Domowa sieć DVB-T

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: poxipol »

Miałem podobny przypadek jak u ciebie,a nawet dużo gorszy problem dot.SFN Chorągwica 50K i doświetlacz 50K.Antena ATX-91
Antena ta w pozostałych MUX-ach tj 23 i 25 kanał ze względu na swoją szerokopasmowość ma zysk ok.12-13 dB.
Bez przedwzmacniacza w tych niższych kanałach było kiepsko a 50K to już masakra.
Problem został rozwiązany w prosty sposób.
Antena ATX została skierowana na ten doświetlacz,natomiast na Chorągwicę z konieczności, wykonana samodzielnie 20-el.Yagi z zyskiem 16,5 dB pracująca w kanałach 21-26,skutecznie obcinając 50K z Chorągwicy.
Sygnał na 23 i 25K okazał się na tyle wystarczający że wystarczył symetryzator.
Do połączenia anten zastosowano ekranowaną zwrotnicę antenową typu ZR-55 strojoną trymerami,co jeszcze bardziej wyfiltrowało 50K.

Wracając do ATX-ów w latach 80-tych Fuba robiła cztery wersje tych anten gdzie faktyczne zyski były po 17,5 dB niezależnie od częstotliwaści.
Osobiście posiadam taką oryginalną szerokopasmową AX-91,gdzie w porównaniu z naszą podróbką ATX-107,przy testach lepiej wypada wyrób Fuby.
Wiele osób ma różne problemy w swojej lokalizacji,asortyment się kurczy-wszystko uniwersalne,gdzie można powiedzieć wszystko i nic,albo zakąska i bimber w jednym.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: K63 »

poxipol pisze:ekranowana zwrotnica antenowa typu ZR-55 strojona trymerami
Oj, przydałaby się taka czasami, ale niestety
poxipol pisze:asortyment się kurczy-wszystko uniwersalne

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: poxipol »

Tomciosz pisze:Ja sumuję sygnał z TRI DIGIT'a + LNA188(Wręczyca, MUX1 i 2) i jakiejś YAGI kilku el. na K36 z symetryzatorem(Dobromierz, MUX3). Wszystko działa przez zwrotnicę FTE MF101. Jedyny problem tej instalacji jest taki, że do odbioru z TRI DIGIT'a muszę włączać zasilanie +5V w dekoderze, a do odbioru kanałów TVP je wyłączać. Czasem da się oglądać gdy zasilanie +5V jest włączone, ale częściej następuje przesterowanie sygnału i pikseloza. Także to sumowanie sygnałów z dwóch takich samych anten, przyjmuję połowicznie jako wymóg instalacji. Z chęcią bym przerobił instalacje na całkowicie pasywną, ale warunki odbioru w tym miejscu gdzie jest zamontowana instalacja - to istna tragedia.
Jak widzę to masz problem,jak wielu użytkowników na Śląsku z synchronizacją MUX-3.,a twoje oglądanie można porównać ' wysiada motorniczy z wajchą i zmienia kierunek jazdy "
Pewnym rozwiązaniem było by automatyczne wyłączanie napięcia zasilania w odbiorniku przy zmianie kanału.-myślę że to tylko kwestia oprogramowania,oczywiście pod warunkiem korzystania z jednego odbiornika.
Żeby sobie zapewnić komfort oglądania masz wiele możliwości.
Przy stosowaniu zwrotnic duże znaczenie ma układ kanałów i ich poziomy sygnałów.Im bardziej zbliżają się do siebie tym separacja maleje,a przy sąsiadujących kanałach to nawet najlepszy filtr nie da rady.
Wtedy najlepszą z możliwych opcji jest zastosowanie przemiennika częstotliwości,jak kiedyś stosowano w azartch ,albo teraz ze względu na duży wpływ lokalnego nadajnika z powodu kiepsko ekranowanej instalacji,

Twoim kłopotem jest K35 i K36 + wzmacniacz
W analogu przedstawiało by się w ten sposób,że dwa różne obrazy były by ponakładane na siebie,względnie jakaś modulacja skrośna..
Co do zwrotnicy to najlepiej w twoim przypadku jest zastosowanie np.takiej.
AZ / UKF / 6-12 / K36 / 21-60 / DC
Niestety brak w sprzedaży,ale są firmy które robią na zamówienie.
Ewentualnie taki filtr do istniejącej zwrotnicy lub innej.Czy coś pomoże trudno powiedzieć.
http://www.dipol.com.pl/filtr_4_kanalow ... R90212.htm
W ostateczności możesz zastosować przemiennik częstotliwości.

