Dab+ Bydgoszcz

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Dab+ Bydgoszcz

Post autor: Railroad »

Witam. Czy ruszyły już jakieś testy z Trzeciewca, udało się komuś coś zaobserwować? Do stałej emisji niecałe 2 dni.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: BiTCity »

Właśnie jestem po skanie i na razie cisza. Ale ciekawa jest dezinformacja bo na stronie DAB-u Polskiego Radia napisali, że w kwietniu uruchomili m.in. Toruń i Bydgoszcz a jak wiadomo Toruń gra już z 1,5 roku z przerwą teraz do 1 maja, a Bydgoszcz jak na razie głucho. Jedyne dobre źródło to strona Radia PiK i jej żółty pasek u góry strony.

SP2SV
Posty: 11
Rejestracja: 1 kwietnia 2013, o 18:37
Nadajnik - obiekt nadawczy: trzeciewiec -kisielice

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: SP2SV »

Z informacji na stronie radia PIK ,wynika że DAB+ już włączono dziś, tj. 30 Kwietnia w Trzeciewcu i Toruniu. Czy ktoś odbiera?. Ja popołudniu w Świeciu zrobię próby ale w mieszkaniu ani śladu :( .

Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: Railroad »

W Bydgoszczy odbiór bezproblemowy.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: BiTCity »

Wróciłem z pracy potwierdzam odbiór w Bydgoszczy SNR na poziomie 18,1-21,6 dB na mini antence od tunera Tuner NOT ONLY TV DVB-T USB Deluxe DVB-T/FM/DAB+ (ten tuner ma jedną wadę kiepski odbiór DVB-T bez anteny zewnętrznej - ale za super spisuję się FM i DAB+)
Mam pytanko jakiego oprogramowania używacie do odbioru DAB+ na PC lub Laptopie ?
Ja mam oryginalnie dołączony kombajn TotalMedia 3.5 ale on nie obsługuje Polskich znaków w nazwach stacji radiowych i nie pokazuje RDS-u DAB-owego nie wiem jak to poprawnie nazwać.
Ściągnąłem DAB Player v. 1.0.2.89 z jednego z linku z tego forum i jestem zadowolony jak na razie. Podaje moc i tekst DAB-owy a nawet logo stacji i co najważniejsze można nagrywać audycję.Pewnie jest nowsza wersja DAB Playera więc jakby ktoś miał namiar proszę o link.

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: Bogoes »

Również potwierdzam włączenie DAB+ w Trzeciewcu, poziom sygnału (na antence teleskopowej) prawie max na wskaźniku...
Porównując "na ucho" jakość dźwięku na przykładzie R.PIK (odbiór za pomocą tego samego urządzenia podłączonego pod wzmacniacz Unitry-Fonici) wg mojego gumowego ucha kolejność jest następująca:
1. FM
2. DAB+
3. R.Internetowe
W PIKu co chwila chwalą się uruchomieniem nadajnika w Trzeciewcu... rozśmieszyła mnie wypowiedź specjalisty z radia, który stwierdził, że w muxie radiowym można nadawać 12 stacji z jakością zbliżoną do CD :lol:

Awatar użytkownika
atrzkbip
Posty: 62
Rejestracja: 24 września 2014, o 21:53
Odbiornik: Yamaha T-D500, Grundig Cosmopolit 7A WEB, Sony ST-S505ES
Instalacja antenowa: DAB+: Yagi Triax 6 el. + UKF: Yagi Triax 3 el. na balkonie 1p. na blokowisku.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec/Solec Kujawski/Żółwieniec

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: atrzkbip »

Potwierdzam odbiór na Wyżynach. Nie mam profesjonalnego miernika sygnału i opieram się na wskazaniu jakości pokazywanym na wyświetlaczu tunera T-D500. Jakość waha się w granicach 65-75%, czyli... mniej niż miałem odbierając z nadajnika toruńskiego. Anteny co prawda nie przestawiałem, ale niewiele dałoby to, bo mam ją na balkonie, a blok zasłania Trzeciewiec. Czyli w celu idealnego odbioru musiałbym postawić antenę na dachu. Na słuch, nie mam różnicy pomiędzy dawną emisją z Moniuszki, a Trzeciewcem, co oznacza zadowalający poziom sygnału. Jednak należy zauważyć, że jest to antena zewnętrzna, co może oznaczać problemy na blokowiskach dla właścicieli przenośnego sprzętu. W niektórych miejscach, oczywiście.
Słów Pana Redaktora o jakości CD nie skomentuję. Skomentuję natomiast "autopromocję" Radia PiK, mówiącą o zasięgu sięgającym Inowrocławia: pogląd mocno przesadzony. Na pewno jest możliwy odbiór w Inowrocławiu zarówno z Trzeciewca, jak i z Torunia. Ale konia z rzędem temu, kto będzie miał poprawny odbiór lub w ogóle odbiór w Inowrocławiu bez anteny dachowej.

