Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: systemlan »

No i masz odpowiedź na swoje pytanie :D Wymień antenę na chociażby taką jaką Ci podałem lub przejrzyj jeszcze raz instalację. Powód jest znany. Zbyt słaby sygnał.

Paweldaniel
Posty: 12
Rejestracja: 26 listopada 2015, o 13:54

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: Paweldaniel »

No własnie wymieniłem z siatkowej na ta i mysłalem ze ta bedzie ok a tu lipa moze mozna ja jakos wzmocnic

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: systemlan »

Myśleć, a wiedzieć to duuuża różnica :P jeżeli jesteś pewny, że instalacje masz poprawną w co ja nie do końca jestem przekonany to antenę bym wymienił. Ta jest za słaba.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: poxipol »

ASR mają słabe parametry jak na tą odległość.
http://www.telmor.pl/Klient-indywidualn ... TECTED-SAW
Dlatego stosuje się w nich przeróżne wzmacniacze.
W porównaniu z siatką wypada słabiej.
Myślę że spokojnie powinna wystarczyć klasyczna Yagi 19 el.
Później można dobrać przedwzmacniacz,jeżeli byłby konieczny.

Paweldaniel
Posty: 12
Rejestracja: 26 listopada 2015, o 13:54

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: Paweldaniel »

No instalacja myśle ze jest ok nowy kabel nowa antena , przed tą antena miałem siatke ale by problem bo sie cieła dlatego sprzedawca polecił mi w sklepie ASR CLASSIC P20 i problem jest ten sam moze troszke lepiej , mozliwosci zwrotu niema moze jest jakis wzmacniacz czy jakas modyfikacja tej anteny zeby sciagała lepiej , nie rozumiem po co kupowac ASR za 150zl jak siatka za 50 zl odbiera tak samo

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: poxipol »

Z samą anteną nic nie zrobisz.Nie wiadomo jaki w tej antenie jest wzmacniacz.Najpierw dobiera się antenę a później ewentualnie o konkretnym wzmocnieniu przedwzmacniacz antenowy,który stosuje się w ostateczności gdyż wnosi dodatkowe szumy i wzmacnia wszystko co się nawinie.Jeżeli będzie coś nie tak z nim to może tłumić sygnał.
Żeby coś dobrać trzeba najpierw podłączyć symetryzator antenowy i podać parametry sygnałów.

W sklepie wszystko wcisną.A wystarczyło taką antenkę
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm
A przedwzmacniacz nawet za 7zł.

Paweldaniel
Posty: 12
Rejestracja: 26 listopada 2015, o 13:54

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: Paweldaniel »

Nie no taka antenke kupiłem przed ASR ale była calkiem tragedia wiec szybko udało mi sie ja zwrocic i sprzedawca polecił mi ta ASR niby miała lepiej sciagac

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: K63 »

Paweldaniel pisze:jestem z łobza i mam problem z odbiorem tv naziemnej
Paweldaniel pisze:antene mam skierowana na nadajnik w szczecinie
Paweldaniel pisze:do nadajnika mam okolo 100km
Dlaczego usiłujesz odebrać z nadajnika oddalonego ok. 70-75 km, skoro w odległości ok. 30 km masz nadajnik w Sławoborzu, który w Twojej okolicy ma dużo lepsze pokrycie sygnałem niż Kołowo.
Skieruj antenę w kierunku Sławoborza, zestrój ręcznie odbiornik na kanały 45, 50, 60 i obserwując parametry sygnału, szukaj najlepszego odbioru. Jeżeli nawet nie uda się bezpośrednio z tego kierunku, to szukaj odbioru z odbicia.

