Modyfikacja/modernizacja instalacji antenowej.

kronopio
Posty: 18
Rejestracja: 1 lipca 2015, o 11:21
Odbiornik: 1. OPTICUM HD T50 + TV1
2. LG 42PA4500 (TV2 MPEG-4)
Instalacja antenowa: 1.Technisat TechniYagi T1 (maszt 30m n.p.t.)
2.Kabel 30m Conotech
3.Telmor RA-2F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: Modyfikacja/modernizacja instalacji antenowej.

Post autor: kronopio »

K63 pisze: ELCAD HD410 - produkt polski.
Widząc funkcje, które posiada, to zakup takiego deokdera jest jak przysłowiowa "przesiadka z malucha na mercedesa".
K63 pisze: Wskazania wartości jakości są mało miarodajne...
O tym już sie przekonałem, bo wskazania na TV MPEG4 siły i sygnału sięgają rzędu 100%, tak podłączenie w to samo miejsce w/w dekodera, zamiast TV MPEG4, dało na dekoderze wskazania "kulkowe", które szacunkowo obrazują prawdopodobnie jakość, jednak juz na poziomie 60%
K63 pisze: Co prawda ta "chińszczyzna" nie jest sprzętem z wyższej półki, ale jest stosunkowo niezawodny. Trochę tego u ludzi w ostatnich trzech latach zamontowałem i póki co nie mam sygnałów żeby coś "padło". Na marginesie - bywając w wielu domach, często widzę że te dekodery działają 24h/24h. Po prostu ludziska ograniczają się tylko do wyłączenia tv, a dekoder pracuje cały czas.
Przyznaję, że działa już kilka lat i to bez zarzutów, z wyjątkiem słabego odbioru sygnału (m.in. brak MUX-L2), o czym juz wspominałem. Na szczęście, deokder ma funkcję autowyłączania, wiec jak ktoś zapomni, to zawsze sam się wyłączy. Coś pozytywnego jednak to puełko ma.
poxipol pisze:Co do trwałości anten Optcum,można mieć wiele zastrzeżeń.
Dzisiaj spacerując z pieskami,zauważyłem odpadniętą jej dolną część reflektora.
Słusznych zastrzeżeń, bo niestety trwałością ne grzeszą W moim wypadku po odkręceniu od masztu, antena po prostu zaczęła rozpadać się w rękach.
poxipol pisze: W tej klasie anten najbardziej przypadła mi do gustu Fuba Dat902 B,która jest sprzedawana w wersji z filtrem LTE lub bez.

Montowałem taką w małym hostelu na obrzeżach miasta i przy pasywnym podziale na 6 odbiorników bardzo poprawnie pracowała.
Wydaje mi się, że bardzo ładny wynik jeśli dało się podzielić na 6 odbiorników z pass.
poxipol pisze: Kol.kronopio można spotkać dużo dobrych dekoderów.Wszystko zależy od wymagań i kieszeni.
Te z wyższej pułki są na Linuksie,Windows jest za mało wydajny.Masz je np.na stronie hollexu.
A tu najnowszy model.
http://www.satkurier.pl/news/116352/pre ... -2015.html
Windows już od zeszłego roku jest mi obcym systemem odkąd permanentnie przesiadłem się z niego na różne odmiany UNIXa, a przy okazji nie bez przyczyny większość serwerów i routerów nie stoi na windowsie ;-)

Dzięki za podsunięcie pomysłu, na ew. możliwość wgrania MODów do tańszego deokdera, poczytam czy to w ogóle możliwe i czy przynosi efekty.

TELMOR
Posty: 30
Rejestracja: 30 czerwca 2015, o 11:42

Re: Modyfikacja/modernizacja instalacji antenowej.

Post autor: TELMOR »

poxipol pisze:Szkoda że nie uwzględniłeś innych moich uwag.
Pierwszy raz spotkałem się z określeniem naturalny filtr LTE-tylko nie wiem po co montowany jest ten dodatkowy.
Określenie anteny filtrem-nie wiem jaki miałeś na uwadze,zaporowy czy przepustowy.
Może trochę rozwiniesz ten temat,uwzględniając harmoniczne.
Myślę, że wiesz co miałem na myśli.
Antena jest i filtrem i wzmacniaczem jednocześnie. W zależności od konstrukcji odbiera w różnych przedziałach, ale zawsze jest to filtr środkowo-przepustowy. Gdyby tak nie było, można by na zwykłym drucie odbierać wszystko, a tak nie jest.
Zapewne wiesz, że w czasach PRL-u pasmo 800 było zarezerwowane dla wojska.
Anteny TV odbierały tylko do 60 kanału i tak były liczone. Potem to się zmieniło i udostępniono częstotliwości dalsze 61-69. T-urbo-T to właśnie taka antena tylko ulepszona.
A co do dodatkowego filtru LTE... W pewnych warunkach może być niewystarczającym fakt "odcięcia" górnych częstotliwości ze względu na zbocze charakterystyki pracy anteny. Nie jest idealnie pionowe i może trzeba będzie się wspomóc. Stąd też jest to opcja dodatkowa.