Innym takim np.sugerowanym rozwiązaniem może być zmiana nadajnika.
Np. do anteny na Wręczycę pakujesz filtr zaporowy na 41K,a drugą antenę kierujesz na synchroniczny nadajnik K41.
Można też pokombinować z antenami,tylko żeby coś odpowiedniego dobrać to okazuje się że już nie ma w sprzedaży,tak jak wspomniał kol.K63 i w zasadzie pozostaje nam powiedzenie z braku laku lepszy kit.

.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: poxipol »

Marcin1324 pisze:Witam, mam pytanie a właściwie chciałbym prosić o poradę. a mianowicie mam nową antenę Emmerson antv 260 chyba całkiem ok. ale jest taki problem że mój odbiór jest dość marny tzn. zależnie od tego jak ustawie antenę to albo mam 1, 2 mux w idealnej jakości albo 1, 2, 3 tylko w marnej jakości a to dlatego że z skrzycznego mux 3 jest nadawany w mocy 60 kw a reszta 100 kw. 3 mux zawdzięczam nadajnikowi doświetlającemu kozińce. tylko właśnie jedną anteną kierunkową nie zdołam złapać wszystkich tych sygnałów. I właśnie chciałem spytać jak połączyć 2 anteny, bo mam jeszcze drugą antene ?? Jest jeszcze jeden problem, podejrzewam że problemy z odbiorem powoduje też to że 4 odbiorniki są połączone tylko przez zwykły rozgałęźnik, czy wzmacniacz abonencki by pomógł ? a jak tak to jaki model polecacie. z góry dziękuje za odp.
To fakt antenkę masz niezłą.Z opisów jej wynika że jest sprzedawana w komplecie ze wzmacniaczem.
Problem twój to niekorzystne oddziaływanie dwóch nadajników nadających na tym samym kanale.
Dziwią mnie trochę twoje obawy przy podziale sygnału.
Tak się składa że nieraz oglądam TVP Katowice z Wisły Skrzyczne,a odległość spora,bo z Krakowa.
Odbiór z pasywnej antenki tzw.profesjonalnej typu ATV 21 /41-60
Odbiór stabilny na wszystkich MUX-ach
Wskazania na fredku
MUX 1,2 siła sygnału 64/65 jakość 90
MUX 3 siła 64 jakość 90

Przy podłączeniu rozgałęźnika sześciodrożnego pasywnego takie różnice.

Obrazek

Obrazek

Myślę że na początek powinieneś wymienić ten wzmacniacz na symetryzator.Jak nie da rezultatu,to na pewno znajdą się inne sposoby..

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: K63 »

Marcin1324 pisze:mam nową antenę Emmerson antv 260 chyba całkiem ok. ale jest taki problem że mój odbiór jest dość marny
Jeżeli wierzyć niektórym aukcjom internetowym, to antena ta w wersji pasywnej ma potężny zysk 14-21 dB. Mam bardzo podobną (Polaris), która wg producenta ma 15-18 dB. Anteny te sa mocno kierunkowe i wymagają precyzyjnego ustawienia. Już niewielki jej obrót może bardzo wpływać na parametry sygnału.
Jak najbardziej więc zasadna jest porada kol.@poxipol
poxipol pisze: Myślę że na początek powinieneś wymienić ten wzmacniacz na symetryzator
Pytanie tylko, jaki do niej przychodzi symetryzator - standardowy, czy jakieś "dziwadło" wymyślone przez producenta i dedykowane tylko do tej anteny. Jeżeli to drugie, to może być problem.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: poxipol »

Nieco zaintrygował mnie ten zysk anteny,gdyż biorąc pod uwagę szerokopasmowe anteny i ich w miarę poprawną pracę w całym jej paśmie roboczym,na obecny czas to max 19 dB w górnym paśmie.Zwiększenie ilości el. promieniujących powoduje już deformację jej charakterystyki promieniowania.
Znalazłem podobną antenę Y18 Telkom-Telmor.
I tak dla porównania:
Y18 składa się z10 el. promieniujących-zysk 16 dB
Emmerson 17 el.-zysk 21dB ?
Ogólnie przyjmuje się że że przyrost zysku o dwukrotną ilość el.to ok.2 dB.