Awatar użytkownika
sluuurp
Posty: 209
Rejestracja: 28 października 2010, o 13:07
Odbiornik: TV Samsung UE46D6500, ARIVA 250, N-BOX ITI-2850ST z DVB-T
Instalacja antenowa: Wzmacniacz AB011 Terra
Antena Opticum AX1000+
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo/Helpterberg

Re: Zablokowanie odbioru DVB-T przez nowy budynek

Post autor: sluuurp »

systemlan pisze:
sluuurp pisze:No i co nikt nic nie wie? Nawet z Emitela.
Myślałem, że na tym forum coś się dowiem, ale się myliłem. Nawet NADAWCA milczy.
A co chcesz wiedzieć? Chcesz zabronić ludziom się budować? Czy jak? To, że jesteście wspólnotą tym gorzej dla innych firm, bo każdy z takiej wspólnoty jest panem świata i za ten kawałek co ma na własność chce rządzić wszystkimi. Odpowiedź jest prosta. Skoro zasłonili postawcie sobie kratę na dachu lub długą rurę, ale dla serwisantów lepsza będzie krata. Kraty już nie są drogie :)

[...] Nikomu nikt nie zabrania się budować, ale jakieś zasady muszą być. [...] Nie można zasłaniać komuś dostępu do mediów publicznych jeszcze z opłatą audiowizualną, która niebawem wejdzie przez jakaś budowę Uniwersytetu gdzie przepisy przeciwpożarowe są pogwałcone w podstawowej wersji. Budynek z tego powodu idzie do rozbiórki i my w tym mamy swój duuuuży wkład.

forresty
Posty: 23
Rejestracja: 8 listopada 2012, o 10:02

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: forresty »

Dlaczego usiłujesz odebrać z nadajnika oddalonego ok. 70-75 km, skoro w odległości ok. 30 km masz nadajnik w Sławoborzu, który w Twojej okolicy ma dużo lepsze pokrycie sygnałem niż Kołowo.
Wszystko byłoby pięknie i tak jak piszesz gdyby nie to że w Łobzie każdy narzeka na sygnał DVB-T. BYł nawet robiony pomiar sygnału przez techników jednej z platform cyfrowych która oferuje dekodery odbierające również dvb-t i wyszło że raz sygnał jest taki jak powinien a raz go nie ma. Ile razy rozmawiam z ludźmi to wszyscy skarżą się na sygnał naziemnej tylko nie wiem czy chodzi tylko o Sławoborze które ma w mieście doświetlenie na Podgórnej czy tez o Kołowo. Ja mam ( a własciwie miałem) antenę ustawioną na kierunek Sławoborze i ciągle były problemy - jeszcze nawet za czasów analoga to sygnał raz był idealny a raz beznadziejny i dalej tak jest. Sąsiad zamówił technika żeby mu zrobił instalację i też nie ma dobrego odbioru. Siedzę w punkcie usługowym, który sprzedaje też anteny i słyszę narzekania klienta że kupił antenę za grubą kasę a mu obraz się tnie. I jak widac nie jest to problem tylko anten i instalacji ale też sygnału. ja już zrezygnowałem z odbierania muxów ze sławoborza i mam tylko pokojówkę i odbieram z masztu z Podgórnej mux z programami tvp - odbiera idealnie. na Kołowo mam za małą antenę. Mówiąc szczerze ktos z emitela mógłby się tu pofatygować zrobić pomiary bo jest to coraz bardziej wkurzające skoro tyle ludzi ma problemy z odbiorem naziemnym i skoro z tego co mi się udało dowiedzieć jakies tam pomiary Polsatowców były robione. Nie wiem jak wygląda prawda, ale wedle tego co im wyszło sygnał raz jest idealny a raz beznadziejny i to pokrywałoby się z tym co widać na moim i nie tylko moim odbiorniku.
U mnie problem wyglądał tak że jak dobrze odbierał mux1,2 to nie odbierał mux3 i odwrotnie. Antana yagi ale już nie pamietam ilu elementowa. na symetryzatorze w ogóle nie łapało sygnału z 30 km co jest trochę dziwne. I ludzie mają podobne problemy, a że większość zbiera sygnał przez sat lub kablówki na osiedlach to sprawy generalnie nie ma. Dopiero jak ktoś chce we własnym domu zrobić instalację to zaczyna się problem. Możliwe że winne jest doświetlenie z masztu na Podgónej. Brat też ma problemy, ale on ma siatkę na dachu więc może to też wpływa, ale ile ludzi obiera w PL sygnał na siatkowej i nie ma problemu? mIliony.

