DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

access2601
Posty: 47
Rejestracja: 16 lipca 2011, o 21:13
Odbiornik: ferguson ariva t 65\Toshiba LCD Toshiba 32 cale
Instalacja antenowa: yagi 19-elem. z symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Tarnów/ RTCN Św. Krzyż

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: access2601 »

U mnie problem z k23 mux 2 posypały się telefony do mnie od 10 osób że nie działa. Sygnał na niektórych dekoderach skacze a na niektórych nie ma wcale.

Awatar użytkownika
marek70
Posty: 47
Rejestracja: 29 stycznia 2011, o 22:51
Odbiornik: Bravia ex401, canva t710
Instalacja antenowa: biquad DIY
Nadajnik - obiekt nadawczy: G. św. Marcina

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: marek70 »

Na mój gust to po nocnej konserwacji jest problem z synchronizacją. Na k.23 Tarnów nie synchronizuje się z Chorągwicą a na k.45 z Przehybą. Z innymi kanałami tj. 47,50,25,34,36 nie ma problemu. SFN to ślepy zaułek. Zawsze będą z nim problemy.

Baca
Posty: 14
Rejestracja: 4 maja 2013, o 18:46
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra św. Marcina - Tarnów

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Baca »

Na kanale 23 i 45 mam zero sygnału (okolice Limanowej), za to mam dobry poziom na 34 i 36 których nigdy nie miałem. Czy tak ma wyglądać problem z synchronizacja? Oczywiście antena ATX91 zwrócona na św. Marcina.

Awatar użytkownika
marek70
Posty: 47
Rejestracja: 29 stycznia 2011, o 22:51
Odbiornik: Bravia ex401, canva t710
Instalacja antenowa: biquad DIY
Nadajnik - obiekt nadawczy: G. św. Marcina

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: marek70 »

Jeśli lewym bokiem antena odbierze k.25 z Chorągwicy tak jak teraz odbiera Ci prawym bokiem 34 i 36 z Przechyby a brak 23 i 45 to problem z SFN niestety.

Baca
Posty: 14
Rejestracja: 4 maja 2013, o 18:46
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra św. Marcina - Tarnów

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Baca »

Z lewego boku mam wysoką górę i z Chorągwicy nic do mnie nie dochodzi. Przechybę mam za plecami i za górą ok 920 m npm, czyli za reflektorem anteny. To ATX91, największa obecnie antena kierunkowa. Jest taki układ góra-kierunkowość, że nawet z podobnego kierunku co g. św. Marcina nic nie dochodzi ze św. Krzyża. To naprawdę selektywny odbiór i te kanały albo są chwilowym odbiciem, albo coś kombinują ze zmiana kanałów. TV LG 32LS5600 LED wskazuje dla kanału 36 siłę sygnału 100% Jakość sygnału 100%, kanał 34 wskazuje siłę sygnału 100% jakość sygnału 50% (możliwe że mam przesterowany wzmacniacz). Nie wierzę w problemy z synchronizacja, to poważna awaria wzmacniaczy i chyba jakieś awaryjne uruchamiają.
Na 36 kanale idzie MUX2.

Przypuszczam, że przy braku synchronizacji przynajmniej była by siła sygnału o złej jakości.
I jeszcze jedno prace były wykonywane na wszystkich czterech częstotliwościach, a problem dotyczy dwóch.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: K63 »

W Limanowej odbiór na k.23 i 45 wrócił przed paroma minutami.

Baca
Posty: 14
Rejestracja: 4 maja 2013, o 18:46
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra św. Marcina - Tarnów

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Baca »

Potwierdzam, 23 i 45 pracują normalnie.

