DAB+ Toruń

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: DAB+ Toruń

Post autor: qrzy »

Nie, po prostu taka będzie charaktetrystyka anten nadawczych (kierunkowych) w Trzeciewcu. W końcu po co mają budować bardziej kosztowny, dookólny system antenowy, skoro i tak emisja będzie prowadzona przez pięć miesięcy?

SP2SV
Posty: 11
Rejestracja: 1 kwietnia 2013, o 18:37
Nadajnik - obiekt nadawczy: trzeciewiec -kisielice

Re: DAB+ Toruń

Post autor: SP2SV »

Pozwole sie niezgodzic.Sygnal ma byc nadawany z moca 10 kw to spora moc. I przy takiej mocy sygnał od trzeciewca na północ nawet 5 km niepoleci??.Kolego maszt widać na 20 km.Ta mapka jest ewidentnie zła.

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: DAB+ Toruń

Post autor: Bogoes »

Oj zgódź się zgódź... widać, że emisja skierowana jest tylko dla Bydgoszczy, choć z drugiej strony nie ma się co kurczowo trzymać tych mapek, ja odbieram DAB z Torunia (na antence teleskopowej radia) a mieszkam daleko poza zasięgiem mapki (zachodni kraniec Bydzi), więc myślę, że przy dobrej antenie zewnętrznej spoko z 20-30km na północ sygnał się złapie... a może Panowie J. wypowiedzieliby się o systemie antenowym w Trzeciewcu, bo skoro są oficjalne wiadomości, więc chyba nie jest to tajemnica :lol:
A swoją drogą warto założyć wątek DAB+ Bydgoszcz (Trzeciewiec). :D

Awatar użytkownika
atrzkbip
Posty: 62
Rejestracja: 24 września 2014, o 21:53
Odbiornik: Yamaha T-D500, Grundig Cosmopolit 7A WEB, Sony ST-S505ES
Instalacja antenowa: DAB+: Yagi Triax 6 el. + UKF: Yagi Triax 3 el. na balkonie 1p. na blokowisku.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec/Solec Kujawski/Żółwieniec

Re: DAB+ Toruń

Post autor: atrzkbip »

Ciekawe. Rozumiem, że emisja będzie prowadzona w ramach SFN... Nie wiem tylko, po co ten tydzień przerwy. Nie wiem również, czy pomimo dość wysokiego zawieszenia anten w RTCN Trzeciewiec (220 metrów), nie rozsądniej byłoby umieścić emisję na wieży SLR w Bydgoszczy przy ul. Chodkiewicza. Odbiór w mieście raczej byłby lepszy niż z Trzeciewca. No, chyba że ktoś chce po prostu tę lokalizację przetestować nadając z takiej wysokości tak silnie ukierunkowaną wiązkę. Generalnie cieszy mnie takie podejście, bo będę miał większe możliwości odbioru. Poza tym, warto będzie zbadać jaki łączny zasięg będą miały obie stacje nadawcze - RTCN Trzeciewiec i SLR Toruniu (Moniuszki). Mogą być z tego interesujące wnioski w celu zoptymalizowania lokalizacji stacji nadawczych w docelowym układzie planowanym na rok 2020. Inną sprawą jest to, kto za to wszystko płaci. Nagle znajduje się dodatkowy nadajnik, i to z mocą 10 kW, anteny VHF, których w Trzeciewcu nigdy nie było, więc nie ma takiego komfortu, że wykorzystuje się system jeszcze z czasów telewizji analogowej. Czy to teraz jest już tak tanie, że bez przetargu tak można sobie powłączać emisje niemal od pstryknięcia palcem? Dla mnie, jako radiosłuchacza fajnie, ale miło byłoby wiedzieć, skąd te pomysły i decyzje.

Awatar użytkownika
atrzkbip
Posty: 62
Rejestracja: 24 września 2014, o 21:53
Odbiornik: Yamaha T-D500, Grundig Cosmopolit 7A WEB, Sony ST-S505ES
Instalacja antenowa: DAB+: Yagi Triax 6 el. + UKF: Yagi Triax 3 el. na balkonie 1p. na blokowisku.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec/Solec Kujawski/Żółwieniec

Re: DAB+ Toruń

Post autor: atrzkbip »

