzatorem (jeżeli jest wymagany)
Przedwzmacniacz antenowy montuje się w skrajnych przypadkach gdy poziom sygnału jest niewystarczający, dobierając odpowiednio jego wzmocnienie żeby nie przedobrzyć.
Jesteś w zasięgu kilku synchronicznych nadajników.W takich przypadkach dobiera się antenę o jak najwęższym kącie promieniowania np.antena ATX-91.
Czyli najpierw test z symetryzatorem i dobór nadajnika o jak najlepszych parametrach.

jerry87
Posty: 3
Rejestracja: 14 maja 2015, o 08:59

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: jerry87 »

Witam,

Miejscowość:
Starogard Gdański, więc albo MUX 4: Pruszcz Gdański "Komin Jazbud", 4.5 kW, ~34.366km
albo MUX 3, Kartuzy "Szymbark", 15kW, ~37.816km
Jestem w trakcie przeprowadzki (w obrębie tego samego miasta), u rodziców bez problemu łapie sygnał (antena kierunkowa zewnętrzna na dachu,. niestety nie znam jej parametrów), po przeprowadzce do wynajętego mieszkania nie chciałbym ciągnąć kabla na dach i montować anteny, zakładając że spędzę tam tylko rok czasu (załatwienie pozwolenia, budynek to kamienica - skośny dach i dużo podobnych powodów), po to aby to wszystko zdejmować.
Okna są od południa, muxy od północy, więc montaż "na parapecie" odpada.

Czytam forum i trochę innych źródeł i dochodzę do wniosku, że nie ma sensu inwestować w żadne anteny pokojowe. Proszę, powiedzcie czy się mylę?
Żadne wynalazki typu http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... nnova-boss i tak nic nie dadzą pewnie?
Chciałbym dodać, że na półnoć (oprócz klatki schodowej) nic nie zasłania drogi do muxów (brak bloków, wyższych zabudowań) martwi mnie tylko ta odległość i moc, bez kierunkowej się nie obejdzie?

Warto w ogóle sobie zawracać głowę braniem "na próbę" jakiejkolwiek anteny pokojowej?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: poxipol »

W wyborze anteny pokojowej nikt ci nie da gwarancji poprawnego odbioru.
Inwestować na krótki czas wynajmu chyba nie warto.
Spróbować zawsze można.Nadmieniłeś o MUX-4 ,można by spróbować z taką antenką pracującą w dwóch polaryzacjach:
http://www.dipol.com.pl/antena_dvb-t_ze ... _A6040.htm
Można z niej korzystać wew. jak i na zew.
Cena nie jest mała,ale ze względu na prostą budowę,niskim kosztem można ją zrobić samodzielnie.
Opis i budowę znajdziesz w postach na forum.

jerry87
Posty: 3
Rejestracja: 14 maja 2015, o 08:59

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: jerry87 »

No antenka ciekawa. Nie wymaga aż tak dużo czasu. Może się skuszę.
Tylko przerażają mnie wyniki ze strony: http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php? ... wmNTRtNmc=.
Spójrzcie, proszę, na pierwsze od góry nadajniki Gdańsk "Jaśkowa Kopa" wg mnie jakoś jeszcze wygląda, tak samo Kartuzy "Szymbark", lecz odległości powalają. Z kolei niby najlbiższy Pruszcz odpada - słaby profil terenu.
Na który z nich proponujecie przycinać drut?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: hadam »

Tu masz konkret:
http://majsterkowo.pl/prosta-antena-do-obioru-dvb-t/
W razie czego można do tego dołożyć jakiś wzmacniacz liniowy a jak by pomimo wszystko było kiepsko to znaczy że antena wewnętrzna nie da rady. Wtedy ten sam wzmacniacz liniowy możesz wykorzystać do anteny zewnętrznej gdybyś jednak musiał ją kupić, jeśli kupisz ją bez wzmacniacza, będzie tańsza, tytko wcześniej oczywiście każdą antenę należy sprawdzić czy nie działa dobrze bez wzmacniacza tak wewnętrzną jak i zewnętrzną. Do zewnętrznej pewnie będzie potrzebny symetryzator ale zazwyczaj są w komplecie.
Wcześniej jeśli oczywiście musiałbyś kupić antenę jakąś lepszą np. kierunkową to sprawdź tą którą sam zrobisz na zewnątrz.

jerry87
Posty: 3
Rejestracja: 14 maja 2015, o 08:59

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: jerry87 »

Ok, spróbuję załatwić potrzebne rzeczy i się za to zabrać, podzielę się wynikami, tylko ze względu na przeprowadzkę może to trochę czasu zająć.
Dziękuję bardzo za poradę w wyborze anteny (firmy DoItYourself ;) ).

