HbbTV w NTC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Re: Odp: HbbTV w NTC

Post autor: Railroad »

U mnie na Sony również nie działa.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: HbbTV w NTC

Post autor: BiTCity »

Jeśli chodzi o HBB od TVP to widzę, że mam tak samo brak kanałów regionalnych ale mam pytanie czy u Was działa radio na HBB od Eski TV ? Bo na tej Toshibie http://www.toshiba.pl/television/consum ... 40l3433dg/ niestety nic nie gra.

Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Railroad »

U mnie radio działa, ale po wybraniu stacji trzeba dość długo poczekać aż się włączy.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: HbbTV w NTC

Post autor: BiTCity »

Z ciekawości zapytam ile trzeba czekać ? Bo ja chyba straciłem cierpliwość :)

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: HbbTV w NTC

Post autor: distefano »

Na Panasonicu na radio czekam ok. 10 sek.

Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Railroad »

U mnie to trwa z pół minuty nawet.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Puma »

Teraz sprawdzałem jak to jest u mnie, praktycznie jest to natychmiast (czekam może sekundę czy dwie).

ryszard48
Posty: 17
Rejestracja: 4 sierpnia 2011, o 15:10

Re: HbbTV w NTC

Post autor: ryszard48 »

Ten Hbbtv to jakaś sciema posiadam 3 TV i na żadnym nie odbiera TV regionalna oraz TV parlament
Tomson Samsung 59 H 6500 Sharp 39 LC-39 LE 752V A Pan Tutka jakoś nie odpowieda na forum.

Awatar użytkownika
radier
Posty: 300
Rejestracja: 24 stycznia 2012, o 23:07
Odbiornik: Samsung UE48H6400 + UPPLEVA 2.1
Instalacja antenowa: DPM GT-961
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem

Re: HbbTV w NTC

Post autor: radier »

Bo HbbTV w wykonaniu TVP to ściema.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: HbbTV w NTC

Post autor: BiTCity »

A u mnie o dziwo na tej Toshibie http://www.toshiba.pl/television/consum ... 40l3433dg/ po aktualizacji oprogramowania od dziś mogę oglądać zarówno TVP Parlament i inne ośrodki regionalne jak i HBB TV na MUX1 tutaj nie grało mi radio. Także może coś wymyślą też na wasze TV. Jedyne co mnie trochę denerwuje to, że obraz na kanałach TVP się przycina co jakiś czas - tzn na chwilę staję a potem przyspiesza - obejść to można odświeżając transmisję.

Awatar użytkownika
GigaWat
Posty: 46
Rejestracja: 29 czerwca 2013, o 11:24
Instalacja antenowa: Antena siatkowa + lna-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż

Re: HbbTV w NTC

Post autor: GigaWat »

ryszard48 pisze:Ten Hbbtv to jakaś sciema posiadam 3 TV i na żadnym nie odbiera TV regionalna oraz TV parlament
Tomson Samsung 59 H 6500 Sharp 39 LC-39 LE 752V A Pan Tutka jakoś nie odpowieda na forum.
Uwierz mi, niewiele tracić :lol: U mnie na telewizorze Sony działa bez większych problemów.

Awatar użytkownika
Paweł Tutka
Posty: 109
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 13:01
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: Kilkanaście TV umożliwiających odbiór HbbTV
Instalacja antenowa: DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa - Raszyn

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Paweł Tutka »

HbbTV jest standardem, w ramach którego z założenia jedna poprawnie wykonana aplikacja ma identycznie działać i wyglądać niezależnie od marki telewizora czy też jego modelu. Tak to idealnie wygląda od strony specyfikacji. W praktyce wygląda to zupełnie inaczej… bo nie każdy z producentów TV we własnym zakresie / własnymi zasobami przygotowuje część oprogramowania odpowiedzialną za wyświetlanie HbbTV. Z tego wynikają problemy związane z implementacją standardu HbbTV. Dodatkowo bardzo trudno jest przed wypuszczeniem odbiornika telewizyjnego na rynek przetestować wszystkie funkcjonalności związane z HbbTV, a szczególnie te które w samym standardzie HbbTV nie zostały w 100% dopowiedziane.

