Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Krosnoludek »

Faktycznie, na forum Manty więcej osób o tym pisze: http://www.manta.info.pl/forum/telewizo ... y-problem/

daarek5
Posty: 41
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:25

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: daarek5 »

Ten sam problem mam na tv Sencor sle 22f53M4. Tv resetuje się po kilku sekundach odbioru MUX3, inne działają poprawnie.
Znalazłem przed chwilą, podobny problem dotyczył tv FUNAI http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=36&t=3146

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: BiTCity »

Czy coś zostało zmienione ? Bo moja Manta rano jeszcze o 6 miała ten sam problem a teraz czyli ok 16:30 odbiornik działa normalnie.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: JaroslawMroczkowski »

I jest szansa, że tak na razie zostanie, co nie oznacza, że problem nie powróci jeśli producent nie poprawi oprogramowania.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Kamilx »

Od wczoraj w EPG w MUX3 została dodana informacja o tym, czy są napisy dla słabosłyszących, audiodeskrypcja i język migowy podczas programu. Jeżeli nie ma to informacja się pojawia. Natomiast jeżeli program ma być nadawany z tym udogodnieniem to nie ma o tym informacji.
--
Podobno kanały regionalne TVP mają stały bitrate. Nagrywałem z TVP Białystok program, który miał 55 minut w dniu 7 września. Plik miał wielkość 1248 MB. Natomiast kolejnego dnia ten sam program, który nagrywałem o tej samej porze miał wielkość 1323 MB. Jak to możliwe, że wielkość pliku jest inna, skoro regionalny kanał ma statyczny bitrate?

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Martens »

JaroslawMroczkowski pisze:I jest szansa, że tak na razie zostanie, co nie oznacza, że problem nie powróci jeśli producent nie poprawi oprogramowania.
A problem, który opisałem na poprzedniej stronie, tzn. błędy w napisach (subtitles) został zgłoszony do TVP i czy zostanie poprawiony?
Dodam, że oglądając film z napisami włączonymi z telegazety (strona 777) wszystko jest OK, ale jak włączy się napisy z dekodera, to tam gdzie TSDoctor sygnalizuje błędy jest chwilowa przerwa w wyświetlaniu napisów.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: BiTCity »

JaroslawMroczkowski pisze:I jest szansa, że tak na razie zostanie, co nie oznacza, że problem nie powróci jeśli producent nie poprawi oprogramowania.
Raczej pytanie od producenta do Was czy do TVP powinno brzmieć - Kiedy skończą się testy emisji w MUX3 ? co roku jakieś problemy w rożnych telewizorach i to nie tylko z tej dolnej półki jak Manta a np w Samsungach. Po drugie i co ważniejsze producent ma swój okres gwarancji i na pewno nie będzie co roku doskonalił swojego oprogramowania tym bardziej, że ma nowe modele. Po trzecie takie zmiany najpierw konsultujcie z producentami sprzętu bo skoro sprzęt został dopuszczony do obrotu w PL to spełnia wymagania a jeśli nie to trzeba go wycofać i o tym powinniście poinformować odpowiedni Urząd. Oczywiście nie mam pretensji do Was a raczej to producenta, który wypuszcza sprzęt nie w pełni zgodny. Pozdrawiam i Dziękuję zapewne za przywrócenie ustawień MUX3.

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: bmp »

JaroslawMroczkowski pisze:I jest szansa, że tak na razie zostanie, co nie oznacza, że problem nie powróci jeśli producent nie poprawi oprogramowania.
A czy jest tajemnicą (tzn. czy można wiedzieć) co było przyczyną?

Nie ukrywam że takie informacje są przydatne dla wszystkich serwisantów i działów technicznych (nie tylko producentów TV, ale także STB itd.)...

Awatar użytkownika
darko_n
Posty: 30
Rejestracja: 23 grudnia 2010, o 19:11
Odbiornik: Samsung UE32F5300,
LG DM2352,
WIWA HD90 jako nagrywarka
Instalacja antenowa: 2 zestawy "siatek" ze wzmacniaczami
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Bytków, Frýdek

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: darko_n »

TVP1HD, TVP INFO i Regionalna (TVP Katowice) u mnie obecnie bez EPG.
Chwilowa ogólnopolska przypadłość, czy tylko nadajnika Katowice-Bytków?

