Nowe wymagania techniczne dla odbiornika NTC w Polsce (DVB-T2/HEVC/AC-4) od 1.12.2019, a HbbTV 2.0.1 od 1.1.2021

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: hadam »

JaroslawMroczkowski pisze:Czasy wiecznych urządzeń powoli odchodzą.
Większość osób zmienia telefony nie rzadziej niż co dwa lata. Komputery/laptopy co cztery, pięć, więc i telewizory trzeba będzie częściej niż co 20 lat. A jeśli ktoś nie będzie chciał zawsze może użyć set top boxa.
W pewnym sensie ma Pan rację, ludzie zmieniają co kilka lat telefony, ale zazwyczaj przy okazji przedłużenia umowy z operatorem. Komputery już nie tak często chyba, że jacyś zapaleni gracze, którzy potrzebują wyczynowej maszyny i gonią za nowinkami, do obsługi internetu wystarczy tylko taki aby miał wgrany aktualny system.
Chociaż fakt faktem, że wszystkie sprzęty elektroniczne w obecnym czasie postępu technicznego starzeją się bardzo szybko, ale czy się szybko psują - trudno powiedzieć, zależy na jaki egzemplarz się trafi.
Ja mam komputer stacjonarny z 2007 i jeszcze nic się nie zepsuło ani monitor ani żadna rzecz a pracuje codziennie przeciętnie po 5 - 6 godzin przez pierwsze lata pracował jeszcze więcej bo był to nasz jedyny komputer mam dwoje dzieci, obecnie wgrałem mu Windows 8.1 i hula jak złoto, jaki sens go wymieniać.
Wracając do wspomnianej wymiany sprzętu to posłużę się także swoim przykładem, bo jest pewna różnica jeśli odbiornik trzeba sobie kupić samemu a jeśli się dostaje od operatora. Niedawno podpisałem umowę na internet 80mb/s w pakiecie z telefonem stacjonarnym i komórkowym telewizję kablową z tunerem dostałem gratis w pakiecie podstawowym gdzie oprócz kanałów które są w NTC także TVP Katowice mam kilka dużo lepszych kanałów w tym Eurosport HD łącznie płacę 87zł, oczywiście telefon za 1zł też dostałem i jeszcze dwa inne gadżety. Nazwy firmy nie napiszę, aby nie reklamować ale jeśli ktoś jest zainteresowany to mogę badać na PW. Oprócz tego korzystam także z wbudowanego tunera DVB-S2 wraz z modułem i kartą dostępu tu technologia nadawania się szybko nie zmieni a kanały też mam lepsze niż w NTC kartę opłacam raz na 13 miesięcy 20zł, to znacznie mniej niż wydałem na anteny wzmacniacze i inne rzeczy do DVB-T, nazwy z oczywistych powodów nie podam oficjalnie.
Dlatego przy zmianie sposobu nadawanie trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wymianę sprzętu przez odbiorców ale także konkurencję, inaczej sprawa wyglądała kiedy telewizja analogowa była wyłączana a inaczej teraz kiedy na rynku telewizyjnym robi się coraz ciaśniej.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: sirdaniel »

@obywatel
Wszyscy wiemy że windows nie-OEM jest całkiem drogi na rynku, a ty i tak zdecydowałeś sie na wydanie kasy aby polepszyć sobie komputer... Więc czemu inni nie mieli by tego zrobić..? :mrgreen:


Wymóg dokupienia STB/Set top boxa do TV LCD w obecnym czasie rozważyłbym, gdyby to była podobna rewolucja jak przejście z analogowej do cyfrowej. Gdyby wprowadzono DVB-T2 z Hevc i mielibyśmy większość/wszystkie kanały UHD/4k (ale w dobrej naprawde jakości) w naszej NTC to w porównaniu właśnie z obecnym SD było by się nad czym się zastanowić.


