Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Esiek
Posty: 9
Rejestracja: 29 sierpnia 2015, o 14:53

Re: wzmacniacz antenowy UHF czy Ceramiczny

Post autor: Esiek »

Zamawiam LNA-101 i będę miał też do dyspozycji wzmacniacz liniowy AC18.
Będę testował za tydzień dwa,dam znać o efektach.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: K63 »

Z myślą o odbiorze czterech różnych mux-ów, w tym mux-8, TELMOR przygotował ciekawy wzmacniacz WK-410, który niebawem pojawi się w sprzedaży.
Obrazek

TELMOR
Posty: 30
Rejestracja: 30 czerwca 2015, o 11:42

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: TELMOR »

K63 pisze:Z myślą o odbiorze czterech różnych mux-ów, w tym mux-8, TELMOR przygotował ciekawy wzmacniacz, który niebawem pojawi się w sprzedaży.
Witam,
Rzeczywiście to ciekawy wzmacniacz, który jest rozszerzeniem poprzedniej wersji Wk-310. Dodatkowo spina wszystkie wejścia na zasadzie zwrotnicy antenowej, zatem gotowy jest do sumowania sygnałów z różnych anten, łącznie z gotowością odbioru MUX-a w paśmie VHF.
Myślę, że ta konstrukcja będzie bardzo pomocna w rozwiązaniu wielu problemów.
Dziękuję za zauważenie nowej propozycji :D

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: poxipol »

Bardzo ciekawe rozwiązanie,łączące wiele cech.
Najważniejsze żeby właściwie to wykorzystać.
W niektórych miejscach może to korzystnie wpłynąć na problem SFN,
Czy dla przeciętnego kowalskiego zastosowanie to jest zrozumiałe?
gdzie przeważnie wzmacniacz kojarzy się ze wzmocnieniem słabych sygnałów z nadajników.A w tym przypadku chodzi o całkiem coś innego.

Zastosowań może mieć dużo np. mała instalacja zbiorcza z wykorzystaniem gniazd abonenckich RTV-SAT.
Myślę że w następnym modelu będzie już autoregulacja poziomów sygnałów.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: hadam »

Ja używam Terra MA-062 bardzo podobna zasada działania. Brak jest filtrów kanałowych i toru FM, który dla mnie jest zbędny. Mam osobną regulację wzmocnienia dla każdej anteny także VHF i przejście napięcia wyłączane przełącznikiem do jednego toru UHF. Co ważne potrzebuje napięcia 80mA a więc można go zasilić zwyczajnym zasilaczem 100mA po kablu. Telmor potrzebuje napięcia 125mA.
Ciekawe jaka będzie cena tego cacka i czy przeciętnemu kowalskiemu będzie się go opłacało kupić. Ja za swojego Terra dałem 84,87zł w Dipolu w Częstochowie z przesyłką byłoby drożej, to taki Telmor może kosztować koło 200zł razem z dedykowanym zasilaczem.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: K63 »

Zasada dziania niby podobna, ale nie do końca, bo Ty masz wzmacniacz pasmowy, a WK-410 jest kanałowy (UHF).
Podstawowym zadaniem wzmacniacza jest wyselekcjonowanie czterech sygnałów o różnych poziomach odbieranych w zakresie pasma UHF w celu ich wyrównania
Wbrew pozorom, pomimo że to wzmacniacz, może obniżyć lub wyciąć sygnał na konkretnym kanale z np. pobliskiego nadajnika TV lub LTE.
Ja obecnie właśnie mam taka sytuację. Antena ustawiona na Bardejov (SK). Profil terenu bardzo niekorzystny, więc do odbioru jest potrzebny mocny wzmacniacz. Około 15 st. w prawo od kierunku na Bardejov, w odl. ok. 8km mam nadajnik 4,5 kW (Maślana Góra), który pomimo ustawienia anteny w pol. V mocno "zagłusza" mi Słowaków. Wskazane byłoby zastosowanie dwóch anten i zwrotnicy z pułapkami kanałowymi lub wzmacniacza kanałowego. Co prawda udało mi sie po wielu eksperymentach dobrać lokalizację anteny i taki wzmacniacz, który optymalnie wzmacnia sygnał z Bardejova, a równocześnie wzmocniony sygnał z Maślanej Góry (k.34,36,45) nie jest przesterowany i nie tłumi bardzo nadajnika słowackiego. Odbiór z obydwu nadajników mam stabilny (przy takim ustawieniu anteny odbieram jeszcze z odbicia sygnał z Krosna na k.29).
Ale jeszcze lepszy efekt uzyskałem po eksperymentach ze wzmacniaczem kanałowym. Przepuszczenie wyselekcjonowanego sygnału na k.40,49 i 50 (Bardejov) przez taki wzmacniacz i zsumowanie go z pasywnym sygnałem z polskiego nadajnika, pozwoliło osiągnąć zbliżone poziomy sygnału z obydwu nadajników i równocześnie troszkę lepsze parametry jakościowe programów słowackich.
Na razie jednak pozostałem przy wariancie jednoantenowym, bo póki co zapewnia mi stabilny odbiór 39 kanałów.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: poxipol »