Z tego co mi wiadomo, to podczas opracowywania standardu HbbTV 1.0 nie przewidziano w nim pełnego wsparcia do transmisji telewizji na żywo w streamingu. W ramach tego standardu zostało zapewnione pełne wsparcie do odtwarzania wideo na żądanie. Przy okazji okazało się, że na części telewizorów transmisja TV na żywo jednak działa. Efektem ubocznym jest dłuuugie…. bardzo dłuuuugie buforowanie lub zrywanie transmisji po kilkudziesięciu minutach oglądania. Zaobserwowano też narastające z czasem opóźnienie w czasie do tego co jest emitowane na żywo. Każdy z telewizorów w przypadku transmisji na żywo zachowuje się zupełnie inaczej. Nawet nie można napisać że na TV firmy X działa… a na TV firmy Y nie działa. Dość często jest tak, że dany producent TV korzystał z różnych zewnętrznych dostawców oprogramowania do obsługi HbbTV.

Za to co widzimy w telewizorze dzięki standardowi HbbTV, odpowiada nadawca telewizyjny. To po stronie nadawcy telewizyjnego są nowe możliwości, nowe korzyści wynikające z HbbTV jak też pełna odpowiedzialność co dzieje się z telewizorem po uruchomieniu w nim aplikacji HbbTV.

Dlatego też wszelkie problemy związane z działaniem HbbTV lub nieprawidłowym działaniem aplikacji HbbTV koniecznie należy zgłaszać bezpośrednio do nadawcy telewizyjnego. Telewizja Polska przygotowała do tego specjalny formularz kontaktowy na stronie http://www.tvp.pl/o-tvp/kontakt Im więcej zgłoszeń, tym większa motywacja do działania.

Wyjątkiem od tej reguły jest tylko i wyłącznie kwestia związana z brakiem całkowitego dostępu do HbbTV w modelu telewizora sprzedawanego na Polski rynek. Podobnie jest w przypadku braku sygnalizacji HbbTV w kanałach TV retransmitowanych za pośrednictwem platform satelitarnych, cyfrowych telewizji kablowych lub podmienionej sygnalizacji HbbTV – co ostatnio jest coraz częściej spotykanym zjawiskiem wśród operatorów cyfrowych telewizji kablowych lub producentów STB. Zgłoszenia należy odpowiednio kierować do producentów TV/STB, platform satelitarnych lub operatorów cyfrowych telewizji kablowych.

Każdy z nadawców telewizyjnych ma swoją strategię w zakresie wspierania, rozwoju, utrzymania aplikacji telewizji hybrydowej w standardzie HbbTV.

Ja cały czas podtrzymuję swoje zdanie na temat olbrzymiego potencjału jakim dysponują nadawcy telewizyjni za pośrednictwem HbbTV. W laboratorium HbbTV należącym do hybra.tv wdrożyliśmy i przetestowaliśmy wiele nowych i ciekawych funkcjonalności bazujących na HbbTV 1.0 oraz HbbTV 1.5 jednakże do ich komercyjnego wdrożenia muszą być gotowi nadawcy TV. A to wszystko jeszcze przed wdrożeniem HbbTV 2.0 które pozwala na znacznie, znacznie więcej.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: HbbTV w NTC

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

@Paweł Tutka

Szkoda, że pod tą stroną, którą TVP stworzyła specjalnie do kontaktu z widzami nie odpowiadają:
- http://www.tvp.pl/o-tvp/kontakt
:(

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

Czegoś tu nie rozumiem. Panie Pawle korespondowaliśmy na ten temat mailowo. To w jakim standardzie nadają Niemcy skoro mój odbiornik poprawnie czyta hbbTV z Astry, nie wiem jaka wersja czy 1.0 czy 1.5 a naszych polskich nawet nie chce otworzyć.
Może nie chodzi tutaj o samo wsparcie czy odbiornik wspiera hbbTV czy nie, tylko możne jeszcze coś np. na jaki rynek jest przeznaczony tzn. czy w menu serwisowym jest ustawione EU czy np. EU/GER i może dlatego niektóre odbiorniki kupione np. za granicą pomimo że mają funkcję hbbTV i polskie menu to u nas nie działa to prawidłowo.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Krosnoludek »

