Antena 60km od nadajnika

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: hadam »

Jeśli nie ma takiej możliwości to może chociaż spróbować podnieść wyżej.
Jest dokładnie tak jak pisze kol. K63 o dym samym pisałem Ci wcześniej.
ObywatelDVB-T pisze:Pozostaje metoda prób, błędów i dedukcji. Jeśli było dobrze a nagle jest źle to jakaś przyczyna musi być.
Ważny jest profil terenu, odległość, moc i charakterystyka nadajnika.
W ogóle ustawiając antenę bez odpowiedniego sprzętu miernika, najlepiej robić to z symetryzatorem (oczywiście bez zasilacza czy napięcia z tunera). W ten sposób można ustawić precyzyjnie bo najlepiej widać w którym miejscu i w jakim kierunku antena najlepiej odbiera. Po takim ustawieniu jeśli pomimo wszystko jakość sygnału nie będzie wystarczająca dodajesz wzmacniacz zamiast symetryzatora albo zostawiasz i dajesz liniowy na przewodzie. Z zasady do sygnału cyfrowego nie jest potrzebny mocny wzmacniacz a zbyt mocny może doprowadzić do przesterowania w niesprzyjających warunkach, bo trzeba pamiętać że sygnał nie zawsze jest taki sam inaczej w nocy czy podczas tropo. Dlatego wzmacniacz należy dołożyć taki aby zapewnić tylko niezbędne minimum.
Antena siatkowa w polaryzacji poziomej widzi mniej więcej w koncie 48 stopni, przy czym najlepiej odbiera idealnie w kierunku nadajnika (czasem idealnie z kierunku odbicia). Odchylenie od tego kierunku osłabia odbiór sygnału aż do momentu około 24 stopnie w prawo bądź w lewo, wtedy sygnał całkiem zaniknie, tak jest na symetryzatorze. Natomiast takie samo ustawianie ze wzmacniaczem zwłaszcza za silnym może (ale nie musi) doprowadzić do sytuacji w której precyzyjne ustawienie będzie niemożliwe, ponieważ sygnał przy ustawieniu anteny na wprost będzie zbyt silny, będzie powodował przesterowanie a wskaźniki siły i jakości sygnału w odbiorniku będą pokazywać dokładnie odwrotnie, że sygnał w tym miejscu jest słabszy i gorszej jakości. Wtedy lekkie odchylenie od kierunku nadajnika powoduje że antena słabiej odbiera a wskazania na tunerze rosną.
Dlatego ustawianie anteny powinno się zaczynać od symetryzatora a wzmacniacz dodać w razie potrzeby ale zaczynając od mniejszego np. LNA-101, 15dB lub mocniejszy ale za to z regulacją tłumienia w ten sposób unikniesz kolejnych ewentualnych wydatków.
Jeszcze jedna ważna rzecz , jeśli dodajesz wzmacniacz to tak dobieraj, aby na wskazaniach w tunerze siła sygnału nie była większa od jakości.

90tomash
Posty: 70
Rejestracja: 4 kwietnia 2013, o 12:42
Odbiornik: Wiwa HD-95 MC
Instalacja antenowa: SIATKA na zewnątrz + INA177 + zasilacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wrocław Ślęża

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: 90tomash »

no właśnie u mnie jest tak,że w każdym przypadku jakość jest mniejsza od siły. wszedzie miam siłe na 100 w tej chwili, nawet na tym nieszczęsnym mux 1 z Wrocławia mam np jakość 50-60 a siła to 100 i ona nie spada. na Poznaniu czasem spada do 95-98 %i ja mam wzmacniacz bez zasilacza 12 v tylko wiwa daje mu 5...

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: adac »

Jeżeli masz Mux-1 z Poznania stabilnie na 95% to trzeba go stamtąd odbierać i problem rozwiązany. Dla tunera jest to zupełnie obojętne i nie ma potrzeby dalszych kombinacji. :geek:

90tomash
Posty: 70
Rejestracja: 4 kwietnia 2013, o 12:42
Odbiornik: Wiwa HD-95 MC
Instalacja antenowa: SIATKA na zewnątrz + INA177 + zasilacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wrocław Ślęża

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: 90tomash »

dokłądnie do tego doszedłem sam i nie bedę niczym kręcił.

jeszcze jedna rzecz o ktorej tak pomyślałem gdy jeden z użytkowników wysłal mi w prywatnej wiaodomości plik pdf z opisem ustawienia anteny... w odległości 5m od mojej anteny ktory stoi na otwartej przestrzeni na rurce metalowej w pozycji pionowej jest moja antena do internetu radiowego , anteny na siebie nie patrzą.

na chwile obecna zatrzymam sie na wymianie kabla i wtyku a reszta wraz z rozwojem sytuacji,. z tego miejsca pragnę wam podziekowac za pomoc i cheć "główkowania" co może być dobre a co nie oraz za poświecony czas przy tym.
BARDZO WAM WSZYSTKIM DZIEKUJĘ !