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: AdamP »

Raczej TVP coś znowu kombinuje. Odbieram ze Skrzycznego a ten sam objaw - brak EPG na tych samych kanałach. Na TV Sony "tylko" brak EPG, natomiast na Samsungu brak EPG i po przełączeniu na któryś z tych kanałów komunikat "brak sygnału lub słaby sygnał", dopiero po chwili można oglądać. Inne kanały z tego mux'a działają normalnie.
Myślałem, że czas testów minął już jakiś czas temu :(

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Tomciosz »

A nie przypadkiem konserwacje na Kosztowach i Skrzycznem? :roll: SFN, przypominam. :mrgreen:

radiks
Posty: 30
Rejestracja: 28 czerwca 2010, o 15:37

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: radiks »

Nie, we Wrocławiu to samo. Brak EPG na MUX3

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Tomciosz »

Aha. Okey.

przemek2029
Posty: 1
Rejestracja: 10 września 2015, o 08:38
Odbiornik: T-HD 1000
Manta Dvbt07
Nadajnik - obiekt nadawczy: kosztowa,łysa hora,skrzyczne,chorągwica

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: przemek2029 »

U mnie brak epg od wczoraj na TVP 1 HD ,TVP Info i TVP Regionalna z nadajnika kosztowa bo z nadjnika skrzyczne jest epg na tych kanałach

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Kamilx »

U mnie (TON Czyże+RTCN Białystok/Krynice) też nie było EPG na TVP Info i TVP Białystok. Dziś wróciło EPG, ale znikły informacje o audiodeskrypcji, napisach, języku migowym.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Martens »

Proszę przedstawicieli Emitela o zajęcie stanowiska w sprawie błędów w napisach (subtitles), które występują na kanałach nadawanych w MUX-3. Problem trwa nie tydzień, a już dobre kilka miesięcy i nie widać żadnej poprawy. To chyba nie jest profesjonalne podejście do problemu. :(
Jest to forum techniczne, zgłaszam zatem problem techniczny. Czemu więc nikt z Państwa nie jest w stanie udzielić mi odpowiedzi czy problem został zdiagnozowany i przesłany do TVP? Skąd mam wiedzieć czy technicy TVP wiedzą o problemie i starają się go wyeliminować, czy po prostu go ignorują? A może to Państwo zignorowaliście moje zgłoszenie, a technicy TVP sądzą, że błędów w strumieniu MUX-3 nie ma i wszystko jest w najlepszym porządku?
Zrobiłem kolejny test nagrywając tą samą audycję z DVB-T i DVB-C. W audycji nagranej z MUX-3 plik przeskanowany TS Doctor'em tradycyjnie wykazywał błędy w subtitles i podczas odtwarzania nagrania oczywiście występowały chwilowe przerwy w wyświetlaniu napisów. Natomiast w tej samej audycji nagranej z sieci kablowej plik nie wykazywał żadnych błędów w TS Doctor i oczywiście podczas odtwarzania nagrania z napisami wszystko było OK (w tych miejscach, w których były przerwy w nagraniu z MUX-3).
Jeśli problem będzie dalej przemilczany, to jaki sens ma to forum i zgłaszanie Państwu ewentualnych usterek? :(

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: poxipol »

Wyjaśnię tylko różnice pomiędzy odbiorem naziemnym a kablowym.
W kablówce dosył sygnału jest za pomocą linii światłowodowych,względnie przekazu satelitarnego.Następnie jest przetwarzany do kompresji MPEG2.
Emisja naziemna jest w kompresji MPEG4,a MUX-3 jak każdy wie jest upchany do granic możliwości.
Dla porównania Bit Rate dla jedynki i dwójki w NTC wynosi 539 551 KB/s
W sacie 922 1149 KB/s
Oczywiście zmienia się on w zależności od dynamicznych scen.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: systemlan »

Martens pisze:Jeśli problem będzie dalej przemilczany, to jaki sens ma to forum i zgłaszanie Państwu ewentualnych usterek? :(
A gdzie tu jest napisane Help Desk?

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Martens »

@poxipol: Nie do końca masz rację. ;) W sieci kablowej (standard DVB-C) tylko kanały SD nadawane są w kompresji MPEG-2. Kanały HD nadawane są w kompresji MPEG-4 - identycznie jak w przypadku DVB-T.
Nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że MUX-3 jest upchany i z tego powodu pojawiają się błędy w strumieniu. Do pewnego czasu (koniec czerwca br.) wszystko funkcjonowało prawidłowo, niestety technicy TVP najwidoczniej lubią się bawić. Popsuli napisy, innym razem odbiór na niektórych odbiornikach. Nie wiem po co oni wciąż grzebią w tym MUX-ie, skoro wszystko było OK? Faza testów chyba się już dawno skończyła.

Mam prośbę do użytkowników: Nagrajcie proszę jakąś audycję z kanału nadawanego w MUX-3, podczas której emitowane są napisy. Tutaj można sprawdzić, które audycje opatrzone są napisami (dopisek "txt. str. 777"). Przetestujcie później plik w programie TS Doctor i dajcie znać. :)

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Puma »

Od paru dni (może 2) są przeszkody na MUX3, na Samsungu sygnał potrafi zaniknąć a na LG sygnał jest ale są wyraźne przeszkody.
W tym samym czasie sprawdzając MUX 1 i 2 takich przeszkód nie zauważyłem.

Samsung i LG są pod innymi instalacjami antenowymi.

Zablokowany