SP2SV
Posty: 11
Rejestracja: 1 kwietnia 2013, o 18:37
Nadajnik - obiekt nadawczy: trzeciewiec -kisielice

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: SP2SV »

Niestety na północ od Trzeciewca zero sygnału. W Świeciu ponownie sygnał dolatuje z SLR Toruń. Ciekawe dlaczego taki obiekt jak Trzeciewiec nadaje tylko dla Bydgoszczy, i to taką dużą mocą, nie wiem czy ktoś w tym polskim radiu myśli. Brak słów.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: BiTCity »

Też osobiście sobie nie wyobrażam, że na tym skończy się cyfryzacja na kujawach - przy tej mocy nadajnika kolejne maszty muszą być stawiane mniej więcej co 40 km, więc Grudziądz,Inowrocław, Włocławek z dużych miast i pewnie Brodnica będą miały swoje nadajniki.
PS. Nie wiem czy wierzyć DAB Playerowi ale on pokazuje, że jeszcze w naszym multipleksie jest 21,5% wolnego miejsca.

@SP2SV

Teraz do końca września emisja z Trzeciewca a od października z Solca Kujawskiego dlatego taka kierunkowość. Ważne, że dogadało się Polskie Radio z Emitelem i można "potestować" cyfrowe radio.

Awatar użytkownika
atrzkbip
Posty: 62
Rejestracja: 24 września 2014, o 21:53
Odbiornik: Yamaha T-D500, Grundig Cosmopolit 7A WEB, Sony ST-S505ES
Instalacja antenowa: DAB+: Yagi Triax 6 el. + UKF: Yagi Triax 3 el. na balkonie 1p. na blokowisku.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec/Solec Kujawski/Żółwieniec

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: atrzkbip »

SP2SV pisze: czy ktoś w tym polskim radiu myśli. Brak słów.
No właśnie myśli. Celem jest objęcie w krótkim czasie jak największą liczbę odbiorców, by nakręcić spiralę rozwoju DAB+ i biznes zaczął się względnie szybko zwracać.
Jak inaczej objąć zasięgiem niemałe miasto o urozmaiconej rzeźbie terenu i dość wysoką zabudową? Musi być moc rzędu 10 kW, a i to może nie wystarczyć. Wystarczy podać za przykład kłopoty w Poznaniu czy Szczecinie i okolicach. Nieco inaczej wyglądałaby sprawa, gdyby sieć budowano z mocami rzędu 100 kW, jak na UKF. Charakterystyka promieniowania jest podobna do docelowej, chociaż natężenie pola będzie się jednak trochę inaczej układać. Być może potrzebne będą korekty i docelowo doświetlenia. Zależnie od miejsca, w Świeciu powinien być możliwy odbiór z Torunia lub z Trzeciewca za pomocą anteny kierunkowej. Nie są to optymalne warunki odbioru, ale pamiętajmy, że sieć DAB tak naprawdę dopiero zaczyna powstawać.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: Robert03 »

SP2SV pisze:Niestety na północ od Trzeciewca zero sygnału. W Świeciu ponownie sygnał dolatuje z SLR Toruń. Ciekawe dlaczego taki obiekt jak Trzeciewiec nadaje tylko dla Bydgoszczy, i to taką dużą mocą, nie wiem czy ktoś w tym polskim radiu myśli. Brak słów.
Jest tak jak było z analogowym TVN'em. Północ totalnie wycięta pomimo że Trzeciewiec leży bliżej Świecia niż Bydgoszczy :-). Dziwi mnie trochę że jednak z tych 10 kW nic na północ nie dociera a 3 kW z Torunia tak. To jednak nadawanie tymczasowe.
Gdyby nadawano dookólnie to sygnał byłby pod Nowe. A tak kicha. Mały tymczasowy systemik UHF zawieszony po jednej stronie masztu w połowie jego wysokości szału nie zrobi. Musimy poczekać na Solec. Wtedy będzie wyżej, dookólnie, z dedykowanych, właściwych anten i będzie też Świecie i Grudziądz w zasięgu.
Z drugiej strony nie ma się co spieszyć. Taką jakość to sobie mogą dla ptaków nadawać :-).