Należy się cieszyć, że Telmor jest firmą rodzimą, rozwija swą ofertę i z powodzeniem daje radę wśród różnorodności innych ofert na rynku, i to w zdecydowanej większości "przyjezdnych".

Zgadzam, i tu dziękuję za zwrócenie uwagi, odnośnie do parametrów w karcie katalogowej. W najbliższym czasie je uzupełnimy.

poxipol
Posty: 1941
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Modyfikacja/modernizacja instalacji antenowej.

Post autor: poxipol »

Szerokopasmowe anteny yagi trudno jest zaprojektować żeby miały idealne parametry.
Np.płaską charakterystykę wzmocnienia.
Można jej nieco wyciąć (wyfiltrować ) część częstotliwości- tylko wtedy już nie będzie szerokopasmowa.
Wychodzi się z założenia że ma poprawnie pracować (wzmacniać)w określonych kanałach np.21-60
Wykonanie anteny jednokanałowej,w zakresie UHF przy tej długości fali,praktycznie sprowadza się do pasma czterokanałowego.
Oczywiście parametry są nieporównywalne-ale coś za coś.
Asortyment pewnie by przerósł niejednego producenta.

Jak pisałem cenię firmę Telkom-Telmor
Sam korzystam z ich wyrobów np.
Rozgałęznik aktywny WSA 12 ,rozg.pasywny RM 4F,przedwzmacniacz rurkowy R 345.Który jak pisałem w jednym z postów,musiałem nawiercić ze względu na zbyt dużą szczelność.Bardzo solidnie wykonany i pracujący zgodnie z podanymi parametrami.

W czasach PRL-lu wyroby Telmora nie były w sprzedaży detalicznej-wyroby kierowano wyłącznie na użytek instalacji zbiorczych gdzie wymogi PN spełniał właśnie Telmor.
Zdobycie ich na użytek własny nieraz graniczyło z cudem.
Przedstawiam zdjęcie sprzed modernizacji gdzie na jednym z moich masztów od ponad 30 lat wiszą 3 anteny wspomnianego producenta-wyglądają ja nowe,gdzie nawet kiepskie krakowskie powietrze nie dało im rady.Nawet plastikowe puszki trzymają się dobrze.

Co do marketingu to osobiście uważam że nie można wychodzić z założenia że wszyscy żyją w niewiedzy.Dla wymagających klientów też coś się powinno należeć.Powinno się też uwzględnić zamożność społeczeństwa.Chyba można zrobić coś prostego,trwałego i niedrogiego spełniającego oczekiwanie klienta.
Czasem słowa krytyki raczej nie powinny zaszkodzić firmie,a raczej zmobilizować do uzasadnionych lepszych działań.
Może jeszcze,ale to w zasadzie taka prośba.
W ostatnim czasie nasila się problem z różnego rodzajami zakłóceń.Nie wszędzie pewnie spełnią swoją rolę wszelkiego rodzaju filtry.
Dobrym i sprawdzonym sposobem na ich eliminację jest po prostu antena,a w zasadzie kilka anten łączonych synfazowo w zależności od potrzeb.
Niestety jest kompletny brak wyrobów do ich łączenia.
Chodzi tu o szerokopasmowe transformatory rozwidlające do anten synfazowych dla 2 lub 4 anten oddzielnie dla pasma VHF i UHF.
Kiedyś produkował je Polkat typu TD
Dla coraz szerszych użytkowników i sympatyków było by to niewątpliwym hitem.

Obrazek

TELMOR
Posty: 30
Rejestracja: 30 czerwca 2015, o 11:42

Re: Modyfikacja/modernizacja instalacji antenowej.