Potwierdzam wyłączenie emisji DAB+ z SLR w Toruniu w kanale 10A. Według informacji publikowanych przez regionalne Polskie Radio PIK, emisja ma być wznowiona 1 maja na zmienionych parametrach. Oznacza to, że wyłączenie nadajnika w kanale 10A jest zakończeniem emisji eksperymentalnej. Wnioskować wobec tego należy, co wynika z załączonej do informacji mapki, że owe zmienione parametry, to parametry docelowe, czyli emisja w kanale 11C. Dość zaskakujące jest jednak wznowienie nadawania z dwóch lokalizacji jednocześnie. Do czasu uruchomienia nadajnika w Solcu Kujawskim, tymczasowo programy DAB+ transmitować będzie RTCN Trzeciewiec z tak dobraną charakterystyką, by objąć Bydgoszcz i okolice. Zasięg prawdopodobnie niewiele będzie różnił się od zasięgu docelowego RCN w Solcu. W ramach SFN nadawanie będzie wspierane przez SLR w Toruniu, co powinno zapewnić temu miastu optymalne warunki odbioru. Biorąc pod uwagę rzeźbę terenu oraz doświadczenia emisji SFN w Poznaniu, spodziewam się problemów z odbiorem w Bydgoszczy w niektórych miejscach. Tym bardziej przekonuję się, że nadawanie powinno być wsparte nadajnikiem SFN z wieży SLR w Bydgoszczy, choćby z małą mocą. Ale zobaczymy. Czy ktoś może wie, czy po włączeniu Solca SLR w Toruniu zamilknie, czy też będzie kontynuować nadawanie?

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DAB+ Toruń

Post autor: Robert03 »

Mapka zasięgu bardzo mocno przypomina zasięg nadawania analogowego TVN na kanale 21 z Trzeciewca. System mocno kierunkowy nisko zawieszony. Rzeczywiście na północ szło bardzo słabo. W Świeciu przy widoczności masztu obraz był mocno zaśnieżony i odbiór możliwy tylko w sytuacji gdy antena "widziała" maszt.
Oczywiście jakieś szczątki sygnału zawsze będą w innych kierunkach ale nie będzie to to samo co na południe.

Ciekawi mnie z czego oni to puszczą. Trzeciewiec nie posiada anten VHF. Czyżby z tymczasowego systemiku który wisi w połowie masztu od południowej strony z czasów analogowego TVN ? Tylko że to jest UHF :-).

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: DAB+ Toruń

Post autor: Kamilx »

Dawno, dawno temu, czyli przed 1996 r. z obiektu w Trzeciewcu realizowano emisję na VHF, ale czy te anteny przetrwały tyle czasu to nie wiem.
Ostatnio zmieniony 23 kwietnia 2015, o 19:31 przez Kamilx, łącznie zmieniany 2 razy.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DAB+ Toruń

Post autor: Robert03 »

Emisja VHF została wyłączona w 1992 roku. Był to kanał R1 na którym z mocą 80kW nadawano TP1. Po wyłączeniu nadawania TP1 w kanale R1 przeniesiono go na kanał 41. Obiekt wyposażono w nowe nadajniki TV dużej mocy które zwiększyły znacznie zasięg i jakość TP2 (dzisiejsze TVP2).
Wtedy też Trzeciewiec dostał nowy system antenowy tzw. tubus dzięki któremu wysokość obiektu wzrosła o 20m. Stare anteny VHF zdemontowano a w ich miejscu pojawiły się później systemy antenowe UKF CCIR (wysokie pasmo radiowe).
Tubus nadawał sygnał telewizyjny do czasu wdrożenia DVB-T. Wtedy to system antenowy został wymieniony na nowy.
W 2011 roku także zostały wymienione anteny nadawcze UKF.
Tak więc w ciągu tych 23 lat dwukrotnie zmieniał się system antenowy na maszcie i po starych VHF nie został żaden ślad.

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: DAB+ Toruń

Post autor: Robertus »

W dniu 15.04.2015 r. Polskie Radio ogłosiło postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Dostawa wraz z montażem systemu antenowego DAB+ dla RCN w Solcu Kujawskim” z terminem składania ofert do 27.04.2015 r.
Źródło:
http://www.prsa.pl/zamowienia/zamowienie.aspx?id=973

W dokumentacji postępowania można znaleźć następujące terminy:
- wykonanie projektu systemu antenowego do 21 dni od daty podpisania umowy,
- dostawa elementów systemu antenowego, w tym elementów konstrukcji podantenowej do 70 dni od podpisania umowy,
- wyznaczenie terminu montażu systemu antenowego na maszcie nastąpi w ciągu 3 miesięcy od dostawy elementów z tym, że rozpoczęcie prac montażowych rozpocznie się nie później niż 1 października 2015 r., a termin ich wykonania nie może być dłuższy niż 30 dni,
- czas wykonywania prac na maszcie nie może być dłuższy niż 14 kolejnych dni kalendarzowych,
- w ogólności realizacja zamówienia publicznego musi nastąpić w terminie nie dłuższym niż do 31 grudnia 2015 r.

Jak zatem widać, tymczasowa emisja SFN z obiektów RTCN Bydgoszcz/Trzeciewiec i SLR Toruń/ul. Moniuszki może trochę potrwać.

Awatar użytkownika
atrzkbip
Posty: 62
Rejestracja: 24 września 2014, o 21:53
Odbiornik: Yamaha T-D500, Grundig Cosmopolit 7A WEB, Sony ST-S505ES
Instalacja antenowa: DAB+: Yagi Triax 6 el. + UKF: Yagi Triax 3 el. na balkonie 1p. na blokowisku.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec/Solec Kujawski/Żółwieniec

Re: DAB+ Toruń

Post autor: atrzkbip »

Kamilx pisze:Dawno, dawno temu, czyli przed 1996 r. z obiektu w Trzeciewcu realizowano emisję na VHF, ale czy te anteny przetrwały tyle czasu to nie wiem.
Dobra, dobra... Nie doprecyzowałem. Była emisja długoletnia z bardzo dużą mocą w kanale 1, ale to zakres VHF-I. Ani emisji, ani anten na zakres VHF-III nigdy tam nie było, na ile pamiętam.

