Dab+ Bydgoszcz

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
Awatar użytkownika
atrzkbip
Posty: 62
Rejestracja: 24 września 2014, o 21:53
Odbiornik: Yamaha T-D500, Grundig Cosmopolit 7A WEB, Sony ST-S505ES
Instalacja antenowa: DAB+: Yagi Triax 6 el. + UKF: Yagi Triax 3 el. na balkonie 1p. na blokowisku.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec/Solec Kujawski/Żółwieniec

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: atrzkbip »

Jedyne, co mogę stwierdzić, to w podanych wcześniej lokalizacjach nie ma żadnej poprawy. Być może zyskała "prowincja", ale zarówno na Chodkiewicza, jak i na Wyżynach nic lepiej nie jest, niestety. Mam wrażenie, że gorzej. Może przydałoby się jednak doświetlenie z Chodkiewicza, a nie z Trzeciewca. Czy to oznacza, że Bydgoszcz obsługują obecnie dwa nadajniki po 10 kW każdy? To tak ma być na stałe, czy to jeszcze jakieś testy? Może wzorem Szczecina należałoby podnieść moc Solca do 20 kW? Nie jestem zadowolony.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Tymczasowa emisja z Solca została zakończona.
Po dokonaniu niezbędnych korekt wkrótce zostanie uruchomiona stała emisja radia cyfrowego z tego obiektu.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: naziemna-ntrc »

Wcześniej nie było mowy, że to emisja testowa. Dlaczego? Czyżby okazało się w trakcie, że ma charakter testowy? ;)

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: Bogoes »

A ja się cieszę, bo oto wrócił mi dobry odbiór i znów mam sygnał na poziomie ok.80%... :o :lol:

Awatar użytkownika
atrzkbip
Posty: 62
Rejestracja: 24 września 2014, o 21:53
Odbiornik: Yamaha T-D500, Grundig Cosmopolit 7A WEB, Sony ST-S505ES
Instalacja antenowa: DAB+: Yagi Triax 6 el. + UKF: Yagi Triax 3 el. na balkonie 1p. na blokowisku.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec/Solec Kujawski/Żółwieniec

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: atrzkbip »

U mnie również wszystko wróciło do tzw. normy, czyli przywrócił mi się odbiór w ogóle, bo te dwa dni to był raczej cyfrowy koszmar, czarna cyfrowa dziura. Na szczęście poczciwy analogowy sprzęt jest cały czas w gotowości.
Nie znam się aż tak na emisji radiowej, ale chyba czeka nas czas optymalizowania różnych parametrów, jak to podobno było w Poznaniu. Nie wiem, czy to interferencje, odbicia, czy coś innego, ale jak widać przekaz cyfrowy wszystkiego nie załatwia i nie eliminuje w pewnych warunkach. Nie wiem, czy to kwestia dwóch różnych nadajników o porównywalnej mocy, czy sprawa polaryzacji anten. A czy był wykonywany test Solca przy wyłączonym Trzeciewcu? Może to należałoby sprawdzić? Może nie skoordynowano działań, bo w zasadzie, to emisja z Trzeciewca na obecnych parametrach po włączeniu Solca nie ma za bardzo sensu i docelowo będzie jednak jedynie Solec z ewentualnymi doświetleniami mniejszej mocy z innych lokalizacji.

SP2SV666
Posty: 80
Rejestracja: 24 listopada 2015, o 17:49
Odbiornik: Dual ,Samsung tv
Instalacja antenowa: Yagi 9el ,siatkowa, 4el Yagi-Vhf
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice / Trzeciewiec

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: SP2SV666 »

Dab+ z Solca ponownie ruszył. W Świeciu odbiór ponownie możliwy , nawet w budynku . 42 km od nadajnika w Solcu :D

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: BiTCity »

Raczej ruszył Solec bo nawet 2 teleskopy ustawione na Trzeciewiec pokazują mniej SNR niż pseudo antena od tunera combo NOT ONLY TV ustawiona na Solec o ile można mówić o ustawieniu kierunku takiej anteny, a poza tym po przyłożenie palca do gniazda do odbiornika w Bydgoszczy poziom sygnału to nawet 14dB SNR a przy Trzeciewcu ledwo było 6 dB SNR i czasem cięło. Ogólnie poziom sygnału w pomieszczeniu się poprawił - maksymalny jaki na ten moment osiągnąłem 17 km od masztu to około 25-25,6 db SNR nie ważne czy w mieszkaniu przy oknie czy na mini antenie przymocowanej do parapetu.