Co do bloga sat kurier który ktoś zaytował.. Wniosek końcowy bloga: "Reasumując, pochwalamy TVP za krok, jakim jest rozpoczęcie testów DVB-T2 HEVC w Polsce. To bardzo ważne, że nadawca publiczny jest na bieżąco z najnowszymi technologiami i nie ma oporów, by je testować czy też wdrażać, czasami ryzykując złą jakością czy nieodpowiednim materiałem (25 fps?) (...)"
Pytam sie gdzie hejterzy TVP na tym forum? :lol: już nie wypada być w opozycji do tego co sie pisze w sat Kurier? :lol:

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: naziemna-ntrc »

Co mi po DVB-T2 czy HEVC jak i tak tego nie da się w należyty sposób wykorzystać? HD na polskim rynku jest już prawie 10 lat, a nadal nie można doczekać się kanału, który by oferował prawdziwe HD. Bo jeśli problemem nie jest odpowiednia przepływność to znów brak kontentu. W przypadku 4K lepiej nie będzie, o ile kiedykolwiek będzie.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: sirdaniel »

No wiem, dlatego napisałem gdyby. Może niech pominą HD a przejdą na UHD. To potrwa aż studia zaadaptują sprzęt do wyższych rozdzielczości, tak więc nie od razu nową technologię się wprowadzi. Trzeba by jeszcze używać dobrego skalera do materiałów SD. Ewentualnie koegzystencja HD z kilkoma UHD i bez SD. Chciałem zaznaczyć, że aby coś zmieniać to aby to niosło coś ze sobą nowoczesnego. Wiadomo że to potrwa. Patrzmy jakie standardy wprowadzają inne kraje.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: K63 »

TVP będzie testować 4K, 8K i... 16K?
SatKurier pisze:Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) dokonało merytorycznej oceny projektów projektów złożonych w ramach konkursu 1/1.1.2/2015 Działanie 1.1. „Projekty B+R przedsiębiorstw”, Poddziałanie 1.1.2 „Prace B+R związane z wytworzeniem instalacji pilotażowej/demonstracyjnej”. W ramach konkursu wpłynął też wniosek o dofinansowanie projektu Telewizji Polskiej.

Wniosek TVP znalazł się na liście projektów rekomendowanych do dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Dotyczy on „Pilotażowej instalacji rejestrowania, przetwarzania i dystrybucji treści audiowizualnych w technologii 4, 8 i 16K”. Kwota wnioskowanego dofinansowania wynosi 9,4 mln zł, natomiast całkowity koszt projektu wynosi 23,5 mln zł.

Przypomnijmy, że w lipcu i sierpniu br. TVP prowadziła w naziemnej telewizji cyfrowej testy emisji DVB-T2 w rozdzielczości 4K i z kompresją HEVC (więcej tutaj). Technologia UHD 4K to obraz o rozdzielczości cztery razy większej niż Full HD. 8K to obraz o rozdzielczości 16 razy większej niż Full HD, a 16K to obraz o rozdzielczości 64 razy większej niż Full HD.
http://satkurier.pl/news/119994/tvp-otr ... i-16k.html

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: Rzeszowiak »

Testują a porządnego HD nie ma a oferta programowa powtórki powtórek.
Za parę lat ten system będzie już nie aktualny. Polska rzeczywistość.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: sirdaniel »

Problem nie jest z porządnym HD tylko z jak to mówią z brakami pasma i wciskaniem niepotrzebnych programów. Jak by TVP chciała mieć dobre HD to by miała.

A ten projekt TVP zwiazany z rejestrowaniem, przetwarzaniem i dystrybucją treści powyzej 4k czyli 8k i 16k.... no to ciekawe ciekawe, nie chcę tu nikomu nic zarzucać ale to mi brzydko pachnie. W obecnych realiach problem jest z transmisją powietrzną HD, co do piero 4k a już nie pomnę wyżej. Czy to że TV przetestuje transmiję 16k z jednego pokoju do drugiego coś da? No chyba że szykują nam nowy sposób/nośnik transmiji audiowizualnej który obsłuży takie superwysokie rozdzielczości...