TELMOR
Posty: 30
Rejestracja: 30 czerwca 2015, o 11:42

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: TELMOR »

Witam,
Opiszę taką sytuację: miejscowość Smolniki, Bory Tucholskie, ok 30 km na płd/zach od Starogardu Gd. Ściana lasu z każdej strony. Antena ASR p.25 (stara wersja, obecna: http://www.telmor.pl/Klient-indywidualn ... -ASR-DVB-T, ustawiony kierunek - Bydgoszcz, Trzeciewiec. Odbiór wszystkich MUX b. dobry. W kierunku na Chwaszczyno podobnie. Wiem bo sam zakładałem jakieś 9 lat temu. Działa do dziś.

aron_m
Posty: 109
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 15:08
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Sony HX 850
Instalacja antenowa: Telkom Telmor Digit, balkon 3 piętro budynku, bez widoczności z nadajnikami
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wrocław/Ślęża, Żórawina

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: aron_m »

Witam
Ponieważ ostatnio pojawiły się u mnie problemy z odbiorem, chciałbym się dowiedzieć na jaką antenę (bo to raczej ona jest źródłem moich problemów) musiałbym wymienić obecną: http://www.antenytv.pl/dexana-pokojowa.html. Mieszkam na ostatnim, 3cim piętrze bloku. Niestety widok na nadajniki z balkonu zasłania mi ściana mojego bloku (mieszkam na załamaniu, w rogu). Mógłbym teoretycznie podłączyć się do instalacji AZART w moim bloku, jednakże z powodu finansowego (spółdzielnia żąda ponad 100 zł za podłączenie - czyli przyjedzie do mnie monter, zrobi dziurę w ścianie, puści kabel z wtyczką na końcu, z skrzynki na klatce do domu . Kiedyś przynajmniej montowane były puszki dościenne. Dziś na wszystkim oszczędzają) tego nie zrobię. Jakie modele anten byście mi polecili? Załączam profile terenu i lokalizacji.
Pozdrawiam
Mapa mapa.JPG
Profil terenu do nadajnika Ślęża ślęża.png
Profil terenu do nadajnika Żórawina żórawina.png

Na nieszczęście jestem bardzo blisko nadajnika z wieżowca, w którym znajduje się poczta i przede wszystkim jest nadajnik MUX-4. Jak mógłbym się uchronić i zabezpieczyć przed zakłócaniem się fal między MUXami. Podejrzewam że również nadawane są z tego budynku sieci komórkowe - stąd mogą być zakłócenia LTE.
Proszę o rady
Pozdrawiam

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Czy to wina anteny to bym nieco wątpił,chyba że uległ uszkodzeniu zamontowany w niej wzmacniacz,regulator,zasilacz.
Jak na antenę pokojową można zauważyć profesjonalną konstrukcję,podobną do dawnych wykonań renomowanych firm,tym bardziej że jest dwuzakresowa z mechaniczną regulacją w paśmie VHF.Uważam że dokonałeś dobrego wyboru zakupując ją.Jest to coś w rodzaju skróconego dwuzakresowego ATX-a.
Jak czytałeś posty związane z tym tematem w większości decyduje przypadek.
Problemem twoim może być jak wspomniałeś LTE,wtedy można dać filtr na niego.Z problemem telewizji mobilnej się nie spotkałem,tym bardziej że nadają w innej polaryzaci,a jak już to można wstawić filtr zaporowy kanałowy lub regulowany.Poczta to tak samo jak inny urząd.
Ze wspomnianych profili niewiele ci coś pomoże,można to traktować jako zabawę.nie są za bardzo wiarygodne,jedynie coś w przybliżeniu.Nie uwzględnią ci np.wspomnianego wieżowca,czy jest to konstrukcja szkieletowa z metalu czy budynek z cegły,kształtu twojego pokoju i usytuowania w nim mebli.
Żeby dobrać antenę do natężenia pola w danym miejscu odbioru najbardziej wiarygodną metodą jest metoda obliczeniowa-żmudna i pracochłonna z uwzględnieniem bardzo dużo różnych czynników,no i oczywiście dobra znajomość matematyki i tematyki.

Spróbuj np. przedłużyć kabel w swojej antenie i dać ją na balkon,niekoniecznie kierując w stronę nadajnika może to być też najbliższy obiekt gdzie możesz złapać poprawny sygnał z odbicia.
Możesz zastąpić też antenę pokojowa na zew.montując ją na balkonie.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: adac »

@ aron_m:
Czy zdecydujesz się na montaż na balkonie czy zamierzasz walczyć z anteną pokojową ?
Czy (ewent) na balkonie to ma być małe i nie rzucać się w oczy czy większe np. Telmor ASR albo krokodyl 1,30 metra ?
Weź pod uwagę że koszt samodzielnej instalacji: antena, kabel, porządny filtr (filtry) może być taki sam albo większy niż ten Azart ze spółdzielni. Jakość sygnału z inst. zbiorczej będzie lepsza niż z anteny pokojowej i nie martwisz się o sprawy techniczne.

Jeżeli chodzi o pobliskie źródło- nadajniki na dachu obojętnie od czego, to oczywiście jest to potencjalne źródło problemów. Szczególnie dotyczy to popularnych anten ze wzmacniaczem chociaż obecnie producenci montują w nich od razu filtry LTE i nie musisz kupować osobnego elementu.

Zablokowany