Post autor: TELMOR »

poxipol pisze: Oczywiście parametry są nieporównywalne-ale coś za coś.
Asortyment pewnie by przerósł niejednego producenta.(...)
Jak pisałem cenię firmę Telkom-Telmor (...)
Masz rację, taka antenka musiałaby trochę kosztować.
A jeśli już o kosztach mowa...
Zdecydowanie łatwiej pod tym względem maja firmy handlowe niż produkcyjne. Kupił-sprzedał to proste, szczególnie w dzisiejszych czasach. Produkcja techniczna to cała machina na którą składa się konstrukcja, technologia, prototypownia, produkcja właściwa, sprzedaż. Nie wspomnę o zaopatrzeniu, serwisie gwarancyjnym i pogwarancyjnym, archiwum dokumentacyjnym itp. Klient musi mieć pewność ciągłości gwarancji, i że nie zostanie sam z problemem po kilku-kilkunastu latach po zakupie. To obietnica, którą firma musi dotrzymać.
Jeśli np. rozgałęźnik 1/2 wyglądający na porządny, kosztuje w detalu 7 czy 8 zł brutto, a w hurcie 4-5 zł. to wierz mi, albo to produkcja garażowa, albo wyrób "przyjezdny". Jednym z zasadniczych kosztów wytworzenia jest kosz pracy. Ludziom po prostu trzeba zapłacić.
Wracając do tematu. Firma, która boi się krytyki długo nie podziała. Konstruktywna zawsze jest potrzebna. Cenie sobie uwagi i na pewno zostaną one przekazane do analizy. Również sugestia odnośnie do anten synfazowych. Dziękuję.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Modyfikacja/modernizacja instalacji antenowej.

Post autor: adac »

kronopio pisze:Zatem jedyne co pozostaje w modernizacji całej instalacji, to na chwilę obecną dobór sensownego, niechińskiego dekodera, Pytanie czy takie dekodery istnieją... ?
poxipol pisze:A jeśli już o kosztach mowa..
No właśnie, pomijając czynnik narodowościowy: czy są "niechińskie" podzespoły elektroniczne bo w końcu coś trzeba na tej płytce zamontować.
Nie wiem jakim argumentem na plus jest to że dekoder jest faktycznie wyprodukowany na taśmie znajdującej się w kraju, skoro prawie wszystkie jego komponenty będą 'chińskie", a już procesor i pamięci na 100%.

Oczekiwanie klienta w PL jest proste: dekoder z PVR i zasilaczem w cenie do 120 i antena w cenie do 40, więc na czymś ten producent musi zaoszczędzić..

kronopio
Posty: 18
Rejestracja: 1 lipca 2015, o 11:21
Odbiornik: 1. OPTICUM HD T50 + TV1
2. LG 42PA4500 (TV2 MPEG-4)
Instalacja antenowa: 1.Technisat TechniYagi T1 (maszt 30m n.p.t.)
2.Kabel 30m Conotech
3.Telmor RA-2F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: Modyfikacja/modernizacja instalacji antenowej.

Post autor: kronopio »

adac pisze: No właśnie, pomijając czynnik narodowościowy: czy są "niechińskie" podzespoły elektroniczne bo w końcu coś trzeba na tej płytce zamontować.
Oprogramowanie. Jak zapewne zauważyłeś, brak sensownego info o sile i jakości sygnału, wynika m.in. z kiepskiego softu dekodera.

Co do podzespołów, to zapewne masz rację, jednak już nie raz przekonałem się, że kiedy kupowałem produkt znanej marki lub marki niechińskiej (pomimo tego że produkowany był w Chinach), trzymał się dłużej, niż produkty niemarkowe, również chińskie, jednak kupowane na tamtejszym rynku. Wiem, bo czasem sprowadzam prosto od nich niektóre rzeczy.
Nie pytaj z czego to wynika, bo nie mam pojęcia.

TELMOR
Posty: 30
Rejestracja: 30 czerwca 2015, o 11:42

Re: Modyfikacja/modernizacja instalacji antenowej.

Post autor: TELMOR »

adac pisze: Nie wiem jakim argumentem na plus jest to że dekoder jest faktycznie wyprodukowany na taśmie znajdującej się w kraju, skoro prawie wszystkie jego komponenty będą 'chińskie", a już procesor i pamięci na 100%.
Kronopio ma rację- soft, to po pierwsze. Po drugie części produkowane w Chinach mają również różnych producentów. Po trzecie, koszty produkcji, płace pracownika, ubezpieczenia,podatki, ZUS. Myślisz dlaczego znane światowe fabryki przeniosły swą produkcję właśnie tam? Wiele firm produkcyjnych polskich, sprowadza komponenty ale produkuje w kraju i tu ma swe koszty (j.w.). Możemy konkurować tylko jakością i gwarancją.

piotr l
Posty: 21
Rejestracja: 17 sierpnia 2019, o 22:39
Miejscowość: brody
Odbiornik: toshiba
Instalacja antenowa: autorska przeróbka anteny tridigit 10m nad terenem z kablem triset
Nadajnik - obiekt nadawczy: raszyn + PKiN

Re: Modyfikacja/modernizacja instalacji antenowej.