Inne porównanie- antena Engel pracująca na podobnych zasadach,składająca się z 34 direktorów ma zysk 17.5 dB.Większa o 62 direktorach 12.5-19 dB.
Wychodziło by na to że nasza antena może mieć max 18 dB.

Tak jak zaznaczył kol. K63 może być nieco problemu z dobraniem się do tej puszki.
Niektórzy producenci robią w ten sposób że wymienia się cały dipol wraz z układem.
Zastosowano w niej dipol całofalowy i może być większa szczelina.
Kiedyś w Czechach kupiłem taki uniwersalny symetryzator z dwoma giętkimi drucikami.
Zawsze można coś wykombinować,pamiętając tylko o łączeniu miedzi z aluminium.

Ostatnio schodziłem cały Kraków w poszukiwaniu anteny Polaris w Dipolu już o niej zapomnieli,a w internecie brak w sprzedaży.
Szkoda że kończą się dobre sprawdzone anteny.

marekns
Posty: 92
Rejestracja: 9 września 2015, o 18:51
Instalacja antenowa: ATX-107 + SWA 6000/6T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków Chorągwica 75 km

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: marekns »

Może ktoś by mi pomógł potrzebuje połączyć sygnał z dwóch anten Tri Digit (aktywna z SWA-6000/6T) na której odbierany jest MUX1 oraz MUX2 z Kraków Chorągwica k23 i k25, sygnał słaby z odbicia musi być mocny wzmacniacz dopuszkowy nie ma mowy o żadnym symetryzatorze oraz antena Techniyagi t2 z takim samym wzmacniaczem ale możliwość odbioru na symetryzatorze skierowana na doświetlenie TSR Kicarz k58 oddalony o 4 km w lini prostej w bezpośredniej widoczności. I zapewne będę musiał zastosować jakaś zwrotnice tylko nie wiem jaka będzie dobrze działa. Wiem że zwrotnica bedzie musiała mieć dwa wejścia UHF i co najmniej jedno prądowe ale czy taka zwrotnica będzie dobrze przełączała sie miedzy obydwoma antenami. Może zastosować jakaś z filtrami wycinającymi pewne kanały czekam na jakieś propozycje. Priorytetem jest płynne przełączanie pomiędzy obydwoma antenami oraz niskie straty sygnału. Proszę o pomocy

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: poxipol »

W takiej sytuacji najlepiej jest zamówić konkretną zwrotnicę.

http://www.waldiantena.com.pl/zamow.php
Zamiast Tri Digit lepsza by była ATV 21/21-26 lepsze parametry i zysk większy o 4dB,co w porównaniu ze wzmacniaczem to już kosmos.
Przy doborze zwrotnicy dobrze jest uwzględnić pasmo VHF

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: K63 »

Na początek - zwrotnica nie działa na zasadzie satelitarnego przełącznika diseqc i nie przełącza między antenami, tylko sumuje sygnał.
Jeżeli chcesz zsumować sygnał z dwóch anten, istotny jest poziom sygnałów który uzyskasz na kanałach 23,25 i 58 po zsumowaniu. Jeżeli siła sygnału z TriDigita będzie dużo wyższa niż z pasywnej Techniyagi, k.58 może być skutecznie stłumiony. I odwrotnie - bardzo mocny k.58 może utrudnić odbiór z Chorągwicy. Istotne jest by uzyskać odpowiedniej jakości sygnał przy w miarę wyrównanym poziomie sygnału na wszystkich interesujących Cię kanałach. Na zwykłej zwrotnicy może okazać się to utrudnione. Być może trzeba by było eksperymentować z różnymi antenami, wzmacniaczami i tłumikami. Prawdopodobnie łatwiej byłoby to zrobić np. przy pomocy wzmacniacza WK-410. Na tego typu wzmacniaczu można dodać lub ująć wzmocnienia na poszczególnych kanałach w celu wyrównania poziomów. Wadą jest zapewne to, że bez miernika tego nie ogarniesz.
Trudno mi Ci coś konkretnie doradzić nie znając parametrów sygnału z tych dwóch nadajników. Jeżeli użyjesz zestawu aktywnego na Chorągwicę, to zapewne ten na Kicarz powinien być pasywny. Jeżeli jednak k.58 będzie za słaby, to możesz użyć słabego wzmacniacza. Ale jakiego - trudno powiedzieć.

