Antena 30km od nadajnika

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Na samych kosztach podłączenia azrtu się nie kończy,do tego dochodzą również opłaty miesięczne, czasem niemałe,a jak dochodzi do tego sat to już dużo większe.Koszty eksploatacji dobrej instalacji zbiorczej są spore-konserwacje,naprawy,klimatyzacja pomieszczenia,a spółdzielnia coś z tego też musi mieć.
Czy wkładanie filtra LTE do wszystkiego jest konieczne.Jak jest zbędny,to raczej pogorszy niż poprawi odbiór.
Dobry filtr LTE kosztuje 252zł,to ile antena zintegrowana z nim musiała by kosztować.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: adac »

Tutaj -> PRZYKŁADY cała gama filtrów do anten popularnie nazywanych filtrami LTE. W rzeczywistości są to filtry pasmowo-przepustowe na zakres telewizyjny.
Moim zdaniem te z przedziału cenowego 40-50 zł są zupełnie wystarczające. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze:

- Jak najmniejsze tłumienie w paśmie przenoszenia, w praktyce nie większe niż 3 dB,
- Wybór pasma przepustowego. Jeżeli filtr ma być podłączony do anteny na zakres UHF to powinien przenosić 470-795 MHz i nic więcej.
- Miejsce montażu. Filtr pasmowo przepustowy (do eliminacji zakłóceń poza użytecznym pasmem TV) powinien być umieszczony za anteną a przed wzmacniaczem (rozdziel. aktywnym) o ile taki jest w instalacji. Umieszczanie go po wzmacniaczu antenowym który jest np. w puszcze, mija się z celem.

Btw. nie wiem dlaczego wszyscy uparli się na to LTE 800, którego nie ma. :shock: Chyba powstaje kolejna forumowa legenda jak z tymi wzmacniaczami do anten których 'nie wolno' stosować (a producenci dalej masowo to robią). :geek:
Ktoś kiedyś klepnął bzdurę a reszta powtarza twierdząc że jest to mądrość techniczna.

TELMOR
Posty: 30
Rejestracja: 30 czerwca 2015, o 11:42

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: TELMOR »

Witam,
Podzielam pogląd poxipol'a, podłączenie do azartu to nie jednorazowe koszty.
Pytanie adac jest jak najbardziej zasadne, pokój czy balkon? Jeśli balkon to wcale nie musi być jakiś wielki "grzmot". Można by wypróbować np. antenę DIGIT bierną
http://www.telmor.pl/Klient-indywidualn ... IGIT-DVB-T
Masz blisko nadajnik a antena ta jest dedykowana dla obszarów o dobrych warunkach odbioru.
Duża wartość współczynnika promieniowania tył/przód gwarantuje niewrażliwość anteny na sygnały odbite od przeszkód znajdujących się za anteną. A więc sprawdza się na osiedlach gdzie jest dużo bloków i świetnie działa na odbicia. Doskonale nadaje się do montażu na balkonie. Jest również wersja z filtrem LTE (jeśli jest taka potrzeba).

other
Posty: 4
Rejestracja: 29 września 2015, o 16:57
Odbiornik: Not Only TV LV5TDELUX
Instalacja antenowa: BX 1000+
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śre

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: other »

Witam serdecznie,

Od niedawna zainteresowałem się odbiorem telewizji naziemnej. Posiadam tuner Not Only TV LV5TDELUX, do którego dokupiłem antenę kierunkową BX 1000+ (http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/profesjonalna-antena- ... 28684.html). Mieszkam w Poznaniu przy ulicy Świętego Rocha w mieszkaniu na parterze, antena zamocowana na rurze do montowania anteny.

Planowałem odbierać telewizję naziemną z nadajnika w Śremie, niestety odbieram tylko programy z MUX2 i MUX3, nie odbieram programów z MUX1. Chciałbym się dowiedzieć z jakiego powodu i czy mogę zakres odbieranych programów rozszerzyć także na MUX1.