Ciekawe czy producent sprostał by moim oczekiwaniom,gdzie w mojej lokalizacji zrobił się już niemały młyn.
I tak:
K 23,25,47,50 H / pasywna / PL
K 57 V / aktywna/ SK
K 26,59 V /pasywna/ SK
K 37,54 H /aktywna/ CZ
K 41 H pasywna PL
W sumie jest pięć różnych kierunków i pięć anten.Można było nieco uprościć,ale parametry w tym układzie są najlepsze,co pozwala na stabilny ich odbiór.
W sumie to był tylko problem z K 55 Skrzyczne i 37 Święty Krzyż.
Na szczególną uwagę zasługuje odbiór z Poprad Kralova Hola,gdzie przy odległości 130km i jego mocy tylko 4 KW ,gdzie po drodze zasłaniają go Wysokie Tatry odbiór jest stabilny.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: hadam »

Duży plus za filtry kanałowe, choć w moim przypadku nie wiem jak by to się sprawdziło bo odbieram np. na kanale 26, 35, 36, 39 i 41. Potrzebny byłby taki filtr który wyciąłby tylko jeden konkretny kanał np. 40 pomiędzy 39 a 41, bo na 40 tyłem anteny czasami podczas sprzyjającej pogody łapie mi MUX-4 z Kielc. Z tego co się orientuję to nie ma takich filtrów, bo każdy wycina jakiś zakres, czyli np k. 40 i w mniejszym stopniu kanały sąsiednie, w moim przypadku użyteczne 39 i 41. Można taki filtr zastosować o ile sygnał na kanale 39 i 41 miałbym na tyle silny żeby mu to nie zaszkodziło. Tylko jeśli sygnał byłby silny, to po co filtr, takiego sygnału przecież nie zakłóci słaby sąsiedni kanał.
Zestawu (Telmor WK-410 + 4 anteny) nie kupi zwykły Kowalski, bo to droga inwestycja i wymaga wiedzy aby to zamontować.
Natomiast dla kogoś kto się choć trochę na tym zna, brakuje mi takich podstawowych danych jak chociażby cena, ale i parametrów jak np. szumy własne wzmacniacza, co jest istotne przy małym odstępie sygnał/szum.
Ja wybierając wzmacniacz Terry MA-062 zwracałem na to uwagę szumy własne 3dB na UHF.
Drugi ważny parametr to: maksymalny poziom wyjściowy MA-062 ma 104dBuV, natomiast w opisie WK-410 znalazłem 86dBuV, to jest istotny parametr jeśli chce się podzielić sygnał na kilka odbiorników.
Przykładowy schemat jaki jest pokazany przy Telmor WK-410 pokazuje, że aby podłączyć więcej odbiorników potrzebny jest drugi wzmacniacz Telmor WWS-1138 (ma 114dBuV i 38dB wzmocnienia).
Taki zestaw dwa wzmacniacze, masztowy i wewnętrzny, 4 anteny, zwrotnica zasilająca + zasilacz większej mocy aby dał radę zasilić dwa wzmacniacze (albo 2 zasilacze nie wiem jak to jest rozwiązane) do tego rozgałęźnik i kable to już można powiedzieć antena zbiorcza o kosztach nie chcę myśleć, Ale propozycja przyznam interesująca.
Być może nie jestem obiektywny zachwalając MA-062 ale zwrócę uwagę jeszcze na jedno. Patrząc na schemat tego wzmacniacza to zasada działania (oprócz oczywiście filtrów kanałowych) jest podobna jak całej instalacji (zbiorczej) Telmora, tylko że zamknięta w jednym pudełku, no prawie w jednym bo jeszcze mam rozgałęźnik indukcyjny i zasilacz osobno.
Na schemacie są najpierw dwa osobne wzmacniacze pierwszego stopnia do 2 torów UHF, potem płynna osobna regulacja wzmocnienia, następnie sygnały są sumowane i znowu wzmacniane a potem łączone ze wzmocnionym sygnałem VHF (też z regulacją) i taki sygnał wychodzi ze wzmacniacza, można go już wtedy podzielić na kilka odbiorników.
Ciekawą alternatywą w tej kategorii jest także Alcad AM-356 albo AWS-1134 ale mają rtoczę większe szumy własne i trochę mniejszy maksymalny poziom wyjściowy.