O sumowaniu sygnału jest temat na forum
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=3754

marekns
Posty: 92
Rejestracja: 9 września 2015, o 18:51
Instalacja antenowa: ATX-107 + SWA 6000/6T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków Chorągwica 75 km

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: marekns »

poxipol, co do tej anteny to juz nie chce ponosic dodatkowych kosztow a po drugie nie mam miejsca na zamontowanie długiej anteny. Ale pomysł jest dobry ten atv plus jakas yagi 19 na doświetlenie obywie anteny z symetryzatorami podlaczone do zwrotnicy a za zwrotnica w razie czego jeszcze wzmacniacz. Co do tych zwrotnic to fajna sprawa dzieki za linka. Zamawiłes tam moze te zwrotnice? Jak sie sprawdzaja? I ile trzeba czekac na wykonanie?
K63, No skoro zwrotnice działaja tak samo jak sumator to po co na rynku istnieja zwrotnice antenowe i sumatory? Nie istnieje jeszcze jakis inny sposob zeby antena Tri Digit odebrać sygnał z nadajnika znajdujacego z boku anteny?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: K63 »

marekns pisze:skoro zwrotnice działaja tak samo jak sumator to po co na rynku istnieja zwrotnice antenowe i sumatory?
Tutaj masz odpowiedź.
_chris_ pisze:1. Selektywne sumowanie anten przy pomocy wzmacniacza kanałowego / filtrów / zwrotnicy antenowej
Przy takim sposobie łączenia anteny mogą się od siebie znacznie różnić swoimi parametrami oraz można łączyć:
anteny pasywne (z symetryzatorami) przeznaczone do odbioru sygnałów z nadajników dedykowanych do odbioru DVB-T/T2 w danej lokalizacji, z antenami posiadającymi zamontowane przedwzmacniacze służącymi do odbiorów bardzo dalekich nadajników, bądź odbiorów w bardzo trudnych warunkach.

W takim przypadku anteny są od siebie zasadniczo niezależne, oddziałując na siebie wzajemnie w minimalnym stopniu. Każdą antenę ustawiamy niezależnie, robiąc to tak, jakbyśmy ustawiali pojedynczą antenę, podobnie jak zwykłą, pojedynczą antenę.
Ponieważ jednakże osprzęt antenowy nie jest idealny, po ustawieniu anten należy dokonać weryfikacji, czy ustawienie każdej z anten nie wpłynęło znacząco na jakość odbieranych sygnałów z drugiej anteny. Jeśli tak, należy spróbować dokonać drobnych korekt ustawienia anten.

2. Szerokopasmowe sumowanie anten przy pomocy sumatora (szerokopasmowego)
Przy takim sposobie łączenia anteny powinny mieć podobne parametry oraz należy starać się unikać łączenia anten pasywnych (z symetryzatorem) z antenami aktywnym, posiadającymi wbudowany wzmacniacz, szczególnie, jeśli jest to wzmacniacz o wzmocnieniu, większym niż 10...15dB. Przy łączeniu anten pasywnej z aktywną (z wbudowanym wzmacniaczem) zwykle bardzo trudno jest osiągnąć stabilny odbiór.
W tym przypadku anteny są od siebie zależne, co powoduje, że dochodzenie do optymalnego ustawienia może być czasami żmudne
, składające się z wielu kolejnych prób. Procedura ustawienia anten w takim zespole to kolejne ustawienia na przemian każdej z anten, przy jednoczesnym ciągłym sprawdzaniu jakości odbieranych sygnałów dla wszystkich mux-ów.
marekns pisze:Zamawiłes tam moze te zwrotnice?
Nie zamawiałem, ale wysyłałem zapytania. Nie zawsze odpowiadają na maile. Najlepiej zadzwonić.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: poxipol »