Poniżej dane nadajnika ze strony dvbtmap.eu:

Kod: Zaznacz cały

Position: Poznań, Śrem
Distance 31.4 km, Azimuth 175.2 °
GPS: 52°7'2.3"N 16°59'3.0"E
Region: Wielkopolskie
Altitude: 88 m
Height: 290 m
Mux 1, 23k, 490 MHz, H, 100 kW
Mux 2, 39k, 618 MHz, H, 100 kW 
Mux 3, 27k, 522 MHz, H, 110 kW 
Oraz screenshot profilu terenu:

Obrazek

Bardzo proszę o porady.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Nie podałeś jakie masz parametry odbieranych MUX-ów.
Sygnał może być albo za słaby albo za mocny.
Czy antena jest pasywna czy aktywna.
Tego typu anteny w warunkach zabudowy miejskiej są bardziej podatne na zakłócenia.
Ostatnio nawet zauważyłem że pokazały się w sprzedaży w Biedronce.

other
Posty: 4
Rejestracja: 29 września 2015, o 16:57
Odbiornik: Not Only TV LV5TDELUX
Instalacja antenowa: BX 1000+
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śre

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: other »

Poxipol: nie wiem jak można sprawdzić czy antena jest pasywna czy aktywna, mogę CIę prosić o wskazówki? Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie. Jeżeli chodzi o parametry odbieranych MUXów - nie jestem pewien czy o to chodzi, ale powyżej podałem następujące dane:

Mux 1, 23k, 490 MHz, H, 100 kW
Mux 2, 39k, 618 MHz, H, 100 kW
Mux 3, 27k, 522 MHz, H, 110 kW

Jeżeli chodziło o co innego to daj znać. Sygnał na tych programach które odbieram w aplikacji tunera pokazywał 3/5 kresek, po lekkiej korekcie kierunku anteny pokazuje 4-5/5 kresek.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: poxipol »

W twoim przypadku antena pasywna to taka w której zamontowany jest symetryzator.
W antenie pasywnej jest wzmacniacz antenowy, który wymaga zasilania go prądem stałym.
Ostatnio spotyka się anteny ze wzmacniaczem bez zasilacza,z uwzględnieniem możliwości zasilania go odb.telewizyjnym.
Może się też zdarzyć brak zasilacza w komplecie.
Dla pewności lepiej sprawdzić co jest w tej puszcze antenowej.
Posiadasz kieszonkowy tuner USB,co do jego czułości jakości to go po prostu nie znam.
Jeżeli chodzi o parametry odbioru to chodzi tu o siłę i jakość sygnału podaną w %
Jeżeli automatyczne wyszukiwanie coś pominie,wtedy trzeba dać opcję ręcznego wyszukiwania wg.kanału lub częstotliwości.Patrząc na parametry sygnału ustawia się antenę do uzyskania najlepszych parametrów.
Jeżeli antena jest na wysokości parteru i coś zaraz przysłania to może być kłopot.Wtedy można jeszcze próbować się ratować przedwzmacniaczem antenowym,lub dać ją wyżej.

TELMOR
Posty: 30
Rejestracja: 30 czerwca 2015, o 11:42

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: TELMOR »

Antena BX-1000+ ma zysk 18dB (przynajmniej tak piszą). To w zupełności wystarczy jak na odległość (ok. 30) do mocnego nadajnika w Śremie. Powiedział bym, że aż nadto. Ale parter nie jest dobrą lokalizacją jak na tą antenę, szczególnie w mieście - zwarta zabudowa. Tu raczej sprawdzają się anteny o dość szerokim polu widzenia, zbierające sygnały odbite od przeszkód i posiadające dużą wartość współczynnika promieniowania tył/przód, gwarantującą niewrażliwość anteny na sygnały odbite od przeszkód znajdujących się za anteną.
BX-1000 to antena kierunkowa przeznaczona przede wszystkim do pracy na dachu, przy "dobrej widoczności" z anteną nadawczą. Czekamy więc na więcej informacji i odpowiedzi na zapytania poxipol'a.

other
Posty: 4
Rejestracja: 29 września 2015, o 16:57
Odbiornik: Not Only TV LV5TDELUX
Instalacja antenowa: BX 1000+
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śre

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: other »

Zbadałem jakość sygnału programem Prog Finder, oto wyniki dla poszczególnych MUX:

MUX 1 (490mhz) level 55%, quality 10%, przy czym na zmianę było 0% i 55%/10% - traciło sygnał,
MUX 2 (618mhz) level 55%, quality 100% stałe,
MUX 3 (522mhz) level 55%, quality 100% stałe.

