Tablet jako odbiornik DAB+DVB+streaming

odbiorniki i zagadnienia związane z odbiorem
tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Tablet jako odbiornik DAB+DVB+streaming

Post autor: tranzystor »

Witam, na początek napiszę że jeśli ten post nie pasuje tutaj to proszę go przenieść, nie zauważyłem podobnego tematu więc go poruszę, moim zdaniem jest to ciekawa propozycja. :)

Chciałbym się podzielić pewnymi spostrzeżeniami, otóż tablety z systemem Windows 8/10 stają się coraz tańsze (ostatnia promocja to tablet nawet za 250 zł - za tą cenę można zdobyć tablet z procesorem 1,80 Ghz i windows 8/10) dołożyć do tego odbiornik DVB-T/DAB+ na chipsecie RTL2832, który również jest coraz tańszy, łącznie to koszt niewiele ponad 300 zł

Co uważacie o takim zestawie jako pełnoprawnym odbiorniku radia DAB+ oraz telewizji DVB-T a także jako SDR do odbioru CB radia czy krótkofalówek PMR? :o

Odbiornik taki złożony z zestawu tablet z windows + OTG + odbiornik USB RTL2832 Not Only TV potrafi odtwarzać radio DAB+ wraz z journaline i obrazkami dzięki darmowemu programowi DAB player: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=48&t=5968

Na tablet z androidem jest program wavesink+ ale jest on płatny (40 zł) i posiada tylko podstawowe funkcje jak odtwarzanie, nie posiada możliwości odtwarzania obrazków ani EPG)

Według mnie w takiej cenie około 320 zł można złożyć całkiem niezły cyfrowy odbiornik radiowo-telewizyjny + możliwość odtwarzania streamingu (radio i TV internetowe) + youtube

Taki odbiornik można uczynić również odbiornikiem mobilnym tam gdzie sygnały są dość mocne. :o

Czemu o tym mówię, gdyż sam przetestowałem taką możliwość i o ile tablet z androidem + program Wavesink+ nie całkiem spełnił moje oczekiwania, to z kolei tablet z windows i odbiornikiem USB do odbioru DAB+ i DVB-T jest całkiem niezłym zestawem jak dla mnie, być może powiecie że to zły pomysł że komputerowe odbiorniki USB są marnej jakości, lecz ja sam przetestowałem to w warunkach domowych i mobilnych i tak nie uważam, jest to dobry pomysł by mieć telewizor czy radio cyfrowe+ (tablet o dziwo radzi sobie nawet z kanałami HD, trochę rwie ale jednak odtwarza) Dołożyć jakiś solidny powerbank i mamy ciekawy zestaw na jakiś biwak. :P

Widząc ceny samych odbiorników radiowych DAB+ które posiadają możliwość odtwarzania obrazków czy nawet streamingu z internetu, uważam że taniej jest złożyć taki "uniwersalny i wielozadaniowy" multimedialny zestaw jaki wyżej opisałem.

A wy co o tym sądzicie? :? ;)

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Tablet jako odbiornik DAB+DVB+streaming

Post autor: antypyra »

Czyli tzw. g...o, mydło i powidło? Urządzenia uniwersalne, do wszystkiego...
Jestem zwolennikiem urządzeń wyspecjalizowanych. Radio to radio. Do DAB+ trzeba dobrego radia, aby miało czułość i dźwięk.

tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: Tablet jako odbiornik DAB+DVB+streaming

Post autor: tranzystor »

antypyra pisze:Czyli tzw. g...o, mydło i powidło? Do DAB+ trzeba dobrego radia, aby miało czułość i dźwięk.
Jak na razie nie narzekam na czułość, co więcej jestem mile zaskoczony, robiłem pomiary w kilku miejscach w moim mieście i wszędzie dobrze odbiera zarówno DVB-T jak i DAB+ dodam tylko że do antenki dołożyłem wzmacniacz zasilany wprost z portu USB i idzie odebrać wszystko całkiem nieźle i to nawet przy ziemi. :) A co do chińskich radyjek DAB+ z kawałkiem druta jako anteny to też nie byłbym taki pewny ich czułości. ;)

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Tablet jako odbiornik DAB+DVB+streaming

Post autor: antypyra »

Dual DAB 14 - bardzo czułe radio przenośne.

tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: Tablet jako odbiornik DAB+DVB+streaming

Post autor: tranzystor »

antypyra pisze:Dual DAB 14
:) Dual DAB 14 z tego co widzę kosztuje około 220 zł a nawet nie wyświetla obrazków :roll: niesamowite że w tej cenie nie wszczepiono do niego nawet ekranika LCD nie mówiąc już o braku streamingu :?:

Wracając do czułości, ostatnio sprawdzałem na wyjeździe mój "zestawik" i odebrał on DAB+ 72 km od nadajnika Katowice-Kosztowy, na niewielkim pagórku około 17 km za Żywcem

Także jak na razie idealnie pasuje mi owy "odbiornik", który opisałem w pierwszym poście, który według mnie ma całkiem niezłe osiągi :)

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Tablet jako odbiornik DAB+DVB+streaming

Post autor: antypyra »

No tak, zapomniałem, że w radiu najważniejsze są obrazki. :lol: PR też tak uważa.
Wyświetlacz LCD jest i wyświetla podstawowe info.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Tablet jako odbiornik DAB+DVB+streaming

Post autor: sirdaniel »

Pomysł dobry, o ile znajdziesz taki tani tablet. No i kwestia głosników zewnętrznych bo to dodatkowy koszt i jakości dźwięku bo to może też być ważne. Plus za pomysłowość.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Tablet jako odbiornik DAB+DVB+streaming

Post autor: BiTCity »

Temat i pomysł ciekawy.Ja swego czasu w wolnej chwili na urlopie robiłem stream z DVB-T ale na PC i wysyłałem go po sieci na tablet czy laptopa i Lumię 520. Używałem VLC do nadawania jak i odbioru na tych urządzeniach dobrze działało można było sobie siedzieć przed blokiem i oglądać TV. Jedyny minus to brak pilota :D ale dzięki aplikacji PC Remote Server (działa lokalnie) czy Teamviewer (wiadomo przez Internet) mogłem podejrzeć pulpit na PC. Nie znalazłem natomiast programu do streamu DAB+ chociaż to najmniejszy problem bo to samo na razie można posłuchać w Internecie na stronach Polskiego Radia.

tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: Tablet jako odbiornik DAB+DVB+streaming

Post autor: tranzystor »

sirdaniel pisze:Pomysł dobry, o ile znajdziesz taki tani tablet.
Ja znalazłem, raz na jakiś czas w hipermarketach, również tych RTV jest jakaś promocja, czasem cena może spać nieźle w dół, trzeba być czujny ;)
sirdaniel pisze:kwestia głosników zewnętrznych
O tym nie pomyślałem za pierwszym razem gdyż słucham przez słuchawki, ale co do głośnika to może być taki przez bluetooth czyli dodatkowe +20,30 zł - nawet takie potrafią całkiem nieźle dudnieć :)

BiTCity pisze:robiłem stream z DVB-T ale na PC i wysyłałem go po sieci na tablet
Również coś takiego robię, można przesyłać nawet surowy strumień DVB (bez ponownego dekodowania) :D
i taki sygnał przesłać sygnałem WIFI z mocą ile fabryka dała, np. antenami kierunkowymi :twisted:

Ja testowałem program "DVBViewer streaming server", potrafi to to przesyłać cały multiplex po WIFI i można wybierać zdalnie stacje z danego MUXa u odbiorcy. (natomiast na wstępie mówię że mnóstwo jest zabawy przy tym aby to skonfigurować wszystko)
BiTCity pisze:Nie znalazłem natomiast programu do streamu DAB+
Co do DAB+ to jedyne co mi przychodzi do głowy to przesłać pojedynczy kanał radiowy również programem VLC lub winamp shoutcast po prostu jako strumień audio w kodeku HE-AAC (v2), ale żeby przetransportować cały MUX DAB+ np. przez WIFI to również nic nie słyszałem o takiej możliwości dla laików :lol: :mrgreen:

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Tablet jako odbiornik DAB+DVB+streaming

Post autor: BiTCity »

tranzystor pisze:
Również coś takiego robię, można przesyłać nawet surowy strumień DVB (bez ponownego dekodowania) :D
i taki sygnał przesłać sygnałem WIFI z mocą ile fabryka dała, np. antenami kierunkowymi :twisted:
Bez przesady z tą odległością aż takich odległości nie potrzebuje :) ale pochwalić się mogę odbiorem streamu radia bez zacinek jakość 16 kb/s z odległości 80 m w linii prostej od rutera umieszczonego na 3 piętrze czyli jakieś 10 m nad ziemią. Odległość rzeczywista jest mniejsza bo fale pomiędzy ruterem a komórką która służyła za odbiornik rozchodziły się pod kątem a nie prosto. Jak dla mnie w mieście to mało praktyczne rozwiązania ale na wsi taki stream to już coś czym można się "pobawić".
Pozdrawiam

Zablokowany