Obecnie mamy gorsze i lepsze zwrotnice,nieraz znacznie różniącymi się cenami.
W zasadzie zwrotnice stosuje się w instalacjach indywidualnych.
W większości produkowanych zwrotnicach wykorzystuje się filtry elektryczne o elementach L,C,które są następujących rodzajów:
dolnoprzepustowe FDP
górnoprzepustowe FGP
pasmowo-przepustowe FPP
pasmowo-zaporowe FPZ
Odrębną grupę stanowią zwrotnice ,których działanie oparte jest na zasadzie mostków i sprzęgaczy kierunkowych.
Warunkiem prawidłowego działania zwrotnicy jest
duże tłumienie w paśmie zaporowym ok 16 dB
małe w przepustowym ok 1 dB
oraz WFS < 2
Jeżeli anteny pracują w różnych zakresach częstotliwości w zasadzie nie ma problemów.
Jeżeli w tym samym to już problem z uwagi na to że filtry muszą charakteryzować się dużą selektywnością,co pociąga za sobą konieczność stosowania wielu ogniw FPP.Tego rodzaju zwrotnice są kosztowne.Tańsze robione są z wykorzystaniem zasady działania układów pierścieniowych,zwanych potocznie układami hybrydowymi.

Sumator jest niczym innym jak odwrotnością rozgałęźnika.
W takim układzie wyrównanie poziomów sygnałów jest bardzo istotne.
Dużą wadą jest czterokrotnie większe tłumienie w przypadku dwóch anten.

Wracając do tematu,zrobiłem małą symulację wykorzystując typową zwrotnicę 2xUHF,przedwzmacniacz,tłumik,pętle symetryzujące.
Wykorzystane kanały 23,25/57
Taka propozycja dla kolegi
Do anteny Tri Digit zamiast symetryzatora szerokopasmowego,pętlę z kabla na K 23,25 (większa sprawność,mniejsze tłumienie,nieco wytłumi K 58 i 50 )
W drugiej antenie można też dać pętlę na K58
Typowa zwrotnica 2xUHF
Na wyjściu zwrotnicy przedwzmacniacz ant.
Jeżeli sygnał z anteny skierowanej na lokalny nadajnik byłby przesterowany,wtedy dokładamy tłumik ant.
Im dalej oddalone są kanały od siebie tym separacja rośnie.
Masz komfortową sytuację kanały są daleko oddalone od siebie i nie masz problemu z SFN

marekns
Posty: 92
Rejestracja: 9 września 2015, o 18:51
Instalacja antenowa: ATX-107 + SWA 6000/6T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków Chorągwica 75 km

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: marekns »

W jaki sposób wykonać te pętle pierwszy raz się z tym spotykam?
Po drugie k23 i k25 mają bardzo słaby sygnał w szczególności k23 czy po przejściu przez zwrotnice nie pogorszy się jego jakość?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: K63 »

Sposób wykonania pętli
http://www.mt.com.pl/archiwum/91-Nw-01-Anteny.pdf
Wzór na obliczenie pętli
Maciekqbn pisze:
l = λ/2 * k
gdzie:
λ - długość fali dla środkowej części pasma OIRT
k - współczynnik skrócenia, charakterystyczny dla dielektryka kabla z którego wykonałes pętlę, ok. 0,65 dla dielektryka pełnego do 0,85 dla "piankowego", najlepiej sprawdź w danych katalogowych kabla.
marekns pisze:k23 i k25 mają bardzo słaby sygnał w szczególności k23
Na wzmacniaczu?

marekns
Posty: 92
Rejestracja: 9 września 2015, o 18:51
Instalacja antenowa: ATX-107 + SWA 6000/6T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków Chorągwica 75 km

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: marekns »

Na wzmacniaczu poziom sygnału jest ok bo używam mocnego wzmacniacza SWA-6000/6T co podnosi sygnał. Ale na symeryzrze zarówno tv jaki i tuner dvb-t nie widza zadnego syganłu. Na wzmaciaczu LNA-177 poziom sygnalu jest sredni lecz zanika a jakość bardzo niska ilość błedów jest bardzo duża dzwiek i obraz strasznie sie tnie. Lepiej spisuje sie GPS Wa-501 S-3 jednak wystepuja czeste przyciecia i artefakty, płynnie chodzi na SWA-6000/6t i tutaj poziom sygnału jest ok a jakość to ok 1/4 do 1/3 paska na telewizorze toshiba

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: K63 »

marekns pisze:jakość to ok 1/4 do 1/3 paska
Wygląda na to że pomimo że masz odbiór, jest on na pograniczu. Podejrzewam że PreBer (parametr jakości) masz na niskim poziomie i tylko zaawansowane systemy korygujące sygnał w tv sprawiają ze możesz coś odebrać.
O możliwościach odbioru w Łomnicy był temat na innym forum.