Jak rozumiem antena ma słaby sygnał dla MUX 1. Przyjrzałem się antenie i nie widzę gniazda na wzmacniacz, jest jedynie gniazdo do podłączenia anteny. Czy zastosowanie wzmacniacza w tej antenie poprawiłoby sytuację, czy jedynym rozwiązaniem jest zamontowanie anteny wyżej? Czy odpowiedziałem wystarczająco na Wasze pytania?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Przyjrzeć się antenie to nie wszystko,trzeba zajrzeć do środka.
Z przedstawionych parametrów można by przypuszczać że na ten słaby MUX mogą oddziaływać jakieś zakłócenia- LTE lub inne?
Trzeba niestety pokombinować z anteną,zmiana ustawienia,miejsca lub wymiana na inną.
Jak pisałem wcześniej tego typu anteny są bardziej podatne na zakłócenia.
Dla przykładu:
klasyczna Yagi na parterze odbiór poprawny
Na 2 piętrze dorosły krokodyl po wielu kombinacjach przez użytkownika jako tako.
Zaraz jest ruchliwa aleja z trakcją tramwajową.

Obrazek

other
Posty: 4
Rejestracja: 29 września 2015, o 16:57
Odbiornik: Not Only TV LV5TDELUX
Instalacja antenowa: BX 1000+
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śre

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: other »

Bardzo dziękuję za wskazówki. Myślicie że w moim przypadku wymiana anteny na Yagi coś pomoże? A może wystarczy zastosowanie wzmacniacza do anteny? Czy jedynym rozwiązaniem jest zamontowanie anteny wyżej?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Każda antena ma swoje właściwości i w zasadzie dobiera się ją do swoich warunków odbioru.
Nie mając konkretnych przyrządów pomiarowych,znajomości w temacie,doświadczenia praktyki,można to jedynie oprzeć na zasadzie prób i błędów.
Można znaleźć na forum parę postów,gdzie wymiana tego typu anteny poprawiła odbiór,co nie oznacza że akurat u ciebie może coś zmienić.

Możesz zastosować przedwzmacniacz antenowy o małym wzmocnieniu,względnie regulowany.Jeżeli problemem jest za niski sygnał,to powinno poprawić.Jeżeli występują zakłócenia to może pogorszyć.
Jeżeli masz możliwość to na próbę daj ją wyżej.
Niestety musisz trochę pokombinować.
Możesz też podpatrzeć sąsiadów.

jbiz
Posty: 9
Rejestracja: 24 września 2016, o 09:15

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: jbiz »

Obrazek
jaką antenę polecicie?

tester27
Posty: 19
Rejestracja: 23 października 2016, o 15:20
Odbiornik: PANASONIC TX-P50ST50E
Instalacja antenowa: Antena logarytmiczna log 5-65
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: tester27 »

Proponuje antenę logarytmiczna bez wzmacniacza czyli np
http://www.barczak.com.pl/oferta/anteny ... ml#content
Mam podobna antenę bez wzmacniacza i sprawdza się bardzo dobrze.Odbieram sygnał z nadajnika oddalonego o ponad 100km.Aby wszystko dobrze działało proponuje też kupić dobrej jakości przewód antenowy czyli np kabel Televes T-100 Cu całkowicie miedziany . Oplot , żyła, ekran z miedzi .
Tego typu anteny są popularne we Włoszech i Francji.Bardzo dobrze sprawdzają się przy tropo wtedy możliwy jest odbiór sygnału z nadajników oddalonych nawet o 200km.Czasami przy pomocy tej anteny odbieram sygnał nawet z Koszalina i Szczecina.
Poziom sygnału z nadajnika oddalonego o ponad 100 km mam cały czas na takim poziomie jak na obrazku.
Obrazek

krysiaczek
Posty: 1
Rejestracja: 12 listopada 2016, o 15:03

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: krysiaczek »

Mam pytanie ,mieszkam na warszewie w szczecinie,widzę Państwa anteny
chciałabym kupić antenę pokojową,ale nie wiem jaką ,czy w ogóle coś będę ściągać ,
czy nie będzie zakłuceń

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: poxipol »

O możliwości odbioru na antenie pokojowej wiele już napisano.
Pod każdym względem najlepiej jest zamontować za oknem,a najlepiej na dachu.

Czasem łatwiej jest zgarnąć kumulację.

Odbiór w pomieszczeniu zamkniętym jest na ogół przypadkowy.
Okna stalowe powleczone plastikiem ,a w nich szyby zespolone gdzie przestrzeń wypełnia się argonem.
Wilgotność ścian,rozmieszczenie przedmiotów,poruszanie się osób.
Zainstalowany sprzęt elektroniczny,oświetlenie LED itd.