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: BiTCity »

Robercie jakość jest na poziomie streamu Internetowego to było do przewidzenia, więcej nie da się wycisnąć tym bardziej, że PR zamierza umieścić jeszcze 3 stacje była mowa o godzinie 12:00 w Radiu PiK o cyfryzacji Radia na kujwach :) jakość byłaby najlepsza gdyby 1 stacja była całym MUX-ie DAB+ to wtedy będzie brzmiało podobnie do płyty CD ale to będzie powrót do analogowej TV porównując miejsce w eterze. Akurat nagrywam z ciekawości audycję Radia PiK mogę wystawić plik do pobrania to sobie posłuchasz jak brzmi.

http://przeklej.org/file/HQir13/Radio.P ... 143906.mp4

Odtwarzanie pliku działa np. w VLC

Awatar użytkownika
rppmedia
Posty: 124
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sharp 32DH65E
Dual 500
Clint H1
Instalacja antenowa: Telmor Digit Activa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: rppmedia »

Niestety nie wszędzie jest kolorowo.
Moja lokalizacja:
Bydgoszcz - Bartodzieje (3 piętro)
sprzęt: Dual 500 (stoi przy oknie)
poziom sygnału: 0 (słownie: ZERO)

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: Bogoes »

@rppmedia, coś może masz z radiem... :?: Ja na Okolu (Jasna, 1p., 100m kierunek zasłania wyższa kamienica) na radiowej teleskopowej antence odbieram na ok.80%. A wcześniej łapałem także sygnał z Torunia, choć musiałem poszukać tego jedynego miejsca w mieszkaniu. :D
Pamiętaj, że polaryzacja jest pionowa (odpowiednie ustawienie anteny teleskopowej, czy kawałka przewodu, czy zewnętrznej), a na jakiej antenie odbierasz, bo chyba ten model jest wyposażony w gniazdo do anteny zewnętrznej (może warto wygiąć sobie dipol) :idea:

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: Robert03 »

BiTCity pisze:Robercie jakość jest na poziomie streamu Internetowego to było do przewidzenia, więcej nie da się wycisnąć tym bardziej, że PR zamierza umieścić jeszcze 3 stacje była mowa o godzinie 12:00 w Radiu PiK o cyfryzacji Radia na kujwach :) jakość byłaby najlepsza gdyby 1 stacja była całym MUX-ie DAB+ to wtedy będzie brzmiało podobnie do płyty CD ale to będzie powrót do analogowej TV porównując miejsce w eterze. Akurat nagrywam z ciekawości audycję Radia PiK mogę wystawić plik do pobrania to sobie posłuchasz jak brzmi.
Dzięki.
Ściągnąłem, posłuchałem i moim zdaniem kiepsko to brzmi. Wysokie tony tępe, ścięte. Dla mnie kicha i wstyd. Akurat ten utwór Madonny doskonale uwypukla ścięte i zamydlone pasmo akustyczne wysokich tonów. Do UKF'u nie ma porównania. Mam na kasecie nagranie tego utworu z radia PiK. Z kasety nagranej z UKF kilka lat temu lepiej brzmi niż z DAB+ :-)
Nie ma przyjemności słuchania tego w samochodzie i na jakimkolwiek odbiorniku który ma więcej niż 1 głośnik i stoi sobie przy kuchni na oknie.
Takim podejściem radio samo spycha siebie do roli kuchennej pierdziaweczki. Ale co w przypadku gdy w gospodarstwie domowym radia w kuchni się nie słucha ? A tak jest właśnie u mnie...
Ja nie oczekuję od DAB jakości CD. Oczekuję jakości niegorszej niż UKF. DAB daje takie możliwości i taka jakość jest do osiągnięcia gdyby w MUX'ie dać 6-8 stacji.
Nie trzeba wcale nadawać jednej stacji na jednej częstotliwości... ale też nie 12. W DVB-T też są ograniczenia i też nie nadaje się 12 stacji telewizyjnych tylko 8. Więc w radiu taki umiar też jest wskazany.
No nic, ja w każdym bądź razie w odbiornik nie zainwestuję chociaż kusi mnie żeby się tym pobawić. Mam system antenowy, sygnał w kablu dociera ale kasy szkoda żeby mieć gadżet do sprawdzania zasięgu i wycierania kurzu :(.

