Antena MAXIMUM FM/DAB

odbiorniki i zagadnienia związane z odbiorem
poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena MAXIMUM FM/DAB

Post autor: poxipol »

Na wstępie swojego postu opisałem w paru słowach niedoskonałość tej anteny i sugerowałem dlaczego zastosowany wzmacniacz poprawił odbiór FM.
Słuszne masz obawy że za mocny sygnał UKF może zaszkodzić w odbiorze VHF-Dab,nawet przy pasywnej antenie w połączeniu ze zwrotnicą.
Sam się przekonałem jeszcze w analogu przy odb.VHF / UHF.
Przy odb.programu na 10K występowało niewielkie odbicie echowe,po wymianie anteny na 12el.parametry się poprawiły.Z takim skutkiem że 10K ponakładał się na wszystkie programy z pasma UHF.
Nawet zwrotnica sobie z tym nie poradziła,dopiero tłumik w antenie dał radę.
Może wystąpić też problem MUX-8 DAB+ nawet przy różnych polaryzacjach.
Kol Marcin1982 pytał czy jest taki wzm.Jeżeli koniecznie ktoś chce,zdając sobie sprawę ze skutków,wybrany zastał przedwzmacniacz z możliwością regulacji poziomu sygnału.

Jeżeli ktoś ma antenę FM do odb.w jednej polaryzacji,to nie ustawia się jej pionowo tylko wygina w ten sposób.
http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_ ... _A0222.htm
Do Dabu też tak można wygiąć.
Jeżeli u siebie podepnę wzm UKF to skutek jest taki że że najbliższy nadajnik mam prawie na całej skali odbiornika,lub mogę słuchać kilku rozgłośni jednocześnie.
Natomiast odb.DAB+ bez wzm. na wspomnianej antenie mogę odbierać z czterech ośrodków nadawczych,.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Antena MAXIMUM FM/DAB

Post autor: DVB-T/S »

poxipol pisze: Jeżeli u siebie podepnę wzm UKF to skutek jest taki że że najbliższy nadajnik mam prawie na całej skali odbiornika,lub mogę słuchać kilku rozgłośni jednocześnie.
To masz wyjątkowo marnej jakości odbiornik. U mnie jak bym mocno nie wzmocnił to takiego efektu nie ma.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Antena MAXIMUM FM/DAB

Post autor: antypyra »

poxipol pisze: Jeżeli u siebie podepnę wzm UKF to skutek jest taki że że najbliższy nadajnik mam prawie na całej skali odbiornika,lub mogę słuchać kilku rozgłośni jednocześnie.
Natomiast odb.DAB+ bez wzm. na wspomnianej antenie mogę odbierać z czterech ośrodków nadawczych,.
Wzmacniacz powinien mieć regulację wzmocnienia, ale tak czy owak, użycie wzmacniacza antenowego to ostateczność. Zła to taktyka: kiepska antena i poprawianie jej wzmacniaczem. Należy postępować odwrotnie: dobra antena i brak wzmacniacza. :)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena MAXIMUM FM/DAB

Post autor: poxipol »

Stwierdzenie to wałkuje się na Forum ale nie do wszystkich dociera.
VHF będzie się robił coraz ciaśniejszy,a pochopne stosowanie przedwzmacniaczy może nawet całkowicie uniemożliwić odbiór.
Jak sobie wspomnę stare czasy, oglądając program telewizyjny na K 2 słychać było często programy radiowe pomimo odmiennej polaryzacji i braku przedwzmacniacza.
Na obecny czas to w zasadzie odbiór DAB+ w większości przypadków można traktować jako stacjonarny.Jak to się będzie miało po wdrożeniu MUX-8 ,które to pasmo ze względu na większą długość fali w porównaniu z UHF ma gorsze zastosowanie szerokopasmowe a z VHL przy tych samych mocach nadawczych mniejsze rejony pokrycia.
Pasmo jest ciasne,Niemcy chyba nie mają w planie czegoś dodatkowego i mogą spokojnie się rozwijać.
Jak można zauważyć u nas wszystko się coraz bardziej upycha,tylko czy z korzyścią dla odbiorcy.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Antena MAXIMUM FM/DAB

Post autor: antypyra »

Pasmo VHF powinno pozostać wyłącznie dla radia cyfrowego. Inna polityka w tej materii to wielki błąd.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena MAXIMUM FM/DAB

Post autor: poxipol »

Nie będąc za czy przeciw,do pewnych spraw podchodzę realistycznie.
III pasmo nigdy nie było wykorzystywane do emisji radiowych.
Ktoś kiedyś stwierdził że do tego celu najlepiej nadaje się pasmo VHL czy do odbioru stacjonarnego,lub z większym naciskiem na odbiór mobilny i ma się to do tej pory bardzo dobrze.
Fale radiowe niosące sygnał cyfrowy czy analogowy rządzą się tymi samymi prawami.
Jak będzie w przyszłości różnie można prognozować,może się też skończyć podobnie jak w Austrii
Można różnie argumentować, na plus na pewno osoby czerpiące z tego korzyści materialne,inni mogą bardziej realistycznie.

ondre
Posty: 20
Rejestracja: 8 kwietnia 2013, o 11:49
Miejscowość: Bytom
Odbiornik: TVPanasonicTX , SAT Ferguson202E, radioDAB+ Ferguson400i
Instalacja antenowa: Antena DVB-T AT 45MWSL 33 elem Emme Esse dach 40m
Antena SAT 105 cm dach 40m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy 22,74 km

Re: Antena MAXIMUM FM/DAB

Post autor: ondre »

Panowie a jak się ma sprawa w odbiornikami które maja antenę teleskopową? a takie są prawie wszystkie odbiorniki? Niestety nie mam czym przetestować, czy w moim bloku gdzie na 10 piętrach każdy ma moc elektroniki. A ja muszę mieć odbiornik w szafce pod TV i obok innych odbiorników. Ma ktoś może w takich warunkach rozwinięty teleskop i odbiera? Moja odległość do Katowic- Kosztowów ok 20km...
Bardzo proszę o małą poradę, czy ma sens kupować ta sprzęt?