Awatar użytkownika
atrzkbip
Posty: 62
Rejestracja: 24 września 2014, o 21:53
Odbiornik: Yamaha T-D500, Grundig Cosmopolit 7A WEB, Sony ST-S505ES
Instalacja antenowa: DAB+: Yagi Triax 6 el. + UKF: Yagi Triax 3 el. na balkonie 1p. na blokowisku.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec/Solec Kujawski/Żółwieniec

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: atrzkbip »

Obecnie na Chodkiewicza w Bydgoszczy, wykorzystując odbiornik przenośny średniej klasy, nie widzę żadnych zmian. Poziom sygnału wskazywany na wyświetlaczu waha się na poziomie 2-3 kresek (na sześć możliwych), skala błędów na poziomie 10-12 jednostek (cokolwiek to oznacza według producenta radioodbiornika) i natężenie sygnału powyżej granicy poprawnego odbioru, na poziomie ok. połowy skali, czyli poziom odbioru stabilny, odsłuchowo bez zaników i bez słyszalnych negatywnych efektów.
Będę musiał jeszcze sprawdzić na Wyżynach na odbiorniku stacjonarnym, ale pewnie czeka mnie przestawianie anteny Yagi.
No, ale co dalej z Trzeciewcem? Wyłączą? Zmienią charakterystykę promieniowania? Przeniosą nadajnik z antenami do SLR Chodkiewicza, czy może do Inowrocławia czy Włocławka? Ktoś zna plany?

SP2SV666
Posty: 80
Rejestracja: 24 listopada 2015, o 17:49
Odbiornik: Dual ,Samsung tv
Instalacja antenowa: Yagi 9el ,siatkowa, 4el Yagi-Vhf
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice / Trzeciewiec

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: SP2SV666 »

Z pewnością Trzeciewiec już nie będzie wykorzystywany do nadawania sygnału Dab+ w obecnej formie. Plan zakładał uruchomienie RCN Solec kujawski , a do tego czasu miał tylko działać Trzeciewiec. Liczą się koszty. Emitel ma w dalszych latach realizować cyfryzacje radia na terenie kraju do końca 2020 roku kiedy to ma być pokryty zasięgiem Dab+ cały kraj. Także wieź i masztów jeszcze trochę powstanie.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: Robert03 »

Potwierdzam dobry odbiór DAB+ w Świeciu.
Na antenie yagi od UKF ustawionej na dachu budynku w polaryzacji pionowej i ustawionej w kierunku Osielska-Trzeciewca poziom sygnału SNR na poziomie 23-23,5 dB. Na antenie yagi od UKF ustawionej w polaryzacji poziomej w kierunku Torunia poziom sygnału SNR 19 dB ( gdy nadawał Toruń miałem na tej antenie 5,5-6 dB).
W mieszkaniu na antence dołączonej do tunera poziom sygnału od 2,3dB(brak odbioru) do 7,7dB (od 3,5 dB odbiór bez zakłóceń).
Niestety w mieszkaniu trzeba szukać miejsca na ustawienie anteny żeby mieć odbiór, nie w każdym odbiór jest możliwy tak jak jest to z UKF'em ale uważam że nie jest najgorzej. Być może dedykowany radioodbiornik poradziłby sobie lepiej.

Pomiary wykonałem za pomocą programu DAB Player i tunera Not Only TV

Trzeciewiec zostanie trwale wyłączony i nie będzie nadawał DAB+. On pełnił rolę tymczasową do czasu uruchomienia Solca. Sprzęt nadawczy Emitel z pewnością wykorzysta w innym ośrodku. Napewno się nie zmarnuje.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: BiTCity »

Czyli jest tak jak myślałem z zasięgiem 40 kilka km i po zasięgu bo większość osób mieszkających z dala od nadajnika raczej nie będzie wystawiała anten tak jak ma możliwość akurat Robert a wykorzysta odbiornik z mini antenką lub z inną dołączoną do swojego odbiornika na stałe. Chociaż jak widać po cyfrowym odbiorze czy to DAB+ czy DVB-T lepiej mieć antenę na zewnątrz. Też korzystam z tego zestawu jak Robert i jestem zadowolony.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: Robert03 »

Gdzieś tu na forum czytałem wypowiedz że zasięg Solca będzie mniej więcej do Grudziądza. To by się potwierdzało. Na antenie zewnętrznej to zapewne dużo dalej będzie odbierać.
Kilka dni temu w radiowej Jedynce był program w którym wypowiadał się ekspert o DAB. Nie słuchałem całości ale padło tam stwierdzenie że "aby poprawnie i bez zakłóceń odbierać cyfrowe radio potrzebna jest antena tak samo jak do cyfrowej telewizji ( a wiadomo że DVB-T w Polsce zostało zaprojektowane do odbioru za pomocą anten zewnętrznych).
Na razie DAB powstaje. I jeszcze długo będzie powstawać więc nie należy się spodziewać zasięgu takiego jak ma obecny UKF - czyli odbiera "wszędzie" na kawałku drucika.