SWR
Posty: 27
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 21:52
Odbiornik: KENWOOD KDC-DAB4551U
DUAL DAB 14 (nie 4!)
Toshiba 40TL933
Instalacja antenowa: 19-elementowa 19/21-69
KENWOOD CX-DAB1
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Moniuszki Toruń

Re: DAB+ Toruń

Post autor: SWR »

Od czasu przejścia na kanał 10C zrobiła się cisza! Tu na forum, w tym wątku!
Ja mam natomiast przemyślenia na temat zasięgu nadajnika Moniuszki, który po przejściu na 10C się zdecydowanie pomniejszył. Np. wcześniej jadąc do Solca miałem odbiór aż do miasta, pod halą też, granicą zasięgu był środek miasta. Obecnie wyjeżdżając w tym kierunku za węzeł na S10 zasięg ginie definitywnie przed Cierpicami. Jadąc dalej w kierunku Bydgoszczy (drogą DK10) sygnału z Moniuszki nie ma, pojawia się z Trzeciewca dopiero za Solcem. Jadąc w kier. Bydgoszczy drogą DK80 zasięg urywa się w Przysieku! Wcześniej leciało do ul Fordońskiej w Bydgoszczy!
Nie wiem czy coś zmieniono z anteną (charakterystyka, uszkodzenie, wysokość?) czy z mocą (było podobno 3kW ERP). Teraz wygląda jakby było najwyżej 100W.
Proszę o ew. potwierdzenie, czy też to zauważacie. W mieście ( nie widzę, nie słyszę różnicy), radio to KENWOOD dab4551u z anteną klejoną do szyby od kompletu.

SWR
Posty: 27
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 21:52
Odbiornik: KENWOOD KDC-DAB4551U
DUAL DAB 14 (nie 4!)
Toshiba 40TL933
Instalacja antenowa: 19-elementowa 19/21-69
KENWOOD CX-DAB1
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Moniuszki Toruń

Re: DAB+ Toruń

Post autor: SWR »

I co? Nadal cisza?
Moim zdaniem coś w nadajniku (moc) lub antena (charakterystyka) zostało zmienione. Zasięg bardzo się zawęził-teraz tylko Toruń (bez okolic).
Czy to element przygotowania do uruchomienia Solca?

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DAB+ Toruń

Post autor: Robert03 »

I co z tym Toruniem może ktoś potwierdzić jak nadaje ?
Bo ja w Świeciu nadal odbieram DAB na kanale 11C na 5 elementowej antenie UKF skierowanej na Toruń w polaryzacji poziomej. Odbiór mam stabilny bez przerw. DAB Player pokazuje sygnał OK na zielono a poziom SNR pokazuje 6dB i lekko się waha. Na pewno nie jest to Trzeciewiec bo:
1. Odbiór taki sam miałem jeszcze przed uruchomieniem Trzeciewca,
2. Z anteny UKF 3 elementowej skierowanej na Trzeciewiec w polaryzacji pionowej poziom sygnału DAB+ = zero.

Awatar użytkownika
atrzkbip
Posty: 62
Rejestracja: 24 września 2014, o 21:53
Odbiornik: Yamaha T-D500, Grundig Cosmopolit 7A WEB, Sony ST-S505ES
Instalacja antenowa: DAB+: Yagi Triax 6 el. + UKF: Yagi Triax 3 el. na balkonie 1p. na blokowisku.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec/Solec Kujawski/Żółwieniec

Re: DAB+ Toruń

Post autor: atrzkbip »

Nadaje, jak nadawał. Solca nie włączyli na razie. A jeśli były jakieś korekty parametrów stacji w Toruniu, to oficjalnie nic nie wiadomo.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DAB+ Toruń

Post autor: Robert03 »

No to sie zgadza.

SP2SV666
Posty: 80
Rejestracja: 24 listopada 2015, o 17:49
Odbiornik: Dual ,Samsung tv
Instalacja antenowa: Yagi 9el ,siatkowa, 4el Yagi-Vhf
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice / Trzeciewiec

Re: DAB+ Toruń

Post autor: SP2SV666 »

Ponownie ruszył Solec Kujawski. Odbiór możliwy nawet w Świeciu n/w. :D

Awatar użytkownika
JanekT
Posty: 69
Rejestracja: 27 lipca 2011, o 15:34
Odbiornik: RWT DTV-441T
Nadajnik - obiekt nadawczy: PL

Re: DAB+ Toruń

Post autor: JanekT »

Toruń w tej chwili nie nadaje.

Zablokowany