Radio w DVB-T

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Radio w DVB-T

Post autor: Jarosław Bałuka »

adac pisze: Co ma do tego Dywidenda cyfrowa, skoro miejsce na kilka stacji radiowych może się z naleźć w każdym planowanym multipleksie, zamiast, dajmy na to: kolejnego tematycznego kanału powtórkowego ?
Multipleks DVB-T kanałów TV jest po to aby znajdowały się w nim kanały TV, nie po to aby kanały TV zastępować programami radiowymi.
Dywidenda ma bardzo dużo do tego gdyż od dalszych jej losów zależy ile i czy w ogóle będą możliwe kolejne multipleksy TV naziemnej. A to jednoznacznie przekłada się na dostępne pasmo dla nowych kanałów TV. Jedyna realna szansa na pojawienie się radia w DVB-T to sytuacja, w której dostępne pasmo nie zostanie wykorzystane przez kanały TV (braknie chętnych na wejście do multipleksu) - może wówczas pojawi się opcja dołączenia kanałów radiowych w wolne miejsce.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Radio w DVB-T

Post autor: JaroslawMroczkowski »

... o ile nadawcy programów radiowych uzyskają odpowiednie zgody - rezerwację częstotliwości upewniającą do umieszczenia swojego programu w mux.
Nie zapominajmy o wymaganiach formalnych ;)

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Radio w DVB-T

Post autor: belzebiusz »

A czy jest możliwe, że TV Trwam, po wejściu do DVB-T, będzie nadawać przekaz Radia Maryja na dodatkowej ścieżce audio, tak jak ma to miejsce na satelicie Astra 19.2E?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Radio w DVB-T

Post autor: adac »

Jarosław Bałuka pisze: Multipleks DVB-T kanałów TV jest po to aby znajdowały się w nim kanały TV..
- przepraszam, ale czy rozmawiamy tu o technice czy o ideologii ? Skoro ktoś tak sobie wymyślił to może też wymyślić inaczej, a może to też być ktoś inny :)

Przeszkód technicznych nie ma i jest też coś o czym napisał p. J. Mroczkowski: uwagi słuchaczy są czytane i rozpatrywane.
Mam nadzieję że rzeczywiście tak jest, przynajmniej od czasu do czasu.
Podobno niektóre rozgłośnie ( a może i Regulatorzy, co za piękne słowo) mają taką ideologię, żeby liczyć się z opinią swoich słuchaczy/widzów ..

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: Radio w DVB-T

Post autor: Stefan_KR »

Liczyć się z opinią nie znaczy spełniać wszelkie zachcianki. Zwolenników radia w DVB-T jest znikoma ilość, zresztą trudno się dziwić skoro przeważająca ilość odbiorców wolałaby uzyskać wyższą jakość obrazu niż kanał radiowy w telewizorze nie wiedzieć po co.
O ile oczekiwanie poprawy jakości programów radiowych nadawanych w dedykowanych dla radia emisji DAB+ ma sens, o tyle nawoływanie do wciskania radia do DVB-T gdzie i tak już nie najlepiej z jakością jest pomysłem delikatnie ujmując chybionym.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Radio w DVB-T

Post autor: DVB-T/S »

Różnica jest taka że zamiast marnego DAB+ była by niezła jakość DVB-T.
Jak wierzysz że podniosą bitrate to się mylisz.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Radio w DVB-T

Post autor: Poland »

Stefan_KR pisze:Liczyć się z opinią nie znaczy spełniać wszelkie zachcianki. Zwolenników radia w DVB-T jest znikoma ilość, zresztą trudno się dziwić skoro przeważająca ilość odbiorców wolałaby uzyskać wyższą jakość obrazu niż kanał radiowy w telewizorze nie wiedzieć po co.
O ile oczekiwanie poprawy jakości programów radiowych nadawanych w dedykowanych dla radia emisji DAB+ ma sens, o tyle nawoływanie do wciskania radia do DVB-T gdzie i tak już nie najlepiej z jakością jest pomysłem delikatnie ujmując chybionym.
Ja tam bym chciał radio w DVB-T nawet pod ukrytą postacią ścieżek dźwiękowych w kanałach telewizyjnych co można uczynić na przykład w przypadku Eski TV gdzie w ścieżce dźwiękowej mógłby być przekaz Radia Eska.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Radio w DVB-T

Post autor: naziemna-ntrc »

To może napisz do Eski i zapytaj się ich dlaczego w piracki sposób nie nadają Radia Eska na MUX-1? :lol:

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Radio w DVB-T

Post autor: Poland »

Na razie nie zamierzam tego zrobić. Mam natomiast pewne pytanie a mianowicie czy dekodery do DVB-T mogą poszerzyć swoją funkcjonalność o DAB+ i czy w ogóle ten system może być kompatybilny po takim ruchu z set-top-boxami na przykład zapisując stacje radiowe w przeznaczonej do tego sekcji? Nie ukrywam że chciałbym poznać odpowiedź na to pytanie gdyż moim odczuciu odbiorniki do DVB-T powinny "zbierać" też stacje DAB+ które to pracują na tych samym paśmie VHF na którym to też znajdować się będzie telewizja naziemna.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Radio w DVB-T

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Nie, obecnie dostępne odbiorniki telewizji cyfrowej nie mają możliwości odbierania radia DAB+.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Radio w DVB-T

Post autor: Poland »

Ale chyba technicznie jest możliwość aby taką opcję "dobudować" w dekoderach DVB-T skoro na przykład niektóre z nich częściowo widzą multipleksy radia cyfrowego? Mam tu na myśli Wiwy gdzie przy multipleksach radia cyfrowego wyświetla się jeden ze wskaźników ale kanały nie są wyszukiwane.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Radio w DVB-T

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Jeszcze nie widziałem STB, który by rozpoznawał sygnał DAB+.

Chipsety stosowanie w STB DVB-T nie obsługują DAB. Oczywiście można dołożyć kolejny układ, zaprojektować nowy uniwersalny albo zastosować SDR i programowe dekodowanie sygnału, ale na razie, jak już wspomniałem, nie widziałem takiego STB. Widziałem za to radio samochodowe (lub jak to nazywają "car entertainment system") bazujące właśnie na układach SDR, które może odbierać wszystko (AM, FM, DAB, DAB+, DVB-T,...). Tylko nie kosztowało to 100, czy 150zł jak STB DVB-T.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Radio w DVB-T

Post autor: Poland »

W sumie to nawet szkoda że nikt nie odważył się na takie projekty które to łączyłyby w sobie DAB+ oraz DVB-T.
Jakiś zaczątek tego jednak jest w Wiwie (podajże na modelach HD 90 i 95) gdzie dekoder rozpoznaje sygnał ale nie potrafi wyciągnąć z niego stacji.

Zablokowany