TELMOR
Posty: 30
Rejestracja: 30 czerwca 2015, o 11:42

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: TELMOR »

ObywatelDVB-T pisze:/.../Ja za swojego Terra dałem 84,87zł w Dipolu w Częstochowie z przesyłką byłoby drożej, to taki Telmor może kosztować koło 200zł razem z dedykowanym zasilaczem.
Z tą ceną to bym nie przesadzał zbytnio. WK-310 nie był aż tak drogi więc mniemam, że to "cacko" też nie będzie.
K63 ma absolutną rację: "Wbrew pozorom, pomimo że to wzmacniacz, może obniżyć lub wyciąć sygnał na konkretnym kanale z np. pobliskiego nadajnika TV lub LTE".
Myślę, że WK-410 sprawdzi się i będzie bardzo pomocny w różnych przypadkach choć "młynu" poxipol'a raczej nie rozwiąże w całości.
Ale pobawiłbym się z tym:
http://www.telmor.pl/Klient-indywidualn ... z-kanalowy

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: hadam »

No nie wiem, na np. Allegro wzmacniacz MA-062 najtaniej z przesyłką 84,37zł.
Natomiast wymieniony przez Ciebie WK-310 najtaniej 148zł z przesyłką.
Z tym że jest to wzmacniacz kanałowy typu jedna antena i jeden telewizor bo maksymalny poziom wyjściowy także ma 86 dBuV, żeby podpiąć więcej odbiorników trzeba instalować dodatkowy wzmacniacz albo rozdzielacz aktywny, no i też potrzebuje napięcia 125 mA. i także nie ma podanych szumów własnych.
Z kolei jego następca WK-410 to już wzmacniacz kanałowy (albo raczej przedwzmacniacz) i zwrotnica w jednym, więc spokojnie może kosztować te 50 zł drożej.
Nic nie mam do wzmacniaczy Telmora bo to porządna firma i robi dobre wzmacniacze, tylko w tym konkretnym przypadku przeciętnemu Kowalskiemu może się to nie opłacić, tym bardziej, że sam wzmacniacz WK-410 to dopiero część instalacji, o czym pisałem powyżej.
Czy warto wydawać tyle kasy aby np. oglądać jeden MUX więcej z dodatkowego kierunku - może i warto jeśli taka instalacja ma służyć dla wielu odbiorników a jeszcze lepiej wielu odbiorców. A częstotliwości LTE to prawie każdy wzmacniacz wycina lepiej lub gorzej. Porządny filtr LTE to kosztuje koło 50 zł np. taki.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: K63 »