LoneRanger
Posty: 2
Rejestracja: 23 stycznia 2017, o 13:53
Odbiornik: Szczecin-Kołowo

Dziwny problem z odbiorem

Post autor: LoneRanger »

Witam,

Jakieś 2 tygodnie temu zaczął się mój problem z odbiorem wszystkich kanałów z MUXu 3. Otóż zaczęły pojawiać się dość mocne zakłócenia obrazu i dźwięku. Obróciłem wtedy lekko antenę i problem zniknął - jednak zaledwie na kilka godzin. Od tamtej pory nie pomaga przestawianie anteny czy wyszukiwanie kanałów od nowa.
Wszystkie kanały z innych MUXów działają bez zarzutu. Natomiast z kanałami TVP wygląda to tak, że przełączając się na taki kanał, jest informacja o programach ale obraz jest kompletnie czarny (nie ma komunikatu kanał niedostępny). Co ciekawe zmiana na inny MUX i powrót skutkuje czasem tym, że kanał odbiera ale z bardzo dużymi zakłóceniami.
Tu się pojawia dziwna sytuacja. Za dnia zbytnio tego nie obserwowałem ale w późnych godzinach wieczornych i nocą, zostawienie włączonego kanału z MUX3 sprawia, że po pewnym czasie zaczyna on działać - tak jakby musiał się "nagrzać". Po kilkunastu-kilkudziesięciu minutach (wieczorami) pojawiają się już jakieś zakłócenia a później kanał działa bez żadnych zarzutów. Jednak zmiana kanału na inny lub ponowne włączenie telewizora resetuje cały proces i kanał znowu nie działa.
Dziwna jest ta cała sytuacja, tym bardziej, że wszystkie pozostałe multipleksy działają bez zarzutu.
Mój telewizor to Samsung UE32EH4000
Nie znam modelu anteny, gdyż nie ma nawet na niej już klapki osłonowej ale jest podobna do tej
Obrazek
Z tą różnicą, że z tych czterech prostokątów na środku, wystają krótkie ramiona. Antena znajduje się na strychu i jest skierowana na Szczecin-Kołowo, odległość to jakieś 12km.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Dziwny problem z odbiorem

Post autor: Kolor »

W antenie masz wzmacniacz czy symetryzator? Czy antena widzi też nadajnik Szczecin Warszewo? Ważne jest w jakiej jesteś lokalizacji.

LoneRanger
Posty: 2
Rejestracja: 23 stycznia 2017, o 13:53
Odbiornik: Szczecin-Kołowo

Re: Dziwny problem z odbiorem

Post autor: LoneRanger »

Wzmacniacz. Mieszkam w Żabnicy, k. Gryfina, więc raczej Warszewo nie wchodzi w grę.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Dziwny problem z odbiorem

Post autor: Kolor »

No i tu się mylisz, zasięg z Warszewa jest na tyle duży, że może być z tego problem, tym bardziej posiadając wzmacniacz. Warszewo i Kołowo nadają na tym samym kanale. U Ciebie jest antena z bardzo szerokim kątem odbioru, zmieniły się pewnie warunki odbioru i sygnały się zakłócają. Trzeba zmienić anteną na bardziej kierunkową i wywalić wzmacniacz - masz tylko 12 km do nadajnika.

Zbyszek
Posty: 1
Rejestracja: 21 lutego 2017, o 20:14
Odbiornik: Samsung 40 calowy full HD
Instalacja antenowa: Antena na dachu budynku
Nadajnik - obiekt nadawczy: Świnoujscie i Międzyzdroje

tv naziemna na wyspie Uznam

Post autor: Zbyszek »

Witam serdecznie,

kiedy będzie nadawanie wszystkich muxów 1, 2,3 z jednego nadajnika albo ze Świnoujścia albo z Międzyzdroji?

Mam problem:
Jak ustawiłem na ul. Kasprowicza w Świnoujściu na budynku dachu antenę na Międzyzdroje to mam obraz bardzo dobry (mux 3), ale zatrzymuje się obraz i dźwięk nadawane ze Świnoujscia (mux 1 i 2) ul. Chrobrego /siła sygnału jest bardzo dobra, nie ma stopklatek ani przesterowania/.