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: Bogoes »

Odetchnąłem z ulgą... po pierwszym (2-dniowym) starcie nadawania z Solca wycięło mi odbiór cyfrowy, ale radiowcy dobrze odrobili lekcję i teraz odbieram na poziomie 90-100% :D

SP2SV666
Posty: 80
Rejestracja: 24 listopada 2015, o 17:49
Odbiornik: Dual ,Samsung tv
Instalacja antenowa: Yagi 9el ,siatkowa, 4el Yagi-Vhf
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice / Trzeciewiec

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: SP2SV666 »

To nie technicy odrobili zadanie , tylko wyłączono Trzeciewiec i jest wszystko ok. Powstawał tzw. efekt Dopplera i wycinało wszystko przy dwóch nadajnikach tej samej mocy.Poza tym Trzeciewiec zapewne będzie wykorzystywany do emisji Dab+ , kiedy to powstaną kolejne muxy dab+ nadawców prywatnych. ;)

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Efekt Dopplera? W jaki sposób?
Koniecznie napisz coś więcej na ten temat.

SP2SV666
Posty: 80
Rejestracja: 24 listopada 2015, o 17:49
Odbiornik: Dual ,Samsung tv
Instalacja antenowa: Yagi 9el ,siatkowa, 4el Yagi-Vhf
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice / Trzeciewiec

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: SP2SV666 »

[quote="JaroslawMroczkowski"]Efekt Dopplera? W jaki sposób?
Bardzo prosto, sygnały zwyczajnie nakładają się .i zostaje jak gdyby zaćmienie wolnej części sygnału. Podobnie jak przy dvb-t w SFN.Różnica z dvb-t jest taka ze tam można stosować anteny kierunkowe i wytłumiać sygnał z innego kierunku a w dab+ nikt nie będzie jeździł w aucie z antena kierunkową.
https://www.google.pl/search?q=efekt+do ... H_LT44M%3A

Efekt dopplera wyjaśnia ta prezentacja

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Proponuje jednak najpierw trochę doczytać o OFDM, SFN i DAB.

Efekt Dopplera nie ma większego wpływu na odbiór DAB przy prędkościach dopuszczonych w Polsce.

SP2SV666
Posty: 80
Rejestracja: 24 listopada 2015, o 17:49
Odbiornik: Dual ,Samsung tv
Instalacja antenowa: Yagi 9el ,siatkowa, 4el Yagi-Vhf
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice / Trzeciewiec

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: SP2SV666 »

Jednak to co się działo w Bydgoszczy kiedy chodziły dwa nadajniki 10 kw to pokazywało ze tak chodzić to nie może ,Nic nie dało się odbierać , i może to każdy z Bydgoszczy potwierdzić panie Jarosławie.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Co nie ma nic wspólnego z efektem Dopplera.

Awatar użytkownika
atrzkbip
Posty: 62
Rejestracja: 24 września 2014, o 21:53
Odbiornik: Yamaha T-D500, Grundig Cosmopolit 7A WEB, Sony ST-S505ES
Instalacja antenowa: DAB+: Yagi Triax 6 el. + UKF: Yagi Triax 3 el. na balkonie 1p. na blokowisku.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec/Solec Kujawski/Żółwieniec

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: atrzkbip »

SP2SV666 pisze:Poza tym Trzeciewiec zapewne będzie wykorzystywany do emisji Dab+ , kiedy to powstaną kolejne muxy dab+ nadawców prywatnych. ;)
Tego nie byłbym pewien. Trzeciewiec dla DABu ma niezbyt szczęśliwą lokalizację. Wieże SLR mają - moim zdaniem - dużo lepszą. Trzeciewiec z charakterystyką dookólną będzie nieefektywny, natomiast z kierunkową, jak dotychczas słyszeliśmy, był lepszy, ale daleki od doskonałości. Maszty sieci podstawowej, budowanej w latach sześćdziesiątych, miały lokalizacje ustalane dla emisji analogowej o innych mocach, innym zasięgu i w czasach mniejszych zakłóceń i mniejszego zagęszczenia nadajników. Być może będą takie maszty pełnić swoją rolę również w DABie, ale widziałbym je dopiero w czasie, kiedy cała sieć nadawcza DAB+ będzie już działać w docelowym układzie. Wysokość tych masztów to jednak zaleta.

Zablokowany