ObywatelDVB-T pisze:Potrzebny byłby taki filtr który wyciąłby tylko jeden konkretny kanał np. 40 pomiędzy 39 a 41, bo na 40 tyłem anteny czasami podczas sprzyjającej pogody łapie mi MUX-4 z Kielc
Wg specyfikacji WK-410 szerokość pasma filtra UHF to 8 MHz, czyli zakres jednego kanału.
ObywatelDVB-T pisze:Drugi ważny parametr to: maksymalny poziom wyjściowy MA-062 ma 104dBuV, natomiast w opisie WK-410 znalazłem 86dBuV, to jest istotny parametr jeśli chce się podzielić sygnał na kilka odbiorników.
ObywatelDVB-T pisze:jest to wzmacniacz kanałowy typu jedna antena i jeden telewizor bo maksymalny poziom wyjściowy także ma 86 dBuV, żeby podpiąć więcej odbiorników trzeba instalować dodatkowy wzmacniacz albo rozdzielacz aktywny
Wg mnie 86 dBuV dla małej instalacji jest poziomem wystarczającym. Ostatnio na instalacji pasywnej na 4 odbiorniki, mając przed rozgałęźnikiem 1/4 poziom 65-67 dBuV, na gniazdach RTV otrzymałem ok. 50-55 dBuV. Wcześniej zamontowany był wzmacniacz na którego wyjściu było 105 dBuV(!), a na gniazdach 90 dBuV i żaden odbiornik nie działał prawidłowo.
Dodatkowo wg wielu wpisów na elektrodzie - w wypadku jednego i drugiego wzmacniacza - są to parametry spełniające normę DIN45005B dla telewizji analogowej. Dla "cyfry" powinno przyjąć się poziomy niższe, np.
irekr pisze:45005B to stara norma analogowa
irekr pisze:Producent podaje w karcie katalogowej maksymalny poziom sygnału dla normy DIN45004B, czyli starej normy dla sygnałów analogowych. Dla ustalania poziomów należy obecnie stosować się do normy DIN45004C, czyli dla standardów intermodulacyjnych dla cyfrowych sieci kablowych. W praktyce poziom maksymalny dla tej normy jest o około 20 dB niższy niż dla sygnałów analogowych
irekr pisze:Starałbym się ustawić poziom sygnału możliwie jak najniżej. Z doświadczenia wiem, ze poziom około 60 dBuV jest poziomem optymalnym, gdyż zarówno nie przesteruje on nawet bardzo czułych dekoderów typu Wiwa czy Manta, a jednocześnie tunery w najlepszych Panasonicach pracują optymalnie
irekr pisze: Typowa czułość odbiorników i dekoderów to zakres od 0,1 do 1mV (40 do 60 dB) i tego poziomu nie należy przekraczać
Nie wiem więc dlaczego wielu producentów wzmacniaczy nadal powołuje się na normę dla analogu. Może kol. @TELMOR sie wypowie.

TELMOR
Posty: 30
Rejestracja: 30 czerwca 2015, o 11:42

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: TELMOR »

Sam się nad tym zastanawiam.
Może to wynika z popularności normy "B" i żeby na razie nie mieszać w głowach.
Tak czy inaczej kiedyś wszyscy będziemy musieli się przekonać do nowej normy ;)

Esiek
Posty: 9
Rejestracja: 29 sierpnia 2015, o 14:53

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Esiek »

Witam.

Tu autor tematu.Niby wzmacniacz liniowy nie rózni się niczym od wzmacniacza płytkowego jak napisał kolega wcześniej ale jednak w moim przypadku pomogło.Wzmacniacz AC18 Mezon podłączony bezpośrednio do dekodera i 10 metrowy kabel do anteny z symetryzatorem.Symetryzator paskowy na kanały 21-69 jak i wzmacniacz też pracuje w UHF. Co ciekawe lepiej odbiera na antenie siatkowej niż na kierunkowej.
Widocznie taka kombinacja u mnie lepiej wypada.
Odbiór praktycznie bez pikselozy(siła 90%,jakość 100%).Wcześniej miałem siła jak i jakośc na full ale jakość spadała do połowy lub zera co jakiś czas i pikseloza lub zanik obrazu.

Albo może spowodowane to tym że wzmacniacz jest w pomieszczeniu i nie zbiera tyle "syfu" z eteru?Nie wiem.

W każdym razie dziękuję za zainteresowanie tematem.Pozdrawiam.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: poxipol »

Nie ma się co czarować,wszystko zrobione na opak.
Trzeba znać podstawowe sprawy.
Każda antena ma różne wzmocnienia,czy to będzie boczno kierunkowa siatka czy inna kierunkowa.
Źle dobrany przedwzmacniacz powoduje przesterowanie sygnału.
Każdy przedwzmacniacz antenowy umieszcza się jak najbliżej zacisków anteny,późnij przy odbiorniku ewentualnie jak jest taka potrzeba wzmacniacz - nie mylić z przedwzmacniaczem !

Umieszczenie przedwzmacniacza przy odbiorniku,który przy antenie powodował przesterowanie poprawi odbiór ze względu na wytłumienie sygnału w kablu.
Jednak powoduje wzrost dodatkowych szumów i pogarsza dopasowanie.
Poza tym czy będzie przy antenie czy odbiorniku i tak ściągnie śmietnik z eteru.

mihau
Posty: 49
Rejestracja: 1 lutego 2015, o 15:42
Miejscowość: Gryfino
Odbiornik: Fte MAX T220 HD

Jaki wzmacniacz będzie u mnie najlepszy?