Post autor: piotr l »

ObywatelDVB-T pisze: 2 lipca 2015, o 16:43 Antena TriDigit Dipola oprócz tego że ma zdublowane direktory na środkowym ramieniu krokodyla, to jeszcze tak jak pisze kol. Tomciosz na stronie producenta są podane parametry wraz z wykresami co czyni je bardziej wiarygodnymi.
Trochę dziwna sytuacja że Maximum UHF200 mniej direktorów w podobnej konstrukcji daje większy zysk niż TriDigit. Więcej direktorów to i droższa bo i aluminium jest droższe od plastiku, ale żeby Maximum była mocniejsza to wątpię, 18dB to mają ATX-y.
Co zaś się tyczy solidności konstrukcji to w TriDigit jedyna plastikowa konstrukcja to puszka na wzmacniacz/symetryzator reszta w przeważającej mierze to aluminium, nawet podkładki którymi mocowane są direktory są aluminiowe. Metalowe ale ocynkowane są tylko śrubki i mocowanie do masztu. Nie uważam aby plastik był tak odporny na słońce, warunki atmosferyczne jak np. aluminium.
To co przemawia za kupnem Maximum w porównaniu do TriDigit to cena bo wyglądem są podobne to i parametrami pewnie bardzo się nie różnią, ale jeśli nawet minimalnie to na korzyść Dipola. Poza tym do UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit pasuje praktycznie każdy wzmacniacz i prawie wszystkie symetryzatory a do Maximum UHF200 tylko dedykowane bo mają szerszy rozstaw mocowania.

Nie, żebym bronił Dipol'a, bo żadnej korzyści z tego nie mam, podobnie jak kol. Tomciosz, ale wiem bo mam taką antenę.
Tri Digit ma bardzo nietypową charakterystykę odbioru bo maksima ma przy końcach pasma nie jak większość anten w górnym zakresie spowodowane jest to trzema rzeczami reflektorem nastrojonym na dolny zakres uhf ,podwójnym rzędem direktorów na środkowej belce co skutkuje że wibrator "widzi "je jako ekstremalnie grube oraz chaotycznością rozmieszczenia direktorów .Jak ktoś wie to po przeróbce nie ma lebszej anteny na rynku.

poxipol
Posty: 1941
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Modyfikacja/modernizacja instalacji antenowej.

Post autor: poxipol »

Antena ta posiada reflektor aperiodyczny-nierezonansowy,czyli znacznie przekraczający długością fali i nie ma to związku z zestrojeniem jego do dolnego pasma.
Antena posiada dwa całofalowe wibratory połączone równolegle.
Najważniejszym jej elementem jest bierny direktor dopasowujący,umieszczony za dipolami.
Największą wadą tej anteny i podobnych krokodyli jest duży kąt promieniowania w płaszczyźnie pionowej,co skutecznie zbiera tzw.szumy z ulicy i tropo z górnych warstw atmosfery.
Televes ten mankament zmienia,a najnowszym rozwiązanie jest równoległe ułożenie ramion.
Ze względu na propagację rozchodzenia się fal,anteny szerokopasmowe pasma UHF.przy zachowaniu podstawowych innych parametrów,zysk energetyczny podciąga się pod jej górne pasmo odbioru.
Wyjątek stanowią anteny o strukturze dipolowej LPD,LPZ

Porównaj sobie dwie anteny 19 el.z oferty Dipola różniące się współczynnikiem fali stojącej w funkcji częstotliwości.

VAHANARA
Posty: 259
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Modyfikacja/modernizacja instalacji antenowej.

Post autor: VAHANARA »

Tridigit na papierze wygląda dobre, a i konstrukcje ma dość ciekawą.

Dodatkowe matryce ma trochę nietypowo zabudowane pod stosunkowo niewielkimi kątami do poziomu (głównej matrycy), więc ma na pewno zredukowany efekt widoczności z nich ziemi i nieba, dodatkowo w takim przypadku może i ich wpływ na zysk jest większy.

Dipol ma znaczną wysokość, znacznie większą niż w większości podobnych anten, co powoduje, że dipol 'widzi' bezpośrednio dodatkowe matryce, co byłoby znacznie ograniczone przy standardowym dipol-u

A podwójny rząd direktorowy na głównej matrycy przypomina mi MX-y Alcada, jedne z najlepszych anten, jakie miałem w ręku.

Powinno być więc OK.

Żeby nie było - ja nie używam tych anten, choć ostatnio, w akcie desperacji, rozważałem jej użycie do zastąpienia loga, walczącego mało skutecznie z SFN-em na samym dole UHF-u. Właśnie spory deklarowany zysk na dole pasma mnie kręcił.

Odpowiedz