Wojtak
Posty: 12
Rejestracja: 27 kwietnia 2015, o 10:13

Re: ATRAX 300 DVB-T + wzmacniacz ?

Post autor: Wojtak »

DavidGT pisze:Witam,

zakupiłem antenę ATRAX 300 DVB-T i niestety nie odbieram żadnych kanałów cyfrowych na kanale K39 sygnał coś tam skacze ale nie łapie. Na analogu ściągam TVP1 TVP2 i słaby POLSAT.
Mieszkam 50km od Częstochowy i myślałem że będę łapać sygnał...

a wiec moje pytanie brzmi czy zakup wzmacniacza do tej anteny coś by pomógł ? jeśli tak to jaki zakupić ?

jestem laikiem w tych sprawach z góry dzięki za pomoc.
I jak rozwiązałeś swój problem?

zbniew
Posty: 5
Rejestracja: 10 czerwca 2015, o 00:08
Odbiornik: lg
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec,Żółwieniec

Mux 4

Post autor: zbniew »

Mieszkam w odległości ok.50 km od nadajnika Mux 4 który ma moc 3 kW.Czy jest możliwość aby ściągać kanały nadawane z tego nadajnika?Jaka antena byłaby potrzebna i inne urządzenia aby ew. móc ściągnąć sygnał?Pod tym adresem jest profil terenu http://www.sat-charts.eu/nadajnik,39Ale ... wicza.html Może jest inny nadajnik, który nadaje z większą mocą?
Ostatnio zmieniony 10 czerwca 2015, o 17:49 przez zbniew, łącznie zmieniany 1 raz.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Mux 4

Post autor: AdamP »

Mapa nie wyświetla się. To jest nadajnik 3kW ale kierunkowy, więc nie wiadomo jaka moc jest emitowana w Twoim kierunku. W dodatku polaryzacja pionowa.

zbniew
Posty: 5
Rejestracja: 10 czerwca 2015, o 00:08
Odbiornik: lg
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec,Żółwieniec

Re: Mux 4

Post autor: zbniew »

Zmieniłem,teraz powinno się wyświetlić dobrze.Czy z tego nadajnika da radę coś uzyskać?
Następne są już pow.80 km.Okolice Bydgoszczy-Solec Kuj.Koronowo,Osielsko
i jest Włocławek ok.60 km.Czy dam radę coś odebrać i na jakiej antenie ze wzmacniaczem czy bez
ew.w co jeszcze mogę doposażyć antenę?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Mux 4

Post autor: K63 »

zbniew pisze:Mieszkam w odległości ok.50 km od nadajnika Mux 4 który ma moc 3 kW.
Podajesz tylko link do nadajnika, ale nic nie wiadomo w którym kierunku te 50 km od niego mieszkasz. Podaj swoją lokalizację.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Mux 4

Post autor: adac »

Właśnie miałem napisać. Niech autor poda miejscowość albo kod pocztowy zanim zacznie pytać o wyposażenie. Strona www korzysta z ccokies i na innym komp. nic nie pokazuje.

zbniew
Posty: 5
Rejestracja: 10 czerwca 2015, o 00:08
Odbiornik: lg
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec,Żółwieniec

Re: Mux 4

Post autor: zbniew »

Moja lokalizacja to Wola Kożuszkowa pow.Mogilno.Kod 88-324.Myślałem,że jest już ok.z tą mapą.
Przepraszam za wszelkie niedogodności.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Mux 4

Post autor: poxipol »

Teoretycznie wszystko jest możliwe,w praktyce różnie bywa i na odwrót.
Powinieneś bardziej opisać konkretne miejsce odbioru-wysokość zawieszenia anteny ,bliskie przeszkody.Czy masz już swoją inst.ant.-jaką? Może na wstępie na próbę przeinstalować antenę i dokonać prób na wspomniane nadajniki.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Mux 4

Post autor: adac »

Jeżeli dobrze odczytałem Twoją lokaizację to wykaz podaje to: lokaliacja Przyjezierze.
Na wykazie nie widać możliwych w zasięgu nadajników Mux-4. Na stronie Dvbtmap na razie Ci nie sprawdzę ponieważ pokazuje różne wersje. Kolega uprzedzał wcześniej że działa ostatnio z błędami.

zbniew
Posty: 5
Rejestracja: 10 czerwca 2015, o 00:08
Odbiornik: lg
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec,Żółwieniec

Re: Mux 4

Post autor: zbniew »