marekns
Posty: 92
Rejestracja: 9 września 2015, o 18:51
Instalacja antenowa: ATX-107 + SWA 6000/6T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków Chorągwica 75 km

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: marekns »

No dlatego watpie czy ma sens pakowanie do zwrotnicy takiego niewzmocnionego sygnału z pasywnej anteny. To jest sygnał aż z Krakowa prawie 80 km odbity od góry wiec czego sie spodziewac. Na tri digit kanał 50 czyli mux3 z choragwicy jest nieosiagalny nawet przy zastosowaniu najlepszego wzmacniacza niskie kanały 23 i 25 jakos sobie radza z tym że lepiej 25 a 23 nieco gorzej. W domu mam antene Atx107 radzi sobie troche lepiej i co ciekawe lapie bokiem sygnał z doswietlenia mux3 co antenie tri digit sprawia trudnosci pomimo nadanika oddalonego o 4 km i bezposredniej widocznosci.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: K63 »

Rozumiem że nie chcesz pakować się w koszty, ale trudno coś konkretnego podpowiedzieć nie znając zmierzonych parametrów sygnału. Można eksperymentować mając możliwość zwrotu anten, ale akurat te które mogłyby wchodzić w rachubę są trudno dostępne. Są fajne anteny Hirschmann-a, np. FESA 817N37 na k. 21-37 o zysku 14,5-17 dB lub FESA 817N69 na k.21-69 o zysku 10,5-17 dB (sam mam podobną produkowaną niegdyś przez Dipol-a), ale dostępne tylko na zamówienie w firmie Wisat. Swoją drogą ciekawe jak u Ciebie zachowałaby się Telmor ASR IQ. Zamontowałem jedną taką w górzystym terenie i działa OK, ale warunki odbioru były lepsze niż te u Ciebie.

marekns
Posty: 92
Rejestracja: 9 września 2015, o 18:51
Instalacja antenowa: ATX-107 + SWA 6000/6T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków Chorągwica 75 km

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: marekns »

Ok dzieki popytam w sklepach może dostane zwrotnice i wzmacniacz w możliwościa zwrotu bo tez niechce sie pakowac w koszty to bede próbował. Co do anten to dałem prawie 100 zł za tri digit wiec zostanie. jesli nic nie wyjdzie to zostanie tak jak jest mux1 i 2 wzglednie dobrze dbierajacy i mux 3 z lekkimi przycieciami i artefaktami obierany bokiem anteny z doświetlenia. Jeszcze mam jedno pytanie na przyszłość jaka jest najmocniejsza antena combo uhf+vhf? Znalazlem http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... mum-uhf212 taką ale nie wydaje mi sie żeby zysk 18 db byl wiarygodny jak podobne anteny maja ok 16 dB.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: poxipol »

Nie wiem czy wiesz,ale każdy wzmacniacz dopuszkowy oprócz LP posiada symetryzator.
Czyli najpierw symetryzator a potem wzm.
wzm typu LNA posiadają widoczny na wejściu miniaturowy o kiepskich parametrach symetryzator.
Wspomniany przez ciebie SWA ma lepszy.
Dużą poprawę w LNA daje wylutowanie tej miniaturki i zastąpienie go pętlą lub np SA IV-V
Żeby przedwzmacniacz poprawnie pracował musi mieć minimalny poziom sygnału i jak najmniejszą liczbę błędów.Zapewnić to może jedynie odpowiednio dobrana antena lub układ z tych anten.
Z pustego nic się nie przeleje, a wzmacniacz wzmacnia wszystko co się nawinie.w odróżnieniu od anteny.,która jest idealnym wzmacniaczem.

W pop.postach wspominałem o konieczności zastosowania odpowiedniej anteny.
Ciężko jest obecnie znaleźć wąskopasmową antenę.
Kiedyś Fuba robiła takie ATX-y,Hirschmann obecnie Triax również podobne z wykorzystaniem elementów typu X,gdzie zysk w interesujących nas kanałach wynosił 17,5 dB.
Dla polepszenia parametrów możesz połączyć dwie jednakowe anteny jak- z zamieszczonego linka przez K63
Jeżeli chodzi o pętle
dla K 23,25 150mm
dla K 58 97mm
W twoim przypadku antena dwuzakresowa raczej odpada

Zablokowany