34 i 36 zniknęły, zero sygnału. To wszystko jest jakieś UFO :D

Awatar użytkownika
marek70
Posty: 47
Rejestracja: 29 stycznia 2011, o 22:51
Odbiornik: Bravia ex401, canva t710
Instalacja antenowa: biquad DIY
Nadajnik - obiekt nadawczy: G. św. Marcina

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: marek70 »

Już wszystko ok. Chyba faktycznie technicy przy konserwacji coś nie tak podpięli i z końcówek mocy poszedł dymek. ;)

-- połączono
Baca pisze:Z lewego boku mam wysoką górę i z Chorągwicy nic do mnie nie dochodzi. Przechybę mam za plecami i za górą ok 920 m npm, czyli za reflektorem anteny. To ATX91, największa obecnie antena kierunkowa. Jest taki układ góra-kierunkowość, że nawet z podobnego kierunku co g. św. Marcina nic nie dochodzi ze św. Krzyża. To naprawdę selektywny odbiór i te kanały albo są chwilowym odbiciem, albo coś kombinują ze zmiana kanałów.
Piszesz, że mieszkasz w okolicach Limanowej. Patrzę na mapę i nijak nie mogę zrozumieć, że przy antenie skierowanej na G. Św. Marcina masz Przechybę za plecami.

Baca
Posty: 14
Rejestracja: 4 maja 2013, o 18:46
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra św. Marcina - Tarnów

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Baca »

Co za idiotyczny skrypt forum. Cytuję użytkownika marek70 z przedostatniego posta, otrzymuję cytat z ostatniego posta, więc wywalam do kosza!
Odpowiadam cytatem ręcznym:
Piszesz, że mieszkasz w okolicach Limanowej. Patrzę na mapę i nijak nie mogę zrozumieć, że przy antenie skierowanej na G. Św. Marcina masz Przechybę za plecami.
Wpisz Strzeszyce, a za plecami wytłumacz sobie jako prawą łopatkę.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: K63 »

Baca pisze:TV LG 32LS5600 LED wskazuje dla kanału 36 siłę sygnału 100% Jakość sygnału 100%, kanał 34 wskazuje siłę sygnału 100% jakość sygnału 50%
Przehyba, albo Maślana Góra. Próbowałeś odbierać z Maślanej ?

Baca
Posty: 14
Rejestracja: 4 maja 2013, o 18:46
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra św. Marcina - Tarnów

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Baca »

Tarnów mam na 100% sygnału i jakości. Wobec czego co mam szukać i po co? Od południa mam masyw Sałasza i Jaworza (odleglość ok 3km do szczytu) więc południe jest wyłączone z odbioru, na północny zachód mam Kobyłę i sąsiednie góry, więc też Kraków-Chorągwica zasłonięty. Jedynie Tarnów i co nieco Krosno się pokazuje. Krosno odpuszczam, bo TVP Regionalna z Rzeszowa mało mnie interesuje.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: K63 »

Baca pisze:Wobec czego co mam szukać i po co?
Chociażby z czystej ciekawości, np. czy masz jakąś alternatywę w odbiorze. Jak się wczoraj przekonałeś - różnie bywa.

Baca
Posty: 14
Rejestracja: 4 maja 2013, o 18:46
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra św. Marcina - Tarnów

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Baca »

Oczywiście, alternatywę mam - talerz na Hot Birda. ;)

Jerzy1953
Posty: 1
Rejestracja: 17 stycznia 2015, o 12:24
Odbiornik: samsung UE32D5000PW
Instalacja antenowa: antena siatkowa dach 4piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: przekaźnik Góra Św. Marcina

Cyfrówka nie takie cudo

Post autor: Jerzy1953 »

5 kilometrów od przekaźnika w prostej linii. Widać go dokładnie z dachu, ale obraz czasami kryształ ale w większości dni to wszystkie kanały telewizji publicznej poszatkowane na kawałki. Za to programy takie jak Polsat lub TVN i inne konercyjne zawsze piękne. Czyżby oni mieli lepszy sygnał?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Jarosław Bałuka »

5km od nadajnika to bardzo blisko, zwykle przy takiej odległości da się odbierać na przysłowiowym kawałku drutu. Czy antena posiada wzmacniacz?

