Odbiór sygnału DAB, problemy z zasięgiem, pokryciem, itp.

odbiorniki i zagadnienia związane z odbiorem
max-bit
Posty: 63
Rejestracja: 29 grudnia 2014, o 13:47

Re: Odbiór sygnału DAB, problemy z zasięgiem, pokryciem, itp

Post autor: max-bit »

Ty gdzie ty masz 144 na Trójkę ?
Ja w KRa mam 3ka 112 :)
2ka to 128 kBps
FM OFF całkowicie dla wszystkich :)
To se kupią nowe :)
Odb DAB az tak drogie nie sa :)

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Odbiór sygnału DAB, problemy z zasięgiem, pokryciem, itp

Post autor: antypyra »

Czytaj uważnie.
Pisałem wielokrotnie o testach DAB+ na początku 2013 roku w Warszawie. Szereg miesięcy z przerwami, gdy nie było tropo, odbierałem je na wieloelementowej antenie. O tym też wspominam w ostatnim poście. Tam Trójka była 144 kbps AAC LC, zas Dwójka 160 kbps AAC LC, a nawet chwilowo 192 kbps.
PR zignorowało wyniki testów i ustawiło artefakty kompresji jako obowiązujące.
I mówi, że "przeciętni" ludzie tego nie słyszą. Zatem jestem genialny, bo słyszę! :lol:
Wyjątkowo korzystne położenie mieszkania z otwarciem widoku w kierunku Warszawy pozwalało mi często odbierać tę testową stację z komina kawęczyńskiego.
Potem od października 2013 odbierałem dużo gorszą pod względem jakości dźwięku emisję stałą z PKiN. Grało prawie co dzień.

Była użyta przy tym, jak wspomniałem, duża antena typu yaga ze wzmacniaczem kanałowym. Przy silnym tropo na balkonie nawet i teraz, gdy Białystok ma swoją emisję DAB+, złapię na teleskopie mux z Warszawy i wtedy mam dodatkowo RDC.
FM OFF całkowicie dla wszystkich :)To se kupią nowe :)
Bzdura. Sytuacja nie dojrzała do tego, by wyłączać UKF, a DAB+ tak, jak wygląda teraz, to namiastka radia. Ani zasięgu, ani jakości dźwięku tak naprawdę, ani poszerzonej oferty programowej.
I "se" :D nie chcą kupować nowych odbiorników. Poza nielicznymi to chała. Trochę tego badziewia przebrałem.
Od czasu uruchomienia DAB pod koniec marca widziałem na półce sklepowej w tym mieście jeden odbiornik DAB+.
Ostatnio zmieniony 21 stycznia 2016, o 10:09 przez antypyra, łącznie zmieniany 1 raz.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Odbiór sygnału DAB, problemy z zasięgiem, pokryciem, itp

Post autor: adac »

@ max-bit;
Właściwie jaki jest sens lobbowania za wyłączeniem całego zakresu FM :?: Argumentami mogą być: inne bardziej oczekiwane usługi dla których potrzebne jest to właśnie pasmo, lepsze parametry emisji cyfrowej -i nikt juz nie chce słuchać UKF-u, telekomy chcą tam umieścić kolejne LTE ( na razie nie zagospodarowali jeszcze tego co mają) itp.
Nie widać takich argumentów wiec.. po co ? To nie jest w moim interesie jako słuchacza poza tym jest to nasze pasmo , cywilne.
Dla służb ? Już się nażarły, mają więcej pasm niż cywilna radiofonia. Poza tym państwo powinno byc dla obywateli a nie dla służb.

Antenix
Posty: 44
Rejestracja: 5 maja 2013, o 13:15
Miejscowość: Gniezno
Instalacja antenowa: biquad/siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gniezno/Dębówiec

Re: Odbiór sygnału DAB, problemy z zasięgiem, pokryciem, itp

Post autor: Antenix »

Ja jestem przeciw DAB, ponieważ moce nadajników są niskie, a u mnie w blokowisku nie ma i nie będzie żadnego odbioru. Trzeba nowych odbiorników, a to bezsens, bo cały dzień radia nie słucham. Do DAB trzeba anteny, a u mnie nie wolno zamontować jej na dachu, bo panuje tu w Gnieźnie monopol kablówki.

Marcin1982
Posty: 90
Rejestracja: 10 października 2014, o 12:24
Odbiornik: Dual Dab 43
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Odbiór sygnału DAB, problemy z zasięgiem, pokryciem, itp

Post autor: Marcin1982 »

Bajki piszesz ja mieszkam 50 km od nadajnika i odbieram DAB+ bez problemu na "kabelku".Twój argument,że trzeba wymienić odbiornik jest bez sensu w końcu i tak co jakiś czas trzeba je wymieniać.Ciekawe czy płaczesz jak musisz kupić nowy telefon,tablet czy jakiekolwiek inne urządzenie. ;)

max-bit
Posty: 63
Rejestracja: 29 grudnia 2014, o 13:47

Re: Odbiór sygnału DAB, problemy z zasięgiem, pokryciem, itp

Post autor: max-bit »

A dlaczego nie można wyłączyć
TV analogową można było to i FM tak samo można
Ja tam nie wiedze problemu

Ale ktoś tu za diabła załapać nie może ze się tak nie stanie bo lobby czyli parcie na to jest żadne wiec się nie podniecajcie nikt wam na razie FM jeszcze długo nie wyłączy.

Ogólnie i teoretycznie DAB+ przy prawidłowym pokryciu ma sens

Zablokowany