Post autor: mihau »

Mieszkam 15 km w linii prostej na południowy-wschód od RTCN Szczecin *Kołowo*. Nadajnik mam na azymucie 54 stopnie. Do RTCN Wałcz *Rusinowo* mam 118 km w linii prostej, azymut 94 stopnie, do RTCN Zielona Góra *Jemiołów* 113 km w linii prostej, azymut 153 stopnie, a do Helpterbergu 65 km w linii prostej i azumut 294 stopnie. Mam jeszcze 25 km w linii prostej do RSN Szczecin *Warszewo* i azymut 7 stopnii. Antena to siatka czteroiksowa, stojąca na balkonie po wschodniej stronie domu, zawieszona około 8 metrów nad poziomem gruntu.

Miałem bezmarkową podróbkę SWA-9701 w czarnej foldermasce z obu stron. Działało to całkiem nieźle. Przy skierowaniu anteny na Rusinowo miałem niemal stały stabilny odbiór (stały z wyjątkiem godzin okołopołudniowych) mux3 na k.31. Gdy mux 3 z Rusinowa dobrze odbierał to na k.36 Ferguson Ariva T650i często wykrywał śladowy sygnał z RTCN Bydgoszcz *Trzeciewiec*. Przy skierowaniu anteny na Jemiołów mux 3 na k.32 odbierał dobrze głównie ranem i wieczorem choć nie zawsze. Przy skierowaniu na Jemiołów pomimo lokalizacji anteny po wschodniej stronie domu na częstotliwościach nawet tych słabszych muxów berlińskich co kilka sekund na ułamek sekundy wskakiwał niebieski pasek siły sygnału.
Niestety wzmacniacz przestał działać po niecałych dwóch latach.

Miałem też oryginalny wzmacniacz SWA-9701 z wyglądem rzeczywistym takim jak na zdjęciach na stronie firmy Anprel ale ten wzmacniacz był tak mocny, że aż za mocny. Przeczytałem na tym forum, że czyjemuś szwagrowi nie chciał odbierać na SWA-9701 Św. Krzyż z odległości 100 km, założył słabszy SWA-7 i mu działa. Szukałem SWA-7, ale jak zobaczyłem na stronie Anprela ,że SWA-49 ma lepszą charakterystykę dla k.31 i .32 to się zdecydowałem na SWA-49. Kupiłem SWA-49 ze sklepu firmy Anprel.


Założyłem SWA-49 i o ile wczoraj wczoraj pod wieczór mux 3 z Jemiołowa łapał dobrze to z Rusinowa w ogóle nie mogłem złapać dobrego sygnału. Jakość skakała od zera do wartości pojawiającej się przy dobrym odbiorze, a siła sygnału co kilka sekund spadała do zera. Przy większej odchyłce na południe względem ustawienia przy, którym podróbka SWA-9701 odbierała Rusinowo najlepiej przy SWA-49 w najlepszym wypadku udało mi się uzyskać jakość sygnału na granicy cięcia się obrazu i co kilkanaście sekund spadek siły i jakości do zera. Przy skierowaniu na Jemiołów o ile na podróbce SWA-9701 tuner wykrywał śladowy sygnał nawet tych słabszych muxów z Berlina to na SWA-49 wykrywał tylko te silniejsze i średnie. Dzisiaj natomiast czy to przy ustawieniu na Jemiołów czy na Rusinowo na MUX 2 z Kołowa co kilkadziesiąt sekund obraz się przycinał i to mimo, że pasek siły sygnału nie pokazywał maksymalnej wartości. Na podróbce SWA-9701 przycinanie na mux 2 z Kołowa przytrafiło się tylko raz w maju zeszłego roku i tylko przy ustawieniu na Jemiołów.

Nie wiem na co zmienić SWA-49. Mi na razie chodzi po głowie LNA-188. Miał ktoś porównanie SWA-7 z SWA-49? Wg danych katalogowych SWA-49 ma wzmocnienie do 38 dB jednak najwyższy punkt na charakterystyce znajduje się poniżej 36 dB. Odczytując z charakterystyk, dla k.31 LNA-188 jest tylko o ułamek decybela słabszy niż SWA-7.