@Paweł Tutka

Chciałbym się dowiedzieć, kiedy wreszcie pojawią się tanie tunery DVB-T z HbbTV ?
Tunery takie były zapowiadane już od bardzo dawna, a ciągle ich brak!. Miały pojawić się przed marcowymi wyłączeniami telewizji analogowej już w 2013 roku
"Prowadzimy również rozmowy z producentami dekoderów, którzy zagwarantowali, że przed marcowymi wyłączeniami naziemnej telewizji analogowej pojawią się w Polsce w sprzedaży dekodery obsługujące DVB-T wyposażone w opcję HbbTV i że ich koszt będzie się zamykał w przedziale cenowym 150-200 zł. Dziś kosztują ok. 400-500 zł"
http://www.rp.pl/artykul/962367-Rozmowa ... logie.html

Także Pan pisał (6 cze 2013) :
Jeszcze odrobina cierpliwości a bardzo tanie odbiorniki STB DVB-T z HbbTV pojawią się w sklepach. W swoim laboratorium HbbTV i Smart TV posiadam kilka testowych STB. Opóźnienie w ich wejściu na rynek wynika z tego że wcześniej nie było na nie zapotrzebowania w krajach gdzie się je projektuje i produkuje. Musiało upłynąć kilkanaście dobrych miesięcy by tego typu STB były dostępne dla naszych rodzimych (producentów/importerów) w rozsądnych cenach. Warto też pamiętać, że Polska jako jeden z pierwszych krajów w Europie zdecydowała się na wprowadzenie HbbTV w DVB-T.
http://forum.satkurier.pl/viewtopic.php ... 92#p808492

Owszem, pojawił się jeden tani tuner z HbbTV - Manta HBB01 (na MSTAR 7866), lecz jest on bardzo niedopracowany, a sama obsługa HbbTV pozostawia wiele do życzenia

Jak obecnie wygląda sytuacja na rynku STB z HbbTV ?, ma zamiar ktoś to wreszcie wprowadzić?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

Szkoda czasu, nie chcę być niegrzeczny ale odnoszę wrażenie że pan Paweł Tutka po prostu unika niewygodnych odpowiedzi.
A to całe hbbTV w polskim wykonaniu to jedna wielka niedoróbka. Aż razi brak współpracy/koordynacji twórców oprogramowania z nadawcami treści a już w szczególności z producentami odbiorników.
Każdy z osobna coś tam próbuje po swojemu a wychodzi jak zawsze.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: HbbTV w NTC

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Kim jest Pan Paweł Tutka ? Kimś z TVP(HBBTV) ?

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: HbbTV w NTC

Post autor: naziemna-ntrc »

Lobbystą na rzecz HbbTV. Wcześniej związany m.in. z TVN.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Puma »

Moim zdaniem HbbTV w wykonaniu TVP to kawał dobrej roboty... ale rozumiem tych u których to nie działa (jak czytam głównie TV Samsung).

Szkoda że TVP nie zdecydowało się na dodanie aplikacji w skokach narciarskich tak jak to było do piłki nożnej... może w tym roku coś takiego powstanie.

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Maniek99 »

Skoro duże koncerny sobie nie radzą z obsługą HBBTV, to o STB można zapomnieć.

W ogóle według mnie pchanie HBBTV i SMARTa do TV to pomyłka, głównie ze względu na brak wspólnej platformy, którą można by było rozwijać na różnych urządzeniach (coś jak android).

Coś tak otwartego na sieć globalną musi mieć bardzo silne wsparcie producenta i producent musi chcieć to ciągle rozwijać/aktualizować/łatać. Jednak żadnemu na tym nie zależy, bo wolą mieć kolejny mechanizm do postarzania produktu.

Jedyna sensowna opcja to podpięcie PC pod telewizor.

Zablokowany