Można coś na zasadzie jak ta to inna z możliwością zwrotu.
W jednym pokoju może coś łapać w innym już nie.
Może występować też kłopot z przestawianiem anteny przy zmianie kanału

sebek
Posty: 2
Rejestracja: 13 grudnia 2016, o 22:44

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: sebek »

Witajcie!
Mieszkam w Kozienicach, najbliższy nadajnik to Ryki oddalony niecałe 30 km w linii prostej. Problem w tym,że antenę muszę mieć na balkonie który niestety jest z przeciwnej strony bloku niż kierunek nadajnika. Zamontowanie anteny na dachu bloku raczej odpada(problemy z administracją budynku) Jaką antenę polecacie?? Obecnie mam siatkę ze wzmacniaczem, niestety częsta pikseloza i uciążliwe zaniki obrazu. Będę wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: K63 »

W kierunku południowo-zachodnim masz Radom i Kozłowiec. Radom nadaje mux-3 na k.42 i mux-8 na k.8. Z Kozłowca masz mux-1 (k.30) i mux-2 (k.37). Z racji emisji mux-8 w polaryzacji pionowej wskazana jest - odpowiednio ustawiona - oddzielna antena VHF.
Co prawda siatka nie jest predysponowana do odbioru VHF, ale jeżeli w w/w kierunku masz "czysty" teren, to ustaw odbiornik na strojenie ręczne i sprawdź sobie sygnał na w/w kanałach (8, 30, 37, 42). Ryki zapewne odbierasz z odbicia na k.7, 22, 24, 52. Być może (na razie) wystarczy zmienić lokalizację tej anteny na balkonie lub skorygować kierunek .

sebek
Posty: 2
Rejestracja: 13 grudnia 2016, o 22:44

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: sebek »

No niestety teren czysty nie jest. Zapomniałem dodać, że z drugiej strony(kierunek Radom) mam przed sobą dosyć wysoki las.Oczywiście dzięki za radę i spróbuję pokombinować w tym kierunku. Obawiam się,że nic z tego. Czy w takim wypadku pozostanie mi tylko odbieranie sygnału odbitego? Czy są jakieś anteny najlepsze do sygnału odbitego? Czy nie ma to znaczenia?

musiolek
Posty: 1
Rejestracja: 22 lutego 2017, o 08:17

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: musiolek »

Witam serdecznie wszystkich użytkowników forum emitel. Mam problem i proszę o pomoc. Chcę zainstalować telewizję naziemną, ale nie wiem jaki sprzęt wybrać żeby móc odbierać poprawnie sygnał w mojej lokalizacji.

Mieszkam w Kielcach i na starej aktywnej antenie pokojowej nie mam w ogóle sygnału z nadajnika o który mi chodzi czyli Kielce-Święty Krzyż oddalony ode mnie o niespełna 29 kilometrów. Antena zbiera tylko sygnał z innego nadajnika (Kielce-EC), który jest kilometr ode mnie i nadaje paczki z dwóch multiplexów (MUX-3 oraz MUX-4).

Antenę zewnętrzną planuję zainstalować za oknem na wysokości drugiego piętra (około 6 metrów nad ziemią). Widok w kierunku ewentualnego nadajnika (zwrotu anteny) zamieściłem na jednym ze zdjęć satelitarnych i widać na nim, że w odległości około 40 metrów widoczność nadajnika zasłania sąsiedni czteropiętrowy blok.

Wiem, że mój znajomy mieszkający w bardzo bliskiej odległości (ale jednak na trzecim piętrze) odbierał sygnał ze Świętego Krzyża za pomocą balkonowej anteny zewnętrznej ze wzmacniaczem sygnału jednak za każdym razem po odłączeniu zasilacza wzmacniającego sygnał z nadajnika spadał do zera. Niestety nie mogę teraz sprawdzić jak sytuacja wygląda bo ów kolega zlikwidował tą swoją instalację antenową.

Oto wszystkie wymagane informacje na temat nadajnika i mojej lokalizacji:

Position: Kielce - Święty Krzyż
GPS: 50°51'36.4"N 21°2'52.1"E
Region: Świętokrzyskie
Altitude: 582 m
Height: 133 m
Mux 8, 8k, 190 MHz, V, 10 kW
Mux 1, 30k, 546 MHz, H, 100 kW
Mux 2, 37k, 602 MHz, H, 100 kW
Mux 3, 47k, 682 MHz, H, 150 kW


Obrazek

Obrazek

Obrazek

ps1. Nie zależy mi jakoś wybitnie na odbiorze MUX-8 więc spokojnie wystarczy typowa instalacja pod "stare" multiplexy.

ps2. Telewizja będzie odbierana za pomocą tunera (dekodera) Cyfrowego Polsatu lub ewentualnie poprzez wbudowany tuner w telewizorze Manta.

Zablokowany