Jaka antena do MUX-8?

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Robert03 »

TLW/SZA pisze:A skąd ta pewność wizjonerze że taka siatka z dipolem się nie sprawdzi :?:
Nie sprawdzi się w tym sensie że nie będzie potrzeby szukania takiej bo wystarczy ta obecna którą każdy obecnie odbiera TV :-). Jeśli teraz odbiera to MUX-8 też odbierze pod warunkiem że wyszuka go w menu telewizora :lol:
Jeśli ktoś obecnie taką ma ( a sporo osób ma i odbiera na niej DVB-T) to nadal będzie mógł z niej korzystać. Nie jestem wizjonerem tylko praktykiem który pamięta analogowy VHF-III i VHF-I. Jestem spokojny o odbiór tego MUX-a i nie ma powodu siać paniki na temat anten. Będzie dobrze. Nie ma co się na wyrost martwić tym VHF'em i jego polaryzacją.
Proponuję czytać całą wypowiedz a nie wyrywać zdanie z kontekstu.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: hadam »

Zgadza się w większości przypadków nie powinno być problemów ale będą i tacy którzy będą musieli kombinować, a to tylko jeden z pomysłów.
Z mojego podwórka:
Za czasów analogu na siatce odbierałem TVN z Błeszna na kanale 11, śnieżył ale był nawet w kolorze. Kiedy kupiłem krokodyla tri digit dedykowany na kanały 21 -69 TVN zniknął, tyle że wtedy mi na tym nie zależało bo odbierałem już MUX-2.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Tomciosz »

Ja ze swojego przykładu wiem, że antena synfazowa(siatka prod. All-Ant) nakierowana na Ornontowice, odbiera również Kosztowy(11km). Z złożonym symetryzatorem k.21-69 bez problemu słucham DAB+, a nawet i UKF FM. Na tej antenie.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: hadam »

Wszystko zależy jak silny jest sygnał, bo i teraz jedni odbierają na przysłowiowym kawałku druta a inni muszą inwestować w zewnętrzne anteny kierunkowe.
Jeśli antena jest dedykowana na kanały od 21 do 69, UHF to na kanałach od 5 do 12, VHF też będzie działać ale mniej sprawnie, jeśli to wystarczy to nie ma problemu i pewnie w większości przypadków tak będzie, ale będą i tacy może nieliczni niezadowoleni o których będzie najgłośniej, że będą musieli modernizować instalację. Czasami może wystarczyć wymiana np. samego symetryzatora z takiego na kanały 21-69 na zakres 1-69 albo wzmacniacza.
Jak pisałem w moim przypadku antena dedykowana pod UHF skutecznie wycięła słaby sygnał kanału 11.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Jak widać znani producenci nie zasypiają i wprowadzają nowe modele pod MUX-8
Obrazek

W dwuzakresowej-szerokopasmowej antence zastosowano ciekawe rozwiązanie reflektora dla VHF.
Cena spora,ale pewnie jak się zgra polaryzacja to wielu może się skusić.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: hadam »

No ciekawa antenka i tak dosyć nowocześnie wygląda, ciekawe jak w praktyce, ale to się dopiero okaże.
Myślę że jeszcze wiele różnych pomysłów zobaczymy a niektórzy producenci reaktywują stare sprawdzone modele, to jest biznes a tu jak w przyrodzie nie ma pustki.
Ciekawy jestem jak będą się sprawować symetryzatory, bo niektórzy wymontowali wzmacniacze i powkładali do puszek symetryzatory chodzi mi o te drukowane na płytce tzw. paskowe na kanały 21 - 69, bo są i takie z transformatorkiem ferrytowym 1 - 69 z tymi nie powinno być problemu.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: K63 »

Dobrze byłoby gdyby Dipol reaktywując np. produkcję zestawu antenowego Dipol 26/6-12/21-69 Digital zastosował jakiś patent umożliwiający zmianę polaryzacji części VHF lub UHF.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

W zasadzie są to dwie oddzielne anteny na wspólnym nośniku połączone zwrotnicą.
Dużo można spotkać tego typu anten.
W dostosowaniu do polaryzacji pionowej najlepiej było by ją odciąć i zamontować poniżej.Tego typu antena nie wymaga wysięgnika i nie spowoduje pogorszenia stosunku promieniowania głównego do wstecznego.
Plusem może też być ewentualna korekta ustawień anten.

Innym rozwiązaniem może być odcięcie jej z przodu,przekręcenie o 90 stopni i pozostanie na wspólnym nośniku,przy czym część stalowego masztu należy zastąpić dielektrykiem.
.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: K63 »

poxipol pisze:Innym rozwiązaniem może być odcięcie jej z przodu,przekręcenie o 90 stopni i pozostanie na wspólnym nośniku,przy czym część stalowego masztu należy zastąpić dielektrykiem
Właśnie to miałem na myśli.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Anteny combo można podzielić na dwie grupy.
Zintegrowane-posiadające wspólny element czynny.
Kombinowane-łączone zwrotnicą,lub w gorszych przypadkach sumatorem.

Jednak żadne nie zapewniają odbioru w różnych kombinacjach polaryzacji.
Dla przykładu MUX-8 DAB+ MUX-4 pozostałe MUX-y lub tym podobne układy.
Na pewno jest jakieś uniwersalne rozwiązanie zapewniające optymalne parametry.
Może ktoś przedstawi jakieś ciekawe rozwiązania.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: hadam »

Ja właśnie podzieliłem taką antenę, pisałem już o tym gdzieś na forum.
Przedniej części używam jako drugi kierunek UHF a tylna czeka na MUX-8. Całość mam połączone wzmacniaczem/zwrotnicą Terra MA-062 który ma jeszcze wolne wejście pod VHF.