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Antena MAXIMUM FM/DAB

Post autor: antypyra »

Odbiorniki przenośne DAB+ kombinowane z UKF mają w większości anteny teleskopowe.
poxipol pisze: Jak będzie w przyszłości różnie można prognozować,może się też skończyć podobnie jak w Austrii
Co i jak skończyło się w Austrii? Może bliżej? :)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena MAXIMUM FM/DAB

Post autor: poxipol »

W latach 1999-2008 były dwa nadajniki w Insbrucku i Wiedniu.Liczba radiosłuchaczy była znikoma i wyłączono te nadajniki,a nadawca publiczny ORF stara się hamować rozwój sieci

.
Ostatnia wzmianka po tłumaczeniu.Jak można zauważyć u nas jest odwrotnie.

AktualnościOstatnia zmiana: 18-08-2015 - starsze wersjeCyfrowe radio rozpocznie się oficjalnie w pierwszej połowie 2017 roku.ORS komunikacyjny otrzymał DAB + próbną licencję i rozpoczął nadawanie testowe transmisje DAB + na 28 maja 2015. Badanie zostało obsługiwanych przez Digital Radio Austrii (Verein Digitalradio Österreich).Dwa przetworniki pracują jako pojedynczej sieci częstotliwości z jednego nadawania sygnału 10kW. Tryb ten jest przewidziany na okres 10 miesięcy od dnia 28 maja 2015 r.Austria zobowiązała się do cyfrowej przyszłości radia i raportu regulatorów, Urząd Komunikacji austriacka (KommAustria) i RTR-GmbH zaleca DAB + w paśmie III jako krok naprzód. Zgodnie z planem, KommAustria zakończone zaproszenie do odsetek dotyczących DAB + w sierpniu 2012 roku KommAustria przeznaczoną do uruchomienia DAB + w drodze otwartego zaproszenia do składania ofert w odniesieniu do DAB + sieci jeśli wystarczająco strony pokazał wiarygodny i trwały zainteresowanie. Minimalny limit 12 możliwych programów (wypełnić jeden zasięg MUX) został ustawiony. Limit ten nie został osiągnięty, jak też kilka stron wykazało zainteresowanie lub nie spełnia kryteriów zaproszenia do interesów. Większość wyjątkowo, nadawca publiczny ORF i większych graczy na rynku austriackim nie wykazują zainteresowania, ale zdecydowanie wyrazili sprzeciw wobec rozpoczęcia DAB + w Austrii.Istnieje grupa nadawców, którzy są bardzo szczery za DAB +, ale większość stacji radiowych pozostaje niepewny. Nadawca publiczny ORF niedawno odnowione sprzeciw wobec wszelkich planów DAB +. 1 maja 2013 roku, rozporządzenie Urzędu Komunikacji austriaccy "Digitalizacja Pojęcie" zdecydował, że postępowanie przetargowe w trybie multipleksu odpowiednie relacje zostaną uruchomione, jeśli organ przedstawiony interes w cyfrowe radio i zrównoważonego podejścia. Nie będzie ponadto wzywa do interesów, ale o możliwości zaproszenia do składania ofert w odpowiedzi na zapytanie.Niemniej jednak grupa robocza, która została utworzona w 2009 roku, aby rozważyć krajom cyfrową przyszłość jest jeszcze w pracy. Członkowie its są podmioty z austriackiego rynku radiowym, którzy reprezentują przeciwników i zwolenników radia cyfrowego. Składa się z organem regulacyjnym, nadawca publiczny ORF, stowarzyszenia nadawców komercyjnych i niekomercyjnych, elektroniczne stowarzyszenia branżowe i konsumenckie. Grupa stale oglądania i oceny postępów radia cyfrowego w innych krajach europejskich. Sukces cyfrowego radia w Niemczech będzie miał wpływ na to, czy Austria decyduje się na realizację DAB +.Nowy klub ma na celu stworzenie cyfrowego radia w AustriiAustriackie Stowarzyszenie Przemysłu elektrycznego i elektronicznego (FEEI), i austriackie stacje radiowe takie jak Radio Arabella i LoungeFM założyli klub cyfrowego radia, radio cyfrowe Austria. Celem nowej organizacji jest promocja i rozwój radia cyfrowego w Austrii, rozwijającego kategorię mediów "Radio" w cyfrowym świecie mediów, stworzenie radia na nowe platformy i promowania dostarczania informacji i wsparcia w zakresie edukacji i szkoleń w dziedzinie mediów elektronicznych i nowych.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Antena MAXIMUM FM/DAB

Post autor: DVB-T/S »

Ale google to zmieliło, jak PR w DAB :D

Zablokowany