Robaczyfffka
Posty: 1
Rejestracja: 15 kwietnia 2015, o 21:16

Problem z MUX 1 i MUX 2 na Powiślu Dąbrowskim

Post autor: Robaczyfffka »

Witam!

Od 1-2 dni (czyli zaraz praktycznie po okresie wietrznej pogody) w domu rodziców występuje problem z odbiorem kanałów z MUX 1*:
Eska TV, TTV, POLO TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, TVP ABC, Stopklatka TV, Fokus TV
Oraz MUX 2*:
TVP 1 HD, TVP2 HD, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP INFO
.
Co ciekawe, poprawnie odbierane jest TVP Kraków, brak TVP Kielce które wcześniej było odbierane. Najbliższy nadajnik z tego co wiem to Tarnów / góra św. Marcina , z którego jak czytam nadawane są wszystkie multipleksy. Odległość w linii prostej do nadajnika to niecałe 20 kilometrów. Rodzice poruszali coś anteną :) Ale nie pomogło. Czy ktoś ma podobny problem?

Jak tylko będę miał możliwość wpiszę model telewizora, dekoder DVB-T i antenę - na ten moment wiem, że sprzęt na pewno ma swoje lata :) Ale nie było z nim większych problemów, przeważnie czasem znikał MUX 3 (Polsat itd) ale powracał po jakimś czasie.

*Generalnie problemy wyglądają tak, że mimo iż wykrywanie automatyczne wykrywa te kanały, wyświetla się na nich brak sygnału - czasami jedynie na TVP Kultura ekran zabarwi się na chilę na jakiś kolor jakby próbował łapać sygnał (np na czerwono).

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Kamilx »

MUX2 to: Polsat itp., a MUX3 to kanały TVP.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: poxipol »

Jeżeli były TVP Kielce,to odbiór był z nadajnika K-ów Chorągwica.
Trzeba przeglądnąć inst.ant-np mógł się zepsuć wzm ant.który jest teraz tłumikiem.

Awatar użytkownika
Iveck
Posty: 34
Rejestracja: 22 listopada 2012, o 12:34
Miejscowość: RRS
Instalacja antenowa: UHF Dipol 19/21-60, UHF Dipol 19/21-48, VHF Magura ATZ-5/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Iveck »

Witam Kolegów.


Mam dla Kolegów zagwozdkę. Otóż ostatnio przekręciłem swoją antenę z Suchej Góry na Marcinkę (ze względu na remont nadajnika na SG, a co się przełożyło siłą rzeczy na drastyczny spadek jakości odbieranego sygnału z SG). Otóż na wszystkich muxach z Marcinki mam:

siłę: 100%
jakość: 100%

Natomiast codziennie od godziny około 20:00 do godziny około 7:00 rano - wskaźnik sygnału dla kanału 50 (706 MHz) - MUX3 pokazuje mi:

siłę 100%
jakość: 0%


Co Koledzy sądzą o takim stanie rzeczy? Rozumiem że MUX3 na Marcince leci wysokim 50 kanałem, rozumiem że mógłby przez to być słabszy - ale zerowy? I dlaczego tylko w nocy? Rozważałem jakieś zakłócenia np GSM, albo LTE, ale bez względu na to czy założyłem symetryzator czy wzmacniacz, czy tłumik - efekt jest taki sam.

Dodam że nie jest to novum w moim przypadku - rok temu miałem identyczną sytuację przez całe lato, kiedy to podczas wymiany głównego systemu antenowego na SG również przekierowałem się na Marcinkę.

Mają Koledzy jakiś pomysł na rozwiązanie owego problemu?


Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: twmichal »

Prawdopodobnie za pogorszenie odbioru odpowiada jakieś lokalne źródło zakłóceń - np. oświetlenie uliczne, tablica świetlna (LED) lub jakieś urządzenie/nia pracujące mniej więcej w tych godzinach.

Zablokowany