Może ktoś z was kto miał do czynienia z wieloma wzmacniaczami wie jaki wzmacniacz w praktyce będzie najlepszy? Może któryś z chinoli w rzeczywistości mając w rzeczywistości ułamek tych blisko 50-ciu dB (z analogii do bezmarkowej podróbki SWA-9701, która była słabsza od oryginału) będzie najlepszy spośród tych, które nie będą za silnie, nie będzie tak krótkowieczny jak bezmarkowa podróbka SWA-9701 i nie będzie tak podatny na zakłócenia jak SWA-49?

wojtas84
Posty: 2
Rejestracja: 16 maja 2017, o 19:03

wzmocnienie sygnału z anteny

Post autor: wojtas84 »

Cześć, mam taki problem:
budynek wielorodzinny, z jednej anteny korzystają 3 osoby.
U mnie kabel idzie do pokoju nr 1, tu wszystko jest ok, następnie kabel idzie do pokoju nr 2, i tu się zaczęły problemy.
Do tej pory było wszystko ok, ale pojawiła się antena na budynku obok bezpośrednio na "trasie" naszej anteny.
Od tej pory zacząłem coraz gorzej odbierać sygnał.
W końcu stało się tak że na moim telewizorze samsung UE40F6770 przestałem odbierać sygnał (poziom błędów 2000, siła sygnału ok 20).
Zacząłem sprawdzać i wyszło mi tak:
jeżeli pod to samo miejsce podłącze inny telewizor samsunga 32", to odbiera programy ok.
jeżeli swój telewizor podłącze w pokoju nr 1 (czyli bliżej anteny) łapie programy, ale nie wszystkie i w bardzo słabej jakości.
Wnioskuję że:
mój telewizor potrzebuje mocniejszego sygnału (chociaż nie wiem czemu, bo model dużo słabszy łapie ten sygnał bez problemu).
Czy jest jakieś rozwiązanie aby przy samym wtyku antenowym (przed podłączeniem do telewizora) zamontować jakieś wzmocnienie sygnału?
nie wiem czy sama antena ma wzmacniacz, i nie bardzo jest dojście do tej anteny. Dlatego szukam rozwiązania w domu, przy samym kablu antenowym.
ktoś coś doradzi?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: wzmocnienie sygnału z anteny

Post autor: poxipol »

Problem może być od nowo postawionej anteny.
Wygląda to na pogorszenie się jakości sygnału,wynikającego z pojawieniem się zakłóceń od tej anteny.
-błędny jej montaż - kolizyjny z drugą anteną
-błędnie złożona.Jeżeli jest zdeformowana,źle zmodyfikowana,błędnie podłączona do kabla ,to zdeformowany sygnał wraca z powrotem do anteny która równocześnie staje się anteną nadawczą.Jeżeli zastosowano w niej przedwzmacniacz,to jeszcze bardziej się to potęguje.

Jeżeli mamy dwa odbiorniki,to ten z mniej czulszą głowicą będzie lepiej odbierał, tłumiąc słabszy sygnał zakłócający.

Przykład prawidłowego montażu anten.

Obrazek

wojtas84
Posty: 2
Rejestracja: 16 maja 2017, o 19:03

Re: wzmocnienie sygnału z anteny

Post autor: wojtas84 »

Zgadzam się z Tobą, na 99% problemy wynikają z faktu że deweloper postawił sobie antenę na dachu, dokładnie w linii mojej anteny i na tej samej wysokości, ale jak mu zgłosiłem sprawę to mnie "wyśmiał" - jego specjalista uważa że nie ma możliwości aby ich antena zabierała nam sygnał. Więc gadaj z głupim.

Skoro na mojej antenie na jednym telewizorze jestem w stanie odbierać programy, to jak mogę poprawić sygnał żeby odbierać na tym drugim telewizorze?
jakieś wzocnienie sygnału, zasilacz do kabla antenowego? nie znam się na tym, ale gdzieś takie produkty widziałem. coś mi to pomoże?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: wzmocnienie sygnału z anteny

Post autor: poxipol »

To nie o to chodzi że zbiera sygnał,tylko że jest w kolizji z waszą anteną,powodując zaburzenia w odbiorze.
Jak nieraz spojrzę jak wykonują to firmy niby profesjonalne,to katastrofa,zwłaszcza w pol.V.i nie dziwota że później wyrastają anteny za oknami.
Nie wiadomo jak jest wykonana wasza instalacja.
Najlepiej jest zmienić jej położenie na dachu i przy okazji zrobić konserwację z uwzględnieniem odbioru MUX-8 -jeżeli nie ma.

Wzmocnienie sygnału -kierunek dobry,tylko zwrot przeciwny.
Jeżeli wzmocnisz sygnał to równocześnie też zakłócenia ( wzmacniacz wzmacnia wszystko )
W tym przypadku bardziej przydatny jest tłumik antenowy -regulowany.
Sygnał zakłócający masz słabszy niż użyteczny i jeżeli osłabisz go do odpowiedniej wartości to poziom zakłóceń powinien się zmniejszyć.
Inna sprawa to korektor błędów w odbiorniku.

Zablokowany