Czy mam zainstalować dwie anteny jedną na Międzyzdroje a drugą na Świnoujście i zsumować je razem, aby odbierać wszystkie trzy muxy?

Proszę o jakieś rady dlaczego tak się dzieje skoro tak blisko mieszkam od nadajnika w Świnoujściu?

Pozdrawiam
Zbyszek

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: tv naziemna na wyspie Uznam

Post autor: poxipol »

Każda antena ma określony kąt promieniowania.Im węższy tym zysk energetyczny wzrasta i jest mniej podatna na zakłócenia.
Jeżeli mamy dwa kierunki nadawania,to niestety zaczynają się kłopoty.
Wszystko zależy jaka jest rozbieżność między nimi.
W takiej sytuacji powiedzmy można zastosować antenę z charakterystyką dookólną ( antena izotropowa ) ale to tylko w teorii.Niestety mały zysk i bardzo podatna na wszelakie zakłócenia.
Można zastosować antenę jeżeli to możliwie o szerokim kącie promieniowania np synfazową potocznie zwaną siatkową lub ASR Telmora..
Jeżeli to okaże się niewystarczające, dwie anteny UHF połączone zwrotnicą antenową.

aneks
Posty: 3
Rejestracja: 26 lutego 2018, o 08:00
Miejscowość: Międzyzdroje

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: aneks »

Witam,

Mam problem z odbiorem w Międzyzdrojach.
Blok ustawiony na północny-zachód, antena Opticum AX1000+LTE, kabel koncentryczny ekranowany, po obu stronach zakończony wtykami F, zasilacz (chociaż i bez niego tylko lekko gorzej), TV z DVB-T.
Dodam, że na sąsiednich balkonach wszystko odbiera idealnie (głównie brak lub tnie kanały z grupy TVP).

Proszę o pomoc.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: K63 »

aneks pisze:Mam problem z odbiorem w Międzyzdrojach
W Międzyzdrojach na dobrą sprawę powinno się używać dwóch lub trzech anten. Mux-1 i mux-2 nadawane są ze Świnoujścia (ok. 10 km), a mux-3 i mux-8 z Grzywacza (ok. 5 km).
aneks pisze:Blok ustawiony na północny-zachód
Czyli antena ustawiona na Świnoujście? Jeżeli tak, to mux-3 masz w przeciwnym kierunku.
aneks pisze:antena Opticum AX1000+LTE
aneks pisze:zasilacz (chociaż i bez niego tylko lekko gorzej)
Jeżeli antena jest bez wzmacniacza, to stosowanie zasilacza nie ma najmniejszego sensu i raczej szkodzi niż pomaga.

aneks
Posty: 3
Rejestracja: 26 lutego 2018, o 08:00
Miejscowość: Międzyzdroje

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: aneks »

Antena ustawiona na Świnoujście (jak u każdego z sąsiadów), niestety wiem, że Mux-3 w przeciwnym kierunku.

Jak w takim razie wytłumaczyć, że mają oni kanały z Mux-3 i super odbiór (to samo piętro, odległość 2-3m)? Spróbować na innej antenie, zastosować jak już gdzieś tutaj czytałem wzmacniacz LNA-101?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: K63 »

aneks pisze:Mux-3 w przeciwnym kierunku
aneks pisze:Jak w takim razie wytłumaczyć, że mają oni kanały z Mux-3 i super odbiór (to samo piętro, odległość 2-3m)?
W takiej sytuacji warunki odbiorcze mogą zmienić się kilka-kilkanaście centymetrów. Jeżeli masz do dyspozycji cały balkon próbuj powoli zmieniać ustawienie i lokalizację anteny obserwując parametry sygnału na k.48.
aneks pisze:Spróbować na innej antenie
Jakich anten używają sąsiedzi?
aneks pisze:zastosować jak już gdzieś tutaj czytałem wzmacniacz LNA-101?
Po pierwsze stosowanie wzmacniacza tak blisko nadajników to potencjalne źródło kłopotów, po drugie LNA-101 nie podejdzie to tego typu anteny. Jakie masz parametry sygnału na poszczególnych mux-ach?

Zablokowany