Jarosław Masłowski
Posty: 127
Rejestracja: 7 października 2015, o 13:45
Miejscowość: Lubań
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON - Jelenia Góra

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Jarosław Masłowski »

poxipol pisze:Jak widać znani producenci nie zasypiają i wprowadzają nowe modele pod MUX-8
Obrazek

W dwuzakresowej-szerokopasmowej antence zastosowano ciekawe rozwiązanie reflektora dla VHF.
Cena spora,ale pewnie jak się zgra polaryzacja to wielu może się skusić.
Ta antena jest futurystyczna jakby ktoś ją wyciągną z przyszłości .
no ja się zastanawiam czy przy tej antenie pełno MUX mi by złapało ?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: K63 »

Tutaj masz jej parametry. Cena powyżej 200 zł.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Wbrew pozorom antena jest warta tej ceny.
Jak można zauważyć element czynny jest pokryty specjalną warstwą ochronną,co zapewnia jej ochronę przed oblodzeniem nie powodując osłabienia sygnału.Jak na szerokopasmową pracę we wszystkich zakresach ma niezłe parametry.
Miałem styczność z taką bez VHF i nieźle wymiatała.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: AdamP »

Bez VHF to zapewne Sigma 6HD lub Sigma 9HD. 6HD znam z autopsji a ta Sigma Combo była już u nas dostępna kilka lat temu (w czasach analogu) ;)

marekns
Posty: 92
Rejestracja: 9 września 2015, o 18:51
Instalacja antenowa: ATX-107 + SWA 6000/6T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków Chorągwica 75 km

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: marekns »

poxipol, a czy szerokopasmowe anteny logarytmiczne posiadają wspólny element czynny? Jeśli tak to co lepiej sprawdzi się w odbiorze zarówno pasma UHF jak i VHF: antena logarytmiczna czy siatkowa? Bo przeczytałem gdzieś na tym forum, że anteny siatkowe nieco zniekształcenie pasmo VHF i lepiej zastosować oddzielna antenę VHF. Jak się to ma do anten logarytmicznych czy jest podobnie jak w przypadku siatki? Ze względu na tv w paśmie UHF nigdy się nie interesowałem tymi antenami a teraz mogą być sensowna alternatywą dla innych anten szerokopasmowych.

adrjannn
Posty: 32
Rejestracja: 7 lipca 2011, o 15:43

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: adrjannn »

Z tymi symetryzatorami to jest różnie..
Posiadam antenę siatkową, mam w niej symetryzator 21-60.

Na symetryzatorze 21-69 oraz 1-69(z rdzeniem) były problemy, jakość znacznie spadła co spowodowało pikselozę...

Jak dowiedziałem się od BadMora, symetryzator 21-60 jest nowszy i ma minimalne różnice między 21-69..

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: hadam »

Dla pasma tv UHF lepszy jest na kanały 21-69 ponieważ ma mniejsze tłumienie sygnału w ww. paśmie.
Pytanie jak będzie się sprawował w paśmie VHF 6-12 ,bo analogicznie w tym paśmie na pewno będzie miał znacznie większe tłumienie niż ferrytowy 1-69 albo 6-69 bo są takie i takie.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

marekns pisze:poxipol, a czy szerokopasmowe anteny logarytmiczne posiadają wspólny element czynny? Jeśli tak to co lepiej sprawdzi się w odbiorze zarówno pasma UHF jak i VHF: antena logarytmiczna czy siatkowa? Bo przeczytałem gdzieś na tym forum, że anteny siatkowe nieco zniekształcenie pasmo VHF i lepiej zastosować oddzielna antenę VHF. Jak się to ma do anten logarytmicznych czy jest podobnie jak w przypadku siatki? Ze względu na tv w paśmie UHF nigdy się nie interesowałem tymi antenami a teraz mogą być sensowna alternatywą dla innych anten szerokopasmowych.
Jest to specyficzna grupa anten,którą można określić mianem uniezależnionych częstotliwościowo.
Pasmo częstotliwości roboczych uzależnione jest od rozmiarów największych i najmniejszych elementów promieniujących,a parametry elektryczne są w przybliżeniu stałe w tym paśmie,a ściśle mówiąc zmieniają się periodycznie w funkcji logarytmu częstotliwości.
Jak widać antena nie posiada jednego elementu aktywnego.
Jest to struktura dipolowa,gdzie dipole będące w rezonansie pobierają z toru całą energię od najdłuższych do najkrótszych
W zależności od odbieranej częstotliwości dipole dłuższe czy krótsze nie biorą udziału w procesie promieniowania a jedynie dipole będące w rezonansie.
Dużym plusem tych anten jest nie wymagana desymetryzacja-brak symetryzatora.

Siatki boczno kierunkowe są antenami synfazowymi gdzie w tak szerokim paśmie ze względu na jej synfazowość zasilania trudno jest osiągnąć dobre parametry.Parametry VHF są dużo gorsze niż UHF.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: K63 »

Przykładowe parametry i charakterystyki anten Log-Periodic Fracarro III+UHF (modele o oznaczeniu 345).

Zablokowany