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: naziemna-ntrc »

sirdaniel pisze:Problem nie jest z porządnym HD tylko z jak to mówią z brakami pasma i wciskaniem niepotrzebnych programów.
Problem jest z tym i z tym, więc mamienie kolejnymi K to tylko mamienie, nic więcej.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: giaur500 »

A ma ktoś jakieś zrzuty tej testowej transmisji hevc? Mam w domu kilka nowych sprzętów, które sprzętowo dekodują hevc, chętnie sprawdzę jak to zadziała. Ot, chociażby OrangePI - 4k dci w hevc łyknął bez problemu.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

TVP: Wkrótce testy DVB-T2 4K HEVC w Krakowie

http://satkurier.pl/news/120678/tvp-wkr ... kowie.html

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: K63 »

Czyli dokładnie to, co napisałem przed paroma dniami
K63 pisze:TVP chce przeprowadzić w Krakowie testy DVB-T2 - takie jakie przeprowadził w Warszawie (chodzi o sprawdzenie jak zachowuje się sygnał w warunkach górskich). Testy 4K w Warszawie wykazały że optymalna przepływność dla jednego kanału winna wynosić minimum 18 Mbit/s, więc o tego rodzaju transmisji w dvb-t można zapomnieć. Ale mimo to TVP uruchomi kanał 4K - i to niebawem, bo pod koniec roku. Tyle tylko że w ... internecie
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... start=1299

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: sirdaniel »

Hmm odpowiedź na me retoryczne pytanie juz jest. Kanałem do transmisji 4k będzie HBBTV. Bez wchodzenia w kablówki czy satelitę, TVP samo rozpocznie transmisję. Ciekawe czy to będzie stałe nadawanie, czy wybrane programy. Jeśli TVP faktycznie zakupi sprzęt i za kilka dobrych lat będzie przygotowane do 4k, to przejście na DVB T2 będzie łatwiejsze. Może też po prostu ominąć HD a przygotować się własnie do 4k. Nie trzeba jeszcze teraz decydować. Kwestia jeszcze łaczy internetowych, trzeba mieć dostęp do adsl2+ 24Mb/s i mieć to gwarantowane. Ciekawe jakie jest pokrycie w kraju tej prędkości. Jeśli małe to pozostaje użycie mpeg-dash. Lub buforowanie ale standard pozwala na buforowanie tylko 5 minut i to pewnie zależy od TV, więc to przyda się tylko do krótkich materiałów.

MUX 1000
Posty: 195
Rejestracja: 10 grudnia 2011, o 14:15

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: MUX 1000 »


Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Czy w tym ślepym pędzie by być pierwszym z przekazaniem "newsa" naprawdę nie ma czasu na odrobinę refleksji i przeczytanie kilku poprzednich postów?

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: Poland »

Moim zdaniem zamiast tych testów DVB-T2 w Krakowie (tj. Chorągwicy) powinnien być nieco inny test a mianowicie dotyczący tego jak wygląda sygnał z zwyczajnego DVB-T w terenach górskich na kanałach z pasma VHF.
To byłoby bardziej przydatne niż jakieś tam testy DVB-T2.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: JaroslawMroczkowski »

... ale mniej nośne marketingowo

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: Poland »

No nie powiedziałbym - tamten test miałaby grupka odbiorców a testy zwyczajnego DVB-T w paśmie VHF byłyby dostępne u każdego.
Poza tym państwo (jako Emitel) robią testy po to by wszystko działało czy dla marketingu czyli inaczej pisząc pochwalenia się tym na łamach portali medialnych i satelitarnych? Moim zdaniem testy powinny być dla tej pierwszej kwestii bo inaczej byłyby bezsensowne.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: JaroslawMroczkowski »

W komunikacie było jasno napisane: "Telewizja Polska planuje przeprowadzić w Krakowie w ramach naziemnej telewizji cyfrowej testy emisji UHD 4K z kompresją HEVC w standardzie DVB-T2.".
Czemu więc mieszasz do tego inną firmę.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: naziemna-ntrc »

Jesteście monopolistami w Polsce, więc nie powinno was dziwić, że wszyscy was wszędzie widzą. Nawet jeśli was tam nie ma. ;)

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T2 / HEVC

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Nieee, absolutnie nie monopolistami.
Ciągle jeszcze mamy konkurencję na rynku.

Zablokowany