Mam antenę siatkową i te trzy Mux-y odbieram bez problemu.
Chciałbym mieć ten Mux-4 i dlatego pytam o antenę i ew. coś jeszcze do tej anteny bo wiem,że siatkowa nie da rady.Chciałbym te dwie anteny umieścić na jednym kablu.Wysokość zawieszenia anteny
na Mux-4 ok.4m.Najbliższy budynek,który stoi na drodze anteny w kierunku Aleksandrowa Kuj. jest w odległości 80-100 m.Na Włocławek łapie już budynek sąsiada w ok. 50-70 m.Bez przeszkód mam na południe na Kalisz Mikstat ale jest to ponad 90 km.W kierunku zachodnim na Poznań ok.90 km. i w pobliżu nie mam budynków.Jaka antena i ew.coś do tej anteny mógłbym kupić,żebym mógł ściągnąć tego
Mux-a?Jeżeli w ogóle nie ma takiej opcji to ściągnijcie mnie na ziemię abym się nie łudził?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Mux 4

Post autor: K63 »

Czy jesteś świadomy że są to programy zakodowane (płatne)?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Mux 4

Post autor: poxipol »

Myślę że na początku należy rozważyć jak wspomniał pop.rozmówca sprawę płatności żeby póżniej nie być rozczarowanym.
Powinieneś się określić na jakich płatnych programach ci zależy.Przypuszczam że sport-tylko jakie dziedziny.
Alternatywą może być Cyfrowy Polsat ( SAT ) Taki zestaw jest nawet tańszy niż dobra ant.kierunkowa.
Pomijając MUX-4 możliwości jest dużo.Wszystko zależy co się chce oglądać i jakie ponosić koszty.

Wracając do możliwości odbioru MUX-4 ,powinieneś przekręcić swoją antenę o 90 stopni celem wymaganej polaryzacji V,ręcznie nastawić żądany kanał (częstotliwość )i szukać optymalnych parametrów odbioru z tych nadajników.
Nie napisałeś czy antena posiada przedwzmacniacz ,czy symetryzator antenowy.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Mux 4

Post autor: adac »

@zbniew:
Multipleksy 1-3 które odbierasz teraz z Żółwieńca z bardzo dobrymi parametrami (tak przypuszczam) są zorganizowane na zupełnie innej zasadzie niż Mux-4 (TV Mobilna) o który pytasz. To jest telewizja płatna Cyfrowego Polsatu i żeby ją odbierać należy podpisać umowę z nadawcą. Potrzebny jest też dodatkwo dekoder C. Polsatu. Nie wiem czy brałeś to do tej pory pod uwagę (sory że powtarzam za Poprzednikami).

Bardzo istotne są też różnice w rozgłaszaniu, inaczej w rozmieszczeniu i mocach nadajników. Na dzisiaj najlepszy zasięg jest w miastach gdzie stoi kilka obiektów mniejszej mocy.To nie jest obecnie telewizja do dalekiego odbioru i jeżeli nie mieszkasz w pobliżu (20-30 km od nadajnika) to w zasadzie można sobie darować.
Alternatywą jeżeli interesują Cię kanały płatne jest TV satelitarna.

zbniew
Posty: 5
Rejestracja: 10 czerwca 2015, o 00:08
Odbiornik: lg
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec,Żółwieniec

Re: Mux 4

Post autor: zbniew »

Dzięki za pomoc.Jednak satelita będzie najlepszym rozwiązaniem.Nie będzie żadnych problemów
z odbiorem.Wreszcie ktoś mnie sprowadził na ziemię.Bez sensu byłoby pakować kasę w wątpliwą
instalację.Nie brałem pod uwagę w ogóle tego,że ten cały Mux-4 jest kodowany.Dzięki.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Mux 4

Post autor: systemlan »

zbniew pisze:Nie brałem pod uwagę w ogóle tego,że ten cały Mux-4 jest kodowany.
Troszkę lektury i byś wiedział... Poza tym masz 3 MUXy free i też nie dobrze?

Muniek
Posty: 128
Rejestracja: 17 lutego 2012, o 18:06
Odbiornik: UE32EH5450
Ferguson Ariva T65
Instalacja antenowa: Stara siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC-4

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Muniek »

Witam.
Antena OPTICUM GL1000+ z wbudowanym symetryzatorem, wmacniacz AL10.
Lokalizacja: Bełchatów, osiedle słoneczne
Antena skierowana na Częstochowę/Wręczycę zamontowana na balkonie na wysokości 1. piętra. W odległości około 100m bloki 4 piętrowe. Odbieram tylko Mux2 na k. 39 (siła 100%, jakość 80-100%). Mux1 (k.35) i mux3 (k.41) brak. Wszystkie trzy multipleksy nadawane są z tego samego nadajnika, mux1 i mux2 z tą samą mocą a jednak odbiór mux2 jest bezproblemowy a mux1 nie ma.
Z mux3 poradziłem sobie, odbieram go bokiem anteny na k. 26 z Kamińska.
Sytuacja jest taka sama przy odbiorze z samym symetryzatorem jak i z podłączonym wzmacniaczem (docelowo ma być podział na 6 tv). Kręciłem anteną na boki i góra dół i nic to nie dało.
Co mogę jeszcze zrobić zanim zacznę wynosić antenę na dach (czego chciałbym uniknąć)?

Zablokowany