Awatar użytkownika
atrzkbip
Posty: 62
Rejestracja: 24 września 2014, o 21:53
Odbiornik: Yamaha T-D500, Grundig Cosmopolit 7A WEB, Sony ST-S505ES
Instalacja antenowa: DAB+: Yagi Triax 6 el. + UKF: Yagi Triax 3 el. na balkonie 1p. na blokowisku.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec/Solec Kujawski/Żółwieniec

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: atrzkbip »

Dzisiaj w nocy sygnału nie odbierałem - być może trwały jeszcze jakieś prace. Rano wskaźnik sygnału pokazywał poziom rzędu 25-40 jednostek, co oznaczało błędy. W południe sygnał osiągał 100 jednostek, czyli maksimum, a po południu od 60 do 80.
W biurze na Chodkiewicza mam obecnie w jednym pomieszczeniu sygnał ze wskazaniem do 40 jednostek z zanikami, w drugim pomieszczeniu 0, ale antena jest wewnątrz. Przypuszczam, że przy antenie za oknem byłoby dużo lepiej. Jednak oznacza to, że do ideału jeszcze sporo brakuje.
Z jakością dźwięku na tunerze wieżowym nie jest tak źle. Nawet stereofonia Radia Dzieciom jest przyzwoita, chociaż obcięcie pasma i syczenie głosek "s", "sz", "c", "ch" itp. może trochę przeszkadzać.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: BiTCity »

Robert03 pisze:
Dzięki.
Ściągnąłem, posłuchałem i moim zdaniem kiepsko to brzmi....
Dzięki Robercie
co do sprzętu to ja używam NotOnlyTV LV5T Delux można dostać za ok. 60-80 zł w sklepie Internetowym - osobiście też bym nie kupił specjalnie odbiornika do DAB+ ale jako, że mój tunerek go ma to skorzystałem i sprawdziłem, ale jeśli ktoś chcę użyć tego tunera jako odbiornika DVB-T to odradzam słaba czułość. Ten tunerek ma za to 2 inne plusy dobrze działa na DAB+ i FM. Na FM z tym patyczkiem służącym za antenę (a tak naprawdę odbiera przewód antenowy) można spokojnie odebrać stację z Torunia a to około 45 km w moim przypadku.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: Robert03 »

Dzięki, dobrze wiedzieć. Może sobie takie coś sprawię. Mała rzecz a do testów jak znalazł :-).

jacek28
Posty: 5
Rejestracja: 4 maja 2015, o 10:43
Odbiornik: Tv do DVB-T Samsung
Tuner FM/DAB+ Yamaha T-D 500
Instalacja antenowa: wys. zaw. ant. ok. 7 m.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz-Trzeciewiec

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: jacek28 »

Odbiór DAB+ w Nowej Wsi Wielkiej tj. trasa Bydgoszcz-Inowrocław na przysłowiowym kabelku. Wiem że jakość budzi kontrowersje,ja natomiast nie przekreślam tego,nie jest tak zle jak niektórzy opisują. Na pewno jest ciszej niż na UKF-to wielki pozytyw.W DAB+ nie ma takich przesterów jak na UKF-to kolejny pozytyw. Zobaczymy rozwój tej technologii dalej.

SP2SV
Posty: 11
Rejestracja: 1 kwietnia 2013, o 18:37
Nadajnik - obiekt nadawczy: trzeciewiec -kisielice

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: SP2SV »

[quote="Robert03"][quote="SP2SV"
Jest tak jak było z analogowym TVN'em. Północ totalnie wycięta pomimo że Trzeciewiec leży bliżej Świecia niż Bydgoszczy :-). Dziwi mnie trochę że jednak z tych 10 kW nic na północ nie dociera a 3 kW z Torunia tak. To jednak nadawanie tymczasowe.

Robert tak dla twojej ciekawości powiem ci ze niedawno przejeżdżałem koło masztu w Trzeciewcu i mając lornetkę dokładnie oglądałem maszt przez lornetke.Anteny dab+ znajdują się na wysokości 3 odciągu i przedostatniej lampki oświetleniowej. Anteny dab+ to 4 anteny typu yagi po około 10 elementów w pionie i oczywiście wszystkie sa zamontowane w pionie ,poza tym prawdopodobnie sfazowane .Wiec wiadomo dlaczego takie duże tłumienie na tył i na boki.Pozdrawiam

Zablokowany